Přelouč

Město na levém břehu Labe patří k nejstarším historicky doloženým místům Pardubicka. Přelouč proslavilo každoroční udílení cen za nejlepší výkony v dabingu na počest herce Františka Filipovského, který se do rodného města po celý svůj život často a rád vracel.

Co musíte vidět v Přelouči

Z řady památek v Přelouči vynikají novorenesanční budovy školy a záložny na náměstí a také kostely. Nejcennější je původně románský, barokně upravený kostel sv. Jakuba při severní straně náměstí. Jižně od historického jádra stojí bývalá synagoga, nyní farní dům Církve československé husitské. Připomíná místního rodáka Tůmu Přeloučského (1435–1518), jednoho ze zakladatelů Jednoty bratrské. Ve východní části města najdete hřbitovní kostel Navštívení Panny Marie, projekt evangelického kostela se secesními a historizujícími prvky vypracoval na začátku 20. století architekt Rudolf Kříženecký.
 

Ruchadlo bratranců Veverkových

Roku 1827 dokončili ve vesnici Rybitví rolník František Veverka a jeho bratranec, kovář Václav Veverka, asi tříleté pokusy s novou konstrukcí pluhu, který dnes známe jako ruchadlo. Veverkové z vynálezu nejenže nezbohatli, ale dokonce jim byl odcizen a do konce života se nedočkali ani oficiálního uznání autorství, ani odměny. František Veverka je pochován v Přelouči na hřbitově u kostela Navštívení Panny Marie, jeho bratranec Václav na hřbitově v Dřítči severně od Pardubic.
 

Výlety kolem Přelouče za vodními radovánkami, vodníky a koňmi

Vyzkoušet si jízdu na vodních skútrech můžete na Labi u Přelouče, kde je k dispozici nejdelší oficiálně povolená trasu pro tato plavidla v Česku; ve městě objevíte několik půjčoven. Vynikající koupání v čisté vodě nabízejí písníky kolem Mělic a Lohenic, s dětmi se vypravte za vodníky a tajemstvím černého divadla na zámek do Choltic. Kdo má rád koně, ten neodolá výletu do zámku a národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, z Přelouče je to jen pár kilometrů.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Přelouč, Pardubický kraj