Úvod > Aktuality > Tradice: řeznictví a uzenářství, řeznická muzea a slavnosti masa
Gurmánská turistika

Tradice: řeznictví a uzenářství, řeznická muzea a slavnosti masa

Poslechněte si audio verzi článku
Salámy, párky, bůčkový závin, cibulový nebo šunkový aspik, debrecínská a cikánská pečeně, játrový sýr, paštiky, klobásy, uzené maso... sbíhají se vám sliny? Aby ne, maso a uzenářské výrobky máme rádi ve všech podobách a chutích. Vypravte se s námi na portálu Kudy z nudy za tradicemi řeznického a uzenářského řemesla!
Proslulý obrázek venkovské zabíjačky od Josefa Lady
Zabíjačkový motiv na Zlaté bráně katedrály svatého Víta na Pražském hradě
Podíváme se do několika řeznických muzeí a také k vybraným mistrům řezníkům. Odhalíme vám historii řeznického řemesla, a také tajemství výroby několika uzenářských specialit, třeba prvního českého pršutu, slavných taliánů nebo pražské šunky. Vydáme se na Slavnosti moravského uzeného a vína na hradě Veveří (ty letošní se konají již o víkendu 24. a 25. února 2024) a zavedeme vás také na zabijačku přímo na Pražském hradě. A mimochodem, víte, že řezníky a jejich práci ve svém díle popsal dokonce i Jan Amos Komenský? Podrobný popis obrazu jsme si vypůjčili od odborníků na slovo vzatých z Národního zemědělského muzeaPraze.

Tipy na gastronomické akce
 
Takhle popisuje Jan Amos Komenský práci a dílnu řezníků ze 17. století ve svém díle Orbis pictus. Řezník (1) zabíjí dobytek (2), hubený dobytek zatím není k jídlu (3). Řezník poráží palicí (4) nebo podřezává řeznickým nožem (5), stahuje kůži (6), rozsekává maso a nabízí je k prodeji v obchodě (7). Vepře (8) opaluje ohněm nebo opařuje vřelou vodou (9) a chystá jak plece (10), kýty (11) a kusy slaniny (12), tak všelijaké nadívané výrobky, tlačenku (13), jelita (14), jitrnice (15) a klobásy (16). Sádlo (17) a lůj (18) se vyškvařuje.
 

Historie řeznického řemesla

Lékaři a nutriční specialisté mohou opakovaně zvedat prsty, vysvětlovat, varovat a hrozit, ale co naplat, když nám maso a uzeniny tak chutnají! Zdaleka to není žádná novinka: samostatné řeznické řemeslo existovalo už ve starém Řecku a Římě. Tehdy se k němu ještě počítali i lidé z jatek a kuchaři, záhy ale vznikla samostatná řeznická bratrstva a později cechy. Inspirací pro ně byly právě organizace řezníků ve starověkém Římě.

Možná vás překvapí, že středověké řeznictví patřilo k velmi váženým řemeslům. Při slavnostních průvodech totiž řezníci a uzenáři chodili hned za městskou radou; až za nimi kráčeli zlatníci, platnéři a další řemesla, zkrátka od nejlepších po nejhorší.

A čím si řezníci takovou vážnost zasloužili? Třeba tím, že v roce 1310 pod vedením jakéhosi cechmistra Vodičky svedli u pražské brány Františka úspěšný boj s korutanskými vojáky, které nakonec zahnali na útěk. Vodička poté byl povýšen na primátora města Prahy a řeznický cech obdržel od krále Jana Lucemburského svůj originální znak, stříbrného lva v červeném poli.
 

Řeznický znak na brněnské Redutě

Ostatně na boj byli řezníci připraveni: dvouocasý lev s korunou na hlavě na řeznickém znaku třímá v tlapách znak jejich profese, řeznickou sekeru. Někde se v řeznickém znaku objevovaly dvě zkřížené sekery. Dokonce se má za to, že slavnostní průvody řezníků se sekerami mohlo být inspirací pro obřadní mečové tance, od roku 2023 zapsané na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Řeznický znak si můžete prohlédnout třeba na fasádě Reduty na Zelném trhuBrně. V Redutě samozřejmě řeznictví nebylo, ale na Zelném trhu se prodávalo maso už před stovkami let. Masné krámky se soustředily v dnešní Květinářské ulici, prostor byl dokonce ohraničen zdmi s brankami, jimiž se do něj vstupovalo. Když masné krámy na konci 19. století zrušili, zmizely zdi, branky i znak se lvem a sekerou, a na památku zůstal jen zvláštní čtvercový reliéf na fasádě Reduty.
 

Řezníci, řeznický cech a jejich specializace

Řezníci se těšili všeobecné vážností také proto, že zajišťovali jídlo pro celá města, a navíc si pány radní dokázali snadno zavázat kvalitním podpultovým zbožím a vybranými lahůdkami. Abychom ale řezníkům nekřivdili: váženost jejích profese spočívala i v tom, že od nich proudily suroviny k dalším řemeslníkům, například ševcům, koželuhům nebo mydlářům a lojovníkům, kteří ze skopového nebo hovězího loje vyráběli mýdlo a svíčky. Jen v Praze byste ve 14. století napočítali více než sto řezníků. Zdejší cech řezníků byl prvním ze všech, byl založen roku 1312. Postupně se řezníci také specializovali: existovali sádelníci a drštkáři, tedy ti, co zpracovávali a prodávali pouze droby, jitrnice, jelita a klobásy, a také uzenáři.
 

Pro maso do masných krámů

Kdo si chtěl ve velkém městě koupit maso, musel do masných krámů. Někde šlo jen o shluk jednoduchých krámků, ve velkých městech ale vznikaly speciální budovy. Předchůdce takových „masných“ obchodních center najdete například v Plzni. Masné krámy jsou budova s pohledným zubatým štítem; pochází z roku 1392 a původnímu účelu sloužila až do poloviny 20. století. Dnes ji jako výstavní síň využívá Západočeská galerie.
Ještě blíž k původnímu určení mají Masné krámyČeských Budějovicích; o těch se nejstarší zprávy dochovaly z 16. století. Od poloviny 20. století tu sídlí restaurace Masné krámy, která si zakládá na staročeských recepturách a na světoznámé značce piva Budweiser Budvar.

Možná ne tak známé, ale o nic méně zajímavé jsou Masné krámyMoravských Budějovicích. Starší masné krámy bývaly na dnešním náměstí Míru, ale v roce 1839 se prodej masa přesunul do nové budovy. Dnes si v ní prohlédnete expozici řemesel a živností jihozápadní Moravy; nahlédnete nejenom k řezníkovi, ale také do pekařství a pilníkářství, k zámečníkovi, hodináři, krejčímu, kloboučníkovi nebo k ševci.

 

Seznamte se s tradičním řemeslem v řeznickém muzeu

Výjimečné postavení řeznického řemesla na Valašsku a dodržování původních, generacemi ověřených tradic mapuje Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí. Unikátní zážitkové muzeum založil Karel Pilčík, současný majitel akciové společnosti MP Krásno. Firma s 3,5 miliardovým obratem patří do pětice největších producentů masných výrobků v Česku. V muzeu můžete ochutnat jak uzenářské speciality z Krásna a Řeznictví H+H, tak pivní speciál Řeznický lev, který jen pro muzeum vaří minipivovar Paličák v Palačově.

Na zámku v Hustopečích nad Bečvou nahlédněte do Řeznického muzea, které připomíná tradici a vývoj řemesla místní rodinné firmy Váhala a spol., založené v roce 1933. V muzeu jsou vystaveny předměty a stroje, které firma používala až do znárodnění v roce 1950, a další mobiliář.

Ucelený pohled na historii výroby uzenin a masných výrobků nabízí také Řeznické muzeum Jana Pavlíčka v Náměšti nad Oslavou, unikátní nejenom svým zaměřením, ale i počtem exponátů. K vidění jsou jak drobné nástroje, tak velké litinové stroje na transmisní pohon. Raritou pak je košer řeznictví v židovské čtvrtiTřebíči, v Domě Seligmanna Bauera.
 

Kam si zajít pro maso a na maso?

Každý region v Česku má neopakovatelný charakter, daný přírodním bohatstvím, kulturou a staletými tradicemi. Jejich stopy najdete v místních produktech, v nichž je vložena práce tamních řemeslníků a zemědělců. Vydejte se proto za tradicemi řeznické výroby – třeba na Slavnosti moravského uzeného a vína na hradě Veveří. Na největší uzenářsko-vinařské show v České republice ochutnáte výrobky od řady výrobců, volit se bude i nový Král uzenářů. Bude to Domácí řeznictví a uzenářství rodiny Ráčkovy z Třebíče, jeden z tradičních účastníků?

Znáte taliány aneb pochoutku, která přišla na svět v 19. století v pražském řeznictví pana Emanuela Uggého? Dostaly se dokonce i na filmové plátno: ve filmu Adéla ještě nevečeřela si na nich pochutnává herec Rudolf Hrušínský. Možná vám zachutná tradiční pražská šunka.

Chutě a nápady domácích výrobců ale jsou ještě mnohem dál. Oblíbili jste si pršut neboli prosciutto, druh sušené šunky, který se vyrábí zejména v Itálii, Španělsku a Německu? Italské slovo prosciutto pochází z latinského slova perexsuctum, které znamená „důkladně vysušený“. Prvním českým výrobcem pršutů je rodinná farma a uzenářství Pršutérie Chovaneček, hospodařící v malé vesnici Hlinná v Českém středohoří. Vyrábějí tu pršuty z vepřové panenky, jehněčí kýty, kachních či husích prs, divočáka nebo hovězího.

Hledáte pár tipů na dobré řeznictví? Vyzkoušejte třeba Pražské řeznictví, Řeznictví Absolon v Braníku nebo Řeznictví a bistro Naše maso v Praze; z jejich masa se vaří v restauracích Ambiente. Na jihu Moravy je populární řeznictví a uzenářství Hadač Zapletal, na jihu Čech zase Řeznictví a uzenářství Antoni, které využívá staré šumavské recepty z 18. a 19. století. Největší zájem je o krumlovský špek sypaný drceným jalovcem a fermentovanou točenou klobásu. Firma také má dvě pojízdné prodejny, které můžete potkat v Pošumaví a na Novohradsku.

Závěrečnou pozvánkou na zabíjačku vás tentokrát nelákáme na atmosféru staročeské zabíjačky se špejlováním, vlastnoručním plněním jitrnic a dalšími dovednostmi, ale jednu historickou kuriozitu. Porážka vepřů spojená s výrobou tradičních řeznických specialit má v Česku tak pevné tradice, že se dostala i do motivu výzdoby katedrály svatého Víta na Pražském hradě. Drobný motiv určitě najdete sami, stačí si pozorně pohlédnout mříž Zlaté brány katedrály.
Masolab – uzeniny z Polabí a maso z Orlických hor

Masolab – uzeniny z Polabí a maso z Orlických hor

Masolab vám nabízé nejen naše osvědčené uzeniny z Polabí, ale i maso z Orlických hor, kde máme vlastní bourárnu. Pro váši maximální spokojenost pak nabízíme teplá jídla, pečivo, široký sortiment sýrů a nápojů.

Slezský rynek Orlová-Lutyně

26.3.
Slezský rynek Orlová-Lutyně

Farmářské trhy "Slezský rynek".

Vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

20.4.
Vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Vepřové hody v pivovaru Velké Popovice se zabijačkovými specialitami a dopravou retro motorákem. Jedinečnou příležitost zažít autentickou atmosféru, vůně a chutě tradiční zábavy našich předků nabídnou Vepřové hody v pivovaru Velké Popovice.

Kde si užijte pravé vepřové hody? Na tradičních zabijačkách v únoru a březnu 2024!

Kde si užijte pravé vepřové hody? Na tradičních zabijačkách v únoru a březnu 2024!

Jitrnice, jelita a další zabijačkové pochoutky budou v únoru a březnu k ochutnání na několika tradičních zabijačkách. Pozadu ovšem nezůstávají ani tradiční masopustní veselice, kde se také podávají pochoutky z vepřového masa. Vepřové hody a masopust doprovází vystoupení harmonikáře či dechovky a mnohdy jsou připraveny i ukázky „bourání“ vepřového masa.

