Úvod > Co chcete dělat? > Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město
Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Dílna magistra E. Kelleyho "> Dílna magistra E. Kelleyho
Přidat foto
Životní styl

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Původní hrad na Zámeckém vrchu nebo také vrchu Hněvíně stál už ve 12. století. Byl postaven rodem Hrabišiců a díky své nedobytné poloze patřil do sítě královských hradů. Hrad měl strategickou polohu, díky dvěma studnám dostatečné zásoby vody a byl dobře udržován. Významnou roli sehrál během třicetileté války, kdy ho lstí dobyli Švédové. Protože se stal příčinou mnohého utrpení během třicetileté války, byl na žádost obyvatel města v letech 1651-1653 zbořen císařem Ferdinandem.

V 19. století byla na vrcholu vystavěna rozhledna a restaurace, kterou však po roce vítr strhl. V roce 1896 byl ustaven Spolek přátel Zámecké hory a začátkem tohoto století pak byla podle plánů A. Schwarzera postavena replika hradu s restaurací.

V areálu hradu je přístupná věž s rozhlednou, hvězdárna a restaurace s hotelem. Před několika lety bylo opraveno přírodní divadlo a v létě se zde pod širým nebem pořádají divadelní představení a koncerty.

V areálu Hněvína můžete navštívit dílnu magistra Edwarda Kelleyho, jedná se o zážitkovou expozici o životě tohoto slavného alchymisty. Expozice je koncipovaná do sedmi zastavení, ve kterých návštěvník poodkryje tajemství alchymistických kousků a triků. Autorem expozice je Josef Koráb, scénograf městského divadla v Mostě.
 

Rekonstrukce areálu 2020 – 2022

Od roku 2020 jsou na Hněvíně po etapách rekonstruovány opěrné zdi. Druhá etapa právě probíhá a zahrnuje opravu obou hradních bašt a části zdi mezi hradbami. Hotovo by mělo být na jaře 2022. Poté je v plánu oprava zdí směrem od pravé bašty k hradní věži a zdiva hvězdárny.

Na rok 2022 plánuje magistrát také rekonstrukci vnitřních částí restaurace včetně nové zimní zahrady, která vznikne zasklením stávající terasy, a renovaci ubytovacích prostor.

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí