Třebenice

Město v mělkém údolí potoka Modly na jihovýchodním okraji Českého středohoří proslavila první česká továrna na zpracování ovoce, jejíž výrobky znala téměř celá Evropa. Dnes se sem můžete vydat na výlet Švestkovou dráhou a navštívit Muzeum granátu nebo zříceninu hradu Košťálov.

Třebenice, hrady, vlaky a čokoláda

Třebenice leží v pohádkové krajině Českého středohoří s pozoruhodnými vrchy, pozůstatky dávných sopečných aktivit.

Střeží je dva hrady, ze severu zřícenina hradu Košťálova a z jihu hrad Hazmburk. Lákavou zastávkou je Muzeum českého granátu a čokolaterie, milovníkům železnice se nabízí svezení Švestkovou dráhouLovosic do Mostu.
 

Jiskřivá krása českých granátů 

Dominantou Třebenic je goticko-renesanční kostel Narození Panny Marie. Zajímavé využití se našlo pro bývalý luteránský kostel, v němž sídlí Muzeum českého granátu s expozicí mapující osudy hradů Českého středohoří. Součástí sbírek je i největší v Čechách nalezený temně rudý polodrahokam, řada šperků z českého granátu a také kolekce klenotů místní šlechtičny Ulriky von Levetzow, poslední lásky básníka Johanna Wolfganga Goetha. Její muzeum můžete navštívit na zámku v nedalekých Třebívlicích.
 

Hrady, zámky a výlety na koních i na lodi

V okolí můžete na vlastní oči spatřit některé z hradů, které ve 3D modelech vystavuje Muzeum českého granátu, mimořádně atraktivní jsou zejména Hazmburk, Košťálov, Oltářík, Ostrý a Skalka. Mezi oblíbené výletní cíle patří také vrch Boreč, protkaný unikátní soustavou vnitřních puklin, a kopec Lovoš. V Třebívlicích objevíte ranč s rodinným jezdeckým areálem, kdo dává přednost zámkům, ten se může vypravit do Libochovic nebo Ploskovic, daleko to nemáte ani do Terezína a Litoměřic, odkud se můžete vydat na výlet jednou z pravidelných lodních linek do Ústí nad Labem.

Aktivity

Muzeum českého granátu Třebenice

Muzeum českého granátu Třebenice

Třebenice, Ústecký kraj
Po stopách Jana Šimra na Košťálov

Po stopách Jana Šimra na Košťálov

Třebenice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace