Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Jeseníky > Žulová

Žulová

Obec v Javornickém výběžku v podhůří Rychlebských hor se pyšní neobvyklým kostelem, propojeným se zbytky středověkého hradu. K toulkám po okolí láká řada malebných přírodních zákoutí, například Smolný vrch s Venušinými miskami nebo Boží hora s novogotickou kaplí.

Žulová: kostel nebo hrad?

Podobně jako Vápenná, Písečná nebo Uhelná i Žulová dostala jméno až po druhé světové válce podle místního tradičního průmyslu.

Dodnes tu fungují kamenické dílny, historii řemesla mapuje Kamenické muzeum, krásnou ukázkou kamenického umění jsou dlažby a mariánský sloup uprostřed náměstí či náhrobky na hřbitově. Pozornost si zaslouží také kostel sv. Josefa, jehož válcová věž s přistavěnou zvonicí původně byla součástí středověkého hradu Frýdberk.
 

Přes Boží horu k Venušiným miskám

Překrásný výhled na Rychlebské hory s vesnicemi rozsetými v okolí se otvírá od novogotického kostela Panny Marie Bolestné na Boží hoře. K chrámu postavenému z místní žuly ve druhé polovině 19. století vede ze Žulové křížová cesta doplněná několika přístřešky a odpočívadly. Modrá turistická značka pokračuje přes vrchol Boží hory k Borovému vrchu s četnými skalními útvary a dál kolem Velkého rybníkuVenušiným miskám na Smolném vrchu, místu opředenému pověstmi o vílách a skřítcích.
 

Koupání a výlety kolem Žulové

Zatopené lomy kolem Žulové jsou rájem pro milovníky přírodního koupání; vyzkoušejte například lomy Transgranit, Vycpálek nebo lom Rampa. Ten leží východně od Žulové na červené turistické značce, která vede dál ke zřícenině hradu Kaltenštejn. Nad ní se zvedá masiv Studničního vrchu (992 m), protkaný sítí Rychlebských stezek, trailů speciálně upravených pro zábavnou jízdu na horských kolech. Mezi oblíbené výletní cíle v okolí patří také Tančírna v Račím údolí, Nýznerovské vodopády a jeskyně Na Pomezí.
 

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace