Úvod > Aktuality > Když jde huba rundem aneb pět neobvyklých gastrofestivalů
Když jde huba rundem aneb pět neobvyklých gastrofestivalů
"> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Když jde huba rundem aneb pět neobvyklých gastrofestivalů

  • Vydáno14. května 2022
Gastronomické festivaly kdysi byly vítaným osvěžením v kalendářích akcí, dnes je jich opravdu velká spousta – a na rovinu, vybrat si mezi nimi je pořádně těžké. Svých festivalů se navíc už dočkaly třeba polévky, saláty, uzené, chřest, okurky, ryby, káva, guláše nebo tvarůžky. Přesto se dají najít festivaly neobvyklé, zvláštní a s delikatesami, které jste (možná) ještě nejedli.

Dobromila Rettigová v Litomyšli

Maso pečitéJiž podeváté se sejdou gourmeti, milovníci dobrého jídla a pití s kuchaři, odborníky na moderní gastronomii a výrobci kvalitních potravin na litomyšlském Smetanově náměstí, aby 21. a 22. května vzdali hold Magdaleně Dobromile Rettigové, průkopnici české kuchyně. Tato národní buditelka, básnířka, spisovatelka a autorka slavné Domácí kuchařky v Litomyšli pobývala posledních jedenáct let svého života a je na zdejším hřbitově pochována. Letošní slavnosti jsou inspirovány zejména jejím stále moderním přístupem, když hospodyňky učila, aby ve vaření nepodléhaly stereotypu, experimentovaly, radovaly se z pečlivého servírování a vaření se stalo jejich zálibou.

bábovkaSlavnostní zahájení oslav se uskuteční v sobotu 21. května na Smetanově náměstí v 10:00 hodin. V tento den proběhne soutěž ve vaření kotlíkového guláše, tradiční a oblíbená soutěž profesionálních kuchařů „Svíčková open“ od 13:00 hodin. Ke zvláštnostem programu bude patřit třeba příprava pohankového tatarského bifteku v pravé poledne nebo povídání o tom, co rád jedl Freddie Mercury. Od 14:00 popíše pan Peter Freestone příběh dvou jeho oblíbených pokrmů, vystoupení doprovodí písně skupiny Queen v koncertním unplugged podání kapely Devinne.

V neděli 22. května program pokračuje specialitami myslivecké kuchyně, od 12:00 do 14:00 hodin populární sousedské husičce (poukaz k zakoupení do 21.5. za 249 Kč nebo 22.5. za 289 Kč v litomyšlském infocentru na Smetanově nám.) a soutěži o nejlepší bábovku.
 

Festival Polévky v Plzni

polévkaKvěten je lásky čas a ta přece prochází žaludkem! V neděli 29. května jsou všichni milovníci polévek zváni do Plzně na nádvoří pivovaru Prazdroj k vonícím kotlům, kde se koná další ročník oblíbeného Festivalu Polévky. Česká klasika, exotické chutě, krém nebo vývar? Čemu dáte přednost? Plné kotle v kulisách areálu pivovaru, tak bude vypadat už 12. ročník festivalu. Pro velký zájem gurmánů se tentokrát začne polévka podávat už v 11:00 hodin. Jako tradičně se bude vařit ve 40l kotlích přímo před vaším zrakem. Protože polévka je grunt! K ochutnání budou české klasické polévky z domácích surovin, oblíbené polévky středomořské kuchyně i expotické speciality.
 

To nejlepší ze světového street foodu na Smíchovské náplavce

street foodTo nejlepší ze světového street foodu ochutnáte už v sobotu 28.května na Smíchovské náplavce. Přijďte si užít letní den do společnosti dobrého jídla na pražský hot spot. Vybírat budete ze široké nabídky streetfoodových specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů. Ochutnáte tradiční pokrmy Srí Lanky a zjistíte, co se vaří v Africe. V nabídce bude také pikantní pljeskavica, pálivé dobroty bohaté na chilli a dokonce i hmyz. Potrpí si váš zmlsaný jazýček spíše na sladkosti? Pak vám chutě budou dělat třeba dozlatova usmažené koblížky, křehké vafle, lehké makronky, ledové nanuky nebo pestrá paleta sladkého pečiva a dezertů.
 

Buďte Fresh v Pardubicích

Fresh festivalGurmánský Fresh festival se letos usuteční 11. a 12. června v Pardubicích. Můžete se těšit na kuchařská esa v čele se Zdeňkem Pohlreichem, delikatesy světové úrovně, špičkové restaurace, školu kávy, vinaře i malé pivovary, a k tomu všemu i pěkné koncerty. V sobotní podvečer se o pořádný mejdan postará kapela Lake Malawi. Ve vinařské zóně se o atmosféru v sobotu postará Cimbálová muzika Denár. V minulém roce ovace sklidil Hermès Karel a nebude chybět ani tentokrát, jeho koncertu patří nedělní odpoledne.

Na Big Green Egg Cooking stage se po boku Zdeňka Pohlreicha objeví také Veronika "Besky" Danišová, známá z televizní show a Honza Horký, kapitán českého Národního týmu kuchařů a finalista Global Chefs Challenge. Během festivalu se představí také několik českých výrobců delikates, kteří se mohou pyšnit oceněním Great Taste Awards z Velké Británie, které je nejslavnější gurmánskou cenou na světě.
 

Zmrzlina na pražském Výstavišti

zmrzlinaPřijďte se v neděli 26. června 2022 pobavit s rodinou nebo přáteli na Prague Ice Cream Festival – svátek všech druhů zmrzliny! Osvěží vás oblíbení místní i světoví výrobci. Vychutnáte si zde nejrůznější druhy zmrzlin – typu gelato, točené, jogurtové, ice roll, sorbety, speciální – veganské, bio apod. i nanuky... Na své si přijdou i milovníci čerstvého ovoce, alko i nealko nápojů, kávy či dobrého občerstvení. Sedmý ročník festivalu bude také obohacen o skvělý doprovodný program pro všechny věkové skupiny a rozšířené zázemí pro vaše pohodlí.
Prague Ice Cream Festival 2022 – zmrzlinový festival v Praze

26.6.
Prague Ice Cream Festival 2022 – zmrzlinový festival v Praze

Přijďte se pobavit s rodinou nebo přáteli na Prague Ice Cream festival – svátek všech druhů zmrzliny. V současné době je zmrzlinový festival Prague Ice Cream Festival největším festivalem svého typu ve střední Evropě.

Street food na Smíchovské Náplavce

28.5.
Street food na Smíchovské Náplavce

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte už v sobotu 28.května na Smíchovské náplavce.

Festival polévky 2022

29.5.
Festival polévky 2022

Již tradiční festival polévky je tady! Nádvoří pivovaru provoní česká klasika, asijská exotika či chutě mořských plodů.

Fresh Festival Pardubice 2022

11.6.
12.6.
Fresh Festival Pardubice 2022

Gurmánský festival – nové i známé kuchařské hvězdy, překvapivé novinky v gastronomii, které letí ve světě, výrazně vylepšená a pohodlná zázemí včetně nové pivní a vinařské zóny a celá řada dalších překvapení.