!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě
Kaňon Labe - nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Příroda

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.
Kaňon Labe patří k nejcennějším částem CHKO Labské pískovce. Řeka Labe vytvořila svou erozní činností v křídových sedimentech až 300 m hluboký kaňon − nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě − a v jeho spodní části odkryla staré krystalinické podloží.

Kaňon Labe představuje stanoviště pro řadu ohrožených, chráněných a vzácných druhů. Na štěrkopískových náplavech řeky se dosud vyskytuje drobnokvět pobřežní (poslední naleziště v ČR, kriticky ohrožený druh), na labské břehy se po mnoha desetiletích vrátil bobr evropský (kriticky ohrožený druh). V kaňonu hnízdí mj. sokol stěhovavý, výr velký, moudivláček lužní a pisík obecný. Zejména na pravém břehu Labe se zachovaly rozsáhlé porosty přirozených lesů, od lužního lesa na březích přes bučiny na svazích kaňonu po reliktní bory na hranách pískovcových stěn.

Unikátní krajinářská hodnota území je patrná zejména z vyhlídek nad kaňonem (Belvedér u Labské Stráně, Růžový hřeben). Kaňonem prochází mezinárodní železnice a silnice. V současné době je přírodovědná a krajinářská hodnota kaňonu ohrožena plánovanou výstavbou vodního stupně v Prostředním Žlebu.
 

Z jednoho břehu na druhý suchou nohou

Pohledy na ta nejhezčí místa kaňonu vám umožní červená turistická značka spolu se souběžnou trasou NS Kaňon Labe. Upoutá vás množství skalních útvarů, z nichž většina má své jméno. Je mezi nimi Labská panna, Panic či třeba Terč, Želva, Mnich a mnohé další. Z jednoho břehu kaňonu na druhý se můžete dostat přívozem z Hřenska, který vás pohodlně a rychle přepraví do německé Schöny. Vydáte-li se po zelené či žluté turistické značce, také na opačném břehu řeky Labe na vás čeká řada krásných výhledů.
 

Pohled do kaňonu z výšky

Vyhlídky nad kaňonem nabízí nezapomenutelná panoramata. Hned na začátku v Děčíně se otevírá krásný výhled na Labe a protilehlý děčínský zámek z Pastýřské stěny. Ta sem láká nejen milovníky výhledů, ale také příznivce lezení. Je protkána sítí zajištěných lezeckých tras a zdejší Via Ferrata se řadí k našim nejhezčím. V městském parku Kvádrberk je Císařská vyhlídka a Labská stráž s malým pískovcovým pavilonkem.

Růžovém hřebeni naproti Prostřednímu Žlebu nabízí Růžová vyhlídka pohledy do údolí Labe, na okolní skály a věže. Nejstarší vyhlídkou, která je právem označována za jednu z nejhezčích, je Belvedér. Stupňovitou skalní terasu se sallou terenou nechal vybudovat v letech 1701 – 1711 tehdejší majitel panství František Karel Clary-Aldringen. Sloužívala šlechtě k hudebním produkcím a hosté sem přijížděli kočárovou cestou z Bynovce. Dnes nabízí krásný výhled do hloubky kaňonu, na protilehlé skály, německé stolové hory Zirkelstein a Kaiserkrone, a spolu s přilehlým hotelem Belveder je oblíbeným výletním cílem.
 

Údolím Labe na kole i lodí

Kaňonem vede trasa Labské cyklostezky, nad kterou zvedající se skály cyklistům nabízí krásnou podívanou. Cyklostezka pokračuje až do Německa, avšak ještě před hranicemi překvapí raritou v podobě tak zvaného asfaltového kina. Jedná se o obrazce, které se při jízdě na kole pohybují a vytvářejí optický klam. Labský kaňon si můžete prohlédnout i z paluby výletní lodě. Její plavba začíná v Děčíně a Ústí nad Labem, pokračuje směrem na Hřensko a pohodlně vás dopraví také až do Bad Schandau či Drážďan.
 

Horolezení v kaňonu Labe

Úrava lezeckých pravidel 2021 – 2030 rozčleňuje NPR Kaňon Labe do šesti dílčích oblastí, ve třech z nich je možné lézt celoročně, ve třech do července do ledna. Od 1.7. do 31.1. je povoleno lézt od Blokové stěny (která není na území NPR) ke skále Cestář Kabourek, od Pyramidy k Penzionu svět a od Hladké věže k Dolní věži.
 
Celoročně je otevřena část skal od Ztraceného kamaráda ke skále Pod Marínou, od Kardinála po Piskořův (Houserův) pilíř a od Jižní stěny po Vzkříšenou stěnu.

Naopak zcela uzavřeny zůstávají věže Doutník a Čihadlo. Prvovýstupy na dalších 19 skalních objektů musí povolit správci národního parku. Jde třeba o skály Kormidelník, Maják, Titanik či Minaret. Naopak na 30 skalních útvarů jsou prvovýstupy zcela zakázány. Jedná se mimo jiné o Belveder, Sarajevskou stěnu, Trůn nebo Zrcadlo.
Zobrazit více
31.1.
Pololetní prázdniny v Zoo Děčín

Pololetní prázdniny v Zoo Děčín

Děčín, Severozápadní Čechy
26.2.
Masopust v Zoo Děčín

Masopust v Zoo Děčín

Děčín, Severozápadní Čechy
9.6.
11.6.
Mezinárodní hudební festival Česká Kamenice a okolí

Mezinárodní hudební festival Česká Kamenice a okolí

Česká Kamenice, Severozápadní Čechy
21.5.
Za kvetoucí měsíčnicí

Za kvetoucí měsíčnicí

Kamenický Šenov, Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory
Okružní plavba s grilováním ve Hřensku

Okružní plavba s grilováním ve Hřensku

Hřensko, Severozápadní Čechy
Přívoz Hřensko – Schöna

Přívoz Hřensko – Schöna

Hřensko, Severozápadní Čechy
Labská vyhlídka v Hřensku

Labská vyhlídka v Hřensku

Hřensko, Severozápadní Čechy
Hrázděné domy v Hřensku

Hrázděné domy v Hřensku

Hřensko, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Hostinec Mezni Louka

Hostinec Mezni Louka

Hřensko, Severozápadní Čechy
Pension Stará Plynárna v Hřensku

Pension Stará Plynárna v Hřensku

Hřensko, Severozápadní Čechy
Penzion U Václava v Janově u Hřenska

Penzion U Václava v Janově u Hřenska

Janov, Severozápadní Čechy