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

IT specialista, manažer, vývojář aplikací, profesionální hráč PC her, youtuber, influencer – to jsou profese, které přineslo třetí tisíciletí. Spousta jiných oborů ale zanikla. Pojďme si zmapovat svět starých řemesel, s nimiž se v lepším případě seznámíte v muzeu… a v horším nikde. Zkrátka už neexistují.

Návrat ke kořenům aneb toulky světem fermentovaných potravin: od jogurtů a kefírů přes kysané zelí a okurky až po kimči

Návrat ke kořenům aneb toulky světem fermentovaných potravin: od jogurtů a kefírů přes kysané zelí a okurky až po kimči

Fermentované potraviny zažívají v posledních letech svou renesanci. Jogurty, kefíry, kysané zelí nebo okurky zná kdekdo, ale škála kvašených potravin je mnohem širší: sahá od kvašených zelenin přes mléčné výrobky až po kváskový chléb nebo různé nápoje. Patří sem i oblíbený burčák nebo medovina. Zkrátka kdo vymyslel fermentování potravin, udělal pro lidstvo velmi záslužný čin.

Tradice: pivovarnictví a popularita českého piva

Tradice: pivovarnictví a popularita českého piva

Přestože se k vaření piva používají osvědčené technologické receptury a pár základních surovin, které jsou všude stejné, přece je každé pivo trochu jiné, poznamenané geniem loci a lidmi, kteří ho připravují. Vydejte se s námi na toulky za tradicemi českého pivovarnictví, za pivem a po nejrůznějších pivovarech, od minipivovarů až po věhlasné známé podniky.

Muzeum řeznictví v Náměšti nad Oslavou

Muzeum řeznictví v Náměšti nad Oslavou

Nové muzeum řezníků s unikátním počtem vystavených předmětů naláká nejednoho milovníka zajímavostí. Muzeum nabízí ucelený pohled na historii výroby uzenin a masných výrobků.

Červený Jelen – největší restaurace v Praze

Červený Jelen – největší restaurace v Praze

Býval to barokní palác s nádhernou zahradou, malá oáza v centru Prahy plná života. Pak se ovšem oáza zamkla do trezoru anglo-československé banky, v okolí vyrostly další banky, hotely, kanceláře, obchodní domy.

Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí

Muzeum řeznictví Valašské Meziříčí

Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí zahájilo provoz v září 2015 a představuje vzácnou přehlídku desítky let starých řeznických strojů z 1. poloviny 20. století. Stroje navíc před očima návštěvníků skutečně ožívají, roztáčí je totiž funkční transmisní pohon poháněný stacionárním motorem...

Řeznictví Absolon v Braníku

Řeznictví Absolon v Braníku

Maso od Absolona je malá rodinná firma bourající a zpracovávající maso. Kromě toho vlastní i malé řeznictví v pražském Braníku. Nabízí zde mimořádně kvalitní masné výrobky, a navíc rádi poradí, co z čeho vařit.

Regionální potravina – prověřené, kvalitní a poctivé výrobky z domácí produkce

Regionální potravina – prověřené, kvalitní a poctivé výrobky z domácí produkce

Sýry, pečivo, klobásy, zákusky, kefíry, jogurty, džemy nebo marmelády: to je jen malý výběr dobrot, oceněných značkou Regionální potravina. Nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích, ji od roku 2010 uděluje ministerstvo zemědělství.

Talián – pivní pochoutka s českým původem

Talián – pivní pochoutka s českým původem

Když se řekne talián, může jít o hovorové označení Itala. Když ovšem tohle slovo padne v souvislosti s Prahou, patrně se jedná o masovou specialitu, která přišla na svět v 19. století ve staroměstském řeznictví pana Emanuela Uggého – a to byl, jak jméno napovídá, skutečný Talián.

Řeznictví a uzenářství Antoni – výroba poctivých uzenin

Řeznictví a uzenářství Antoni – výroba poctivých uzenin

V okolí Českých Budějovic a Českého Krumlova nenajdete mnoho milovníků masa, kteří by značku Antoni naznali. Poctivé uzeniny vyrábí řeznictví a uzenářství Antoni již přes třicet let.

