Úvod > Co chcete dělat? > Pňovanský most přes řeku Mži
Památky

Pňovanský most přes řeku Mži

Most přes údolí Mže u Nového Dvora (Pňovan) je impozantní památkou budování železniční sítě u nás. Svou velikostí je i netypickou ukázkou staveb budovaných na železničních tratích, které vznikly na základě zemského zákona o podpoře výstavby místních drah z roku 1892.
Pňovanský most (viadukt) přes údolí řeky Mže tvoři tři ocelová mostní pole o celkové délce 210 m. Jeho výška nad dnešní hladinou vodní nádrže Hracholusky je přibližně 30 m, nade dnem údolí pak 50 m. Pro lokální dráhu do Bezdružic byl zprovozněn 6. června 1901. Jednokolejná trať z Pňovan do Bezdružic se nachází asi 30 km severozápadně od Plzně.

Most tvoří dva zděné mostní pilíře nad přehradou o výšce 44 metrů a dva zemní pilíře na každé straně mostu. 
Nad nimi jsou tři velká ocelová pole, každé je 55 metrů dlouhé. Mezi zajímavosti patří také to, že se jedná o 3. nejvyšší most v České republice. V roce 2018 prošel most generální opravou a jeho součástí se stala i nová lávka pro cyklisty.

Navštívit železniční most není problém. Od železniční stanice Pňovany se vydejte podél nádraží po cyklotrase č. 37. Projdete viaduktem na druhou stranu a mírně klesající lesní cestou vlevo (cyklotrasa) se po 10 minutách chůze dostanete k rozcestí Pňovanský most. Z druhé strany přehrady do blízkosti mostu vede lesní cesta z Malovic do Butova, kterou využívají zejména chataři. Je po ní také vedena cyklotrasa č. 2214. Pěkná místa pro focení z úrovně hladiny jezera jsou na pňovanské straně mostu (strmé svahy!) a nebo z mýtiny vlevo od mostu. Fotografie v úrovni mostovky je možné pořizovat pouze z bezdružické strany mostu.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp Kosatka na přehradě Hracholusky

Kemp Kosatka na přehradě Hracholusky

Pňovany, Plzeňský kraj
Hotel Alexander Stříbro

Hotel Alexander Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Kemp Keramika u přehrady Hracholusky

Kemp Keramika u přehrady Hracholusky

Líšťany, Plzeňský kraj
Pension Q ve Stříbře

Pension Q ve Stříbře

Stříbro, Plzeňský kraj