Úvod > Co chcete dělat? > Pevnost Dobrošov u Náchoda
Zdroj foto: Kralovéhradecký kraj
"> Zdroj foto: Kralovéhradecký kraj "> Zdroj foto: Centrum investic, rozvoje a inovací "> Zdroj fotot: pevnostdobrosov.cz "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Pevnost Dobrošov u Náchoda

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Od roku 2019 do 2022 byla v rekonstrukci.

Pevnost byla budována po dobu jednoho roku a to od září 1937 do září 1938. V kritických zářiových dnech roku 1938 proběhla  betonáž nejmohutnějšího z objektů tvrze – dělostřeleckého srubu Zelený. Stavebně dokončeny byly 3 ze 7 plánovaných srubů tvrze, jsou to dva  objekty pěchotní a jeden dělostřelecký. Součástí prohlídky je také průchod podzemními tunely v délce 1 km.

Mezi lety 2019 až 2022 prošla pevnost rozsáhlou rekonstrukcí. V objektu vznikly nové interaktivní expozice a přistavěno bylo i také moderní návštěvnické centrum. Historii pevnosti poznáte na třech trasách:
 

Prohlídkové okruhy pevností


Okruh 1: Návštěvnické centrum + dělnický domek

 • Bezbariérový přístup
 • WC pro návštěvníky
 • Prohlídka samostatně bez průvodce
 • Fotografování v ceně vstupenky

První z okruhů vede do nově postaveného návštěvnického centra. Zde se expozice věnuje vývoji opevnění i událostem v roce 1938, kdy se Československo muselo vzdát části pohraniční, a tedy stále rozestavěného systému pevností. Nachází se zde i sbírka modelů vojáků a techniky československé armády období první republiky. Zájemci si mohou vyzkoušet, jak vypadala střelba z děla na postupující tanky, hledání min či sledovat pomocí virtuální reality let netopýrů, kteří v pevnosti zimují. Centrum je plně bezbariérové.
 

Okruh 2: Návštěvnické centrum, dělnický domek a sruby Můstek a Zelený

 • Částečně bezbariérový přístup. Osoby se sníženou schopností pohybu nebo orientace, nebo osoby, které si přejí použít výtah pouze po předchozí domluvě
 • Prohlídka je fyzicky náročná
 • 226 + 171 + 3 + 3 + 5 = 408 schodů
 • Teplota v interiéru 6 °C
 • Prohlídka pouze s průvodcem
 • Fotografování v ceně vstupenky

Druhý prohlídkový okruh vás zavede kromě návštěvnického centra také do srubů Můstek a Zelený a podzemních chodeb mezi těmito objekty. Prohlídka je fyzicky náročná. Návštěvníky čeká více než 400 schodů. Teplota v podzemí je přibližně 6 °C. Vstup je možný pouze v doprovodu průvodce a prohlídky začínají v 11:00, 13:00 a 15:00. V jedné skupině může být maximálně 28 lidí, takže personál pevnosti doporučuje objednání předem na e-mail dobrosov.pokladna@muzeumnachodska.cz. V dělostřeleckém srubu Zelený se nově nachází osobní výtah, který díky lávce činí tento pevnostní objekt částečně bezbariérový, nutná je však předchozí domluva s personálem pevnosti.
 

Okruh 3: srub Jeřáb a podzemí II

 • Prohlídka je fyzicky náročná
 • Vstup otvorem 90 × 110 cm
 • 151 + 151 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 350 schodů
 • Teplota v interiéru 6 °C
 • Prohlídka pouze s průvodcem
 • Fotografování v ceně vstupenky, pouze bez blesku
 • Zvířatům vstup zakázán na všechny okruhy

Třetí prohlídkový okruh vede do pěchotního srubu Jeřáb a přilehlé části podzemí. Tato část pevnosti bude otevřená pouze v červenci, srpnu a o státních svátcích. I zde návštěvníci musejí počítat s fyzickou náročností prohlídky. Do objektu se vstupuje otvorem o rozměrech 90 x 110 centimetrů a na trase se nachází zhruba 300 schodů. Uvnitř srubu Jeřáb se nalézají citlivě rekonstruované nápisy a malby, které na stěnách vytvořili vojáci, a odrážejí tak pocity frustrovaných Čechoslováků.


Tajná zbraň Třetí říše – střely Röchling

V roce 1943 se zde konaly za přísných bezpečnostních opatření zkoušky jedné z tzv. tajných zbraní třetí říše – střely Röchling. Takováto střela dokázala prorazit několik desítek metrů nadloží a zasáhnout pevnostní kasárna hluboko pod zemí nebo přímým zásahem prorazit 2,5 m pevnostního železobetonu. Na Dobrošově byl přímou palbou ze vzdálenosti cca 300 m postřelován objekt N-S 72 Můstek. V jeho sutinách byl také v roce 1984 objeven jeden projektil této střely, který je dnes vystaven v sále provozního areálu.
 

Naučná stezka Pevnost Dobrošov

V okolí pevnosti najdete Naučnou stezku Pevnost Dobrošov věnovanou pevnostní problematice druhé poloviny 30. let 20. století. Trasa vede po linii opevnění a lze zde vidět těžké  izolované pěchotní sruby Polsko, Hrobka, Jirásek, Lom, Březinka a Lázně i lehké objekty mnoha variant.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Bonato v Náchodě

Hotel Bonato v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj
Pivovar Primátor v Náchodě

Pivovar Primátor v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj
Restaurace Port Artur v Náchodě

Restaurace Port Artur v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj