Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Kadaň: klášter mířící do UNESCO, nemravná jeptiška a věž se psí hlavou
#světovéČesko a Kadaň: klášter mířící do UNESCO, nemravná jeptiška a věž se psí hlavou
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a Kadaň: klášter mířící do UNESCO, nemravná jeptiška a věž se psí hlavou

Vydáno 18. června 2021
Kadaň je krásné město, kam by měli zamířit všichni milovníci památek a kuriozit. Podávají si tu totiž ruce téměř na každém kroku. Nevěříte? Pojďte se s námi podívat do kláštera, který přešlapuje na prahu UNESCO, na pitoreskní Ptačí domky, na radnici, z níž pozoruje kolemjdoucí kamenný pejsek anebo do Katovy uličky, kde se kdysi odehrávaly barvité středověké nepřístojnosti.
Dvě stavební hříčky starých umělců: kamenný pejsek na průčelí radniční věže v Kadani a smějící se anděl v katedrále sv. Petra v německém Regensburgu
Kadaň
Regensburg
Na národním indikativním seznamu UNESCO jsou zapsána místa, která by Česká republika ráda nabídla k zápisu na Seznam světového dědictví. K Betlému u Kuksu, vysílači na Ještědu či renesančním domům ve Slavonicích by Kadaňští rádi připojili gotický františkánský klášter s poutním kostelem Čtrnácti svatých pomocníků. Hlavním magnetem by mohly být vzácné sklípkové klenby, možná vůbec první v českých zemích, kamenné náhrobky sochaře a kameníka Ulricha Creutze nebo malby z okruhu malíře Lucase Cranacha staršího. Barvy září tak, jako by malíři odešli teprve nedávno, zdi zdobí epitafy, neméně skvostný je i mobiliář. Krásným místem je i tichá pěkně upravená klášterní zahrada s lavičkami, občerstvením a vinicí. Vinohrad vyrostl na starých středověkých terasách, je zasvěcený sv. Václavovi, sv. Ludmile a sv. Urbanovi a na vlastní oči tu uvidíte několik způsobů pěstování révy vinné. Víno z klášterní vinice si můžete koupit třeba v informačním centru anebo v hradní vinotéce.
 

Hradby, bašty, Svatá brána a čert

Klášterní vinohrad ale není jediný; další menší vinici sv. Ludmily objevíte v místě zasypaného hradebního příkopu pod Katovnou, druhá městská vinice vznikla roku 2006 vedle bývalé Žatecké brány. Chcete se na ně podívat? Pak se od kláštera, který leží na břehu Ohře pod Svatým kopečkem, vydejte parkem do centra města. Na cestě vás bude provázet sedm pískovcových výklenkových kaplí křížové cesty; představuje sedm pádů Kristových a františkánský klášter spojuje s Mikulovickou bránou, jedinou dochovanou z několika městských hradebních bran, postavených na začátku 14. století. Při nedávné rekonstrukci před bránou vznikl nový upravený veřejný prostor, Studentské náměstí.Bráně se říká také Svatá, ostatně v průjezdu dodnes můžete vidět zamřížovaný barokní výklenek, v němž stávala pozdně gotická socha Černé Matky Boží. Přesto i do tak svatých míst pronikl čert: dostal se sem díky Victoru Bernsteinovi, umělci, který ve městě žil někdy na přelomu 16. a 17. století. Zabýval se především tvorbou dvojznačných maleb na fasádách domů a do kamene tesaných karikatur, a údajně tvořil v noci, aby se neprozradila jeho totožnost. Právě průchod Svaté brány zdobil jeho nejznámější obraz Stromu poznání a několika čertů. Satanáši už dávno zmizeli, Bernsteina tak připomíná alespoň postavička, vytesaná na jednom z nárožních kamenů. Možná to měla být karikatura některého z tehdejších kadaňských duchovních, možná umělcův autoportrét.
 

Ptačí domky a Střelnice

Dochovaný pás hradeb Kadaň obepíná hlavně z jihu a východu. Hezký pohled na staré opevnění se nabízí zejména z nábřeží pod hradem, v okolí barbakánu Žatecké brány, u katovny a pak u pozdně gotické Minoritské bašty s expozicí zaměřenou na vojenskou minulost města. Hradební okruh Kadaně lemuje řada pěkných i lehce záhadných soch a již zmíněná vinice.


Zajímavá podívaná vás čeká v prostoru nad kulturním domem Střelnice: z volného prostranství jsou vidět malebné hrázděné věžičky bývalého městského opevnění, kterým se přezdívá Ptačí domky. Během 18. a 19. století i se sousední gotickou obrannou baštou sloužily jako skladiště střelného prachu a kulí pro kadaňské ostrostřelce. Ti si zde již v roce 1788 zřídili vlastní výčep, o něco později pak vznikl restaurant Střelnice. Kousek od něj stojí stejnojmenný kulturní dům, samotné Ptačí domky přístupné nejsou. Staré časy ale dodnes připomíná jiná kuriozita, secesní transformátorová stanice.
 

Bílá dominanta náměstí

Hlavnímu náměstí Kadaně jsme se zatím vyhýbali, což musíme rychle napravit. Na první pohled vás upoutá sněhobílá věž radnice, vysoká 53,7 metru. Sídlí v ní městský úřad, v přízemí najdete Muzeum čarodějnic, v sezoně věž slouží jako vyhlídková a pamětní deska připomíná, že věžní hodiny sestrojil tvůrce orloje na Staroměstské radnici v Praze Mikuláš z Kadaně. Na rozdíl od toho, co vypráví jedna ze starých pověstí českých, při tom sice nepřišel o oči (i když patrně byl předlohou pro postavu mistra Hanuše), ale mnoho toho o něm přesto nevíme. Neví se ani to, kde stával jeho rodný dům, a tak dvakrát zvětšená replika původního hodinového stroje pražského orloje stojí na nábřeží v centru města, přímo pod kadaňským hradem.
 

Pejsek z radniční věže

Při prohlídce interiérů radniční věže objevíte malého kamenného psa. Původně byl na její fasádě a váže se k němu pověst o místním radním, který kradl z městské kasy. Když mu na to přišli, musel za trest vylézt na špičku radniční věže. Jeho pes ho vystrašeně sledoval z ochozu, poskakoval, chtěl pánovi pomoci, ale pak mu podklouzly packy a přepadl dolů.

Jeden pejsek je k vidění v interiérech věže, další zůstal na věži zvenčí. Skutečné vysvětlení je mnohem prozaičtější. Věž totiž prý na počátku 16. století upravil a dostavěl Petr Hündt, a právě malá soška psa byla jeho originálním podpisem. Ale možná to všechno bylo úplně jinak, žádný stavitel Hündt neexistoval a socha pejska je vlastně chrlič. (A dokonce to možná původně ani nebyl pejsek, tvrdí další verze.)

Ať tak či onak, s podobnými architektonickými hříčkami dávných stavitelů se setkáte i jinde: na portálu Staré radnice v Brně například mají ohnutou věžičku, v katedrále sv. Petra v Regensburgu zase kuriózní sochy v čele s usmívajícím se andělem ve scéně Zvěstování. Smějící se anděl je hlavní hvězdou katedrály. Podle historiků umění a teologů se usmívá proto, že ví o rozsahu své zprávy a je jím sám naplněn, jinou interpretací ovšem je možnost, že i tady jde o umělecký autogram. Jak se vám líbí, ptá se #světovéČesko?
 

Katova ulička

Psí hlavou přehlídka kadaňských zvláštností nekončí, další najdete hned naproti radnici – i když možná budete muset chvíli hledat, protože není patrná na první pohled. Uzoučká Katova ulička spojuje historické centrum se Špitálským předměstím, v nejužším místě měří 66,1 cm a agentura Dobrý den v Pelhřimově ji vede ve svých záznamech jako nejužší ulici v Česku. Dostanete se do ní z východní strany hlavního náměstí mezi domy č. 76 a 77, opačný konec ústí asi po padesáti metrech u Katovny. Traduje se, že někde v jejích zdech byste našli ostatky rouhavé jeptišky, která tu byla zaživa zazděna. Potkat ji prý můžete vždy o půlnoci, kdy v uličce straší společně s Ignácem Kaylem, posledním kadaňským katem, který tu žil koncem 18. století. Uličkou si prý mistr popravčí chodíval na radnici pro odsouzence.
 

…a ještě jeden pes: Maxipes Fík

Podobně jako v Krkonoších je doma Krakonoš a v Jičíně Rumcajs, v Kadani našel svůj domov hrdina Večerníčků Maxipes Fík. Město ho vlastně adoptovalo: autor příběhů o přerostlém mluvicím psovi, spisovatel a scénárista Rudolf Čechura, totiž pocházel z blízkého Ahníkova. Ten už dnes neexistuje, musel ustoupit těžbě uhlí, a tak se Maxipsa Fíka ujalo město Kadaň. Před pár lety po něm pojmenovali nábřeží řeky Ohře, stojí tu socha Fíka s Ájou, dětské hřiště a několik herních prvků, do řeky vybíhají mola a těsně pod hrází vodní nádrže Kadaň a pod klášterem usnadňuje cyklistům jízdu visutá cyklistická lávka, zasazená ve skále nad řekou. Měří necelých sto metrů a nese jméno projektanta Vítka Brandy, který tragicky zahynul záhy po jejím dokončení.
Mimochodem, v Kadani také začínal svou hereckou kariéru Josef Dvořák, který postavám z Večerníčku o Fíkovi propůjčil hlas.
 

Víte, že…?

  • Kadaňský františkánský klášter býval důležitým centrem středoevropské či evropské diplomacie, zejména v 15. až 17. století se tam konala řada významných církevně-politických jednání.
  • Na Svatém kopečku nad klášterem stojí malá, celoročně otevřená rozhledna s pěkným výhledem na město, Doupovské a Krušné hory.
  • V centru Kadaně na Mírovém náměstí klášter připomíná kamenná kašna se čtvercovým půdorysem. Říká se jí Šlikovský rybník a lemuje ji balustráda s barokními vázami, jejíž jednotlivé díly pocházejí z klášterní zámecké zahrady.
  • V dochovaných gotických sklepeních kadaňského hradu můžete navštívit muzejní expozici o jeho historii. V dalších prostorách sídlí též Městská knihovna a domov pro seniory.
Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Kadaň

Kadaň

Kadaň má na svém kontě několik nej: najdete tu nejdelší zachovalé opevnění v Čechách s Mikulovskou bránou, Katova ulička je zapsána v České knize rekordů jako naše nejužší ulice a františkánský klášter je nejstarším poutním místem na území českého státu, zasvěceným Čtrnácti svatým pomocníkům.

Dny EHD v Kadani

11.9.
12.9.
Dny EHD v Kadani

Dny evropského kulturního dědictví v Kadani.

Svatováclavské vinobraní v Kadani 2021

25.9.
Svatováclavské vinobraní v Kadani 2021

Celodenní program se odehrává v areálu Františkánského kláštera. Návštěvníci mohou sledovat průběh a zpracování hroznů – mletí, odzrnění, rmutování a lisování a mohou ochutnat letošní burčák, čerstvý vinný mošt a víno.

Národní cyklotrasa po cyklostezce Ohře – na kole z Bavorska do Čech

Národní cyklotrasa po cyklostezce Ohře – na kole z Bavorska do Čech

Lehká trasa bez většího převýšení v délce 110 km a vede přes regiony Chebsko, Sokolovsko, Karlovarsko a Ostrovsko. Cyklostezka Ohře navazuje na Valdštejnovu cyklostezku v Bavorsku označenou jako Wallenstein-Radweg.

Raškovické skály

Raškovické skály

Rašovické skály se zvedají nad obcí Rašovice u Klášterce nad Ohří v severovýchodní části Doupovských hor a jsou jedním z největších skalních výchozů v této oblasti. Dominantou chráněného území je přibližně 20 m vysoká a 150 m dlouhá skalní stěna s výskytem řady ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Distribuční transformátorová stanice v Kadani

Distribuční transformátorová stanice v Kadani

U ulice Sukova v Kadani stojí zachovalá distribuční transformátorová stanice pocházející z roku 1908.

Historická radnice s vyhlídkovou věží v Kadani

Historická radnice s vyhlídkovou věží v Kadani

Radnice, fungovala jako sídlo městské samosprávy od poloviny 14. století. Její budova, bývalá trojlodní tržnice, je situována na roh náměstí a jedné z hlavních ulic. Upoutá na ní hlavně unikátní věž.

