Úvod > Aktuality > Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradiční i neznámá místa ke koupání a vodní adrenalinové zábavě
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradiční i neznámá místa ke koupání a vodní adrenalinové zábavě
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: tradiční i neznámá místa ke koupání a vodní adrenalinové zábavě

  • Vydáno4. července 2022
K létu patří koupání – ať už na přehradě nebo v koupališti, pískovně či zatopeném lomu. Projeli jsme všech čtrnáct krajů a vybrali tradiční koupací místa, kde se rozhodně nebudete nudit, i místa neobjevená, méně známá a taková, kde si užijete zajímavé adrenalinové radovánky. Jdeme na to, vy si jen sbalte plavky, ručník, opalovací krém a deku!

1. Praha, Hostivařská přehrada a ostrov Štvanice

Tradiční a oblíbené místo procházek, v létě pak ráj všech vodomilů: to je Hostivařská přehrada. V největší pražské nádrži se lidé koupou už od roku 1964 a zvlášť ti, kteří bydlí v okolí, si léto bez Hostivařky už nedovedou představit. Pláže, koupací mola, trampolíny, koktejlový bar a stánky s občerstvením jsou samozřejmostí, k dispozici je i wake vlek, půjčovna šlapadel (i se skluzavkami!) či paddleboardů, waterzorbing nebo nudapaláž. Navíc se kolem nádrže můžete projít nebo projet na kole či kolečkových bruslích a pak se třeba vydat na procházku podél Botiče.

Do dob, kdy řeku Vltavu v Praze lemovaly desítky plováren a lázní, se vrátíte na ostrově Štvanice. Také tady bývala oblíbená plovárna, a to až do povodní v roce 2002. Plovárna Baden Baden, navazující na tradici svých předchůdkyň, se na Štvanici vrátila i s retro atmosférou. Kromě samotného koupání ve Vltavě jsou k dispozici lehátka, paddleboardy a veškeré zázemí.
 

2. Středočeský kraj a koupání jako u moře

Když říční plovárny v Praze postupně zanikly, Pražané se naučili za koupáním jezdit místo tramvají vlakem nebo autem o kousek dál. Tak s překvapením zjistili, že porůznu ve Středních Čechách objeví místa, kde je krásně jako u moře – platí to jak pro jezero Lhota, tak pískovnu Mlékojedy, pískovnu Sadská či jezero Konětopy. Kdo touží po adrenalinové zábavě, ten může vyzkoušet vodní lyžování na Proboštských jezerech u Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi anebo se vrhnout po hlavě dolů ze skal v lomu v Hřiměždicích. Každý rok se tu dokonce konají závody ve skocích do vody High Jump.
 

3. Jihočeský kraj, Veselské pískovny a adrenalin na Lipně

Veselé jihočeské léto můžete trávit u Veselí nad Lužnicí: ideálním místem pro koupání, dálkové plavání i sportovní rybolov jsou Veselské pískovny aneb pět štěrkopískových jezer. Nejedná se o oficiální koupaliště, najdete tu jen sezónní placená parkoviště a občerstvení, vybavení na pláž si musí každý přinést sám. Kolem vede naučná stezka, cestou můžete prozkoumat písečný přesyp u Vlkova, nejlépe zachovanou písečnou dunu v naší republice.

Zatímco Veselské pískovny jsou vyhřáté, koupání v Lipenské přehradě je pro větší otužilce. Zato si tu užijete tolik zábavy jako málokde v Česku, ve vodě i na březích: jsou tu bobové dráhy, půjčovny jachet, plachetnic, šlapadel, lodiček a paddleboardů, lanový park i bikepark, a pokud budete mít smůlu na počasí, můžete využít aquaparkLipně nad Vltavou nebo aquapark ve Frymburku, případně navštívit vodní elektrárnu.
 

4. Plzeňský kraj, Hracholusky a potápění v lomu Starý Klíčov

Pro milovníky koupání a letní rekreace z Plzeňského kraje je pojmem přehrada Hracholusky. Stojí na řece Mži západně od Plzně a do provozu byla uvedena v roce 1964. Dvaadvacet kilometrů dlouhé jezero brázdí každé léto výletní parník, kolem přehrady vede spousta stezek pro pěší i pro cyklisty, k výletům láká zřícenina hradu Buben nebo opravený Pňovanský most.

