Úvod > Aktuality > Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky za sucha i v dešti

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky za sucha i v dešti

Vydáno 23. června 2019 Příroda
Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout celý rok. Léto je ideální pro pěší a cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, podívejte se, jak odtává sněhová mapa republiky, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Víme, které jsou v provozu!

1. Krkonoše na kolech

Už šestnáctý rok od června do září křižují hory krkonošské cyklobusy, které vás s koly vyvezou do různých částí pohoří. S plánováním cest vám pomůže také nová brožurka Krkonoše na kole, aneb tipy na výlety pro milovníky cyklistiky, která je k dostání zdarma v informačních centrech. Bikeři se na kolech vyřádí v Trutnově na Trutnov Trails, ve Špindlerově Mlýně ve Scott Špindl Bike Parku v areálu Svatý Petr a v Rokytnici nad Jizerou v Bikeparku rock-it-nice. A pak jsou tu ještě pumptracky, dráhy se spoustou vln a klopených zatáček postavené na rovině, kde si procvičíte projíždění terénu. Najdete je v Trutnově, Hostinném, Herlíkovicích, Mladých Bukách, Harrachově a ve Špindlerově Mlýně.
 

2. Lanovky s letním provozem

Náročné výstupy a výšlapy? V Krkonoších to jde bez nich: do kopců se totiž i s koly můžete nechat vyvézt lanovkami s letním provozem a po značených trasách nebo cyklostezkách se vracet zpět do údolí. Kam a jak vysoko se dostanete? Třeba z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch (1 215 m n. m.), z Velké Úpy na Portášky (1 060 m n. m.), z Horních Míseček na Medvědín a také ze Špindlerova Mlýna na Medvědín (1 235 m n. m.) nebo ze Svatého Petra na Pláň (1 198 m n. m.), z Janských Lázní na Černou horu (1 250 m n. m.), z Herlíkovic na Žalý (1 019 m n. m.), z Rokytnice na Horní Domky (933 m n. m.) a z Harrachova na Čertovu horu (1 021 m n. m.). V provozu bude i lanovka na Kejnos na Benecku.
 

3. Tipy pro děti aneb hrátky v horách

Dětských hřišť najdete v Krkonoších habaděj, novinkou mezi nimi je Herní krajina Pecka plná dřevěných interaktivních soch a objektů na motivy krkonošské fauny. Leží u horní stanice lanovky na Portáškách v nadmořské výšce 1 060 metrů a láká všechny výletníky, kteří jsou připraveni na malé dobrodružství. Z Pecky dolů pak můžete sjet na koloběžce; půjčovny u horní stanice lanovky na Portáškách i dole ve Velké Úpě jsou otevřené v červnu a září o víkendech, během letních prázdnin denně. Rodinám s dětmi se líbí také Meďánkovo hřiště na Medvědíně, naučná stezka Krakonošův příběh, Medvědí stezka anebo Pohádková stezka za Krkonošskými pohádkami kolem Malé Úpy.
 

4. Hory bez lidí

Letos oslavil Krkonošský národní park 56 let od svého vyhlášení a jeho obliba i návštěvnost každým rokem stoupá. Jak si užít hory bez davů? Jde to, na kole i pěšky, když se vydáte do méně známých míst než třeba na Sněžku, Stezku korunami stromůJanských Lázních, do míst s výhledem na sněhovou mapu republiky, k Mumlavskému vodopádu nebo do Obřího dolu. Vydejte se třeba za krásnými výhledy z Malé Úpy přes Rýchory a Dvorský les do Mladých Buků. Během cesty si můžete udělat zastávku u několika jedinečných staveb, jako je například kostel sv. Petra a Pavla v Malé Úpě, Vápenka v Horních Albeřicích, středověký kamenný most ve Sklenařicích a na závěr se osvěžit na lesním koupališti v Sejfech u Mladých Buků. Anebo se vydejte kabinovou lanovkou na Černou horu, projděte se kolem Černohorského rašeliniště a pak přes Kolínskou boudu zamiřte do Dolního Dvora, kde se nezapomeňte zastavit u kostela sv. Josefa s unikátní zvonkohrou. Do Vrchlabí vám pak už bude chybět jen pár pohodových kilometrů.
 

5. Známé i neznámé vodopády

Pokladem Krkonoš jsou vodopády, od nejvyššího v Česku Pančavského na konci Labského dolu přes Labský vodopád pod Labskou boudou nedaleko od pramene Labe až třeba po kaskády Bílého Labe; ty spatříte při putování po modře značené turistické trase ze Špindlerova Mlýna k boudě u Bílého Labe. Některé vodopády kousek od pěších tras téměř nikdo nezná, a přitom si je můžete snadno prohlédnout, cesta k nim není v rozporu se zákony o ochraně přírody. Za vidění stojí například vodopád na Červeném potoce, ke kterému se dostanete z rozcestí v dolní části údolí Bílého Labe, kde odbočuje zelená značka na Špindlerovku. Málo známé jsou i Závojový a Doubravův vodopád v blízkosti Žacléřských Bud ve východní části Krkonoš, Soví vodopád u Horní Malé Úpy, kaskády Rudného potoka anebo soustava dalších menších vodopádů na modré značce nad Obřím dolem přímo pod Sněžkou.
 

6. Krkonoše s pivem

Nejhezčí partie Krkonoš a výborné pivo k tomu: to je hlavní lákadlo Krkonošské pivní stezky. V provozu je podobně jako cyklobusy až do konce září a propojuje místa, kde se vaří lokální pivo. Pivo z pivovaru Fries a z Pivovaru Hendrych ochutnáte na Friesových boudách a v blízkém penzionu Andula, ve Vrchlabí na vás čeká Pivovarská Bašta s pivem Krkonošský Medvěd, v Malé Úpě ochutnáte pivo z pivovaru Trautenberk a v Peci pod Sněžkou zase pivo Sněžka z Peckého pivovaru. Za vypité nápoje dostanete razítko a za všech pět razítek pak v cílovém pivovaru získáte malý dárek. Všichni úspěšní cestovatelé pak budou zařazeni do slosování o hodnotné ceny.
 

7. Afrika v Podkrkonoší

Cestou do hor nebo z hor si snadno můžete odskočit na Safari. Nemusíte cestovat nikam daleko, jde o oblíbený areál v Safari Parku – zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem. Vybrat si můžete mezi Safaribusem nebo vlastním autem – v něm sice budete mít patřičné pohodlí, ale zase přijdete o odborný komentář. Africké safari doplňuje Lví safari, které také můžete projet vlastním automobilem nebo speciálním Afrika truckem, opět s komentáři o pozorovaných zvířatech. Navíc v letních měsících Zoo Dvůr Králové jako jediná v Evropě nabízí Večerní safari, užít si můžete i Africké léto a další akce.
 

8. Nejkrásnější přehrada Čech

U Dvora Králové nad Labem objevíte malebnou přehradu Les Království. Hráz se dvěma bránami a ozdobnými věžičkami i romantický domek hrázného s věží a cimbuřím vypadají jako ze středověké pohádky, ovšem přehrada je mnohem mladší. O její stavbě bylo rozhodnuto ještě za Rakousko-Uherska po povodni roku 1897, do provozu byla uvedena v roce 1919. Hráz, v koruně 218 metrů dlouhá a 41 metrů vysoká, úspěšně zadržuje povodně na Labi, dokonce i tu červnovou roku 2013, kdy hladině chybělo k bezpečnostním přelivům jen 29 centimetrů. V současné době se opravuje, hotová by měla být do konce letních prázdnin.
 

9. Když na horách prší…

…schovejte se do podzemí. Třeba do Hornického skanzenu Žacléř, kde vás prohlídka dovede vysoko na těžní věž i pod zem do štoly Jitřenka. Ta je dlouhá zhruba 100 metrů a je zde k vidění i nádherná uhelná sloj. Prohlídka končí ve strojovně jámy Jan, ve které se nachází původní těžní stroj, ale je zde i expozice věnovaná důlnímu vybavení či paleontologické nálezy. Vypravit se můžete také na návštěvu dělostřelecké tvrze Stachelberg anebo do Hornického muzea v Harrachově.
 

10. Výlet za barokem do Kuksu

Štědrost s rohem hojnosti, upřímnost se srdcem na dlani, moudrost se třemi tvářemi či pohostinnost s plným pohárem: to jsou čtyři z dvanácti kamenných Ctností aneb barokních plastik Matyáše Bernarda Brauna, které stojí v Kuksu a z teras před Hospitálem shlížejí do labského údolí. Společnost jim dělá dvanáct Neřestí, navíc jen o pár kilometrů dál objevíte Braunův Betlém, soubor soch a reliéfů, tesaných přímo do pískovcových skal v Novém lese. Jde o jednu z nejoriginálnějších barokních památek u nás; Braun Betlém vytvořil pro hraběte Františka Antonína Šporka, svého významného zákazníka a mecenáše, jehož dílem ostatně byl i celý Kuks. Přijet sem můžete na opulentní barokní slavnosti, na Hradozámeckou noc, vinobraní anebo koncem roku na adventní trhy.
 
 Hravý Park Tři Věže v Harrachově

Hravý Park Tři Věže v Harrachově

Jak zabavit děti na horách, když zrovna není ideální počasí na to, trávit celý den na lyžích? V Harrachově mají nově pro tento případ řešení - díky hravému Parku Tři Věže.