Řeznické muzeum a lapidárium na zámku v Hustopečích nad Bečvou

Řeznické muzeum a lapidárium na zámku v Hustopečích nad Bečvou

Renesanční zámek s mansardovou střechou a nejkrásnějším arkádovým dvorem na Moravě se nachází v centru Hustopečí nad Bečvou. Během několika posledních let se z na první pohled téměř ruiny postupně stává unikátní historický objekt, ve kterém naleznete mimo jiné lapidárium či řeznické muzeum.

Řeznictví u Bobra

Řeznictví u Bobra

Ochutnejte bobroty! Receptury jsme vyladili tak, že jsme na každý jednotlivý výrobek pyšní a věříme v jeho chuť i kvalitu.

Restaurace Masný růžek v Brně

Restaurace Masný růžek v Brně

Restaurace Masný růžek se nachází na rohu ulice Masná a Křenová. Ochutnáte zde vynikající kousky masa z grilu, trouby i udírny, a k tomu se osvěžíte žejdlíkem poctivého plzeňského.

HogoFogo Bistro

HogoFogo Bistro

Tři kamarádi, majitelé, jsou tu vlastně jako dva kuchaři a barman. Tereza Ovšáková a Pavel Niedoba jsou v kuchyni, Petr Jonáš míchá drinky. Otevřeli, protože jim v Ostravě chybělo místo se skvělým jídlem.

Domácí řeznictví a uzenářství rodiny Ráčkovy

Domácí řeznictví a uzenářství rodiny Ráčkovy

Domácího řeznictví a uzenářství rodiny Ráčkovy vyrábí poctivé uzeniny, které si získaly značnou oblibu. Kvalitu masných výrobků dokazuje i titul Krále uzenářů, který Ráčkovi pravidelně vyhrávají na Slavnostech moravského uzeného na hradě Veveří.

Dům historie Přešticka – Městské muzeum v Přešticích

Dům historie Přešticka – Městské muzeum v Přešticích

V Městském muzeu v Přešticích nahlédnete do historie 19. a 20. století. Uvidíte zde zajímavý kupecký krám, stará řemesla a živnosti na Přešticku, funkční modely staročeského mlýna a mechanisy věžních hodin.

Muzeum řeznictví žije řemeslem a kulturou

Muzeum řeznictví žije řemeslem a kulturou

Zážitkové Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí připravuje na květen zajímavý program. Součástí prohlídky řeznického muzea je nový film Zabijačka na Valašsku, který pro muzeum natočili tvůrci filmového Dědy. V galerii Muzea řeznictví pokračuje prodejní výstava skupiny autorů Ateliéru malby Zlín.

Šéfkuchař Kašpárek: Field jsou kvalitní suroviny, výrazné chutě a neobvyklé kombinace

Šéfkuchař Kašpárek: Field jsou kvalitní suroviny, výrazné chutě a neobvyklé kombinace

Sedíme v Field Restaurantu v krásném koutu staré Prahy, jedné ze dvou restaurací v České republice, která před pár dny už po čtvrté obhájila michelinskou hvězdu. I laik pozná, že se ocitl na mimořádném místě. Lehce strohému designu slavného Studia Najbrt dominují symbolické zemědělské nástroje ve vitrínách. „Většina surovin, ze kterých vaříme roste na poli, když můžeme, dojdeme si pro ně,“ vysvětluje 38letý osobitý šéfkuchař Radek Kašpárek.

Eatmeat

Eatmeat

Bistro zdobí červená kráva na černých kachličkách a modré prase na bílých. Ty největší krásy tady ale pánové dávají na talíř, respektive na tácy. Do burgerů tým kolem Michala Španěla láduje vyzrálé maso z farmy Klokočov.

Fresh Burgr’s

Fresh Burgr’s

Burgrárna u zimního stadionu bere maso z českých chovů od tišnovského řeznictví Steinhauser, briošky pro ně zase peče rodinné pekařství. Kečup a omáčky si ale vyrábějí sami. A protože se snaží pracovat s co nejkvalitnějšími surovinami, třeba hranolky dělají z brambor holandské odrůdy.

Řeznictví a bistro Naše maso

Řeznictví a bistro Naše maso

V řeznictví Naše maso vám nabízí to nejlepší maso, ze kterého vaří v restauracích Ambiente. Vyzrálé hovězí plemene „čestr", šťavnaté maso přeštického vepře a vlastní uzeniny, za jejichž kvalitou si stojí šéfkuchaři restaurací Ambiente.

