ÚvodVýletyVýlety pro dětiDovolená s dětmi – Ústecký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Ústecký kraj – 5denní program

Severozápadní Čechy jsou různorodý kraj skal a sopečných kuželů, se zalesněným dlouhým hřebenem Krušných hor či říčními meandry Dolního Poohří. Během pěti dnů navštívíte ta nejhezčí místa, od národního parku České Švýcarsko přes měnící se průmyslovou krajinu vytěžených povrchových dolů až po zajímavá města.

Na dovolenou s dětmi: užijte si pět dnů v Severozápadních Čechách

Na rodiny s dětmi v Severozápadních Čechách čekají také tři zoologické zahrady, bývalé sopky Českého středohoří s malebným kaňonem řeky Labe zvaným Porta Bohemica a řada vyhlídkových míst, krásných zámků a hradních zřícenin. Když připojíme pozvánku do skanzenu, pískovcových skalních měst a ještě pár tipů na koupání, zjistíte, že v Ústeckém kraji se nudit rozhodně nebudete.
 

1. den: národní park České Švýcarsko a Děčín

Unikátní krajinu Českého ŠvýcarskaPravčickou bránou, hlubokými roklemi, průzračnými říčkami a mohutnými skalními věžemi sice za jediný den poznat nejde, ale i s malými dětmi můžete navštívit jednu z nejkrásnějších atrakcí, a to soutěsky řeky Kamenice u Hřenska. Zážitkem je už jen samotná cesta k soutěskám: vede po břehu řeky po chodníčcích, můstcích a skrz několik skalních tunelů až k přístavišti pramic. Tam vás čeká téměř kilometr dlouhá plavba Edmundovou (Tichou) soutěskou pod vysokými skalními stěnami. Převozníci vás upozorní na vodopád i skály ve tvaru zvířat. Po krátkém pěším úseku plavba pokračuje Divokou soutěskou; každá trvá přibližně 20 minut. Vrátit se můžete buď na pramici anebo výstupem po modré značce k Mezní Louce a zpět do Hřenska turistickým autobusem linky 434.

S většími dětmi zvládnete i návrat přes Pravčickou bránu, největší skalní bránu Evropyrozpětím oblouku téměř 27 metrů, výškou klenby 16 metrů a šířkou sedm až osm metrů.  Z Mezní Louky se nechte vést romantickou Gabrielinou stezkou, v takovém případě si ale na České Švýcarsko vyhraďte celý den.
Pokud vaše děti soutěsky a Pravčickou bránu za jediný den zatím nezvládnou, zajeďte si odpoledne do Děčína, do jedné z nejkrásnějších českých zoologických zahrad. Je rájem pro všechny děti: je tu kontaktní zoo i velké hřiště s hradem a horolezeckou stěnou. Areál nabízí spousty interaktivních zařízení, díky nimž můžete zoo vnímat všemi smysly.
 

2. den: ze skalního města do krajského města

Pokud jste se první den ubytovali v Hotelu Ostrov, do Tiských stěn to máte jen pět kilometrů. Malebné pískovcové skalní město nabízí spousty vyhlídek i prolézaček v úzkých roklích. Pokud dáváte přednost pobytu v přírodě, bude se vám zamlouvat také král našich stolových hor, Děčínský Sněžník s kamennou rozhlednou a jedinečným kruhovým výhledem. Výstup k rozhledně od parkoviště v obci Sněžník měří asi dva kilometry (převýšení 130 m) a snadno ho zvládnete i s kočárkem.

Odpoledne vás už čeká krajské město Ústí nad Labem. Nepřehlédněte šikmou kostelní věž, lanovkou můžete vyjet k zámečku Větruše a pak se vypravit třeba do zoologické zahrady nebo na hrad Střekov, romantickou zříceninu vysoko nad údolím. I tady je vyhlídková restaurace, kde se můžete naobědvat s parádním výhledem do údolí Labe.
 

