Úvod > Aktuality > Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice
Letní sporty

Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice

Možná patříte mezi ty lidi, kterým přijde svět nejhezčí z koňského sedla. V takovém případě jistě oceníte tipy na nejrůznější hipostezky a trasy, které vedou pěknými lesními či polními cestami. Jejich značení se chopil Klub českých turistů, který upravuje "hipoznačky" do podoby bílého jezdce na koni v modrém poli.

Hipostezky a jejich značení

koněA jak taková hipostezka vlastně vypadá? Jedná se o vyznačenou trasu, která se pokud možno snaží vyhnout stezkám pro pěší a cyklostezkám, protože kůň je přece jen zvíře velké a setkání s ním nemusí vždy proběhnout bez úleku (na obou stranách). Stezky si proto koňáci volí, když to jen trochu jde, sami pro sebe. Jejich šířka je alespoň dva metry, pokud není stezka zpevněná, je třeba uvést to na obou jejích koncích.
 
Hipostezky jsou značeny dost podobně jako ostatní stezky – starší značení připomíná klasickou turistickou značku, jen místo pruhů jde o bílý čtverec v jehož středu je barevný „puntík“. Modernější značení KČT představuje bílého jezdce na koni v modrém poli. Pokud byste při případném souběhu stezek pro pěší a pro koně váhali (stát se to může), tak vězte, že vaše značky jsou ty nejvýše zakreslené.
 

Putování přírodou versus jízdárenské okruhy

hipostezkyHipotrasy vedou krajinou vhodnou pro pohyb na koni – to znamená využití lesních a polních cest s minimální nutností přecházet rušné silniční úseky. Hipoturistiku lze rozdělit na vycházky na koni (zpravidla se jedná o jízdu na koni od 7 do 30 km), výlety na koni trvající zpravidla celý den a putování na koni. Na trasách jsou tzv. koňské stanice, zařízení většinou v soukromém vlastnictví, které jsou schopny poskytnout vše ke spokojenosti jezdce i jeho koně.

Naproti tomu jízdárenské okruhy jsou takové stezky, které najdete v okolí nějakého ranče či stáje. Nejsou v evidenci hipostezek, nejsou u nich informační tabulky a KČT je obnovuje pouze po dohodě s majitelem. Setkáte se s nimi nejspíše v okolí jízdárny, kde slouží k orientaci při jednodenních výletech. Jsou značeny barevnou podkovou v bílém čtverci.
 

Jak vybavit na cestu koně i sebe

sedloPokud se nejedná o vyjížďku v rámci několika hodin, je turistika s koňmi zpravidla chápána jako vícedenní. Krom koně potřebujete ještě kvalitně seřízené sedlo, spacák a peníze. To je to hlavní, zbytek se dá koupit. Přesto je pár věcí, které se do sedlové brašny hodí. Určitě to budou doklady vaše i koňské – policie nikdy nespí!
 
A co s sebou pro koně? Není toho málo. Vezměte alespoň jednu náhradní otěž, dlouhé lano na přivazování koní (přivážete ho k sedlu), vždy se hodí bavlněná prádelní šňůra (na přivázání čehokoli). Následují masti, desinfekce, kartáče, háček a nůž na kopyta, masážní gel a fenistil – ten se hodí pro vás i pro koně. Pokud nemáte doprovodné vozidlo, je vybavení obdobné jako na čundr, jen si uvědomte, že kůň nese nejen výbavu, ale i vás. Rozhodně se ale vybavte podle rozmarů počasí a nepodceňte nocování, které nemusí být vždy pod střechou.
Jezdecká trasa Vítězná – Albeřice

Jezdecká trasa Vítězná – Albeřice

Projeďte se po úpatí Černé hory, podél Javořího potoka až k přechodu do Polska.

Jezdecká stezka přes Horní Maršov

Jezdecká stezka přes Horní Maršov

Poznejte východní Krkonoše z koňského sedla! Jezdecká trasa vede od hraničního přechodu v Horních Albeřicích přes Janské Lázně až do Bolkova. Užijte si se svým koněm pěkný výlet.

Horská Farma Hucul na úbočí svahu Janovy hory

Horská Farma Hucul na úbočí svahu Janovy hory

Na 170 hektarech pastvin v západní části Krkonoš, které sahají až do nadmořské výšky 1100 metrů, se pase stádo huculských koní, které se počtem i kvalitou chovných klisen a hřebců řadí mezi nejlepší chovy huculských koní v České republice.

Síť jezdeckých stezek na Vysočině

Síť jezdeckých stezek na Vysočině

Pro příznivce jezdecké turistiky byla v Kraji Vysočina vyznačena síť jezdeckých stezek o celkové délce 864 km doplněná o služby 150 jezdeckých stanic. Projekt sítě hipotras doplňuje hustou mapu pěších a cyklotras, která čítá na Vysočině přes 5,5 tisíce kilometrů.

Jezdectví a cykloturistika v okolí Mikulova

Jezdectví a cykloturistika v okolí Mikulova

Rodinný statek Stáje Hlavenka je v krásné jihomoravské krajině uprostřed polí a vinic dva kilometry od centra Mikulova. Mikulov a jeho okolí je vyhlášenou turistickou destinací. Přijdete na své, ať jste vyznavači jezdeckého sportu, nebo vám postačuje sedlo bicyklu a nebo rádi chodíte pěšky.

