Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Za výhledy i historií Orlických hor

Za výhledy i historií Orlických hor

Výlet vhodný i pro vyznavače jedné stopy vás zavede z muzea řemesel v Letohradu k rozhledně na Suchém vrchu a přes Červenovodské sedlo do vojenského muzea v Králíkách, na státní hranici s Polskem a okolo přehrady Pastviny, kde se lze v horkém dni osvěžit, zpět do Letohradu.
Orlické PodhůříVýlet, který potěší milovníky historie i dalekých rozhledů začneme v Letohradě, kde nesmíte vynechat největší muzeum řemesel v ČR. Kromě relativně známých profesí, jako je truhlář či řezbář, se zde senámíte i s prací kovotlačitele, koláře, bednáře, šindeláře a mnoha dalších. Muzeum je umístěno v areálu Nového dvora. Po prohlídce řemesel, nahlédněte do nedaleké tvrze Orlice. Na prohlídce tvrzí uvidíte funkční historickou knihtiskařskou dílnu, unikátní nástěnné malby nebo expozici 120 vycpaných zvířat.

Z Letohradu pokračujte po silnici č. 11 do Jablonného nad Orlicí. Na kopci nad Jablonným se před vámi rozprostře nádherná krajina Orlického podhůří spolu se Suchým vrchem, kam máme namířeno. Na nejvyšším bodě Bukovohorské hornatiny stojí po ničivém požáru nová Kramářova chata. Rozhledna Suchý vrch nabízí ve výšce 975 metrů fascinující rozhled do širého okolí - na Šerlich, Králický Sněžník, Kladsko, nebo na Hrubý Jeseník s Pradědem. Pokud budete mít dost času zajděte si odtud procházkou na nedalekou tvrz Bouda.
 

Super výlet na motorce

motorkaJestliže se vydáte na výlet na motore, bude pro vás dalších 5 km strmých zatáček do Červené Vody po kvalitním asfaltu pravým potěšením. V Červené Vodě pokračujet přímo silnicí 43 do Králíků. Patří-li k vašim koníčkům vojenská historie, potěšte se ve Vojenském muzeu, které představuje průřez dějinami československé a české armády, jejich spojenců a nepřátel v roce 1938, čs. opevnění, 2. světovou válku, historii odboje a okupaci, vojenské osobnosti a problematiku obrany státu. V expozicích muzea se lze setkat s těžkou bojovou a vojenskou technikou, municí, prostředky ochrany proti bojovým otravným látkám a zbraním hromadného ničení nebo s materiály o životních osudech významných mužů naší armády.

přehrada PastvinyDalší zastávkou na našem výletu je dělostřelecká tvrz Hůrka, která se může pochlubit novou expozicí "S padákem nad hlavou" věnovanou československým parašutistům, kteří bojovali ve druhé světové válce. Tato expozice je jediná svého druhu u nás.

Z Králíků se naše trasa pomalu vrací zpět - těsně okolo státní hranice s Polskem projedete Lichkovem a Mladkovem - zde je možno v letních měsících odbočit na silnici č. 312 a zajet se vykoupat k nedaleké Pastvinské přehradě. Kvalita vody je výborná většinou po celé léto! Od přehrady se přes obce Studené a Nekoř vrátíte zpět do Letohradu.
Celý popis