Úvod > Aktuality > Pět výzev pro milovníky hor a polykače kilometrů na kole i pěšky
Pět výzev pro milovníky hor a polykače kilometrů na kole i pěšky
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Pět výzev pro milovníky hor a polykače kilometrů na kole i pěšky

  • Vydáno6. dubna 2022
Závody, při nichž jde o zdolání co největšího množství vrcholů v co nejkratším čase, zvládnou jen lidé se skvělou fyzičkou a dobrým tréninkem. Na portálu Kudy z nudy ale najdete i pohodové akce, na kterých sice budete v centru dění, ale rozhodně se nemusíte uštvat. Jedná se o individuální závody, které si můžete rozvrhnout podle svých schopností, jak vám bude libo.

Sedmistovky Lužických hor

Jedním z nich je například výlet po lužických sedmistovkách, přejezd deseti vrcholů Lužických hor, přesahujících nadmořskou výšku 700 metrů. Kdo preferuje volnější tempo a raději si vychutnává okolní krajinu, ten obvykle zvládne za víkend objet čtyři z nich, Jedlovou, Tolštejn, Luž a Hvozd.

Podobných nápadů se ale na českých a moravských horách objevilo poslední dobou víc.
 

Zdolejte nejvyšší horu světa na Šumavě

Projekt Šumavský Everest spojuje skvělý nápad, poutavou hru a zajímavou krajinu Šumavy. Hra začíná v infocentru na náměstí v Horní Plané, kde získáte vrcholový pas pro zápis výstupů na osm šumavských kopců a míst, které v součtu svých nadmořských výšek odpovídají skutečnému Everestu, tedy 8 848 metrů. Záleží jen na vás, v jakém pořadí a jak rychle všechny body zdoláte.

Hra je celoroční a ideální doba pro zdolávání Knížecího stolce, nejvyššího vrcholu české strany Šumavy Plechého, Smrčiny, Třístoličníku (1 311 m) a dalších velikánů nastává právě nyní.
 

Dvacet vrcholů Jesenicka a Krnovska

JeseníkyVrchařská koruna Jesenicka je další ročník celoroční akce pro všechny, kteří mají rádi Jeseníky, cyklistiku nebo pěší turistiku, stoupání do kopců, nádherné výhledy a fotografování. Úkol je jednoduchý: během jednoho roku vyjet nebo vyjít na dvacet vrcholů, na každém se vyfotit a fotky pak jako důkaz poslat organizátorům.

Akce je rozdělena na zdolávání pěších vrcholů a na pokoření kopců s pomocí kola. Mezi cyklistické vrcholy patří mimo jiné Praděd, Obří skály, bunkr Utržený, kaple sv. Kryštofa, Čertův kámen nebo rozhledna na Králičáku. Pěší turisty zve ke zdolávání například Jelení studánka, Quinburk, Zlatý Chlum, Lánský vrch, Vozka, Bradlo a další místa.
 

Pokořte maloúpské tisícovky

V Malé Úpě a jejím blízkém okolí se nachází 10 vrcholů vyšších než 1 000 m. Vrcholy jsou označeny vrcholovými sloupky se značkovacím zařízením. Většina z nich je v blízkosti značených cest, pro některé si budete muset zajít až na vrchol (Kraví hora, Pěnkavčí vrch, Jelení hora).

Pokud do karty, kterou si za 20 Kč koupíte v Infocentru v Malé Úpě, ve Veselém výletu v Temném dole a na Poštovně na Sněžce, získáte značky ze všech vrcholů, dostanete na Infocentru v Malé Úpě za své úsilí malý dárek, maloúpský cepínek.


Výšlap na 32 vrcholů Beskyd

beskydyMáte rádi výzvy a chcete poznat pohoří Beskyd? Tak to je akce s názvem 32 vrcholů Beskyd jako stvořena právě pro vás! Do výzvy se zapojíte tím, že se zaregistrujete (registrace je bezplatná), vytisknete si seznam vrcholů, oblečete se a vyrazíte do hor.

Seznam bekydských vrcholů se každý rok liší. Letos jste v rámci výzvy zváni na Radhošť, Muřinkový vrch s kapličkou a vrchol Česlar, na kterém si druhý víkend v měsíci září dávají nositelé stejného příjmení sraz. Ze zahraničních vrcholů zmiňme polskou Bendozsku Wielku a druhý letošní nejvyšší vrchol výzvy Romanku, která je také v Polsku.
Vrchařská koruna Jesenicka

1.4.
30.11.
Vrchařská koruna Jesenicka

Celoroční akce pro milovníky cyklistiky. Nejedná se primárně o žádný závod, proto není úkolem být „první“, ale zúčastnit se. Základní myšlenkou je motivace široké veřejnosti, aby pro svou radost a své zdraví sportovala v přírodě (na kole nebo pěšky).

32 vrcholů Beskyd

1.1.
31.12.
32 vrcholů Beskyd

Máš rád výzvy a chceš poznat pohoří Beskyd? Tak teď jedna velká výzva stojí právě před tebou! Ulož si seznam 32 vrcholů Beskyd, vyjdi kopec, zapiš si datum a čas a hurá na další kopec. Máš na to celý rok a pořadí je jen na tobě.

Po lužických sedmistovkách

Po lužických sedmistovkách

Pro zdatné cyklisty je víkendový přejezd po lužických sedmistovkách úžasným zážitkem. Hlavně v pozdním létě a na podzim panuje v tomto zapomenutém kraji absolutní klid. Obavy z davů turistů mít rozhodně nemusíte. Přijeďte se pokochat pestrobarevnou krajinou, typickými podstávkovými domy a dechberoucími rozhledy. Pobyt na čerstvém vzduchu a sportovní výkon vám dodá potřebnou energii.

Maloúpské tisícovky

Maloúpské tisícovky

Dáváte přednost klidu, krásným výhledům a výletům bez davu lidí? Sněžka je sice nejvyšší, je krásná, ale… ale těch lidí. Objevte krásy Krkonošského národního parku a krásu nejvyšší hory Sněžky z jiného úhlu. Zdolejte Maloúpské tisícovky.

Šumavský Everest

Šumavský Everest

Zdolejte nejvyšší horu světa Mount Everest (8848 m n.m.) návštěvou osmi Šumavských vrcholů. Poznáte krásy pěší turistiky v okolí Horní Plané na Lipně a na Šumavě. V hornoplánském infocentru (KIC) obdržíte vrcholový pas se seznamem povinně zdolávaných vrcholů, jejichž součet je výškou 8848 m. n. m.