Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum českého granátu Třebenice
Kultura

Muzeum českého granátu Třebenice

Muzeum českého granátu Třebenice nabízí ucelený přehled těžby a zpracování českého granátu. České granáty si můžete nejen prohlédnout, ale i sami nasbírat přímo před muzeem či v dovezeném granátovém písku.
V muzeu si prohlédnete kolekci šperků z českého granátu včetně sady šperků Ulriky von Levetzow. Jde o soupravu šperků, kterou Ulrice věnovala její matka. Šperky byly vyrobeny v první polovině 19. století z českého granátu, jehož naleziště je již od 16. století v okolí Třebenic, Podsedic i Třebívlic, kde baronka prožila značnou část svého života. Expozice umístěna v bývalém luteránském kostele je doplněna přehledem historie města a okolí.

V pokladně muzea lze koupit i vybrané certifikované granátové šperky.


Muzeum v bývalém kostele

Základem městského muzea v Třebenicích se stala sbírka zdejšího lékaře, vlastence a buditele MUDr. Václava Paříka. Expozice nabízí ucelený krátký přehled těžby a zpracování českého granátu, kolekci   současných i historických šperků z českého granátu. Původně německý luteránský kostel, postavený roku 1902 a vysvěcený roku 1909, vybudován místními Němci pod vedením Dr. Titty za přispění nadace Gustava Adolfa z Německa. Slohově smíšená stavba s prvky několika stavebních slohů secesního vyznění. Podle plánů architekta A.H.Groha provedl stavitel Grus z Lovosic. Kostel byl osazen původně třemi zvony, v době 1. světové války zrekvírovanými. Po r. 1918 kostel za úplatu využívala i církev českobratrská. V roce 1923 byl do výklenku zdi umístěn popel Dr. W. Titty, později, roku 1959 při přeměně kostela na muzeum, byla urna přenesena na dnes neznámé místo.

sakristii je dnes umístěna expozice o hradech nacházejících se v Českém středohoří, tzn. na Třebenicku přes Litoměřicko až po zříceniny na Úštěcku. Zvláštní pozornost budí specifika hradů husitských hejtmanů, z nichž je hlavní hrad Kalich Jana Žižky z Trocnova.

Ve věži kostela Muzea českého granátu je umístěn čtvrťový mechanický hodinový stroj se třemi ciferníky, který byl vyroben na přelomu 19. a 20. století. V zahradě MČG můžete vidět Kalouse ušatého, obzvláště večer, když je na lovu.
 

Najděte si své granátky

Na začátku sezony je před Muzeum českého granátu v Třebenicích každoročně navezen nový písek s granátky, přivezený z Podsedic, kde probíhá těžba granátů. V zahradě muzea tak můžete strávit příjemné chvilky a odnést si malý vlastnoručně nasbíraný „poklad“. V pokladně muzea pak lze zakoupit miniaturní skleněnou lahvičku se zátkou a poklad tak buď uložit, nebo s koženou šňůrkou (také můžete zakoupit v pokladně) zavěsit na krk pro štěstí.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Klášter

Penzion Klášter

Třebenice, Ústecký kraj
John 1990

John 1990

Lovosice, Ústecký kraj
Hotel Lev Lovosice

Hotel Lev Lovosice

Lovosice, Ústecký kraj