Úvod > Kam pojedete? > Pardubický kraj > Pardubicko > Přelouč

Přelouč

Město na levém břehu Labe patří k nejstarším historicky doloženým místům Pardubicka. Přelouč proslavilo každoroční udílení cen za nejlepší výkony v dabingu na počest herce Františka Filipovského, který se do rodného města po celý svůj život často a rád vracel.

Co musíte vidět v Přelouči

Z řady památek v Přelouči vynikají novorenesanční budovy školy a záložny na náměstí a také kostely. Nejcennější je původně románský, barokně upravený kostel sv. Jakuba při severní straně náměstí. Jižně od historického jádra stojí bývalá synagoga, nyní farní dům Církve československé husitské. Připomíná místního rodáka Tůmu Přeloučského (1435–1518), jednoho ze zakladatelů Jednoty bratrské. Ve východní části města najdete hřbitovní kostel Navštívení Panny Marie, projekt evangelického kostela se secesními a historizujícími prvky vypracoval na začátku 20. století architekt Rudolf Kříženecký.
 

Ruchadlo bratranců Veverkových

Roku 1827 dokončili ve vesnici Rybitví rolník František Veverka a jeho bratranec, kovář Václav Veverka, asi tříleté pokusy s novou konstrukcí pluhu, který dnes známe jako ruchadlo. Veverkové z vynálezu nejenže nezbohatli, ale dokonce jim byl odcizen a do konce života se nedočkali ani oficiálního uznání autorství, ani odměny. František Veverka je pochován v Přelouči na hřbitově u kostela Navštívení Panny Marie, jeho bratranec Václav na hřbitově v Dřítči severně od Pardubic.
 

Výlety kolem Přelouče za vodními radovánkami, vodníky a koňmi

Vyzkoušet si jízdu na vodních skútrech můžete na Labi u Přelouče, kde je k dispozici nejdelší oficiálně povolená trasu pro tato plavidla v Česku. Vynikající koupání v čisté vodě nabízejí písníky kolem Mělic a Lohenic, s dětmi se vypravte za vodníky a tajemstvím černého divadla na zámek do Choltic. Kdo má rád koně, ten neodolá výletu do zámku a národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, z Přelouče je to jen pár kilometrů.

Turistická informační centra


Pivní pohoda Přelouč

Druhý ročník Pivní pohody v Přelouči, v krásném parku za základní školou, je tu!
Přelouč, Pardubický kraj

Písníky Mělice-Lohenice

Přírodní koupaliště písníky Mělice – Lohenice, které vzniklo zatopením lomu po těžbě štěrkopísku, leží asi pět kilometrů od města Přelouč a nabízí příjemné koupání.
Přelouč, Pardubický kraj

Dirt Drift Arena Přelouč

Ráj všech petrolheadů nově v Přelouči, dětské i dospělé buginy, rallyecross auta, demoliční derby pro jednotlivce i skupiny, teambuildingové akce se zaměřením na motorsport.
Přelouč, Pardubický kraj

Hřbitovní kostel Navštívení Panny Marie v Přelouči

Hřbitovní kostel zbudovaný v letech 1682–84. Dvouvěžová jednolodní stavba s obdélným presbytářem orientovaným na východ.
Přelouč, Pardubický kraj

Naučná stezka Přeloučské pamětní stromy

Naučná stezka s názvem Pamětní stromy města Přelouče provede zájemce sedmi místy, kde se mohou seznámit s pamětními stromy z let 1881-2018. Nejstarší z těchto stromů stojí na Masarykově náměstí.
Přelouč, Pardubický kraj

Expozice Františka Filipovského v Přelouči

Stálá panelová výstava o Filipovském je otevřena v chodbě v prvním patře domu čp. 26 Masarykově náměstí. Na panelech seznámí s předky a rodinou Františka Filipovského, dozví se více o jeho dětství, vzdělání, působení v přeloučských spolcích, o jeho počátcích v herectví i samotné kariéře herce.
Přelouč, Pardubický kraj

Půjčovna vodních skútrů v Přelouči

Máte zájem půjčit se vodní skútr nebo dokonce máte vlastní vodní skútr a nemáte kde jezdit? Nevadí. My vám nabízíme devět kilometrů dlouhou vodní plochu v Přelouči.
Přelouč, Pardubický kraj

Bývalá synagoga v Přelouči

Bývalá synagoga a židovská škola v Přelouči dnes slouží jako budova farního úřadu a kolumbária Církve československé husitské.
Přelouč, Pardubický kraj

Přelouč – rodiště Františka Filipovského

Přelouč je jedním z nejstarších doložených míst na Pardubicku. Město je proslulé udílením cen za nejlepší výkony v dabingu, které se udílejí na počest herce Františka Filipovského, který se v Přelouči narodil.
Přelouč, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace

Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Ubytujte se na malebném poloostrově uprostřed krásného písečáku Mělice.
Přelouč, Pardubický kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Chrudim

Proběhněte se kolem řeky Chrudimky. Tato trasa je určena všem běžcům, co běhají bez testerů a čipů v botách. Vede po asfaltu. Můžete si vybrat, zda poběžíte jen 2350 metrů nebo celých 5 kilometrů.
běhání v Chrudimi, Cesty pro zdraví

Dovolená s dětmi – Pardubický kraj – 5denní program

V pětidenním programu vám Pardubický kraj nabídne kousek od všech svých krás: poznáte půvabnou lidovou architekturu i tradice loutkářství, vaše děti se budou „bát“ v nefalšovaném pekle, v horách si užijete báječné výhledy i trochu adrenalinu. A samozřejmě nesmí chybět regionální gastronomická specialita, voňavé medové perníky.
výlet s dětmi po Pardubicku, Výlety pro děti

S dětmi za zvířátky na Pardubicko

Už jste někdy byli ve Vysokém Chvojnu? Jestliže je vaše odpověď záporná, tak to musíte napravit. Najdete zde nejen krásné arboretum, ale především pozorovatelnu vysoké zvěře, ale také výběh bizonů! Krátká procházka se bude určitě líbit jak dětem, tak dospělým.
Vysoké Chvojno, Výlety pro děti

Karavanem po Pardubickém kraji: za dobrodružstvím a adrenalinem na Dolní Moravu

Míříte do Pardubického kraje a hledáte místo, kde se vaše děti zaručeně nebudou nudit? Vsaďte na rekreační oblast Dolní Morava pod Kralickým Sněžníkem, kam můžete za zábavou vyrazit celoročně. Své si tu najdou rodiny s dětmi, milovníci adrenalinu i historie.
Pardubický kraj, Výlety pro děti