Úvod > Co chcete dělat? > Socha Maxipsa Fíka v Kadani
Zážitky

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani dostálo svému jménu – najdete zde hned dvě sochy tohoto legendárního pohádkového psa. Na začátku nábřeží lze pozorovat panorama promenády skrz moderní sochu Fíka z plechu, děti zase ocení Fíkovu podobiznu v životní velikosti z kamene.
Na kadaňském nábřeží Ohře ve městě, které je spjato s autorem večerníčku Rudolfem Čechurou, plánovala radnice původně umístit pouze jednu sochu. Nakonec radní ale zaujaly hned dva z doručených návrhů.
 
První sochou je ocelová plastika s výřezem od Michala Fialy. Průhledem přes postavičku Fíka můžete spatřit část hradeb. Druhou sochu v tradičním stylu z pískovce vytvořil František Vlček a spolu s Fíkem je také jeho věrná kamarádka Ája. Děti si na sochu mohou vylézt, vyfotit se s ním a hrát si kolem něj. Skulptura se nachází v okolí dětských atrakcí v blízkosti hotelu Split.
 
Autor večerníčkového seriálu o příhodách Maxipsa Fíka Rudolf Čechura žil v dnes již zaniklé obci Ahníkov nedaleko Kadaně. Město s populárním večerníčkem ale spojuje také Josef Dvořák, který večerníček namluvil a v Kadani začal svou hereckou kariéru.
Zobrazit více