Úvod > Aktuality > Objevujte krásy Česka ze sedla motorky
Letní sporty

Objevujte krásy Česka ze sedla motorky

  • Vydáno21. dubna 2023
Patříte k milovníkům jedné stopy a hledáte kam se svým strojem vyrazit na pěkný jarní výlet? Pak se nechte inspirovat portálem Kudy z nudy, který vám tentokrát přináší tipy na výlety v sedle vaší nablýskané krasavice. Objevte speciální motorkářskou jeskyni, kam lze až k baru dojet na motocyklu, vyrazte na výlet do šumavských hvozdů anebo si užijte kvalitní zatáčky v Jeseníkách.

Krásy Kokořínského údolí

KokořínskoJedním z oblíbených motorkářských cílů jsou malebné silničky v sevřeném údolí Kokořínského dolu nedaleko města Mělníka. Jedna z nich se vine podél říčky Pšovky a provede vás okolo skalního obydlí ve vsi Lhotka, kde jsou do pískovcových skalních bloků jsou vytesané nejen skalní byty, ale také hospodářské prostory. Poslední obyvatelka tohoto domu bydlela ve skále až do roku 1982! Dále silnice pokračuje do Harasova, které vás uchvátí jezírko z jehož vodní hladiny vystupují pískovcové skály. Nedaleko Harasova se na skalním ostrohu tyčí mohutná věž známého středověkého hradu Kokořín, z níž se naskýtá daleký výhled do kraje. Silnice pod hradem ubíhá dále do Vojtěchova, odkud můžete pokračovat podél Pšovky silnicí 259 do Olešna a na hrad Houska, o kterém pověst praví, že ukrývá vchod do pekla. Z Housky doporučujeme pokračovat do obce Kruh a Žďár, které vynikají zachovalou lidovou architekturou.
 
Máchovo jezeroI v mnoha dalších vesnicích, které mají status památkové rezervace, objevíte roubené domky (Dobřeň, Nosálov, Nové Osinalice, Olešno) nebo skalní byty doplněné dřevěnou přístavbou (mimo Lhotky ještě Dobřeň, Jestřábice a Vidim). U obce Žďár uvidíte dominantu tohoto kraje, mohutný hrad Bezděz. Pohodlnou pěknu silnicí č. 38 se odtud přiblížíte k Máchovu jezeru, osmému největšímu rybníku v České republice, které nabízí široké možnosti odpočinku i rekreace. Nazpět do Mělníka se můžete vydat okolo skalního hradu Jestřebí po kvalitní silnici číslo 9, která prochází obcí Dubá se sušárnou chmele a Želízy, kde se kousek od cesty nacházejí monumentální skalní skulptury Čertovy hlavy.
 

Do Mekky všech motorkářů

Pekelné dolyV lesích mezi vesničkami Svitava a Velenice severovýchodně od České Lípy naleznete u silnice odbočku, která vás zavede k rozsáhlému jeskynnímu komplexu v pískovcových skalách. Říká se jim Pekelné doly a jedná se o speciální motorkářskou jeskyni fungující jako klub s celou řadou akcí, od koncertů až po spanilé jízdy po okolí. Jeskyně patří k nejrozsáhlejšímu komplexu pískovcového podzemí v Evropě. Pekelné doly jsou Mekkou všech motorkářů, proto by měl každý vyznavač motorkářského stylu života alespoň jednou za život tyto unikátní skalní prostory navštívit.
pekelné doly
Přímo k baru můžete přijet v sedle svého motocyklu.  Podzemní labyrint, jehož velikost dosahuje 3500 metrů čtverečních tvoří desítky slují, jeskyněk a chodeb. Původně sloužil jako doly na písek pro výrobu skla a zrcadel. Ten se zde těžil asi sto padesát let. Prostory zasahují šedesát metrů do hloubky skály a rozkládají se na šířce bezmála sto padesát metrů. Plochý strop jeskyně podpírá přes třicet mohutných pilířů. Uvnitř samotných jeskyní je stabilních 12°C.
 

Šumava známá i neznámá

silnička ŠumavaNa několikadenní putování se můžete vydat také na Šumavu, kde pojedete krásnou krajinou šumavského pohraničí, po asfaltových cestách se spoustou atraktivních zatáček. Motorkářsky oblíbená trasa zahrnuje úzké silničky mezi šumavskými hvozdy ze Sušice do Kašperských hor, kde lze kromě hradu navštívit také moto muzeum se světovými unikáty. Odtud se vydejte zpět do Rejštejna a podél říčky Otavy přes Srní až do srdce národního parku, k osadě Modrava. Cestou vás čekají super zatáčky s perfektním povrchem, kde to můžete pořádně klopit.
 
silniceOd Modravy lze pokračovat na Kvildu a Borovou Ladu podél horního toku řeky Vltavy až do Lenory a k Soumarskému mostu. Kvalitní silnice pomalu opouští šumavské hvozdy a směřuje do města Volary, odkud můžete pokračovat k Lipenskému jezeru, například do Horní Plané. Netradičním zpestřením vaší cesty může být přívoz přes Lipno – z Dolní Vltavice se tak můžete přepravit na pravý břeh jezera, mimo veškerou civilizaci, kde okolo státní hranice pojedete přes bývalé vesnice, které musely v minulosti ustoupit pohraničnímu pásmu. Tímto zapomenutým krajem se dostanete až do Vyššího Brodu.
 

Přejezd Jizerských hor

jizerkaPěkné motorkářské zážitky slibují silnice vedoucí z Liberce do Bedřichova, srdce Jizerských hor. Do hor se můžete vydat buď přes čtvrť Ruprechtice anebo Starý Harcov – obě trasy nabízejí spoustu zábavy v podobě nesčetných zatáček. V Bedřichově lze vyjet na vrchol Nekras s rozhlednou Královka a přes horský hřeben můžete pokračovat do Hrabětic a Josefova Dolu, kde si vychutnáte nejednu zatáčku, ve kterých snadno obrousíte stupačky nebo slidery. Z vesnice Desná potom pokračujte k přehradě Souš a k horské chatě Smědava. Kvalitní silnice s řadou zatáček vás dovede do Hejnic, nejznámějšího poutního místa celé oblasti, a Raspenavy, odkud se lze do Liberce vrátit. A když už budete v Liberci, byla by škoda nezdolat na místní dominantu Ještěd, odkud se otevírá krásný výhled do kraje. Z Horního Hanychova je možné vyjet až na vrchol. Stejně tak můžete přijet ze Světlé pod Ještědem nebo z obce Křižany.
 

Za přírodou i památkami Českého ráje

Hrad KostZajímavý výlet lze naplánovat také do malebné oblasti Český ráj se skalními městy, lidovou architekturou a historickými památkami. Jako startovní bod vám doporučujeme Mnichovo Hradištěbarokním zámkem na němž působil známý svůdce Giacomo Casanova. Silnice 268 vás dovede ke vsi Boseň pod hradem Valečov. V Kněžemostě odbočte na místní komunikaci, která vás přes ves Srbsko dopraví pod další slavný hrad Kost. Přes Sobotku s loveckým zámečkem Humprecht (letos v rekonstrukci) a Újezd pod Troskami, po silnici 281, dorazíte do Troskovic a ke hradu Trosky, z dáli viditelným symbolem této oblasti. Co by kamenem dohodil leží zámek Hrubá skála s rozlehlým skalním městem v "podhradí". Lokální silničky vás přes vsi Karlovice, Volavec a Lestkov přiblíží pod vrch Kozákov, známé naleziště polodrahokamů. Své štěstí s jejich hledáním můžete zkusit ve Votrubově lomu.
 
suché skályZe samotného vrchlou Kozákov je pak krásný výhled na téměř třetinu Čech – Krkonoše, Jizerské hory, České středohoří, Český ráj či Orlické hory. Z Kozákova pak můžete sjet do Semil a po silnici č. 288 dojedete do Dolního Bozkovaunikátní jeskyní, která ukrývá největší podzemní jezero v ČR. Z Bozkova se lze pomalu vrátit zpět podél řeky Jizery, která protéká Železným Brodem, městem skla, Malou Skálou s hradem Vranovem a dále Turnovem, v jehož městské části Dolánky objevíte Dlaskův statek, typickou venkovskou usedlost Pojizeří. V Turnově se poblíž zámku Hrubý Rohozec napojíte na dálnici, odkud je Mnichovo Hradiště vzdáleno asi 15 kilometrů.
 

Kvalitní Jeseníky

jeseníky silniceKrásná příroda, nové silnice a k tomu nádherné zatáčky – myslíte si, že to nelze skloubit dohromady? Pak se přesvědčte na vlastní "gumy" a vyrazte do Jeseníků. Vhodným startovním bodem může být Šumperk, známý nechvalně proslulými čarodějnickými procesy – expozici na toto téma si lze prohlédnout v Geschaderově domě. Z města se vydejte proti proudu řeky Desná, zastavit se můžete ve Velkých Losinách, kde kromě zámku najdete jedinečnou ruční papírnu, jednu z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla v Evropě.
 
Karlova StudánkaOd Koutů nad Desnou se široká silnice s kvalitním povrchem začne vzpínat a kroutit mezi strmými kopci až na Červenohorské sedlo, nacházející se ve výšce 1013 m nad mořem. Roku 1935 zde byla Klubem českých turistů zbudována turistická chata, kterou tu najdete dodnes. Původní zájezdní hostinec sloužil k odpočinku nejen poště a formanům, ale i prvním turistům. Při jízdě ze sedla uberete brzdovým destičkám pořádně na tloušťce – celá cesta vede totiž s kopce. V Horním Domašově odbočte na vedlejší silnici, která vás přivede až do Karlovy Studánky, horských lázní, které prosluly čistým vzduchem, léčivou minerální vodou a nedotčenou přírodou. Dřevěná architektura lázeňských domů v empírovém stylu dodává celému městečku jedinečný kolorit.Po prohlídce lázní pokračujte do Malé Morávky a Rýmařova, odkud budete stoupat po pěkné nové silnici č. 11 až k sedlu Na Skřítku, ležící ve výšce 867 m n.m. V jeho západní části se nachází motorest a zajímavá plastika Skřítka se třemi obličeji. Mimo to se v sedle nachází významné rašeliniště s mnoha chráněnými druhy rostlin a živočichů. Silnice se od Skřítka několika zákrutami stáčí zpět do Šumperka.
 

Na motorce po východních Čechách

sečVýchodní Čechy jsou motorkářům zaslíbené – pěkné pohodové silničky a krásná příroda slibují dohromady ideální výlet. A kam se na svém stroji vydat? Tak například do okolí Seče na Chrudimsku. Díky své členitosti a mnoha zatáčkám je velmi oblíbená silnice II/340 z Chrudimi na Seč. Ze Seče lze ideálně pokračovat na Třemošnici a přes Ronov nad Doubravou k Čáslavi. Oblíbený je mezi vyznavači jedné stopy i okruh kolem Rozkoše: K rychlé jízdě zde vybízejí zdejší široké silnice s kvalitním asfaltem. Trasa vede z České Skalice přes Náchod do Nového Města nad Metují, odsud pak přes Krčín a Nahořany zpět do Skalice. Nádherným zážitkem je jízda po „třistajednáctce“ pohraničím Orlických hor - perfektní horská cesta s malým provozem s krásnými panoramaty stoupá z Deštného přes Šerlich a přes Orlické Záhoří, Bartošovice a České Petrovice pokračuje do Mladkova.
Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.

Expozice čarodějnických procesů v Geschaderově domě v Šumperku

Expozice čarodějnických procesů v Geschaderově domě v Šumperku

Stálá expozice v tzv. Geschaderově domě v Šumperku představuje přitažlivou formou nejtemnější období šumperských dějin – nechvalně proslulé inkviziční procesy z druhé pol. 17. století.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Přehrada Seč u Chrudimi

Přehrada Seč u Chrudimi

Sečská přehrada a její okolí je největší a nejvyhledávanější rekreační oblastí v Pardubickém kraji. Koupání a mnoho dalších sportovních aktivit nabízí autokemp Seč Pláž. V Seči a nedalekém okolí je mnoho historických památek, hradů a zámků, rozhledny, skanzen a mnoho sportovních zařízení.