Kadaň usiluje o zápis kláštera mezi památky UNESCO

Kadaň usiluje o zápis kláštera mezi památky UNESCO

V Kadani začala sezona farmářských trhů a vše se chystá také na novou turistickou sezonu. Výlet si můžete naplánovat třeba tak, abyste v červnu oslavili narozeniny Maxipsa Fíka, ale můžete přijet klidně hned na jaře: alespoň zjistíte, co je nového v klášteře, který usiluje o zápis mezi památky UNESCO.

Mikulovická brána v Kadani

Mikulovická brána v Kadani

Mikulovická brána je součástí městské rezervace a kadaňské panorama dotváří již sedm století. Věž, o níž se tvrdí, že je Svatá, je možné navštívit pouze s průvodcem. Návštěvníci však mají jedinečnou možnost vstoupit pod ochranu lučištníků, pootočit tamním rumpálem nebo se pokochat pohledy na Kadaň.

Turistická karta Dolního Poohří

Turistická karta Dolního Poohří

Turistická karta Dolního Poohří umožňuje čerpání volných vstupů i slev ve vybraných turistických místech severozápadních Čech. Kartu lze zakoupit na vyznačených prodejních místech (infocentra, hrady, zámky, muzea), která navíc v drtivé většině kopírují místa akceptační.

Replika orloje v Kadani

Replika orloje v Kadani

V Kadani na Nábřeží Maxipsa Fíka stojí replika Staroměstského orloje. Oproti originálu je jednou tak velký – měří přes pět metrů a váží více než pět tun. Kadaňský orloj však nemá pohyblivá kolečka, jedná se o kovovou sochu.

Katova ulička v Kadani – nejužší ulička v České republice

Katova ulička v Kadani – nejužší ulička v České republice

Tzv. "Katova ulička" vede z náměstí k fortně hradebního systému a ke katovně čp. 190, která je součástí hradeb. Ulička je dochovaná v gotickém zdivu s gotickými okenními otvory a s rozpínacími prampouchy. Fortna byla součástí nejstaršího hradebního pásu z poloviny 14. století.

Klášterní vinohrad v Kadani

Klášterní vinohrad v Kadani

V zahradách Františkánského kláštera v Kadani najdete Svatováclavskou vinici, kde bylo v roce 1998 obnoveno pěstování révy vinné. Areál zahrad slouží veřejnosti v návštěvních hodinách po celý rok a dále k oslavám Svatováclavského vinobraní, masopustu a k dalším akcím.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Nechranická přehrada u Kadaně

Nechranická přehrada u Kadaně

Optimální lokalita pro vodní sporty a relax! Nechranická přehrada leží na řece Ohři mezi Kadaní a Žatcem, jižně od Chomutova. Má nejdelší sypanou hráz ve střední Evropě, jejíž délka je 3280 m.

Muzeum minerálů Kadaň

Muzeum minerálů Kadaň

Už jste viděli jaspis-ametystového naleziště, odkud císař Karel IV. čerpal materiál k obložení stěn kaple sv. Víta i na Karlštejně? Ve sklepení františkánského kláštera v Kadani se ukrývá expozice, která mapuje nerostné bohatství z blízkého či vzdálenějšího okolí Kadaně.

Alžbětinský klášter v Kadani

Alžbětinský klášter v Kadani

Klášter Alžbětinek s přilehlým kostelem Svaté Rodiny je barokní stavba nedaleko centra města.

Další aktuality

1.8.
2021
Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Severozápadní Čechy | Příroda
31.7.
2021
Zákupy, Ploskovice a Konopiště: luxusní sídla Habsburků

Zákupy, Ploskovice a Konopiště: luxusní sídla Habsburků

Severozápadní Čechy | Památky
30.7.
2021
Jediný skalničkový skleník si prohlédnete v Teplicích

Jediný skalničkový skleník si prohlédnete v Teplicích

Severozápadní Čechy | Příroda
27.7.
2021
Exotické Rajské ostrovy naleznete v Děčíně

Exotické Rajské ostrovy naleznete v Děčíně

Severozápadní Čechy | Příroda