Úvod > Co chcete dělat? > Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm
Skanzen Stará Ves
"> Skanzen Stará Ves "> Hrázděný statek "> Zážitkové bydlení v hrázděném statku "> Zážitkové bydlení v hrázděném statku "> "> Skanzen Stará Ves "> Hrázděná kaplička "> Statek ve skanzenu
Přidat foto
Kultura

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Skanzen Stará Ves je součástí Zooparku Chomutov. Otevřeno je zde každý den a za jeho návštěvu neplatíte ani korunu navíc. Stačí platná vstupenka do zooparku. Dozvíte se tu, jak dříve žili lidé v Krušnohoří, jaká řemesla je živila nebo co pěstovali na svých zahrádkách.

Skanzen Stará Ves leží na okraji areálu zooparku. Lesík ho odděluje od frekventované silnice I/13 mezi Chomutovem a Mostem. Při pohledu z návrší s větrným mlýnem to vypadá, jako by nad malebnou starou vesničkou trčely nedaleké paneláky. Je to místo, kde ožívá historie. Ta skutečná. Nehledáme, jaké to ´asi´ bylo. Ať už jde o jednotlivé stavby, vystavené exponáty nebo jabloňový sad, vždy jsme se snažili vzít kousek ze života našich předků a zasadit ho do našeho areálu. A tak tu ožívají zapomenuté zvyky, znovu stojí kdysi zbourané stavby a krásně kvetou málem vyhynulé druhy rostlin.

Určitě si projděte všechny stavby v areálu. Skanzenu dominuje funkční větrný mlýn holandského typu, vedle něhož se rozkládá malá vinice. O kus dál je roubená stavba, která pochází z obce Soběnice u Úštěka. Nechybí ani sloup Nejsvětější trojice, malá kaplička a původní kamenné kříže.

Nejvíc živo je však na statku, kde si můžete vychutnat atmosféru venkovského staročeského života. Projděte se po dvoře, nakoukněte do světnice a zkuste hádat, k čemu sloužily jednotlivé nástroje typické pro český venkov.
Téměř všechny budovy jsou kopiemi staveb, které kdysi opravdu stávaly v Krušnohoří. Originál větrného mlýna stojí na německé straně v Reichstadtu. Dřevěná roubenka byla přestěhována ze Soběnic u Úštěka. Kaplička, do níž se podařilo získat oltář ze zrušeného kostela, má svou předlohu v kapli z Krupice u Okounova, zbořené v 60. letech 20. st. Dochovaný schod z někdejší kaple dokonce posloužil jako její základní kámen.

Skanzen však skrývá i zajímavosti na první pohled nenápadné. Třeba jabloňový sad pochází ze štěpů starých odrůd posbíraných v již zaniklých vesnicích. Areál je také jedním z mála míst, kde roste bříza ojcovská, jedna z nejpřísněji chráněných rostlin u nás.


Zážitkové bydlení ve skanzenu

Zažijte jedinečné bydlení v historickém statku s původním zázemím, ve kterém si budete připadat jako v pohádce. Zrekonstruovaný areál se nachází uprostřed skanzenu obklopeného přírodou. Kromě obytné budovy je součástí i zázemí domácích zvířat.

  • kapacita až 6 osob (v případě zájmu o větší počet hostů nás prosím kontaktujte)
  • návštěva zooparku (možnost i ve večerních hodinách v ceně pobytu)
  • možnost krmení domácích zvířat dle stanovených pravidel
  • stravování vlastní – k dispozici je plně vybavená kuchyňka (lednice, mikrovlnná trouba)
  • starvování v restauraci – v blízkosti penzionu restaurace „U Pratura“
Zobrazit více

Skanzen Stará Ves

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Mertin Chomutov

Hotel Mertin Chomutov

Chomutov, Ústecký kraj
Hotel Clochard v Chomutově

Hotel Clochard v Chomutově

Chomutov, Ústecký kraj
Restaurace U Dvou rytířů

Restaurace U Dvou rytířů

Chomutov, Ústecký kraj
Hotel U Dvou medvídků v Chomutově

Hotel U Dvou medvídků v Chomutově

Chomutov, Ústecký kraj