Úvod > Co chcete dělat? > Řeka Mže – zdrojový tok Berounky
Příroda

Řeka Mže – zdrojový tok Berounky

Název řeky je v latinské podobě Mse doložen v Kosmově kronice. Pramení na území Německa v Griesbašském lese. Na krátkém úseku tvoří státní hranici a vstupuje zcela na území České republiky.
Řeka pokračuje jihovýchodním až východním směrem a protéká městy Tachov a Stříbro (německé jméno Stříbra je shodné se jménem řeky). Na Mži se nacházejí vodní nádrže LučinaHracholusky. Ve starších dobách se jménem Mže označovala řeka v celé délce od pramene až k ústí do Vltavy; pojmenování Berounka pro dolní tok pod Plzní je poprvé doloženo teprve roku 1638. Mže je zmíněna v Kosmově kronice či v Rukopise zelenohorském.

K nejvýznamnějším přítokům patří z levé strany Hamerský potok a Kosový potok (Kosí potok), z pravé strany je to Úhlavka. V Plzni se Mže v nadmořské výšce 301 m spojuje s Radbuzou a od tohoto místa nese název Berounka.
 

Info pro vodáky:

Pokud máte rádi klidné toky, kde nepotkáte živáčka (kromě rybářů), či se chcete svézt na netradiční jednoduché řece, můžete zvolit říčku Mži, která tyto charakteristiky splňuje. V horkých letech však často nemá v letních měsících dostatek vody (navíc úsek v délce cca 20 km tvoří přehrada Hracholusky). Při vyšších vodních stavech bývá splavná od železniční stanice Pavlovice. Splavná je i po větších deštích.
 

Sjízdné úseky Mže:

  • přehrada Lučina – Tachov 6 km, obtížnost WW I
  • Tachov – Klíčov 8 km, obtížnost ZW
  • Klíčov – Stříbro 38 km, obtížnost WW I-
  • Stříbro- ústí do Berounky 45 km, obtížnost ZWC

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Sherwood Stříbro

Restaurace Sherwood Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Penzion Štybar Stříbro

Penzion Štybar Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Camp Karolina u Tachova

Camp Karolina u Tachova

Brod nad Tichou, Plzeňský kraj
Pension Q ve Stříbře

Pension Q ve Stříbře

Stříbro, Plzeňský kraj