Úvod > Aktuality > Zákupy, Ploskovice a Konopiště: luxusní sídla Habsburků

Zákupy, Ploskovice a Konopiště: luxusní sídla Habsburků

Vydáno 1. srpna 2019 Památky
Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?
Sezona návštěv hradů a zámků je v plném proudu a tak ani vy neseďte doma a vydejte se třeba do Ploskovic nebo do Zákup. Když se v roce 1848 vzdal rakouský císař Ferdinand I. Habsburský trůnu ve prospěch svého synovce Františka Josefa I., přesídlil na Pražský hrad. Za svá letní sídla si vybral právě  zámky v Zákupech a Ploskovicích. Jakou proměnou sídla prošla?
 

Po Zákupech jezdil excísař výtahem

Díky habsburským penězům se zanedbaný zámek v Zákupech proměnil v pohodlnou rezidenci v tehdy módním stylu druhého rokoka. Na úpravách interiérů, v nichž měl žít bývalý panovnický pár, se podílela řada českých umělců, například malíři Josef Navrátil a Vilém Kandler nebo sochaři Václav Levý a Emanuel Max. Protože Zákupy nepotřebovaly tolik změn, do svého nového sídla bývalý panovník poprvé přijel v květnu 1851. Později sem pravidelně jezdívali i jeho příbuzní včetně vládnoucího císaře Františka Josefa I. a jeho mladších bratrů, arcivévody Karla Ludvíka a Ferdinanda Maxmiliána, který se později stal mexickým císařem.

Dnes jsou interiéry zákupského zámku upravené podle dobových fotografií tak, jak je znali právě Habsburkové, navíc při prohlídce se dozvíte spousty perliček a pikanterií. Raritou je osobní výtah s luxusní kabinou a mechanismem od firmy Ringhoffer, který stárnoucímu monarchovi usnadňoval pohyb po zámku, a také různé dobové vynálezy v podobě hracích strojků – orchestrionů. Letos v létě máte možnost nahlédnout i do běžně nepřístupných prostor, speciální prohlídka je připravena i pro děti.
 

Císař v Ploskovicích

I když Ferdinand I. zvaný Dobrotivý abdikoval, přesto ho doprovázela početná družina. Úpravy nevelkých Ploskovic proto byly rozsáhlejší: zámek se zvýšil o jedno patro a přibyly i další prostory. Také zdejší interiéry se tehdy dočkaly zbrusu nové výzdoby od stejných tvůrců jako v Zákupech, výběr draperií a tapet však provedla sama císařovna. Císař sem poprvé přijel v květnu 1854. Z Prahy se sem obvykle jezdívalo kočárem, roku 1867 excísař poprvé cestoval vlakem.
Pokud se vydáte v jeho stopách, můžete přijet třeba v sobotu 24. srpna na Makové slavnosti, které na zámeckém nádvoří chystá zámecká kavárna Café Páv.
 

Následník z Konopiště

Při prohlídce soukromých apartmá na zámku Konopiště budete mít pocit, že jste se vrátili o sto let zpátky do časů, kdy na zámku žil následník habsburského trůnu František Ferdinand d´Este se svou rodinou. Arcivévoda koupil konopišťské panství už v roce 1887, ale žil tu hlavně po sňatku s hraběnkou Žofií Chotkovou. Společně zámek proměnili v honosné rodinné sídlo a poblíž založili okrasnou růžovou zahradu se skleníky. Podobně jako v Zákupech se díky dobovým fotografiím i na Konopišti podařilo místnosti vybavit původním nábytkem. Proto občas budete mít pocit, že se tady stále bydlí. Z omylu vás ale vyvedou různé detaily, například rodinné snímky vyrůstajících dětí následnického páru anebo šaty, které měla Žofie na sobě na poslední cestě v Sarajevu, při osudném atentátu v červnu 1914. Je na nich dobře vidět i díra po střele, která jí způsobila smrtelné zranění.

Atrakcí letošního léta je vídeňská snídaně servírovaná podle dvorského vídeňského mravu, přesně tak, jakou si ji nechal připravovat arcivévoda František Ferdinand d´Este s manželkou. Za pěkného počasí si ji vychutnáte venku, při deštivém počasí na vnitřním zastřešeném balkonu.
 

Víte, že…?

  • Přestože Ferdinandovi I. kdysi lékaři předpovídali krátký život, po abdikaci žil ještě 27 let. S oblibou chodíval Prahou po Národní třídě, kde dětem rozdával bonbony a chudým almužny.
  • V Zákupech byl naposled v roce 1874, zemřel 29. července 1875 ve věku 82 let na Pražském hradě. Jeho ostatky poté byly převezeny do kapucínské krypty ve Vídni.
  • Po smrti Ferdinanda I. v roce 1878 převzal Ploskovice jako osobní majetek císař František Josef I. Několikrát sem přijel jeho syn, korunní princ Rudolf, a to i se svou ženou, dcerou belgického krále princeznou Štěpánkou. Po ní byla pojmenována rozhledna na Špičáku nad Českou Lípou, postavená roku 1885. Rudolf zemřel vlastní rukou na zámečku Mayerling v roce 1889. Posledním členem rodu Habsburků, který přijel do Zákup, byla roku 1904 jeho dcera, arcivévodkyně Alžběta.
  • V Ploskovicích se dochovaly zbytky výtahu z dvacátých let 18. století a údajně ve stejné době vznikl i výtah na zámku Zákupy. Ten byl později upraven pro excísaře Ferdinanda I. a je považován za nejstarší dochovaný výtah v českých zemích.
Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice

Jedná se o uměle vytvořené jeskyně pod zámkem z počátku 18. století.

Zámecký park Ploskovice

Zámecký park Ploskovice

Při návštěvě ploskovického zámku nelze opominout zámecký park o rozloze 8 hektarů. Pak je volní přístupný. Jeho koncepce byla zachována i při pozdějších změnách, kterými v průběhu doby park procházel.

Zámek Ploskovice - zámek s umělými vodními jeskyněmi

Zámek Ploskovice - zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval přibližně v letech 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Růžova zahrada Konopiště

Růžova zahrada Konopiště

Růžovou zahradu založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900.

Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště - za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Další aktuality

15.11.
2019
Sedm hradů a hrádků, kde žily tlupy loupeživých rytířů

Sedm hradů a hrádků, kde žily tlupy loupeživých rytířů

Severozápadní Čechy | Památky
30.10.
2019
Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

Poslední prohlídky zámku ve Velkém Březně jsou za dveřmi

Severozápadní Čechy | Památky
28.10.
2019
Rozhlédnete se z věže hradu Sukoslav pod Milešovkou

Rozhlédnete se z věže hradu Sukoslav pod Milešovkou

Severozápadní Čechy | Památky
25.10.
2019
Na Jezeří opět ožijí strašidla a pohádkové bytosti

Na Jezeří opět ožijí strašidla a pohádkové bytosti

Severozápadní Čechy | Památky