Opočno

Jednou z nejnavštěvovanějších památek Královéhradecka je renesanční zámek v Opočně, městě v podhůří Orlických hor. Každoročně v srpnu se tu koná velká pouť s neobvyklým názvem Porcinkule, za vidění stojí i zámecký anglický park, na který navazuje obora s daňky a muflony.

Co musíte vidět v Opočně

Největší opočenskou památkou je renesanční zámek s arkádami a terasami, dílo neznámých vlašských stavitelů z 16. století. V údolí Zlatého potoka pod zámkem se rozkládá anglický park s empírovým palmovým skleníkem, letohrádkem, míčovnou, čínským pavilonem a několika vyhlídkami na zámek, Orlické hory a Krkonoše. V Opočně najdete též řadu historických domů a kostelů; k zámku přiléhá kostel Nejsvětější Trojice, na Kupkově náměstí stojí barokní klášter kapucínů s kostelem Narození Páně.
 

Znáte Porcinkuli?

S kapucínským kostelem je spojena pouť Porciunkule, která se první neděli v srpnu neslaví jen v Opočně, ale také v Hostinném, Jindřichově Hradci, Voticích, Jablunkově, Moravské Třebové, Hořovicích, ve Slaném i v Uherském Hradišti. Název vznikl zkomolením italského místního jména Porzioncula, latinsky Portiuncula, tedy malý pozemek; tak nazval sv. František kostelík poblíž Assisi, který se stal kolébkou jeho duchovního díla. Porcinkule se slaví ve všech kostelích, kde působí františkáni.
 

Park, koupání, literatura a výhledy do okolí

V Opočně objevíte řadu hezkých romantických zákoutí, například uličky Podkostelí nebo Švamberk. Odtud anebo přímo z náměstí se můžete vydat do rozsáhlého zámeckého parku, který přechází v oboru. V letních měsících láká ke koupání rybník Broumarkempem anebo nepříliš vzdálená vodní nádrž Rozkoš. Z Opočna se dá lehce dostat třeba na návrší Chlum u Dobrušky, dějiště Jiráskova románu F. L. Věk, do Nového Města nad Metují, k rozhledně Osičina anebo do Babiččina údolí.

Turistická informační centra


Rozšířené prohlídky zbrojnic v Opočně

Nejvýznamější exponáty opočenských zbrojnic.
Opočno, Královéhradecký kraj

56. Národní sokolnické setkání s mezinárodní účastí v Opočně

Národní sokolnické setkání s mezinárodní účastí-
Opočno, Královéhradecký kraj

Pohádka na zámku – Rozum a štěstí

Pohádka.
Opočno, Královéhradecký kraj

Opočno opačně...

Mimořádné prohlídky běžně nepřístupných prostor opočenského zámku.
Opočno, Královéhradecký kraj

Za kuriózními exponáty zámeckých sbírek

Při speciální prohlídce zhlédnete exponáty na svou dobu velice pokrokové.
Opočno, Královéhradecký kraj

České korunovační klenoty na dosah – osudy 22 korunovaných panovníků

Výstava v Opočně.
Opočno, Královéhradecký kraj

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.
Opočno, Královéhradecký kraj

Park a zámecká zahrada v Opočně

Do údolí Zlatého potoka je zasazen zámecký park v Opočně. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Před rokem 1598 se stalo součástí obory „hrazené tesy pobitými šindelem“.
Opočno, Královéhradecký kraj

Přírodní rezervace Zbytka u Českého Meziříčí

Přírodní rezervaci Zbytka naleznete ve východních Čechách nedaleko Českého Meziříčí u Opočna. Rezervaci tvoří slatinné louky a lužní les, rozkládající se v nivě říčky Dědiny. Roste zde habrobukový les s řadou chráněných rostlin a česnek medvědí tu tvoří husté koberce spolu s bledulemi a podléškami.
Opočno, Královéhradecký kraj