Neobvyklý a fascinující zážitek jako z knížek Julese Verna nabízí bývalý lom Starý Klíčov pár kilometrů od Domažlic. V létě je to přírodní koupaliště, v zimě kluziště a celoročně zajímavé místo, které láká potápěče nejen z okolí. Její provozovatelé dokonce zřídili největší podvodní vzduchotěsnou kabinu v České republice, z níž se v hloubce osmi metrů dá zblízka pozorovat celý vodní svět.
 

5. Karlovarský kraj, jezero Michal a koupaliště Rolava

Jedním z prvních jezer nově vznikající jezerní krajiny pod úbočím Krušných hor bylo jezero Michal u Sokolova. V moderním areálu s vodou, která koupaliště Michal řadí mezi nejčistší přírodní vodní nádrže v celé České republice, najdete písečné pláže, obří tobogán s trojskluzavkou, dětská brouzdaliště, skákací hrad, různá dětská hřiště a spoustu suchozemských i vodních atrakcí – například umělou skálu, ledovec nebo paddleboardy.

Skvělé koupání si užijete i přímo v Karlových Varech ve sportovním areálu Rolava. Přírodní koupaliště na Mlýnském rybníku má kromě vodních atrakcí a mola dokonce ostrůvek, na který se dostanete po lávce, funguje tu půjčovna šlapadel. Ve vodě plavou menší rybičky, které pomáhají čistit vodu a požírají řasy, najdete zde i vodní ptáky.
 

6. Ústecký kraj, Kamencové jezero a vodní lyžování

Ústeckém kraji nenajdete tradičnější koupací místo než je Kamencové jezero. Celosvětový unikát, jediný svého druhu na celé Zemi, a zároveň rekreační areál láká návštěvníky nejenom z Chomutova, ale z celé České republiky. Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi a plovoucím molem vám udělá radost pestrá nabídka sportovního vyžití (minigolf, plážový volejbal, streetball, stolní tenis, badminton nebo nohejbal), půjčit si můžete šlapadla, lodičky či paddleboardy.

Toužíte po větším adrenalinu? Stačí ujít skutečně jen pár desítek metrů a budete na břehu Velkého otvického rybníka zvaného Banda, kde je k dispozici wakeboarding a vodní lyžování. O další program se postará Zoopark Chomutov, který bezprostředně navazuje na rekreační areál kolem Kamencového jezera.
 

7. Liberecký kraj a letní klasika na Máchově jezeře

Ačkoli se mu říká jezero, ve skutečnosti jde o rybník, a to dokonce šestý největší v Česku a největší mimo jižní Čechy. Máchovo jezero, hovorově Mácháč, je letním klenotem Libereckého kraje. Klasika, která nikdy nezklame, výborná k rekreaci a odpočinku, nabízí několik pláží a na nich spousty vodních atrakcí, pestrý výběr sportovních aktivit, sezonní plavby a spousty výletních cílů v blízkém okolí.

Pokud toužíte po vodním lyžování, musíte ale jinam, nejlépe do Stráže pod Ralskem, kde je vlek na místní vodní nádrži. Dvousloupový vlek je vhodný pro začátečníky, ti zkušenější tu najdou čtyřsloupový vodní vlek se sedmi překážkami.
 

8. Královéhradecký kraj, koupaliště Dachova a Flošna

Jako byste vstoupili na stránky románu Rozmarné léto Vladislava Vančury: tak si budete připadat při návštěvě koupaliště Dachova. Romantické přírodní koupaliště se stylovými dřevěnými kabinami, dřevěným ostrůvkem, písečnou pláží a hřištěm leží v lesích severně od Hořic, vede k němu několik vycházkových tras i cyklostezka. Areál vznikl podle návrhu architekta Karla Bachury a pro veřejnost byl otevřen v roce 1925. Důkazem, že v koupališti je kvalitní a křišťálově čistá voda, je výskyt vzácného a na čistou vodu citlivého čolka horského.
Pokud byste si rádi užili vodní radovánky se spoustou atrakcí a služeb, navštivte koupaliště Flošna, sportovní a relaxační areál v blízkosti centra Hradce Králové. Hlavními atrakcemi jsou velká skluzavka a tobogány, jsou tu i sauny, parní kabiny, bowling, fitness centrum a squash.
 

9. Pardubický kraj, písníky a adrenalin na přehradě Seč

Oblíbeným koupacím místem řady lidí z Pardubického kraje jsou písníky mezi Mělicemi a Lohenicemi. Kolem většího i menšího písníku objevíte spousty pěkných zákoutí, na prostranství mezi nimi je parkoviště. Také mimo sezonu je to moc příjemné místo, třeba pro pikniky nebo výlety do lesa v okolí Přelouče.

Největší a nejvyhledávanější rekreační oblastí v kraji je přehrada Seč. I když se sem opakovaně vracíte, pořád je tu co objevovat; kromě příjemného koupání je k dispozici řada sportovních aktivit a v blízkém okolí láká k výletům spousta historických památek, hradů a zámků, rozhledny či skanzen. Vyzkoušet můžete třeba vodní trampolíny, paddleboardy, wakeboarding a vodní lyžování.
 

10. Vysočina, Pilská nádrž a lom s potopeným autobusem a ponorkou

Koupání téměř ve městě a přesto v přírodě nabízí Pilská nádrž v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy severně od Žďáru nad Sázavou. Využívá se ke koupání i rybolovu, okolí láká cyklisty, pěší turisty a houbaře. O zábavu se stará také rekreační areál Pilák se širokou nabídkou sportovních a rekreačních aktivit, ležící přímo na břehu nádrže.

Neobvyklé zážitky milovníkům potápění na Vysočině nabízí zatopený lom u vsi Borek mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Na podvodních terasách a na dně je řada atrakcí, vhodných pro nácvik vrakového potápění, například kloubový autobus Ikarus, vrak auta značky Wartburg a bývalá cisterna upravená jako ponorka, která jako by sem připlula ze Zemanova Vynálezu zkázy. Aby bylo potápění zajímavější, atrakce nejsou vybójkované a propojené šňůrou.
 

11. Jihomoravský kraj a letní ráje u Vranovské přehrady a Novomlýnských nádrží

Není těžké uhodnout, proč se Vranovské přehradě na Znojemsku říká Moravský Jadran. Třicet kilometrů dlouhá nádrž s čistou a teplou vodou nabízí řadu krásných míst pro koupání, letní výletní plavby, výlety do okolí (například k baroknímu zámku ve Vranově nad Dyjí nebo na hrady Bítov a Cornštejn) a také pestrý výběr vodních sportů.

Společně s Novými Mlýny, kaskádou tří vodních nádrží pod Pálavou, jde pro milovníky jachtingu či windsurfingu o nejlepší místa v Jihomoravském kraji. U Novomlýnských nádrží najdete také známý aquapark Aqualand, vyzkoušet si můžete i aquazorbing či wakeboarding anebo se projet na šlapadle.
 

12. Zlínský kraj, Slovácké moře a Valašský Balaton

Štěrk nebo Slovácké moře: tak se v Zlínském kraji přezdívá štěrkopískovým jezerům s písečnými plážemi u Ostrožské Nové Vsi. Můžete se tu nejenom vykoupat v čisté přírodní vodě, ale také se třeba věnovat rybolovu nebo si najít ubytování a zdržet se déle. Koupaliště Albatros leží přímo na trasách oblíbených slováckých cyklostezek, k dispozici je samozřejmě i občerstvení.

Vyhlášenému přírodnímu koupališti na rozhraní Nového Hrozenkova a Velkých Karlovic se právě kvůli mimořádné oblibě přezdívá Valašský Balaton. Jezero v areálu bývalého štěrkopískového lomu má průzračnou, ale chladnou i dost hlubokou vodu. Láká turisty i vodní akrobaty, právě díky větší hloubce tu jsou výborné podmínky pro akrobatické skoky do vody a najdete tu areál s rampami pro skoky na prknech a lyžích. Rádi sem zajíždějí cyklisté, okolo totiž vede cyklostezka Bečva. Ta je součástí první cyklodálnice v České republice, která pokračuje až na Přerovsko v Olomouckém kraji.
 

13. Olomoucký kraj, zatopené lomy a pískovna u Olomouce

Fenoménem Rychlebských hor jsou zatopené lomy, lákající k procházkám, rybaření a v létě samozřejmě ke koupání, často spojeným se skoky do vody. V době vrcholící těžby v 19. století se kámen z lomů kolem Žulové vyvážel do celého světa, dnes patří zatopené lomy mezi turistické atrakce. K nejznámějším patří například Transgranit, Kaolínka, Rampa, Rokliny, Štachlovice, Vaněk či Vycpálek.

Komu se nechce do hor, může vyjet jen kousek za Olomoucpískovně Náklo. Velké přírodní koupaliště nedaleko Litovle vzniklo na místě těžby štěrkopísku, najdete tu i wakepark a půjčovnu paddleboardů.
 

14. Moravskoslezský kraj, Hlučínské jezero, Těrlicko a Žermanice

Po revitalizaci se opět můžete vydat na Hlučínské jezero zvané též Štěrkovna u Hlučína. K dispozici je brouzdaliště, nafukovací trampolína, hřiště pro plážový volejbal, tenis a florbal, lezecká stěna a další sportoviště, na nové pláži se zálivem najdete nafukovací vodní atrakce. Během dne se za vstup platí, ve všedních dnech navečer po páté hodině odpoledne a o víkendech po šesté hodině je vstup volný.

Letní klasikou Moravskoslezského kraje jsou vodní nádrže Těrlicko a Žermanicepláží Maják mezi Havířovem, Českým Těšínem a Frýdkem-Místkem. Vyzkoušejte třeba Ski & Wake Park s nabídkou vodního lyžování, wakeboardingu, wakeskatingu a kneeboardingu, anebo půjčovnu vodních skútrů a paddleboardů.
Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Nejlepší písečné pláže aneb doma jako u moře

Teploty jako někde na jihu, čistá voda, písčité pláže – tak proč jezdit k moři, když je to daleko a to nejlepší koupání často máme jen kousek od domova? Vyzkoušejte některé z nejvyhlášenějších pláží, které jsme pro vás na portálu Kudy z nudy vybrali.

30 tipů na koupání na Jižní Moravě – koupaliště, přehrady, rybníky, aquaparky a vodní sporty

30 tipů na koupání na Jižní Moravě – koupaliště, přehrady, rybníky, aquaparky a vodní sporty

30 tipů na nejlepší místa na jižní Moravě, kde lze strávit den u vody. Užijte si koupání s dětmi, vodní sporty i plavby lodí. Pro děti jsou připraveny dětské bazénky s řadou atrakcí, skluzavkami a dětská hřiště.

Tipy na koupání v Praze: kde si užít příjemný den na koupališti

Tipy na koupání v Praze: kde si užít příjemný den na koupališti

Teplé letní počasí, zvlášť v rozpálené metropoli, láká k vodě. Přemýšlíte o tom, na jaké koupaliště se v Praze vydat? Zchladit se můžete hned na několika místech, portál Kudy z nudy vám poradí, jaká koupaliště jsou k dispozici a kde si užijete koupání ve venkovních bazénech.

Tipy na nejlepší koupání v okolí Prahy

Tipy na nejlepší koupání v okolí Prahy

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany, biotopy, jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte koupaliště, rybníky, aquaparky, vodní nádrže a další možnosti, kde se můžete v okolí Prahy vykoupat.

30 biotopů, kde si užijete koupání v krásné čisté vodě

30 biotopů, kde si užijete koupání v krásné čisté vodě

Chcete užít pěkné slunné chvíle na místě s kvalitní vodou? Portál Kudy z nudy vám poradí, kde vyzkoušet biotopy, v nichž se o čistou vodu nestará chemie, ale příroda. Jedná se o přírodní koupání, kde se voda čistí biologicky kořenovým systémem. Biotop bývá rozdělen na hlubokou plaveckou část a mělkou část pro neplavce. Slunit se můžete na trávě, v areálech koupališť je možné využít také sociální zařízení, šatny a občerstvení.

