Úvod > Co chcete dělat? > Jezero Most

Jezero Most

Letní sporty
Jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a od té doby zde vzniká nová rekreační zóna. Otevřít by se měla 12. září 2020.
Jezero Most leží v území bývalé těžební lokality Ležáky, která byla založena původně jako důl Richard v roce 1900 a přejmenovaná na důl Ležáky v roce 1945. Těžba uhlí byla definitivně ukončena k 31.8.1999. Samotný lom je zatopen vytvořením neprůtočného jezera. Úroveň hladiny důlního jezera byla se zřetelem na okolní území stanovena na 199,0 m n.m., což je přibližně 30 m pod úrovní okolního terénu. Zatopená plocha má velikost asi 320 ha a maximální hloubka dosahuje 75 metrů. Hlavním zdrojem vody od zahájení napouštění je voda z řeky Ohře, přiváděna do jezera v množství 0,6 - 1,2 m3/s z Nechranické přehrady.
 
Hlavní nasazenou rybou je síh severní, dalšími jsou candát, štika, sumec a okoun. Nežádoucí jsou kapři, kteří rozrývají dno a uvolňují usazeniny. Čistotu jezera nesmí ohrozit ani škodliviny z průmyslu a hnojiva. Kvalita vody odpovídá normám pro přírodní koupaliště.

Zatopená plocha činí 309,4 hektaru, obvod jezera je přes 9 kilometrů, maximální hloubka 75 metrů. Rozlohou jde o druhé největší jezero v ČR, největší je Medard u Sokolova s 493,4 hektary; jezero Milada u Ústí je s plochou 252,2 hektaru třetí, Máchovo jezero má pro srovnání 284 hektarů.
 

Rekreační zóna až od září 2020

Jezero se stále nachází v původním dobývacím prostoru a na celém území prozatím platí zákaz vstupu. Za porušení hrozí pokuta až 15 tisíc korun. Naučná stezka se v zimě neudržuje a vstup na ni je na vlastní nebezpečí. V září 2014 se podařilo dokončit zátopové práce a v rámci rozvoje této lokality je uvažováno o vybudováním zóny technických památek a příměstské sportovně rekreační plochy a rozšířením letiště Most.

V současné době se buduje silnice - páteřní komunikace podél jezera, která je první etapou k otevření napuštěného jezera. Druhá etapa zahrnuje napojení jezera na přilehlé komunikace a přivedení inženýrských sítí k jezeru. Kvůli nečekaným komplikacím s podložím a delšímu termínu zhotovení veřejných zakázek bude jezero přístupné až od září 2020. Časový skluz nabralo i budování plovoucích mol a dalších plovoucích částí. Kolem jezera povede i síť cyklostezek.
 

Významné zimoviště ptáků

Zatímco na jedné straně, na té nejblíže Mostu se buduje, na protilehlé lze spatřit zbytky uhelné sloje nebo nerušeně pozorovat ptactvo. Jezero se totiž proměnilo v jedno z nejvýznamnějších zimovišť v Česku.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 1. 2020
Escape Most

Escape Most

Most, Severozápadní Čechy
Zumba Fitness v Mostě

Zumba Fitness v Mostě

Most, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Kapitol Most

Hotel Kapitol Most

Most, Severozápadní Čechy
Ochutnejte Mostecký kahan

Ochutnejte Mostecký kahan

Most, Severozápadní Čechy
Restaurace Severka Most

Restaurace Severka Most

Most, Severozápadní Čechy