Koupaliště a kemp Broumar

Kemp vybudovaný na břehu největšího rybníku v okrese v podhůří Orlických hor je ideálním východiskem k mnoha turistickým cílům na kole i pěšky. Rekreační areál obklopuje rybník Broumar.
Opočno, Královéhradecký kraj

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Raně barokní komplex kostela a jednopatrových klášterních budov byl postaven v letech 1676 – 1678. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761 – 1763. S klášterním kostelem je spojena slavná opočenská pouť zvaná Porciunkule – lidově porcinkule.
Opočno, Královéhradecký kraj

Městské části Podkostelí a Švamberk v Opočně

Podkostelí je významná součást historického jádra města Opočno. Dochovanou štětovou cestu zatesanou ve skále lemuje řada historicky zajímavých objektů barokního původu s pozdějšími přestavbami a úpravami, které spolu s kamennými opěrnými zdmi charakterizují původní způsob výstavby města.
Opočno, Královéhradecký kraj

Kostel Nejsvětější Trojice v Opočně

Kostel je součástí zámeckého areálu a pochází z 1. poloviny 14. století, na jehož místě stávala gotická hradní kaple sv. Ondřeje. V 16. století byl přestavěn renesančně a v 18. století proběhla barokní přestavba.
Opočno, Královéhradecký kraj

Ateliér Renata v Opočně

Při návštěvě podhůří Orlických hor, by jste rozhodně neměli minout Ateliér Renata ve městě Opočno, kterému vládne majitelka Renata Pultarová. Dekorace a design jsou činnosti blízké jejímu srdci.
Opočno, Královéhradecký kraj

Pojeďte na výlet


Zábavný výlet pro děti: za poklady do Broumova

Tajná chodba pod klášterem, bezhlavý přízrak na bílém koni a historky o několika pokladech: to je jen pár lákadel pro výlet s dětmi do Broumova. Mimochodem, jeden poklad vám skutečně ukážeme, a také naučíme děti psát brkem v klášterním skriptoriu a pozveme vás na noční prohlídky a křupavé benediktinské oplatky. Jdeme, Broumov čeká!
procházka Broumovem, Výlety pro děti

Po stopách šlechtických rodů: s Harrachy po Krkonoších ze Špindlerova Mlýna do Harrachova

Jméno rodu Harrachů připomínají názvy několika míst na jejich panstvích v Česku. Nejznámější jsou město Harrachov v Krkonoších a Harrachova cesta. Měří 19 kilometrů, spojuje Harrachov se Špindlerovým Mlýnem a je stylovou připomínkou Jana Nepomuka Františka hraběte Harracha, vizionáře s krkonošským srdcem.
výlet Jana Nepomuka Františka hraběte Harracha, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Novém Bydžově a okolí s cestovatelem a polárníkem Václavem Vojtěchem

Václav Vojtěch (29. listopadu 1901, Skřivany u Nového Bydžova – 6. srpna 1932, Labe u Sadské) nebyl první Čech, který podlehl vábení dobrodružství polárních expedic. Jako první Čech ale vstoupil na území Antarktidy, a to 27. ledna 1929. Kudy vedly jeho životní cesty a jaký byl jeho osud?
procházka Novým Bydžovem, Cesty poznání

Půjdem spolu do betléma… aneb Braunovy sochy v lese u Kuksu

Unikátní sochařská rezervace zvaná podle svého autora Braunův Betlém je neodmyslitelným prvkem kukského okolí. Bez nadsázky představuje špičku evropského barokního sochařství v plenéru. Vydáte-li se sem pěšky či na kole, můžete využít značenou naučnou stezku „Půjdem spolu do Betléma“. Výchozím bodem trasy je parkoviště v obci Kuks, kde je zároveň i její konec, protože cesta je vedena okruhem zpět. Na cestu se vybavte pevnou obuví či trekovými koly. Pro pěší variantu si vyhraďte čas asi dvě až tři hodiny. Délka trasy je 7 km.