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina polí, luk, pastvin, lesních porostů, parkových krajinných prvků v okolí Kladrub nad Labem slouží již půl tisíciletí k chovu unikátního starokladrubského koně. V červenci 2019 byla tato oblast zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Relaxační víkend s koňmi – relaxujte v sedlech koní a poznejte Chřiby

Relaxační víkend s koňmi – relaxujte v sedlech koní a poznejte Chřiby

Relaxační víkend s ušlechtilými koňmi můžete prožít v jezdeckém a sportovním areálu Hipocentra Koryčany. Čeká zde na vás nejen více jak 30 koní nejrůznějších plemen, ale také ochotní cvičitelé a trenéři jezdectví, kteří vás budou provázet po Chřibech nebo se vám budou věnovat na jízdárně.

Valašsko – první oficiální hipostezka zlínského regionu

Valašsko – první oficiální hipostezka zlínského regionu

Společnost "HYJÉ – koně" vybudovala hipotrasu „Valašsko" v Beskydech. Hlavním zázemím okruhu je statek Dvůr u kříža. Právě tady můžete prožít nádhernou dovolenou.

Jezdecké stezky na jihu Čech

Jezdecké stezky na jihu Čech

Jižní Čechy mají nejhustší síť stezek v České republice. Jezdci na koních mohou v jižních Čechách využít na 1000 kilometrů značených jezdeckých stezek. Trasy, které propojují celý region, vedou zajímavou krajinou a vyhýbají se terénům, které nejsou vhodné pro koně.

Jízda na koni a vyjížďky do přírody v okolí Králického Sněžníku

Jízda na koni a vyjížďky do přírody v okolí Králického Sněžníku

Poskytujeme výuku jízdy na koni pro děti i dospělé, povození, vyjížďky do přírody, prázdninové pobyty u koní pro děti a jiné.

Síť hipostezek v Jihočeském kraji

Síť hipostezek v Jihočeském kraji

V jižních Čechách je vybudována síť 500 km stezek a stanic, na které je možné s koněm přijet nebo kde vám koně půjčí i s doprovodem. Aktualizována je také databáze hipostanic. Trasy jsou zaneseny do map a v přírodě označeny směrovými ukazateli a informačními tabulemi.

Osada Havranů – vše pro milovníky koní a Podyjí

Osada Havranů – vše pro milovníky koní a Podyjí

Uvažujete o rekreační jízdě na koni, ale nevíte kdy a kde začít? V agroturistickém areálu Osada Havranů najdete stáj s veškerým zázemím pro jezdce i doprovod, jízdárnu, kde nováčci pod odborným vedením získají první zkušenosti. Pokročilejší jezdci ocení vyjížďky do přírody.

Další aktuality

Koupání pod širou oblohou: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

Láká vás plavání pod širým nebem v jakémkoli ročním období? I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat ve venkovním bazénu i na jaře, na podzim a v zimě. Které venkovní bazény nabízejí celoroční provoz vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevujte krásy Česka ze sedla motorky

Patříte k milovníkům jedné stopy a hledáte, kam se svým strojem vyrazit na pěkný jarní výlet? Pak se nechte inspirovat portálem Kudy z nudy, který vám tentokrát přináší tipy na výlety v sedle vaší nablýskané krasavice. Objevte speciální motorkářskou jeskyni, kam lze až k baru dojet na motocyklu, vyrazte na výlet do šumavských hvozdů anebo si užijte kvalitní zatáčky v Jeseníkách.
Letní sporty

Kalendář 2024: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují již v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
Letní sporty

50 tipů na skvělé koupání v lomu

Voda v zatopených lomech je opravdu čistá a v parných dnech vám zaručí příjemné osvěžení. Když letní dny přinesou teploty okolo 25 – 30°C, je skvělé vědět o koutku přírody, kde vám bude příjemně. A pokud vám chladnější voda na koupání nevadí, vodním radovánkám nebude nic bránit. Stačí si jen vybrat mezi našimi tipy a hurá do vody!
Letní sporty

Stezky pro bosé nohy: tipy, kde vyzkoušet chůzi naboso

Projít se bosky ranní rosou, trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka, ale i poměrně dlouhé trasy. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.
Letní sporty

Objevte krásy přírody a získejte nové poznatky: tipy na nejkrásnější turistické a naučné stezky Česka

Chodíte rádi do přírody? Pak se vám určitě budou hodit tipy na naše nejkrásnější turistické trasy s nádhernými výhledy do krajiny či hlubokými lesy nebo horskými lučinami. A nemusí se vždy jednat o ta nejznámější místa přehlcená turisty. Objevte krásy naší krajiny s portálem Kudy z nudy.
Letní sporty

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Také patříte k milovníkům toulek přírodou? Pak už jste určitě prošli nejednu turistickou trasu a možná vám značky připadají jako něco obyčejného, co tu bylo vždycky. Pravda je ale taková, že s turistickým značením se začalo až na konci 19. století a nutno říci, že se v rámci nacionální prestiže často předháněly české a německé turistické spolky čí trasa bude delší nebo rychleji vyznačená. Pokud vás napadlo, jaké trasy vlastně vznikly jako první a jestli se po nich dá chodit ještě dnes, podívejte se na naše tipy, které vás třeba překvapí.
Letní sporty

15 tipů na koupání pro otužilé

Patříte k příznivcům otužování a koupání v osvěžující vodě? Právě pro vás jsme připravili dnešní tipy na místa, kde si užijete příjemné koupání v přírodě. Jarní počasí je k tréninku otužilosti přímo ideální – letní plovárny mají zatím zavřeno, ale teplota vzduchu je již velmi příjemná, a tak i začátečníci mohou vyzkoušet, co otužování znamená. Hlavní výhodou je také to, že mimo sezónu na známých místech nepotkáte ani nohu.
Letní sporty