Úvod > Co chcete dělat? > Zámecký park a zahrada Libochovice
Zámecký park a zahrada Libochovice
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Zámecký park a zahrada Libochovice

V malebné krajině lemované romantickými kopci Českého středohoří se nachází město Libochovice. Toto nenápadné místo nabízí návštěvníkům krásný barokní zámek, na kterém se podílel italský stavitel Antonio della Porta a nejen to. Součástí areálu je také zahrada á la Versailles.

Spletitá historie zámeckého parku

Prvním zahradníkem, který se kdy do úpravy zámecké zahrady pouštěl, byl Jan Tulipán v 17. století, který může za to, že se v zahradě uchytily exotické rostliny jako například hyacinty, narcisy, pomerančovníky, španělské jasmíny či granátové stromky. Tento nesmělý zahradník se nechal inspirovat versailleským typem zahrad a později doplnil areál také o fíkárnu a bažantici.

Za Jana Tulipána byla zahrada u libochovického zámku skutečnou chloubou rodu Dietrichsteinů. Dařilo se v ní překrásným květinám i exotickým ovocným stromům, které svými plody obohacovaly jídelníček místních pánů a šlechticů. Ještě než roku 1858 zemřel poslední z Dietrichsteinů, ztrácela Francie pozvolna na přízni a zahrada se měnila v anglický park. Definitivně byla přetvořena roku 1822 podle plánů zahradního inspektora Weningena.

Druhým významným zahradníkem byl Josef Rublič, který se postaral o založení nových květinových záhonů, rosárium, alpinium či rozsáhlých skleníkům, kterýmž věnoval velkou péči. Zámecké schodiště zdobí vzrostlé palmy, které pocházejí z cizokrajných cest tehdejších majitelů.

I dnes se jedná o velmi dobře opečovávanou zahradu, kde můžete posedět pod vzrostlými stromy ve společnosti procházejících se pávů, kteří dávají místu tu pravou atmosféru, a jejich křik se ozývá téměř nepřetržitě z různých zákoutí libochovického zámku.


Historické skleníky

Skleníky v parku libochovického zámku jsou v současné době sice v havarijním stavu, v příštích letech by se však mohly dočkat opravy a v plánu je také jejich zpřístupnění veřejnosti.Ve vnitřních prostorách skleníků by měla vzniknout nová expozice rostlin, ale počítá se i s využitím pro pořádání výstav nebo svatebních obřadů. Zpřístupnit návštěvníkům by se mohl i ochoz skleníku na hřebenu střechy. Po rekonstrukci by mohly vzniknout v Libochovicích dva návštěvnické okruhy, jeden do interiérů zámku, druhý do parku a skleníků.

Kromě palem patří k ozdobám skleníků právě kvetoucí strelície královská, kávovník obsypaný kávovými boby nebo červené, ředkvičce podobné, plody klívie. Pravidelně mívá plody i banánovník. Plány na opravu jsou zatím ve stádiu plánování (2022).
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Beránků

Hotel U Beránků

Libochovice, Ústecký kraj
Dvůr Perlová voda

Dvůr Perlová voda

Budyně nad Ohří, Ústecký kraj