Renesanční zámek Velké Losiny

Renesanční zámek Velké Losiny

Státní zámek Velké Losiny leží na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné. Charakteristickým znakem, kterým je zámek nejznámější, jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu tzv. vysokého zámku. Místo je proslulé také čarodějnickými procesy.

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků

Horské lázně Karlova Studánka – relaxace uprostřed Jeseníků

Lázně obklopené horskou přírodou se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.

Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka

Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka

Chcete poznat způsob, jakým nemajetní lidé dříve řešili své bydlení? Nabízíme vám prohlídku skalního obydlí ve Lhotce u Mělníka, které je dokladem neobvyklých konstrukčních metod. Můžete si zde prohlédnout vytesaný skalní byt, ale také celé hospodářské prostory.

Motorest Skřítek v Sobotíně

Motorest Skřítek v Sobotíně

Skřítek (874 m) je ploché sedlo v Hanušovické vrchovině, v jejím podcelku Hraběšická vrchovina, při jižním okraji pohoří Hrubý Jeseník. Při silnici v sedle Skřítek stával hostinec již v polovině 19. století. A je v provozu i v současnosti.

Pohled na Máchovo jezero z hradu Bezděz

Pohled na Máchovo jezero z hradu Bezděz

Jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice je královský hrad Bezděz, který založil roku 1264 Přemysl Otakar II. Návštěvníci si mohou prohlédnout královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Rozhledna Královka v Jizerských horách

Rozhledna Královka v Jizerských horách

Královka (něm. Königshöhe) je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách na kopci Nekras (859 m) v Janově nad Nisou, necelý kilometr od obce Bedřichov. Rozhledně a návrší se dříve říkalo Königova vyhlídka či Nekras. Byla postavena roku 1907.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Čertovy hlavy – monumentální skulptury Václava Levého

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

Pekelné doly – největší pískovcové podzemí v Evropě pro motorkáře

V údolí Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava najdete největší pískovcové podzemí v Evropě. V současnosti se zde nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek motorkářům i ostatním turistům. Motorky mohou vjet dovnitř!

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter byl založen Rožmberky v roce 1259 a dávno už není určen jen pro mnichy žijící podle řehole sv. Benedikta. Návštěvníkům je přístupný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, mnišský chór, hlavní oltář, kaple, filosofický či teologický sál.

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Skalní hrad Jestřebí

Skalní hrad Jestřebí

Malebná zřícenina kdysi mohutného hradu Jestřebí stojí na vysoké pískovcové skále nedaleko Máchova jezera. Hrad nechal vybudovat Jindřich Berka z Dubé ve 13. století. Ze skály se otevírá nádherný výhled do kraje.

Krytý dřevěný most Rechle u Lenory

Krytý dřevěný most Rechle u Lenory

Na konci obce Lenora směrem na Volary, stojí pod silnicí unikátní krytá dřevěná lávka z roku 1870 spojující břehy Teplé Vltavy.

Sušárna chmele v Dubé

Sušárna chmele v Dubé

Technickou památkou a zároveň jediným dochovaným objektem svého druhu v Česku je sušárna chmele v Dubé. Sušárna připomíná 19. století, kdy se kolem Dubé hojně pěstoval chmel, zvaný Dubský zelenáč.

Svět motocyklů a hraček v Kašperských Horách

Svět motocyklů a hraček v Kašperských Horách

Vydejte se s námi zpět do historie či vlastního dětství. Aspoň částečně vám to umožní jedna z největších tuzemských kolekcí historických motocyklů a hraček.

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.

Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Hejnice, ležící v zeleném údolí řeky Smědé a obklopené několika přírodními rezervacemi, má staletou poutní tradici. Tato obec bývá navštěvovaná především díky baroknímu kostelu, bazilice minor Navštívení Panny Marie, stojící na místě starého poutního místa, kterému se přezdívá český Mariazell.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Vodní nádrž Rozkoš – osmá největší přehrada v České republice

Vodní nádrž Rozkoš – osmá největší přehrada v České republice

Vodní nádrž Rozkoš bývá někdy přezdívaná Východočeské moře. Účelem vodního díla je protipovodňová ochrana, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití. Přehrada byla dostavěna roku 1969. Má rozlohu 800 hektarů a průměrnou hloubku 10 m.