3. den: hrady, zámky a města Českého středohoří

Dopoledne vás čeká romantický barokní zámek Ploskovice, letní sídlo habsburských panovníků a místo, kde zahraniční i české štáby natáčely již desítky filmů a seriálů. Prohlédnete si bohatě vyzdobené interiéry i zámecký park, na oběd se zastavte v Litoměřicích, městě s pěkným historickým centrem.

Odpoledne věnujte Českému středohoří, jedinečné krajině bývalých sopek se zříceninami mnoha hradů. K oblíbeným zastávkám patří Muzeum českého granátuTřebenicích. Český granát je minerál sytě rudé barvy, který se vyskytuje pouze v Českém středohoří, a to v podobě malých zrnek. S dětmi můžete zkusit štěstí a najít si sami svůj granát: do muzejní zahrady je totiž vždy na začátku sezony navezen nový písek s granátky, a to z Podsedic, kde probíhá jejich těžba. Zastavit se můžete také na hradě Házmburk, jehož zdaleka viditelná zřícenina se dvěma věžemi je symbolem Českého středohoří. Od parkoviště v obci Klapý vás sice čeká přibližně tři kilometry dlouhý výstup na kopec, ale odměnou vám budou fantastické výhledy do okolí.
 

4. den: Krušné hory aktivně

O program na dopoledne nebo na celý den se postará rodinný sportovní areál Klíny v Krušných horách, který nabízí řadu outdoorových aktivit. Je tu bobová dráha (děti do sedmi let jezdí s rodiči, starší samy), lanový park, bikepark, singltreky, downhill a trasy s překážkami a skoky v lese i na sjezdovce pro kola i koloběžky; k dispozici je i půjčovna, tenisové kurty, hřiště na volejbal či nohejbal. Velkou atrakcí je zipline, nejdelší v Česku a pátý nejdelší v Evropě. Čeká vás 1400 metrů dlouhý přejezd nad údolím na protější kopec, přestup a dalších 800 metrů dlouhý skluz k dolní stanici lanovky, to celé až 150 m nad zemí rychlostí až 75 km/hod. a s výhledem na České středohoří. Menší děti mohou jet s rodiči v tandemu. Pokud se rozhodne zůstat, přímo v areálu se ubytujete (hotel Emeran) i najíte. Mezi další zajímavé výletní tipy v Krušných horách patří přehrada Fláje, přírodní rašelinové koupaliště či rázovitá obec Moldava.
 

5. den: Podkrušnohorské Safari a Kadaň

Dopoledne si vyhraďte na prohlídku Zooparku Chomutov, naší největší zoologické zahrady. Má velké výběhy zakomponované do přírodního prostředí, kromě zoo se můžete vypravit do skanzenu Stará Ves nebo na vyjížďku Safari Expresem. Terénní soupravou, která vypadá jak z afrického safari, se projedete po pláních mezi stády muflonů a zubrů, kousek od výběhu dvouhrbých velbloudů, vodních buvolů a mezi výběhy sobů polárních a losů evropských. Děti se mohou projet na koni, poníkovi či kočárem, v areálu jsou i dětská hřiště a lanové centrum. Můžete tu strávit celý den, zvlášť když vám bude přát počasí: návštěva zoo se totiž dá spojit s koupáním v blízkém Kamencovém jezeře.

A když vám počasí přát nebude? Vydejte se do Kadaně, jednoho z nejhezčích historických měst Severozápadních Čech, a prohlédněte si Nábřeží Maxipsa Fíka, Katovu uličku nebo klášter, který má nakročeno na zápis do UNESCO.
 

Zbyla vám chvilka času?

 

Kde se najíst?

 

Kde se ubytovat?


Jak se tam dostanete?

Orientační doba dojezdů do krajského města Ústí nad Labem: Praha 1,5 hodiny, Brno 4 hodiny, Plzeň 2 hodiny, Ostrava 4,5 hodiny.