Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů
Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.
Návštěva je určena jak pro individuální turisty, tak pro celé rodiny s dětmi. Ty na zámku zaujme především strašidelné sklepení a pokoj alchymisty. Prohlédnout si můžete také např. výstavu zvířecích lebek v prostoru zámecké Stříbrnice a v zámecké kočárovně výstavu kočárů, saní a zemědělských strojů a nástrojů. Jedná se převážně o exponáty zapůjčené ze soukromé sbírky pana MVDr. Přemysla Rabase, několik kusů bylo darem od návštěvníků.

Na zámku se pořádají také netradiční prohlídky s kostýmovanými scénami a soutěže pro děti.


Divadelní sál na zámku

Interiéry zámku Jezeří ukrývají unikátní historický divadelní sál, ve kterém si možná zahrál i hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Klasicistní koncertní sál vznikl přestavbou barokního divadelního sálu. Začátkem 19. století se o to postaral František Maxmilián Lobkowicz, který byl hlavním mecenáš hudby. Měl dvaadvacetičlennou kapelu, která byla i na Jezeří, navíc byl i obdivovatelem Beethovena, který mu dokonce věnoval tři ze svých symfonií, jedna z nich prý dokonce zazněla poprvé v uzavřené společnosti právě v tomto sále. Zda na zámku hrál i slavný skladatel, není bohužel známo. S jistotou ale víme, že zde koncertoval skladatel Joseph Haydn. Opravený sál se stane součástí prohlídkové trasy.
 

Z historie zámku

Původně středověký hrad, byl v roce 1549 přestavěn v renesanční zámek, který po bělohorských konfiskacích získal rod Lobkowiczů. V 17. století zámek vyhořel a byl poté přestavěn v raně barokním stylu. Nová zámecká budova byla postavena na půdorysu písmene H. Ze zámeckých interiérů vyniká především velký oválný sál, jenž byl v roce 1805 upraven na zámecké divadlo, a kaple Panny Marie Bolestné se štukovou výzdobou z 19. století. V 19. století se zámek stal významným kulturním centrem, navštěvovaným zejména hudebníky a skladateli. Součástí areálu bylo unikátní arboretum s mnoha druhy exotických dřevin. Bylo zčásti zničeno v důsledku povrchové těžby hnědého uhlí.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Kavalír v Jirkově

Hotel Kavalír v Jirkově

Jirkov, Ústecký kraj
Penzion Bremen Jirkov

Penzion Bremen Jirkov

Jirkov, Ústecký kraj
Hotel Emeran

Hotel Emeran

Klíny, Ústecký kraj