Cyklostezka Hradec Králové – Kuks

Cyklostezka Hradec Králové – Kuks

Od roku 2013 mohou milovníci cyklostezek vyzkoušet novou stezku na trase Hradec Králové-Kuks. Cyklostezka Hradec Králové/Josefov/Kuks je součástí dálkové Labské stezky. Nová trasa je jednou z nejdelších souvislých cyklotras v ČR. Je vhodná i pro bruslaře, handbiky a kolečkové vozíky.

Černohorské vodopády

Černohorské vodopády

Černohorský potok protéká pod jihovýchodním úpatím Černé hory údolím Těsný důl, někdy také nazývaným Klauzový důl. Hluboké strmé údolí ukrývá mnoho vodopádů a kaskád na ortorulách a kvarcitech.

Historický důl Kovárna v Obřím dole

Historický důl Kovárna v Obřím dole

V nitru Sněžky, nejvyšší hory České republiky, se po staletí těžily měděné a arzénové rudy. Vstup do historického dolu se nachází poblíž bývalé boudy Kovárna v Obřím dole v nadmořské výšce více než 1 000 m. Až do roku 2023 se do podzemí Sněžky nepodíváte, důl prochází rekonstrukcí.

Jilemnice – kolébka českého lyžování

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Krkonošská pivní stezka - poznejte chuť krkonošských piv

Krkonošská pivní stezka - poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezcem která spojuje čtyři minipivovary umístěné na samých vrcholcích České republiky.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum Správy KRNAP projde v příštích letech proměnou. Současné expozice Kámen a život a Člověk a hory nahradí Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Muzeum, které uzavřelo veřejnosti v říjnu 2017, zůstane nepřístupné až do roku 2021.

Labská stezka - z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka - z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka je součástí sítě evropských tras EuroVelo. V České republice nabízí přibližně 370 kilometrů dobrodružství, úrodných nížin, horských a podhorských údolí a historických obcí a měst, než se dostanete k pramenu řeky v Krkonoších, který může být cílem nebo počátkem vaší cesty.

Maloúpský jarmark 2020

Maloúpský jarmark 2020

Malá Úpa je jednou z posledních klasických krkonošských vesniček. Právě v duchu historie, tradic a starých Krkonoš se odehrává tradiční Maloúpský Jarmark, konaný v historickém centru Malé Úpy - u kostela sv. Petra a Pavla.

Naučná stezka Prameny Labe - poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe - poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe měří 18 km a na svých zastaveních seznamuje s přírodními zajímavostmi této části Krkonoš. Při procházce uvidíte spourtu přírodních zajímavostí, mezi něž patří například Pančavský vodopád, který je nejvyšší v České republice.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Slavnosti hořických trubiček 2020

Slavnosti hořických trubiček 2020

Přijďte ochutnat Hořické trubičky na další ročník Slavností Hořických trubičky v sobotu 5. září 2020. Gurmánský festival se spoustou soutěží se zaměřuje především na tradici výroby hořických trubiček, nechybí ani jarmark s kulturním programem po celý den.

Vraní hory – malebné kopce ve stínu Krkonoš

Vraní hory – malebné kopce ve stínu Krkonoš

Pokud byste chtěli hledat Popelku mezi českými pohořími, pak jsou to nepochybně Vraní hory, které se vypínají východně od známých Krkonoš. Osmikilometrové pohoří s nejvyšším vrcholem Špičákem (887 m n. m.) se rozkládá na východ od Žacléře.

Vyhlídka Krakonoš - nejvyšší bod Kozích hřbetů

Vyhlídka Krakonoš - nejvyšší bod Kozích hřbetů

Vyhlídka na východním okraji Kozích hřbetů v Krkonoších se nachází v nadmořské výšce 1421 metrů.

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

U Portášovy boudy v Krkonoších, nedaleko horní stanice lanovky nad Velkou Úpou, vznikla Herní krajina Pecka – unikátní soubor dřevěných modelů zvířat v nadživotní velikosti, lanových stezek a prolézaček. Zdarma ji můžete navštívit u horní stanice lanovky na Portášky ve Velké Úpě.

Pohádkové Krkonoše ve Svobodě nad Úpou

Pohádkové Krkonoše ve Svobodě nad Úpou

V informačním centrum ve Svobodě nad Úpou se nachází expozice krkonošských skřítků a pohádkových postaviček. Uvidíte zde Krakonoše a jeho pomocníky, pána z Trautenbergu, pohyblivý Čertův mlýn, Zlatodůl, Věštírnu, Trutnovského draka s rytířem Albrechtem a mnoho dalších. Galerie malířů Krkonoš.