Úvod > Co chcete dělat? > Pěchotní srub Lom na Náchodsku
Památky

Pěchotní srub Lom na Náchodsku

Pěchotní srub N-S 81 Lom je jeden z mnoha desítek srubů a pevností postavených ve 40 letech na obranu našich hranic. Nachází se přibližně 1 kilometr od známého Památníku Březinka.
Pěchotní srub N-S 81 Lom byl součástí předválečného opevnění. Nachází se na hřebeni východně od Náchoda. Byl postaven v roce 1938 a byl opatřen dvěma střeleckými zvony. Jedná se o samostatný obousměrný srub, který byl rozdělen na dvě patra, horní bojové a spodní týlové. Oba zvony byly za války vytrženy a odvezeny.

Srub je součástí stavebního podúseku Polsko. Je využíván Klubem vojenské historie Náchod. Srub se nachází v blízkosti dělostřelecké tvrze Dobrošov.
 

Jak srub Lom vypadá

Před hlavními střílnami jsou na obou stranách ochranné, tzv. diamantové příkopy, hluboké 3,2 m a široké 1,5 m. Ty měly znemožnit nepříteli přístup ke střílnám a ztížit tak jejich zneškodnění, zabránit zasypání střílen zeminou vyhozenou výbuchem dělostřeleckého granátu a navíc měly sloužit jako jímky na prázdné nábojnice, které do nich padaly otvory pod střílnami. Před pravým diamantovým příkopem se nachází revizní šachta kanalizace. K ochraně příkopu a hlavních střílen z kasemat byl určen lehký kulomet vz. 26 (zbraň N) a granátový skluz ústící do příkopu pod střílnou lehkého kulometu. I prostor vchodu byl postřelován z každé strany lehkým kulometem.

Ve stěnách odvrácených od nepřítele jsou umístěny odvětrávací otvory a výfuk dieselagregátu zakryté masivními mřížkami svařenými z kolejnic. Tloušťka těchto stěn je v horním patře 1 metr, ve spodním patře 1,5 m. 
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Bonato v Náchodě

Hotel Bonato v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj
Pivovar Primátor v Náchodě

Pivovar Primátor v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj
Restaurace Port Artur v Náchodě

Restaurace Port Artur v Náchodě

Náchod, Královéhradecký kraj