100 tipů na nejlepší místa ke koupání 2022 aneb kde se vykoupat v horkých dnech

100 tipů na nejlepší místa ke koupání 2022 aneb kde se vykoupat v horkých dnech

Léto je tady! Počasí nám dopřává tropické dny, které nejlépe strávíte na přehradě, zatopeném lomu, v přírodním jezírku, na koupališti nebo prostě tam, kde je dostupné kvalitní vodní osvěžení. Vyberte si z našich tipů z celé republiky, kde uvádíme místa s kvalitní nezávadnou vodou, ale také místa, kde se opravdu osvěžíte, protože jsou známá svou chladnější vodou. Sbalte si plavky, ručník, deku a hurá k vodě!

Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli navštívit v létě

Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli navštívit v létě

Co bychom to byli za portál specializující se na trávení volného času, kdybychom vám nepřinesli pár zaručených tipů na výlet do přírody! Dnes vám proto nabízíme tipy na ty nejlepší vyhlídky a trasy, a přitom se vsadíme, že zdaleka ne všechny budete znát. A víte co? Počítejte s námi, kolik z nich budete znát i bez naší nápovědy.

Jedete na léto do kempu? Vyberte si z vítězů soutěže Kemp roku

Jedete na léto do kempu? Vyberte si z vítězů soutěže Kemp roku

Vrací se kempování do módy? Pro někoho ano, pro jiné je léto v kempu už dávno běžná dovolená. Návštěvníci kempů jsou však stále náročnější. I proto některé kempy lákají na netradiční typy ubytování, jako jsou jurty, tee-pee, ubytovací sudy či retro maringotky. Pokud se i vy letos chystáte do kempu, mohlo by vás zajímat, jak dopadla soutěž Kemp roku 2021 a co jednotlivá zařízení svým návštěvníkům nabízejí.

Luxusní kempy: perfektní čistota, zajímavé místo a skvělé ubytování

Luxusní kempy: perfektní čistota, zajímavé místo a skvělé ubytování

Elektrokola, bazény a tobogány, kryté herny pro děti, animační programy, pestré služby anebo naopak jedinečné místo, ticho a klid – tím vším lákají provozovatelé kempů stále náročnější Čechy. Vybavenost některých areálů vás skutečně překvapí! Myslete na svou dovolenou už nyní a rezervujte si své místo s předstihem.

Medlov, Sykovec, Kalich… aneb znáte rybníky na Vysočině?

Medlov, Sykovec, Kalich… aneb znáte rybníky na Vysočině?

Léto je nejlepším obdobím, kdy můžeme v krajině objevovat romantické rybníčky, tůně a rybníky. Když je teplé počasí, mohou posloužit jako vítaný zdroj osvěžení a když to na koupání nevypadá, potěší alespoň naše oči a fotografy nadchnou k pěkným záběrům. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za rybníky na Vysočinu. Zdejší rybáři se tu mohou pochlubit zajímavou raritou – do rybníků v Třešti na Jihlavsku a jejím okolí vypouští každoročně stovky malých úhořů říčních. Moravský rybářský svaz tak podporuje zlepšení stavu populace této dravé ryby v místech jejího přirozeného výskytu.

Osvěžte se na pražských přírodních koupalištích

Osvěžte se na pražských přírodních koupalištích

Hledáte příjemné koupací místo v hlavním městě? Pak zkuste některé z našich tipů, které vás zavedou za příjemným koupáním, kde si navíc vůbec nebudete připadat jako v Praze. Podle předpovědi tropické teploty okolo 30°C nějaký čas ještě vydrží, a to je nejlépe setrvat někde u vody!

20 tipů na příjemné koupání v severozápadních Čechách

20 tipů na příjemné koupání v severozápadních Čechách

Když se v létě rtuť teploměru pohybuje okolo 25 až 30°C, je nejlepší setrvat někde u vody. Severozápadní Čechy mají příjemných míst ke koupání dostatek, a to i díky revitalizaci zdejší krajiny po důlní činnosti, která přeměnila bývalé povrchové doly ve velká jezera. Udělejte si prima den a odpočiňte si někde u vody. Vybírat můžete ze zmiňovaných jezer, termálních koupališť a dalších míst.