Třebenice

Město v mělkém údolí potoka Modly na jihovýchodním okraji Českého středohoří proslavila první česká továrna na zpracování ovoce, jejíž výrobky znala téměř celá Evropa. Dnes se sem můžete vydat na výlet Švestkovou dráhou a navštívit Muzeum granátu nebo zříceninu hradu Košťálov.

Třebenice, hrady, vlaky a čokoláda

Třebenice leží v pohádkové krajině Českého středohoří s pozoruhodnými vrchy, pozůstatky dávných sopečných aktivit.

Střeží je dva hrady, ze severu zřícenina hradu Košťálova a z jihu hrad Hazmburk. Lákavou zastávkou je Muzeum českého granátu a čokolaterie, milovníkům železnice se nabízí svezení Švestkovou dráhouLovosic do Mostu.
 

Jiskřivá krása českých granátů 

Dominantou Třebenic je goticko-renesanční kostel Narození Panny Marie. Zajímavé využití se našlo pro bývalý luteránský kostel, v němž sídlí Muzeum českého granátu s expozicí mapující osudy hradů Českého středohoří. Součástí sbírek je i největší v Čechách nalezený temně rudý polodrahokam, řada šperků z českého granátu a také kolekce klenotů místní šlechtičny Ulriky von Levetzow, poslední lásky básníka Johanna Wolfganga Goetha. Její muzeum můžete navštívit na zámku v nedalekých Třebívlicích.
 

Hrady, zámky a výlety na koních i na lodi

V okolí můžete na vlastní oči spatřit některé z hradů, které ve 3D modelech vystavuje Muzeum českého granátu, mimořádně atraktivní jsou zejména Hazmburk, Košťálov, Oltářík, Ostrý a Skalka. Mezi oblíbené výletní cíle patří také vrch Boreč, protkaný unikátní soustavou vnitřních puklin, a kopec Lovoš. V Třebívlicích objevíte ranč s rodinným jezdeckým areálem, kdo dává přednost zámkům, ten se může vypravit do Libochovic nebo Ploskovic, daleko to nemáte ani do Terezína a Litoměřic, odkud se můžete vydat na výlet jednou z pravidelných lodních linek do Ústí nad Labem.

Aktivity

Muzeum českého granátu Třebenice

Muzeum českého granátu Třebenice nabízí ucelený přehled těžby a zpracování českého granátu. České granáty si můžete nejen prohlédnout, ale i sami nasbírat přímo před muzeem či v dovezeném granátovém písku.
Třebenice, Ústecký kraj

Kostel Narození Panny Marie v Třebenicích

Kostel je goticko-renesanční sakrální stavba postavená na místě staršího kostela a tvoří dominantu uprostřed třebenického Paříkova náměstí. Nejprve vznikla roku 1551 velká věž v severozápadním nároží. Loď a presbytář byly postaveny v letech 1591 – 1601.
Třebenice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace

Čokolaterie Třebenice – zážitek pro milovníky čokolády a cheesecaků

O Čokolaterii je známo, že dopřává skutečný čokoládový zážitek všem gurmánům, kteří do Třebenic zavítají. Nachází se na Paříkově náměstí a její hlavní nabídkou je špičková belgická a francouzská čokoláda, vynikající točená vanilková zmrzlina a domácí cheesecaky.
Třebenice, Ústecký kraj

Penzion Klášter

Penzion leží přímo v samotném srdci Českého středohoří, poblíž městečka Třebenice, přímo pod zříceninou hradu Košťálov.
Třebenice, Ústecký kraj

Pojeďte na výlet


Kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.
Šluknov, Cesty poznání

Běžecká trasa Ústí nad Labem – Svádov

Krásná rovinatá trať podél řeky Labe za městem spojující Ústí s Děčínem. Obrátkových dva a půl kilometru (celkem tedy 5 km) vás zavede mezi louky a přesto nepřijdete o industriální výhledy na tovární ráz města.
běžecká trasa v Ústí n. L., Cesty pro zdraví

Karavanem od jara do zimy: zapomenutá údolí Krušných hor

Rozlehlé Krušné hory nabízejí tolik míst, že při každé cestě budete objevovat další a další novinky. Tentokrát zamíříme do odlehlých míst na západním konci horského pásma a zavedeme vás nejenom do nejkrásnějších krušnohorských údolí, ale ukážeme vám také kamenné varhany, zbytky starých cínových dolů a dveře otevřené do krajiny.
výlet do Krušných hor, Cesty krajinou

Běžecká trasa Litvínov – Chudeřín

Město Litvínov je střediskem chemického a textilního průmyslu, což poznáte podle čichu, když do něj přijíždíte a jedete kolem chemičky. Je rovněž líhní slavných hokejistů, kteří svou kondici možná právě cvičí v Chuděříně, kudy vede naše trasa a kde už chemičku rozhodně neucítíte. Přinášíme vám tip na pěknou 5 km dlouhou trasu, která vede kolem vodních nádrží.
běh Litvínovem, Cesty pro zdraví