Další aktuality

Gastro tipy plné skvělého jídla – maso od českých farmářů, tradiční řeznictví a uzenářství

Znáte to, někdy na vás přijde neodolatelná chuť na pořádný kus masa… v takovou chvíli by se hodil kvalitní steak, dozlatova usmažený řízek nebo šťavnatá kotleta! Naše dnešní tipy nebudou nic pro zastánce vegetariánství, naopak. Zavedeme vás do vyhlášených řeznictví a restaurací, kde buď seženete poctivé suroviny z českých chovů anebo si pochutnáte na výborně připraveném masitém pokrmu.
Gurmánská turistika

Jaro na talíři: bylinky, tvarůžky, chřest a další dobroty

S jarem nepřichází jen čas chřestu a čerstvých bylinek. Olomouc se těší na další voňavý ročník tvarůžkového festivalu, milovníci streefoodu se sjedou do Neratovic a do Litomyšle zvou všechny mlsné jazýčky Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové. Zkrátka jarní tabule je opět bohatě prostřená a vy můžete cestovat a ochutnávat, co hrdlo ráčí.
Gurmánská turistika

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Televizní seriál Příběhy starých hospod vás zavede na zajímavá místa napříč Českem. Herec Josef Polášek ve dvou sériích osmidílného seriálu vyzpovídá štamgasty, pamětníky i historiky a představí nejzajímavější hostince na vesnicích, horských hřebenech i ve městech. Zazní také zajímavosti o pivu, které k tuzemské gastronomii neodmyslitelně patří. Vždyť vaření tohoto nápoje má u nás tisíciletou tradici. S pivem je spojená často unikátní architektura pivovarů, pivní stezky nebo specifická kultura českých hospod s jedinečnou atmosférou, kterou stojí za to zažít. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kde se natáčela první a druhá řada v roce 2022 a 2023.
Gurmánská turistika

Užijte si kavárenské lenošení ve stylových kavárnách

Nechte čas poklidně plynout kolem sebe nad šálkem dobré kávy. Vychutnejte si lenošení v kavárně, které vám v každodenním stresu a spěchu nabízí možnost na hodinu či dvě se zastavit a užít si lahodnou chuť dobře připravené kávy.
Gurmánská turistika

Kde najdete tématické restaurace a krčmy, kde na vás dýchne středověk?

Restaurace a krčmy, které dýchají středověkou atmosféru – to je to, co vám dnes nabízíme! Hospůdky a restaurace se stravováním ve stylu středověku i renesance, nábytek z dubového dřeva, atmosféru dávno uplynulých časů, dobové kostýmy a osvětlení svícemi. Nabídka kuchyně je však skvělá! Na své si přijdou jak vyznavači tradiční české kuchyně, tak ti, kteří chtějí zkusit něco nového. Připravte se taky na dnešní dobu trošku drsnější mluvu a způsoby! Ale jídlo a zážitky, ty budou stát za to!
Gurmánská turistika

Velikonoce 2024: velikonoční půst a další tradice postního období

Nejvýznamnější křesťanské svátky se v České republice pojí s množstvím lidových zvyků a tradic. Po masopustních rejích a zábavách přichází na řadu velikonoční půst a množství zvyků připomínajících blížící se konec zimy a příchod toužebně očekávaného jara.
Gurmánská turistika

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům

Naše vinice nabízí vína neobyčejně rozmanitá, která vynikají originálními ovocnými tóny a kořenitostí, bohatým spektrem aromatických látek a harmonickou plnou chutí. Právě proto jsou moravská a česká vína vyhledávána milovníky kvalitních a optimálně vyzrálých vín. Poznejte a ochutnejte jedinečná vína z malých a středních vinařství!
Gurmánská turistika

Valentýnské menu v restauracích CzechSpecials

Překvapte svou drahou polovičku a vezměte ji nebo jeho na valentýnské menu do některé z certifikovaných restaurací Czech Specials. Vyzkoušejte jedinečné pokrmy skvělých šéfkuchařů, zažijte neopakovatelnou atmosféru a romantické chvíle při svíčkách. A co pro vás jednotlivé restaurace připravují?
Gurmánská turistika