Úvod > Co chcete dělat? > Lázně Běloves v Náchodě
Lázně a wellness

Lázně Běloves v Náchodě

Lázně Běloves na okraji města Náchoda byly založeny v roce 1818 a základem zdejší léčby bylo podávání přírodních uhličitých koupelí, známá byla i místní lahodná minerálka IDA. Dnes velmi zchátralý lázeňský areál již není v provozu.
Nejstarší zmínky o běloveské vodě sahají do roku 1392. Albrecht z Valdštejna si prý místní „ostrou“ vodu nechával posílat do válečných táborů při tažení do Kladska. Založení lázní se datuje k roku 1818. Běloveské lázně měly kdysi zvučné jméno, léčily se zde nemoci pohybového ústrojí, oběhového systému a srdeční choroby. K léčení se využívala místní kyselka IDA a to nejen k pitné kůře, ale také pro přírodní uhličité koupele. V roce 1840 se běloveskou kyselkou vyléčila princezna Ida z rodu Schaumburg-Lippe, kterému patřil náchodský zámek. Na princezninu počest byla minerálka pojmenována Ida.

Novodobá historie běloveských lázní se začala uzavírat začátkem 90. let minulého století, lázně tehdy ve zbídačeném stavu stát vydal dvěma restituentkám. Nestátní lázně neměly dost pacientů, výrazně se zadlužily a v roce 1996 ukončily provoz. Rozpadající se budovy s parkem vlastní od listopadu 2019 Priessnitzovy léčebné lázně z Jeseníku.

Majitelé Priessnitzových léčebných lázní koupili zchátralý areál lázní Běloves i přestože předem věděli, že budovy nelze zachránit a čeká na ně demolice. Jaké plány mají s areálem do budoucna, ale zatím neodhalili. Součástí pozemků jsou dva prameny, IDA1 a IDA2. Jejich stav se však musí nejprve důkladně zmapovat.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Bonato v Náchodě

Hotel Bonato v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj
Pivovar Primátor v Náchodě

Pivovar Primátor v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj
Icekram

Icekram

Náchod, Královéhradecký kraj
Restaurace Port Artur v Náchodě

Restaurace Port Artur v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj