Úvod > Aktuality > Dvacítka gastroakcí, pivních a vinařských slavností, které si nenechte ujít v květnu
Gurmánská turistika

Dvacítka gastroakcí, pivních a vinařských slavností, které si nenechte ujít v květnu

  • Vydáno16. května 2023
Festivaly, kde hraje hlavní roli dobré jídlo a pití, okouzlily Česko už před několika lety a jejich počet stále stoupá. Portál Kudy z nudy vás na ně láká pravidelně, a výjimkou není ani letošní květen. Budete se divit, kde všude se chystá královské hodování plné překvapení!

Slavnosti průkopnice české kuchyně v Litomyšli

O víkendu 20. – 21. května se sejdou v Litomyšli milovníci dobrého jídla a pití s kuchaři, odborníky na moderní gastronomii a výrobci kvalitních potravin. Na Smetanově náměstí vzdají hold Magdaleně Dobromile Rettigové, průkopnici české kuchyně.

Součástí Gastroslavností jsou soutěže, například o nejlepší guláš, svíčkovou či bábovku. Těšit se můžete barmanskou show, předvádění kuchařského umění, kulturní program a mnoho dalšího. 
 

Street food, či lokální kuchyně

Mňam! Gastrofestival přinese do Kroměříže chutě z celého světa i typicky česká jídla. Celým dnem provází Lukáš Hejlík. Festival se koná již 18. května od 10 do 22 hodin. 

Milovníci streetfoodu zase mohou vyrazit do Kdyně, kde se koná 20. května na náměstí jeho festival. Vybírat budete ze široké nabídky street foodových specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů. Ochutnáte tradiční pokrmy Srí Lanky a zjistíte, co se vaří v Africe. V nabídce bude také pikantní pljeskavica, pálivé dobroty bohaté na chilli a dokonce i hmyz. Nebudou chybět i sladkosti a bohatý doprovodný program.

O den později, 21. května, se koná Food festival v Kadani. Pořadatelé slibují ochutnávky od zvučných kuchařů, ukázky světové kuchyně a mnoho dalšího.

27. května se můžete těšit na Foodfestival Ochutnej Pálavu, který se koná v Dolních Dunajovicích. Na jednom místě uvidíte přehlídku místních i přespolních kuchařů, podniků i výrobců, je připraven celodenní doprovodný program, soutěže i trh plný delikates a vína.

Ve stejný den, 27.5., se koná Festival street foodu v České Lípě. Těšit se můžete na mix chutí světových kuchyní ale i té české, dorazí i tolik oblíbené food trucky. K dobrému jídlu patří samozřejmě i skvělé víno či pivo z malých pivovarů. K sladkému zase jen ta nejlepší výběrová káva. 

V neděli 27.5. můžete navštívit i Kutnou Horu, kde bude oslava dobrého jídla a pití. Letošní Gastro festival bude zaměřen na biopotraviny a kulinářské výrobky z nich. Festival proběhne stejně jako v předchozích letech na úžasném místě s jedinečnou atmosférou, v okolí chrámu sv. Barbory a přilehlých prostorách podél Jezuitské koleje. 

V hlavní roli chřest

Na Moravě se chřestu zasvětily Ivančice, kde se bude konat už 29. ročník Slavností chřestu a vína. Stane se tak o víkendu 19. až 21. května, kdy budete moci na náměstí ochutnat minimálně 30 chřestových specialit, na nádvoří radnice pak na vás budou čekat vinaři. Bohatý kulturní program a program pro děti je zaručen. V neděli 21. května se můžete svézt z Brna do Ivančic historickým vlakem. V čele vlaku pojede parní lokomotiva Skaličák (433.001).

ChřestJiž tento týden, od 15. do 21. května, mají pro vás připravené chřestové menu například v brněnském EFI Pivovar & Hostinec Osmec.

Čerstvý chřest na velkofarmě v Hostíně, která se nachází u Vojkovic na Mělnicku, si můžete koupit po celou chřestovou sezónu, až do 30. června zde mají otevřeno každý den od 7 do 17 hodin. Pěstitelé v Hostíně jsou v Česku jediní, kteří se věnují chřestu ve velkém. Do pěstování se další zelináři nepouštějí především kvůli náročnosti, protože sazenice rostou asi tři roky a ­při sklizni vyžadují vysoký podíl šetrné ruční práce.
 

Prima fresh festivaly

V květnu můžete zavítat i na Prima fresh festivalyod 19. do 20. května do Plzně a od 26. do 27. května do Olomouce

Letos vám svá menu dovezou i legendy české gastronomie v čele s Café Imperial Zdeňka Pohlreicha. Menu, které jen tak někde neochutnáte doveze Český Národní tým kuchařů a cukrářů. Nejlepší českou kuchyni najdou návštěvníci rozhodně v Restauraci U Sapíků na Klokočné. Až tam ale jezdit nemusí, Pavel Sapík totiž dorazí se svým menu na Prima FRESH festival. Další legendou je také Restaurant Marcela Ihnačáka, který bude připravovat menu tradiční české kuchyně inspirované židovskou tradicí. Nebudou chybět ani špičkové místní či zážitkové restaurace. 

Na festivalu dále budou gastro taste zóna, řízené degustace, pivní speciály, ale i zábava (koncerty a stand-up show) a dětský koutek. 
 

Tipy pro milovníky piva

PivoMozaika gastronomických slavností by nebyla úplná bez piva. Pokud patříte k milovníkům zlatavého moku, určitě se bude hodit pozvánka na 3. ročník Moravské vernisáže piva, která se koná od 19. do 20. května na výstavišti Flora v Olomouci. Těšit se můžete na hektolitry nejlepších moravských piv, přednášky odborníků, degustace nebo grilované maso a sýry. Nově zde bude odborná porota vybírat ve čtyřech kategoriích nejlepší piva.

Pěkný program si na sobotu 20. května připravili v Národním muzeu pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy. Koná se zde 11. pivní slavnosti Vysmolení. Součástí akce jsou i speciální prohlídky pivovaru, ukázky opravy dřevěných sudů, vypalování znaků či jejich vymývání. Nebude chybět hudba 

Pivní nadšenci mohou v sobotu 20. května najít cestu do Újezdu nad Lesy, kde se koná 2. ročník festivalu Beerfood. Ochutnat budete moct více jak 30 pivních speciálu od malých pivovaru z celé republiky. 

V sobotu 20. května můžete vyrazit i na 2. ročník Pivní pohody do Chlumce nad Cidlinou. Těšit se můžete na 7 řemeslných pivovarů, street food a živou hudbu.

O den později, v neděli 21. května na Karlínském náměstí v Praze ochutnáte piva a burgery, přijměte pozvání na VIII. ročník svátku svrchně kvašených piv, vyjíměčně ležáků a gourmet burgerů.

Poslední víkend v měsíci, 26. – 27.5., Výstaviště České Budějovice zve na další ročník oblíbeného pivního festivalu. Desítky českých i moravských pivovarů a minipivovarů nabídnou svá klasická piva i pivní speciály, na čepu se  prezentuje pravidelně více než 30 pivovarů, v rámci doprovodného programu vystoupí postupně na jednom hudebním pódiu po oba dva dny populární kapely různých žánrů.
 

Než pivo, raději víno?

V sobotu 20. května se ve Strakonicích chystá druhý ročník Festivalu vína. Do příjemného prostředí Panské zahrady se sjedou vinaři z různých vinařských podoblastí Čech a Moravy, aby zde představili to nejlepší ze své aktuální produkce.

Na Rašínovo nábřeží v Praze se sjede kolem 25 vinařů především z Moravy, aby jste mohli ochutnat růžová vína a pochutiny, které se hodí právě k tomuto vínu. Festival Růžový máj startuje v sobotu 20. května v 10 hodin. 

Poslední květnový víkend, 26. – 27.5., na Střeleckém ostrově v Praze chystají festival Víno a saxofon. Zaposlouchejte se do medových tónů saxofonu při degustaci lahodných vín od našich předních, avšak malých a rodinných vinařů.

V neděli 27. května vyražte do Domažlic, kde se koná první ročník Festivalu vína. Do centra Chodska se sjedou vinaři z různých vinařských podoblastí Čech a Moravy, aby zde představili to nejlepší ze své aktuální produkce. Součástí akce bude food zóna s rozmanitou nabídkou pokrmů a nápojů vhodných k vínu a také bohatý kulturní program.

Máte raději šumivá vína? Pro vás je nachystán Bubble Wine Festival. V sobotu 27. května od 12 hodin přivítá areál Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě milovníky Champagne, Cava, Prosecco, Franciacorta, Sekt, Corpinat, Crémant.
 

Na závěr káva

Neděli 28.5. provoní provoní celý areál plzeňské kreativní zóny DEPO2015 výběrovou kávou ze všech koutů světa. Festival Lógr návštěvníky provede celým procesem počínaje pěstováním, přípravy až po samotné ochutnávání kávy. Naučí se také, jak poznat dobrou kávu a jak ji připravit jako profesionál.
Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové 2024

18. 5.19. 5.
Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové 2024

Opět se sejdou gourmeti, milovníci dobrého jídla a pití s kuchaři, odborníky na moderní gastronomii a výrobci kvalitních potravin na litomyšlském Smetanově náměstí, aby vzdali hold Magdaleně Dobromile Rettigové, průkopnici české kuchyně.

Prima Fresh festival 2024 v Plzni

18. 5.19. 5.
Prima Fresh festival 2024 v Plzni

Legendy české gastronomie, hvězdné koncerty a talkshow – i to je Prima FRESH festival 2024. To nejlepší z české gastronomie na jednom místě potkáte v Plzni o víkendu 18. a 19. května v Parku za OC Plzeň Plaza.

Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích 2024

17. 5.19. 5.
Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích 2024

O víkendu 17. – 19. května proběhne již 30. ročník Slavností chřestu a vína. Kromě snoubení vína a chřestových specialit se můžete těšit na hudební program, program pro děti, potravinový a řemeslný trh a prodej čerstvého chřestu.

Festival kávy Lógr 2024 v Depo 2015

26. 5.
Festival kávy Lógr 2024 v Depo 2015

Poslední květnovou neděli provoní celý areál plzeňské kreativní zóny DEPO2015 výběrovou kávou ze všech koutů světa.

Slavnosti piva v Českých Budějovicích

7. 6.8. 6.
Slavnosti piva v Českých Budějovicích

Výstaviště České Budějovice a.s. zve na další ročník oblíbeného pivního festivalu. Prezentace pivovarů, alkoholické a nealkoholické nápoje, potraviny, suvenýry a k tomu skvělé kapely. Ve dnech 7.–8. června se máte na co těšit.

Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic

20. 4.30. 6.
Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic

Pro ten nejlepší gurmánský zážitek platí, že ideální je nakoupit rovnou „z pole“ – to umožňuje prodej přímo v areálu farmy v Hostíně u Vojkovic, 20 minut od Prahy. Během chřestové sezóny zde mají otevřeno každý den od 7 do 17 hodin. Předběžný termín zahájení prodeje: od poloviny dubna.

Domažlický festival vína 2024

25. 5.
Domažlický festival vína 2024

Srdečně vás zveme na 2. ročník Domažlického festivalu vína, který se uskuteční v sobotu 25. května 2024 náměstí Míru v Domažlicích!

Strakonický festival vína 2024

18. 5.
Strakonický festival vína 2024

Srdečně vás zveme na 3. ročník Strakonického festivalu vína, který se uskuteční v sobotu 18. května 2024 v Panské zahradě ve Strakonicích.

12. Vysmolení v Kostelci nad Černými lesy

18. 5.
12. Vysmolení v Kostelci nad Černými lesy

Přijďte na pivní slavnosti Vysmolení, které se konají v sobotu 18. května v Národním muzeu pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy. Celý den budou bednářská vystoupení, prohlídky muzea, jídlo, pivo a hudba.

Beerfood Újezd nad Lesy

18. 5.
Beerfood Újezd nad Lesy

Milovníci craftových piv, fajnšmekři, šnytaři, pivní hipsteři a štamgasti spojte se! A doražte do Újezdu nad Lesy na třetí ročník festivalu BEERFOOD!

Street Food Festival Česká Lípa

25. 5.
Street Food Festival Česká Lípa

Druhý ročník Street Food Festivalu v České Lípě je tady!

Gastrofestival v Kutné Hoře

25. 5.
Gastrofestival v Kutné Hoře

Gastro festival je jednou z nejvýznamnějších gastronomických slavností v regionu. Je to oslava dobrého jídla i nápojů. Tradičně je i tento ročník, který proběhne 25. května 2024, gastronomicky zaměřen na Biopotraviny a kulinářské výrobky z nich.

Food festival v Kadani 2024

19. 5.
Food festival v Kadani 2024

19.5.2024 od 10-17 hodin na Mírové náměstí zavítají opět známí kuchaři v čele. Můžete se těšit na ukázky světových kuchyní a mnoho dalšího.

Další aktuality

Ochutnat nestačí, musíte pobejt aneb 10 tipů na návštěvnická centra

Pivo se vaří od nepaměti a to skutečně první bylo uvařeno v Mezopotámii. Staročeské slovo pivo pak označovalo nápoj nejobyčejnější a nejrozšířenější. Vydejte se za poznáním pivovarů, které jsou na zvídavé turisty připraveny v podobě návštěvnických center! Zde se dozvíte nejen něco o historii, ale také ochutnáte nejrůznější ingredience a samozřejmě i hotový mok. Aby naše tipy nebyly jen o pivu, najdete v našem přehledu také pozvánky do palíren a dokonce i za zázrakem z medu. Nechejte auto doma a vyrazte do světa tekutých vůní.
Gurmánská turistika

Skvělý výhled a báječné jídlo: tipy na restaurace s vyhlídkovou terasou z celého Česka

Nemůže být romantičtějšího místa, kam vzít partnera, nebo partnerku, na oběd či večeři než do restaurace, kde si mimo skvělé kuchyně vychutnáte i nádherný výhled! Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejkrásnějších míst po celé ČR. Užijte si posezení na terase či zahrádce s krásným pohledem na město nebo okolní přírodu.
Gurmánská turistika

Restaurace pro vegetariány: tipy na skvělé podniky, kde vaří bez masa

V dnešních tipech potěšíme všechny ty, kteří vyznávají vegetariánský způsob života, či se stali flexitariány – lidmi, kteří výrazně omezují konzumaci masa. Vegetariánském či veganskému stravování se přizpůsobila řada podniků, které stojí za to navštívit a poznat jejich kuchyni. To mohou ostatně udělat i „masožravci“, kteří chtějí pro jednou nějakou změnu. Kde najdete dobrou vegetariánskou kuchyni, vám poradí portál Kudy z nudy.
Gurmánská turistika

Objevte kouzlo kaváren a cukráren s geniem loci pro milovníky sladkostí

Hledáte kavárnu se skvělými zákusky a báječnou zmrzlinou anebo podniky v neobvyklých místech s geniem loci a navíc s dětským hřištěm? Anebo vám vyhovuje držet v jedné ruce kávu a druhou hladit kočku? Kam zamířit do příjemných cukráren a kaváren vám poradí portál Kudy z nudy!
Gurmánská turistika

Kam jít na zmrzlinu: kopečkovou i točenou? Tipy na vyhlášené zmrzlinárny z celého Česka

Kdo by neměl rád zmrzlinu! V teplém letním počasí snad nemůže být nic lepšího než pořádná porce zmrzliny vyrobená z těch nejlepších surovin. Kudy z nudy pro vás vybralo přehled nejoblíbenějších zmrzlináren v Čechách i na Moravě, kde si poctivou zmrzlinu z čerstvého ovoce, zeleniny, kvalitní čokolády i smetany po celý rok vyrábějí přímo zmrzlináři sami. K dostání jsou také neobyčejné příchutě od mrkvové přes pithayu, ananasovou, morušovou, okurkovou, smrkovou, pampeliškovou, rakytníkovou a mnohé další neuvěřitelné druhy. Vyzkoušejte je letos v létě všechny!
Gurmánská turistika

50 tipů, kde si užít piknik

Vlídné počasí se sluníčkem nad hlavou přímo láká k výletům do přírody. S sebou můžete vzít skvělé jídlo a pití, deku a někde na trávě s dětmi bude hned plno zábavy. Využijte i naše tipy a piknikové menu, které nabízí stále více zámků i restaurací. Jste-li romantická povaha a pokud chcete partnera či partnerku mile překvapit, staňte se na chvilku šlechtici na dekách a polštářích, v působivých zákoutích zámecké zahrady a užijte si opravdu romantické stolování!
Gurmánská turistika

Dopřejte si dobré jídlo na netradičních místech!

Co může být lepšího než spojit zajímavý výlet s kulinářským zážitkem? Máte-li rádi dobrou českou kuchyni, ať už v tradiční, nebo v moderní úpravě, bude pro vás vodítkem, ale i zárukou kvality, kulaté modré logo označující certifikované restaurace Czech Specials. Tyto restaurace najdete po celé České republice, na místech romantických i připomínajících dávnou historii. Lehce tak spojíte romantický výlet s vynikajícím jídlem!
Gurmánská turistika

Vinařské akce: svěží tipy na jarní ochutnávky vín 2024

Říkáte si, že koštování vín patří spíše podzimu? Chyba lávky, i na jaře se konají nejrůznější zajímavé vinařské akce a milovníkům vín se otevírají sklepy. Pokud nevíte, kam vyrazit o některém z jarních víkendů, máme pro vás několik tipů na festivaly, výstavy i ochutnávky nejen do vinařských sklípků.
Gurmánská turistika