!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm
Skanzen Stará Ves
"> Skanzen Stará Ves "> Hrázděný statek "> Zážitkové bydlení v hrázděném statku "> Zážitkové bydlení v hrázděném statku "> "> Skanzen Stará Ves "> Hrázděná kaplička "> Statek ve skanzenu
+ Přidat foto
Kultura

Skanzen stará ves Chomutov – severočeská vesnice hned za sídlištěm

Skanzen Stará Ves je součástí Podkrušnohorského zooparku v Chomutově. Otevřeno je zde každý den a za jeho návštěvu neplatíte ani korunu navíc. Stačí platná vstupenka do zooparku. Dozvíte se tu, jak dříve žili lidé v Krušnohoří, jaká řemesla je živila nebo co pěstovali na svých zahrádkách.

Skanzen Stará Ves leží na okraji areálu zooparku. Lesík ho odděluje od frekventované silnice I/13 mezi Chomutovem a Mostem. Při pohledu z návrší s větrným mlýnem to vypadá, jako by nad malebnou starou vesničkou trčely nedaleké paneláky. Je to místo, kde ožívá historie. Ta skutečná. Nehledáme, jaké to ´asi´ bylo. Ať už jde o jednotlivé stavby, vystavené exponáty nebo jabloňový sad, vždy jsme se snažili vzít kousek ze života našich předků a zasadit ho do našeho areálu. A tak tu ožívají zapomenuté zvyky, znovu stojí kdysi zbourané stavby a krásně kvetou málem vyhynulé druhy rostlin.

Určitě si projděte všechny stavby v areálu. Skanzenu dominuje funkční větrný mlýn holandského typu, vedle něhož se rozkládá malá vinice. O kus dál je roubená stavba se stálými expozicemi krušnohorských řemesel, především krajkářství, včelařství, důležité pěstování a zpracování lnu či výroba dřevěných hraček. Nechybí ani sloup Nejsvětější trojice, malá kaplička a původní kamenné kříže.

Nejvíc živo je však na statku, kde si můžete vychutnat atmosféru venkovského staročeského života. Projděte se po dvoře, nakoukněte do světnice a zkuste hádat, k čemu sloužily jednotlivé nástroje typické pro český venkov.
Téměř všechny budovy jsou kopiemi staveb, které kdysi opravdu stávaly v Krušnohoří. Originál větrného mlýna stojí na německé straně v Reichstadtu. Dřevěná roubenka byla přestěhována ze Soběnic u Úštěka. Kaplička, do níž se podařilo získat oltář ze zrušeného kostela, má svou předlohu v kapli z Krupice u Okounova, zbořené v 60. letech 20. st. Dochovaný schod z někdejší kaple dokonce posloužil jako její základní kámen.

Skanzen však skrývá i zajímavosti na první pohled nenápadné. Třeba jabloňový sad pochází ze štěpů starých odrůd posbíraných v již zaniklých vesnicích. Areál je také jedním z mála míst, kde roste bříza ojcovská, jedna z nejpřísněji chráněných rostlin u nás.


Zážitkové bydlení ve skanzenu

Zažijte jedinečné bydlení v historickém statku s původním zázemím, ve kterém si budete připadat jako v pohádce. Zrekonstruovaný areál se nachází uprostřed skanzenu obklopeného přírodou. Kromě obytné budovy je součástí i zázemí domácích zvířat.

  • kapacita až 6 osob (v případě zájmu o větší počet hostů nás prosím kontaktujte)
  • návštěva zooparku (možnost i ve večerních hodinách v ceně pobytu)
  • možnost krmení domácích zvířat dle stanovených pravidel
  • stravování vlastní – k dispozici je plně vybavená kuchyňka (lednice, mikrovlnná trouba)
  • starvování v restauraci – v blízkosti penzionu restaurace „U Pratura“
Zobrazit více

Skanzen Stará Ves

Naposledy změněno: 21. 9. 2020
11.6.
12.6.
Závody dračích lodí na Matyldě

Závody dračích lodí na Matyldě

Most, Severozápadní Čechy
27.8.
29.8.
Czech Truck Prix 2021

Czech Truck Prix 2021

Most, Severozápadní Čechy
27.11.
Advent v Kadani 2021

Advent v Kadani 2021

Kadaň, Severozápadní Čechy
13.2.
Masopust 2021 v Kadani

Masopust 2021 v Kadani

Kadaň, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Mertin Chomutov

Hotel Mertin Chomutov

Chomutov, Severozápadní Čechy
Hotel Clochard v Chomutově

Hotel Clochard v Chomutově

Chomutov, Severozápadní Čechy
Hotel U Dvou medvídků v Chomutově

Hotel U Dvou medvídků v Chomutově

Chomutov, Severozápadní Čechy
Republika

Republika

Chomutov, Severozápadní Čechy