Úvod > Aktuality > Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli navštívit v létě
Příroda

Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli navštívit v létě

  • Vydáno24. května 2022
Co bychom to byli za portál specializující se na trávení volného času, kdybychom vám nepřinesli pár zaručených tipů na výlet do přírody! Dnes vám proto nabízíme tipy na ty nejlepší vyhlídky a trasy, a přitom se vsadíme, že zdaleka ne všechny budete znát. A víte co? Počítejte s námi, kolik z nich budete znát i bez naší nápovědy.

Pravčická brána

pravčická bránaUznáváme, že tohle bylo zcela jednoduché, ale to je jenom pro začátek. Pravčická brána, jedno z nejromantičtějších míst, které fascinuje jak turisty, tak zahraniční filmaře, se nalézá v Českém Švýcarsku prakticky na samé hranici s Německem. Přírodní kamenná brána každopádně stojí za návštěvu, a pokud jste zde ještě nebyli, určitě tento prohřešek letos napravte. Náš nejmladší národní park vás přivítá s otevřenou náručí a je jedno, vezmete-li si s sebou kola, nebo třeba fotoaparát.
 

Vyhlídka Belveder

Řekli bychom, že tady už to tak jednoznačné nebude. Ruku na srdce, kdo z vás ví, kde se porozhlédnout po Belvederu, abyste se mohli prvotřídně rozhlédnout? Přitom právě tuto vyhlídku najdete, co by kamenem dohodil od Pravčické brány. Jedná se o zaručeně nejhezčí pohled na Labské pískovce, a to jak na jeho českou, tak německou stranu. Rozkládá se pod ní totiž 130 metrů hluboké údolí řeky Labe, které skýtá skutečně dechberoucí pohled. V případě Belvederu tento popis není klišé, ale holá realita, kterou si uvědomoval už místní šlechtic František Karel Clary-Altringer, který ji nechal zřídit již v roce 1711 za účelem pořádání koncertů. To byly časy…
 

Panská skála a Kamenné varhany

Panská skálaJe otázka, zda podle názvu poznáte další z divů naší přírody. Kdybychom napsali „varhany z Pyšné princezny“, měli byste jasno hned. Pravidelné pěti a šestiboké čedičové útvary vytvářejí návrší v téměř 600 metrech nad mořem kousek od Kamenického Šenova. Krásně je tu za každého počasí a opět to není daleko od Pravčické brány. Další z položek na seznamu „musím vidět“. Pod skálou je malé jezírko, které vzniklo v jámě po vytěžení horniny a je plněno srážkovou vodou. Na jihovýchodním úpatí Panské skály stojí Mariánský sloup, postavený na památku mladého tovaryše a vdovy, kteří zde umrzli za bouřlivé zimní noci 18. ledna 1739. A když už budete u České Kamenice, stojí za to se podívat k obdobnému skalnímu útvaru, ke Kamenným varhanům na Zlatém vrchu. Jsou od sebe vzdáleny asi 9 km, nejbližší obcí je vesnice Líska.
 

Nový prales u Liberce

Nový pralesKdyž se řekne prales, vybaví se každému Boubín. Ale to by byla mýlka. Tady jde o Nový prales pod Ještědem. V roce 2004 se občanské sdružení Čmelák usneslo, že už bylo dost smrkové monokultury a vrátí lesu jeho původní podobu. Začali vykupovat les v okolí Ještědu a přeměňují ho zpátky do jeho původní podoby. Určitě se vám bude také líbit. V Novém pralese vznikla naučná stezka, která vás provede nejzajímavějšími místy pralesa. Na panelech se  dozvíte kompletní informace o projektu Nového pralesa, jak prales vzniká a jak by měl les vypadat v budoucnu. Prohlédnete si také zbytky jednoho z nejvýše položených domů osady Padouchov, kde se dost možná odehrával děj románu Karolíny Světlé „Lamač a jeho dcera“.
 

Vyhlídka Na Vrchovnici

na vrchovniciVyhlídka na hladinu přehrady Slapy oficiální jménu vlastně nemá, místní jí však říkaji Na Vrchovnici podle nedalekého vrchu stejného jména. Výhled od Vrchovnice patří k těm nejkrásnějším. Protože je vyhlídka položená výše nad hladinu řeky, odkrývá se odtud výhled nejen na Vltavu, ale i do širšího okolí. Místo je daleko od silnice, takže tu nepotkáte davy turistů, a to ani v letní sezóně. Z vyhlídky budete mít jako na dlani Starou Živohošť, v dálce uvidíte i Živohošťský most i kus Nové Živohoště. V dálce se zvedají kopce Kočičí vrch, Tetřevník, kopec Besedná a vrchy Ostrý i Spálený.
 

Lom Hříměždice a jezírka u Nečína

lomy nečínTady jsme si prakticky jisti, že bude vědět málokdo. Přitom Hříměždice nejsou ani tak daleko od Prahy, leží v přímém sousedství Příbrami (kde se můžete mj. vypravit na projížďku důlním vláčkem). Najdete tu bezkonkurenční koupání, na které jen tak nezapomenete. Ti, kdo mají rádi extrémni zábavu zde mohou vyzkoušet skoky do vody z pořádné výšky. Skály okolo lomu na sobě mají čísla od 1 do 10 podle výškových metrů, které také označují bezpečná místa skoků do vody. Skočit lze také z houpačky, pontonu nebo ze skokanského prkna. Ti, kdož hledají větší klid, mohou zamířit k nedalekým lomovým jezírkům u Nečína. Malebné okolí zatopených lomů si oblíbili filmaři, kteří zde točili například pohádku Nesmrtelná teta.
 

Vařákovy paseky

Vařákovy pasekyNaučná stezka Vařákovy paseky začíná u vlakového nádraží v Horní Lidči. Vede kolem Lačnovských rybníků, do vsi Lačnov, odtud kolem lačnovských skal až na hřeben Vizovických vrchů. Pak pokračuje na Vařákovy paseky a dále k Čertovým skalám a do Lidečka. Měří 16 km a najdete na ní 15 zastavení. Trasa začíná u vlakového nádraží v Horní Lidči, vede po žluté turistické značce kolem Lačnovských rybníků do obce Lačnov a odtud kolem Lačnovských skal na hřeben Vizovických vrchů. Dále pokračuje po modré turistické značce na Vařákovy paseky, odtud se vrací kousek zpět k rozcestí Láz a pokračuje pod vrcholy Krajčice (730 m n. m.) a Kopce kolem Čertových skal do Lidečka k zastávce železnice.
 

Vyhlídka Máj

Vyhlídka MájV několika posledních letech se jedná o poměrně populární vyhlídku, ze které je krásný výhled na řeku Vltavu. Věděli byste, kde jí hledat? Dáme vám nápovědu: Svatojánské proudy. Ano, to už zní známěji. Ovšem pozor, vyhlídka se nachází na druhé straně vltavského břehu. Z vyhlídky Máj je asi nejkrásnější výhled na řeku Vltavu. Nedaleko obce Teletín se totiž řeka v hlubokém, přehlubokém kaňonu stáčí do fascinující podkovy a nabízí jedinečný pohled. Vyhlídka Máj je celoročně volně přístupná po žluté turistické stezce z Teletína. Nejbližší autobusová zastávka Teletín (cca 1,2 km po žluté turistické stezce), nejbližší vlaková zastávka Jílové u Prahy (cca 12 km).
 

Solenická podkova

Solenická podkovaZatímco vyhlídka Máj se stala celkem populární, vsadíme se, že Solenickou podkovu zná jenom málokdo. A přitom se jedná o další skvostný výhled na řeku Vltavu. Krásná vyhlídka se nachází ve skalách v lese mezi obcemi Zduchovice a Solenice na Příbramsku, cesta k ní však není značená. Solenická podkova nabízí pohled z výšky přibližně 150 metrů nad vodní hladinou. Kromě meandru odtud uvidíte obec Solenice a také Orlickou přehradu. Jak už jsme naznačili, k místu nevedou turistické značky. Nejlepší přístup k vyhlídce je z obce Zduchovice, odkud se dá dojít po zelené k vyhlídce Na Altánku. Pak pokračujte lesní cestou jižním směrem. V lese, kde se cesta zužuje, musíte v místě, kde je na stromě značka „k Altánku“ odbočit vpravo. Tento poslední úsek cesty je dosti strmý, avšak cesta se vám odvděčí krásným výhledem.
 

Krajina bahenních sopek Soos

SoosNe, nejedná se o volání o pomoc. Náš poslední cíl z Čech se nachází nedaleko Františkových Lázní a jedná se o přírodní rezervaci evropského významu. Ve zdejších rašeliništích a slatiništích žije množství vzácných rostlin i živočichů. Navíc v Soosu naleznete ony slavné "bahenní sopky" – mofety. Prazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. Tak vypadá národní přírodní rezervace Soos, rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Rezervace byla vyhlášena v r. 1964 na ploše 221 ha, přístupná je jen část a to 1,2 km dlouhou podlážkovou naučnou stezkou, která vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.
 

Litovelské Pomoraví

litovelské pomoravíA už jsme na Moravě, jak je vidět z názvu. Víte, čím se Litovelské Pomoraví vyznačuje? Tady ještě není povodí řeky Moravy regulované, takže řeka krásně meandruje a v jejím okolí jsou bohaté lužní lesy, které přímo kypí životem. Pomoraví představuje typ krajiny, která se na Moravě v pradávných dobách, než přišel člověk, vyskytovala velmi hojně. Dnes už je jen pár míst, kde ji naleznete. Litovelským Pomoravím vede řada značených cyklostezek, nejznámější je Moravská stezka, kterou doprovází naučná stezka Luhy Litovelského Pomoraví.
 

Velká Javořina

Velká JavořinaTušíte alespoň matně? Ano, Velká Javořina je k nalezení v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty na Moravě. Proč vás zveme právě sem? Kromě toho, že je tu opravdu hezky, s vámi máme také záměry edukativní. Věděli jste, že Bílé Karpaty patří mezi nejvzácnější evropské biosférické rezervace? V praxi to znamená, že jen málokde je flóra tak pestrá jako tady. Těšit se můžete třeba na orchideje, ale také na množství dalších kriticky ohrožených druhů. Na Velkou Javořinu je nejkratší cesta z pohraniční vesničky Květná po zelené značce, přes chráněnou přírodní rezervaci Javořina. Ve Velké nad Věličkou začíná také Javořinská naučná stezka. Celková trasa měří 23 km, cestou potkáte 14 panelů naučné stezky informující o zdejším kraji a jeho obyvatelích.
 

Naučná stezka Bílá Opava

Bílá OpavaTady sice název hned prozradí, kde máte hledat, ale stezka je tak krásná, že jsme ji museli zařadit i proti lehkému uhádnutí. A navíc víme určitě, že moc z vás tu ještě nebylo. Bílá Opava pramení pod Pradědem a pak teče smrkovým pralesem plným romantických zákoutí, skalek, peřejí a vodopádů. Určitě se vám tu bude líbit. A hodnocení vašich znalostí? Pokud znáte více než polovinu, jste na tom se znalostmi Česka vážně dobře. Pokud jste dokonce navštívili více než pět z našich tipů, měli byste jít dělat profesionální průvodce. Zkušenosti na to máte!
Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála přezdívaná také jako Varhany je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Mnozí tuto přírodní památku poznají díky pohádce Pyšná princezna.

Vyhlídka Máj – jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu

Vyhlídka Máj – jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu

Vyhlídka Máj se nachází nedaleko obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Řeka zde protéká hlubokým skalnatým kaňonem, stáčí se do tvaru podkovy a vytváří tak fascinující přírodní scenérii.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

CHKO Litovelské Pomoraví

CHKO Litovelské Pomoraví

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví je území podél neregulovaného horního toku řeky Moravy mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice. Oblast tvoří komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi.

Vyhlídka Belvedér – nejhezčí vyhlídka do údolí řeky Labe

Vyhlídka Belvedér – nejhezčí vyhlídka do údolí řeky Labe

Nejstarší a jednou z nejhezčích upravených vyhlídek v CHKO Labské pískovce je vyhlídka Belvedér. Je z ní krásný výhled do 130 m hlubokého kaňonu řeky Labe a na stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone na německé straně hranice.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. Vstup se psem povo...

Kamenné varhany Zlatý vrch

Kamenné varhany Zlatý vrch

V západní části Lužických hor, přibližně čtyři kilometry od města Česká Kamenice a půl kilometru od obce Líska, se nachází čedičový kopec Zlatý vrch. Kolem roku 1870 byl v tomto místě spuštěn provoz lomu. Získával se tu stavební kámen z vylomených až šest metrů dlouhých čedičových sloupců.

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava

Biosférická rezervace Dolní Morava vznikla rozšířením bývalé biosferické rezervace Pálava.

Vyhlídka Na Vrchovnici – jeden z nejkrásnějších pohledů na Vltavu

Vyhlídka Na Vrchovnici – jeden z nejkrásnějších pohledů na Vltavu

Vyhlídka Na Vrchovnici patří k jedněm z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu, v tomto případě na hladinu Slapské přehrady. K místu nedaleko obce Blažim vede zelená turistické značka.

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy

Vydejte se na nejvyšší vrcholy Bílých Karpat a pokořte Velkou Javořinu! Stezka vás provede Horňáckem, regionem s nenarušenou přírodou a bohatou kulturou. Nejzajímavější je zde NPR Javořina se zachovalým bukovým pralesem.

Luzenské údolí na Šumavě

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Naučná stezka Vařákovy paseky

Naučná stezka Vařákovy paseky

Naučná stezka Vařákovy paseky začíná u vlakového nádraží v Horní Lidči. Vede kolem Lačnovských rybníků, do vsi Lačnov, odtud kolem lačnovských skal až na hřeben Vizovických vrchů. Pak pokračuje na Vařákovy paseky a dále k Čertovým skalám a do Lidečka. Měří 16 km a najdete na ní 15 zastavení.

