Úvod > Kam pojedete? > Pardubický kraj > Pardubicko > Přelouč

Přelouč

Město na levém břehu Labe patří k nejstarším historicky doloženým místům Pardubicka. Přelouč proslavilo každoroční udílení cen za nejlepší výkony v dabingu na počest herce Františka Filipovského, který se do rodného města po celý svůj život často a rád vracel.

Co musíte vidět v Přelouči

Z řady památek v Přelouči vynikají novorenesanční budovy školy a záložny na náměstí a také kostely. Nejcennější je původně románský, barokně upravený kostel sv. Jakuba při severní straně náměstí. Jižně od historického jádra stojí bývalá synagoga, nyní farní dům Církve československé husitské. Připomíná místního rodáka Tůmu Přeloučského (1435–1518), jednoho ze zakladatelů Jednoty bratrské. Ve východní části města najdete hřbitovní kostel Navštívení Panny Marie, projekt evangelického kostela se secesními a historizujícími prvky vypracoval na začátku 20. století architekt Rudolf Kříženecký.
 

Ruchadlo bratranců Veverkových

Roku 1827 dokončili ve vesnici Rybitví rolník František Veverka a jeho bratranec, kovář Václav Veverka, asi tříleté pokusy s novou konstrukcí pluhu, který dnes známe jako ruchadlo. Veverkové z vynálezu nejenže nezbohatli, ale dokonce jim byl odcizen a do konce života se nedočkali ani oficiálního uznání autorství, ani odměny. František Veverka je pochován v Přelouči na hřbitově u kostela Navštívení Panny Marie, jeho bratranec Václav na hřbitově v Dřítči severně od Pardubic.
 

Výlety kolem Přelouče za vodními radovánkami, vodníky a koňmi

Vyzkoušet si jízdu na vodních skútrech můžete na Labi u Přelouče, kde je k dispozici nejdelší oficiálně povolená trasu pro tato plavidla v Česku. Vynikající koupání v čisté vodě nabízejí písníky kolem Mělic a Lohenic, s dětmi se vypravte za vodníky a tajemstvím černého divadla na zámek do Choltic. Kdo má rád koně, ten neodolá výletu do zámku a národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, z Přelouče je to jen pár kilometrů.

Akce ve městě Přelouč

Pardubické hudební jaro 2024

V koncertních sálech, divadlech, památkových objektech, i méně tradičních prostorách v Pardubicích a dalších místech Pardubického kraje se uskuteční 46. ročník Pardubického hudebního jara.
Přelouč, Pardubický kraj

Aktivity ve městě Přelouč

Písníky Mělice-Lohenice

Přírodní koupaliště písníky Mělice – Lohenice, které vzniklo zatopením lomu po těžbě štěrkopísku, leží asi pět kilometrů od města Přelouč a nabízí příjemné koupání.
Přelouč, Pardubický kraj

Hřbitovní kostel Navštívení Panny Marie v Přelouči

Hřbitovní kostel zbudovaný v letech 1682–84. Dvouvěžová jednolodní stavba s obdélným presbytářem orientovaným na východ.
Přelouč, Pardubický kraj

Přelouč – rodiště Františka Filipovského

Přelouč je jedním z nejstarších doložených míst na Pardubicku. Město je proslulé udílením cen za nejlepší výkony v dabingu, které se udílejí na počest herce Františka Filipovského, který se v Přelouči narodil.
Přelouč, Pardubický kraj

Rallye cross aréna Přelouč

Prožijte dobrodružství, které se nezapomíná. Zažijte nezapomenutelný offroadový zážitek!
Přelouč, Pardubický kraj

Bývalá synagoga v Přelouči

Bývalá synagoga a židovská škola v Přelouči dnes slouží jako budova farního úřadu a kolumbária Církve československé husitské.
Přelouč, Pardubický kraj

Naučná stezka Přeloučské pamětní stromy

Naučná stezka s názvem Pamětní stromy města Přelouče provede zájemce sedmi místy, kde se mohou seznámit s pamětními stromy z let 1881-2018. Nejstarší z těchto stromů stojí na Masarykově náměstí.
Přelouč, Pardubický kraj

Kostel sv. Jakuba v Přelouči

Nejvýznamnější architektonickou památkou města je původně románský farní kostel sv. Jakuba, později barokně upravený.
Přelouč, Pardubický kraj

Novorenesanční budova školy a záložny v Přelouči

Dominantou Přelouče se na přelomu 19.–20. století staly novorenesanční budovy na náměstí – základní škola (1880–1881) a budova Záložny (1899–1901).
Přelouč, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace ve městě Přelouč

Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Ubytujte se na malebném poloostrově uprostřed krásného písečáku Mělice.
Přelouč, Pardubický kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pardubicko


Hřebčín a zámek v Kladrubech nad Labem a Pardubice, hlavní město koní

Velkou pardubickou coby nejtěžší závod kontinentální Evropy zná snad každý, ale víte, že v roce 2020 Pardubice ponesou putovní titul Evropské město koní? Zveme vás na dostihy, na projížďky i na prohlídky hřebčína v Kladrubech nad Labem, do domova starokladrubských koní.
Výlet krajinou hřebčína v Kladrubech nad Labem, Za památkami UNESCO

Výlet na Pardubicko – do prastarého hřebčína za bílými kladrubáky

Prohlídky hřebčína, stájí, zámku a kočárovny, šplhání na rozhlednu a nakonec procházka rozlehlými pastvinami, kde uvidíte stáda vzácných starokladrubských koní včetně hříbat – to všechno zažijete při výletu do Kladrub nad Labem, do místa, kde všemu vládnou koně.
Kladruby nad Labem, Pěšky po Česku

Na výlet na Velkou pardubickou s Josefem Váňou

Josef Váňa starší (* 20. října 1952 Slopné) je český dostihový jezdec, chovatel a trenér. Josef Váňa je žokej, trenér, fenomén dostihových drah a koňák každým coulem. Na startu Velké pardubické, nejtěžšího dostihu kontinentální Evropy, stál celkem šestadvacetkrát. Osmkrát ji vyhrál jako jezdec, devětkrát jako trenér vítězného koně a je jen málo rekordů, které mu ve statistikách unikají.

S dětmi za zvířátky na Pardubicko

Už jste někdy byli ve Vysokém Chvojnu? Jestliže je vaše odpověď záporná, tak to musíte napravit. Najdete zde nejen krásné arboretum, ale především pozorovatelnu vysoké zvěře, ale také výběh bizonů! Krátká procházka se bude určitě líbit jak dětem, tak dospělým.
Vysoké Chvojno, Výlety pro děti