Další aktuality

Sedm zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Určitě máte svá oblíbená místa pro výlety s kočárkem nebo i se psem. Vybrali jsme zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny, stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou. Přidejte k našemu seznamu další zajímavosti a trasy.
Letní sporty

Cykloturistika jako životní styl

Kdo by si byl pomyslel, že jízdní kolo urazí tak dlouhou cestu. Od kostitřasů k horským speciálům a nyní stále oblíbenějším elektrokolům vedla nesnadná cesta, přesto bylo, je a bude fenoménem každé doby. Moderní technická vylepšení, vybavení cyklistů, navigace, mapy, značené trasy, to vše jde cykloturistice k duhu. Pokud přidáme ještě služby jako jsou cyklobusy, cyklovlaky, půjčovny a místa k přenocování, je to dobrý argument, proč s tímto sportem začít, a třeba hned.
Letní sporty

Koupání pod širou oblohou po celý rok: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

S koncem letní sezóny se většina koupališť a venkovních bazénů uzavírá. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat pod širým nebem i během chladné části roku. I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Kde se vykoupat pod širou oblohou i na podzim, v zimě a na jaře vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

10 tipů na cyklistické výlety z celé České republiky

Sednout na kolo, na řídítka připnout mapu a vyrazit do kraje. Pokud takto vypadá váš ideálně strávený volný čas, budou se přímo vám hodit naše dnešní tipy. Nechte se inspirovat na výlety českou přírodou, ať už jste trénovaní nebo jen sváteční cyklisté. Že kolo nevlastníte nebo zůstalo doma? Nevadí. Kolo (ale i tandem nebo koloběžku) si můžete vypůjčit v některé z mnoha půjčoven. Stačí už jen sbalit dobrou mapu, oblečení do každého počasí, šlápnout do pedálů a podívat se krajině za obzor!
Letní sporty

Ttipy na výlety za hrdiny, které znáte z knížek, divadel a filmů

Švejka, Babičku, Hurvínka, Helenku i Péťu Bajzu, Antonína Bejvala, Edu Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Pepka Zilvara znáte jen z knížek, filmových pláten a divadelních jevišť. Víte, že nikdy neexistovali, přesto mají své památníky. K sochám oblíbených literárních hrdinů vás zavede portál Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevte nejkrásnější turistické stezky Česka

Chodíte rádi do přírody? Pak se vám určitě budou hodit tipy na naše nejkrásnější turistické trasy s nádhernými výhledy do krajiny či hlubokými lesy nebo horskými lučinami. A nemusí se vždy jednat o ta nejznámější místa přehlcená turisty. Objevte krásy naší krajiny s portálem Kudy z nudy.
Letní sporty

Na kole do terénu: 20 tipů na nejkrásnější trasy pro horská kola

Patříte k fanouškům MTB neboli jízdy na horském kolu? Hledáte přírodní traily, kam můžete vyrazit bez obav z toho, že byste jeli zakázaným územím? Pak se vám určitě budou hodit naše tipy na trasy speciálně přizpůsobené vyznavačům horské cyklistiky a jízdy v terénu. Vybírat můžete z těch nejkrásnějších trailů, bike regionů, singltreků a tras pro horská kola v celém Česku.
Letní sporty

Vyrazte na pěkný podzimní cyklovýlet

Víte že 1. říjen je Světový den cyklistiky? Využijte příjemných dnů, které slibuje předpověď počasí, k hezkému podzimnímu cyklovýletu. Projet se můžete v krásné krajině Jizerských hor, po cyklostezce Bečva nebo třeba po cyklostezce z Ostrova do Jáchymova, která vede po bývalé železniční trati. Nechte se inspirovat našimi tipy na výlety a šlápněte do pedálů!
Letní sporty