Vyhlídka Solenická podkova – romantický výhled na meandr Vltavy

Vyhlídka Solenická podkova – romantický výhled na meandr Vltavy

Ve Středním Povltaví, mezi přehradami Kamýk a Orlík vytváří řeka Vltava jeden z úžasných meandrů Vltavské kaskády, kterému se přezdívá Solenická podkova. Nejhezčí pohled na něj je ze skaliska Na Vraném nedaleko vrchu Na Altánku u obce Solenice, kde skalní ostroh strmí asi 160 m nad řekou.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Nový prales – nový život nedaleko Ještědu

Nový prales – nový život nedaleko Ještědu

Vydáte-li se do lesů na Ještědském hřebeni může se vám stát zvláštní věc. Uprostřed monotónního smrkového porostu najednou uvidíte oplocenku a za ní les úplně jiný. Pestrý, svěží a barevný. Mezi smrky se zelenají mladičké buky, jedle či javory. Je to les takový, jaký by měl být.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy – nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.

Žulové lomy u Nečína

Žulové lomy u Nečína

Skupina menších žulových lůmků, které najdete severně od obce Nečín tvoří romantická zákoutí, která již zvábila nejednoho filmaře. Nechází se zde lom Špic s lekníny, Jiraska nebo největší z nečínských lomů – Vančátka.

Lom Hříměždice – ráj pro milovníky skoků z výšky

Lom Hříměždice – ráj pro milovníky skoků z výšky

Lom v Hřiměždicích využívali dříve armádní potápěči, dnes je zde oblíbené rekreační místo, kde můžete skákat do vody z výšky až deseti metrů nebo se slunit na molu.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Další aktuality

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
Příroda

10 tipů na procházky po povalových chodníčcích aneb ve stínu i na výsluní

Hitem poslední doby jsou povalové chodníčky. Tam, kde dřív přes rašeliniště a mokřady vedly jen blátivé pěšinky, vznikají kvůli ochraně vzácné přírody úzké dřevěné cesty z nahrubo opracovaných kuláčů, špalíků nebo fošen. Bezpečně vás provedou krajinou, často je navíc součástí stezky vyhlídková věž, odpočinkový altán, terasy nebo jiné překvapení.
Příroda

100 tipů na novoroční procházku

V duchu hesla "jak na Nový rok, tak po celý rok", je dobré vyrazit na výlet hned první den v novém roce. Shoďte nadbytečná kila a provětrejte si hlavu po silvestrovském veselí! A protože 1. 1. 2023 není den jako každý jiný, i cíl by měl být ikonický. Kam tedy? Třeba na vrchol hory, na rozhlednu, na stezku v korunách stromů nebo zážitkovou vyžíďku vlakem?
Příroda

15 tipů na zdolání nejzajímavějších vrcholů nad 1000 m

V České republice existuje bezmála 400 vrcholů přesahujících 1000 metrů nad mořem. Zkuste jich pár pokořit! Některé vrcholy patří k notoricky známým, v našich tipech však objevíte i taková místa, která zatím se zatím do povědomí turistů ještě nedostala.
Příroda

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
Příroda

Putování za smrkovou vůní: 10 tipů na výlet ke smrkům a do smrčin

Více než třetinu rozlohy ČR pokrývají lesy, z nichž polovina patří právě smrku ztepilému. Smrk je naší původní dřevinou – poprvé se u nás objevil již před 8 000 lety, s koncem doby ledové. Tehdejší lesy ale nevypadaly tak, jak je známe dnes. Ty původní byly černé, neprůchodné a plné divokých zvířat. S rozvojem civilizace však pralesy vzaly za své. Nejvíce jich ubývalo od 15. do 18. století, kdy bylo potřeba dřevěné uhlí ve sklářství a lesy ustupovaly pastvinám. Vzniklé odlesněné plochy bylo během dalších století třeba znovu zalesnit. A jako nejvhodnější dřevina se jevil smrk. Dokázal růst na mnoha místech, nebyl náročný, navíc jeho dřevo bylo všestranně využitelné. V neposlední řadě jej lze těžit v rozmezí 80–100 let, na rozdíl od buku, na jehož zralé dřevo musejí lesníci čekat až 160 let. Výsadbu nových smrkových lesů můžete podpořit v rámci sbírky Darujme stromečky lesu Nadace dřevo pro život. A kde se setkáte ještě dnes s původními starými smrčinami a jaké stromy – pamětníky můžete na svých toulkách potkat, vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
Příroda

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.
Příroda