Úvod > Aktuality > Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice
Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice

  • Vydáno28. srpna 2022
Možná patříte mezi ty lidi, kterým přijde svět nejhezčí z koňského sedla. V takovém případě jistě oceníte tipy na nejrůznější hipostezky a trasy, které vedou pěknými lesními či polními cestami. Jejich značení se chopil Klub českých turistů, který upravuje "hipoznačky" do podoby bílého jezdce na koni v modrém poli.

Hipostezky a jejich značení

koněA jak taková hipostezka vlastně vypadá? Jedná se o vyznačenou trasu, která se pokud možno snaží vyhnout stezkám pro pěší a cyklostezkám, protože kůň je přece jen zvíře velké a setkání s ním nemusí vždy proběhnout bez úleku (na obou stranách). Stezky si proto koňáci volí, když to jen trochu jde, sami pro sebe. Jejich šířka je alespoň dva metry, pokud není stezka zpevněná, je třeba uvést to na obou jejích koncích.
 
Hipostezky jsou značeny dost podobně jako ostatní stezky – starší značení připomíná klasickou turistickou značku, jen místo pruhů jde o bílý čtverec v jehož středu je barevný „puntík“. Modernější značení KČT představuje bílého jezdce na koni v modrém poli. Pokud byste při případném souběhu stezek pro pěší a pro koně váhali (stát se to může), tak vězte, že vaše značky jsou ty nejvýše zakreslené.
 

Putování přírodou versus jízdárenské okruhy

hipostezkyHipotrasy vedou krajinou vhodnou pro pohyb na koni – to znamená využití lesních a polních cest s minimální nutností přecházet rušné silniční úseky. Hipoturistiku lze rozdělit na vycházky na koni (zpravidla se jedná o jízdu na koni od 7 do 30 km), výlety na koni trvající zpravidla celý den a putování na koni. Na trasách jsou tzv. koňské stanice, zařízení většinou v soukromém vlastnictví, které jsou schopny poskytnout vše ke spokojenosti jezdce i jeho koně.

Naproti tomu jízdárenské okruhy jsou takové stezky, které najdete v okolí nějakého ranče či stáje. Nejsou v evidenci hipostezek, nejsou u nich informační tabulky a KČT je obnovuje pouze po dohodě s majitelem. Setkáte se s nimi nejspíše v okolí jízdárny, kde slouží k orientaci při jednodenních výletech. Jsou značeny barevnou podkovou v bílém čtverci.
 

Jak vybavit na cestu koně i sebe

sedloPokud se nejedná o vyjížďku v rámci několika hodin, je turistika s koňmi zpravidla chápána jako vícedenní. Krom koně potřebujete ještě kvalitně seřízené sedlo, spacák a peníze. To je to hlavní, zbytek se dá koupit. Přesto je pár věcí, které se do sedlové brašny hodí. Určitě to budou doklady vaše i koňské – policie nikdy nespí!
 
A co s sebou pro koně? Není toho málo. Vezměte alespoň jednu náhradní otěž, dlouhé lano na přivazování koní (přivážete ho k sedlu), vždy se hodí bavlněná prádelní šňůra (na přivázání čehokoli). Následují masti, desinfekce, kartáče, háček a nůž na kopyta, masážní gel a fenistil – ten se hodí pro vás i pro koně. Pokud nemáte doprovodné vozidlo, je vybavení obdobné jako na čundr, jen si uvědomte, že kůň nese nejen výbavu, ale i vás. Rozhodně se ale vybavte podle rozmarů počasí a nepodceňte nocování, které nemusí být vždy pod střechou.
Areál jezdeckých stezek v Brništi na Českolipsku

Areál jezdeckých stezek v Brništi na Českolipsku

Jedná se o soubor cest a stezek upravených a vybavených pro jízdu na koních. Celkem jde o více než 30 kilometrů značených tras v polích a loukách v okolí obce Brniště. Jsou na nich umístěna 3 úvaziště, která slouží k zastavení a odpočinku.

Valašsko – první oficiální hipostezka zlínského regionu

Valašsko – první oficiální hipostezka zlínského regionu

Společnost "HYJÉ – koně" vybudovala hipotrasu „Valašsko" v Beskydech. Hlavním zázemím okruhu je statek Dvůr u kříža. Právě tady můžete prožít nádhernou dovolenou.

Jezdecké stezky na jihu Čech

Jezdecké stezky na jihu Čech

Jižní Čechy mají nejhustší síť stezek v České republice. Jezdci na koních mohou v jižních Čechách využít na 1000 kilometrů značených jezdeckých stezek. Trasy, které propojují celý region, vedou zajímavou krajinou a vyhýbají se terénům, které nejsou vhodné pro koně.

Jízda na koni a agroturistika v Toužimi

Jízda na koni a agroturistika v Toužimi

Nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu na Ranči pod Třebouňským kopcem.

Síť jezdeckých stezek na Vysočině

Síť jezdeckých stezek na Vysočině

Pro příznivce jezdecké turistiky byla v Kraji Vysočina vyznačena síť jezdeckých stezek o celkové délce 864 km doplněná o služby 150 jezdeckých stanic. Projekt sítě hipotras doplňuje hustou mapu pěších a cyklotras, která čítá na Vysočině přes 5,5 tisíce kilometrů.

Síť hipostezek v Jihočeském kraji

Síť hipostezek v Jihočeském kraji

V jižních Čechách je vybudována síť 500 km stezek a stanic, na které je možné s koněm přijet nebo kde vám koně půjčí i s doprovodem. Aktualizována je také databáze hipostanic. Trasy jsou zaneseny do map a v přírodě označeny směrovými ukazateli a informačními tabulemi.

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina polí, luk, pastvin, lesních porostů, parkových krajinných prvků v okolí Kladrub nad Labem slouží již půl tisíciletí k chovu unikátního starokladrubského koně. V červenci 2019 byla tato oblast zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Osada Havranů – vše pro milovníky koní a Podyjí

Osada Havranů – vše pro milovníky koní a Podyjí

Uvažujete o rekreační jízdě na koni, ale nevíte kdy a kde začít? V agroturistickém areálu Osada Havranů najdete stáj s veškerým zázemím pro jezdce i doprovod, jízdárnu, kde nováčci pod odborným vedením získají první zkušenosti. Pokročilejší jezdci ocení vyjížďky do přírody.

Na koni pod Vladařem – na koňském hřbetu západními Čechami

Na koni pod Vladařem – na koňském hřbetu západními Čechami

Okuste západní Čechy z koňského hřbetu a objevte tak kouzlo zapomenutého kraje pod vrchem Vladař. Více než 50 km značených hipostezek, volná příroda, rozsáhlé lesy a dobré zázemí zaručuje pohodu a pohodlí na cestách.

Cesta z města – dovolená na koňském hřbetu

Cesta z města – dovolená na koňském hřbetu

Objevte znovu kouzlo pohledu na svět z koňského hřbetu. V západních Čechách v současné době funguje díky spolupráci infocenter a místních farmářů na 50 km vyznačených hipostezek. Tyto trasy jsou rozděleny do 6 úseků – Severní, Pšovská, Štědrá Spojka, Kozelka, Čapkova a Kláštěrní.

Relaxační víkend s koňmi – relaxujte v sedlech koní a poznejte Chřiby

Relaxační víkend s koňmi – relaxujte v sedlech koní a poznejte Chřiby

Relaxační víkend s ušlechtilými koňmi můžete prožít v jezdeckém a sportovním areálu Hipocentra Koryčany. Čeká zde na vás nejen více jak 30 koní nejrůznějších plemen, ale také ochotní cvičitelé a trenéři jezdectví, kteří vás budou provázet po Chřibech nebo se vám budou věnovat na jízdárně.

Jezdecká stezka Jeseníky – Beskydy na 200 km

Jezdecká stezka Jeseníky – Beskydy na 200 km

Láká vás putování v sedle? Chcete zažít pocit sounáležitosti s čtyřnohým přítelem na dlouhé cestě? Splňte si sen! V sedle huculských koní, kteří jsou pro jízdu v horském terénu pro svou klidnou povahu a vyjímečnou obratnost jako stvoření si budete moci vychutnat nádhernou přírodu Jeseníků.