Úvod > Aktuality > Patnáct gastronomických akcí, které vám zpříjemní druhou polovinu léta
Patnáct gastronomických akcí, které vám zpříjemní druhou polovinu léta
"> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Patnáct gastronomických akcí, které vám zpříjemní druhou polovinu léta

  • Vydáno4. srpna 2021
To, že se léto překulilo do své druhé poloviny a pomalu se na obzoru začíná objevovat září, rozhodně neznamená, že končí bohatá série gastronomických akcí! Ba naopak – po slavnostech nejrůznějšího ovoce a zeleniny dochází i na další pokrmy, které jsou neméně oblíbené: nechte se pozvat třeba na rychlé občerstvení, dobroty přímo z pece, guláše, ale i sladké speciality. Kam a kdy na ně vyrazit vám poradí Kudy z nudy.

Keltská bašta a medokvas v Nasavrkách

KeltiPřijďte 21. a 22. srpna 2021 do Keltského skanzenu v Nasavrkách hodovat a ochutnat keltskou kuchyni a nejstarší alkoholický nápoj medovinu. Akce nazvaná Keltská bašta a medokvas vám ukáže speciality keltské kuchyně.

Společně se naučíte, jak vařili naši předkové. Poznáte dříve běžné, ale dnes již prakticky zapomenuté pokrmy. Uvidíte, jak Kelti uměli hodovat a užívat si života. Ochutnáte mnoho druhů medových nápojů alkoholických i nealkoholických. Vstupné je 150 Kč.

Sedlčanský street food

BurgerPřijďte ochutnat moderní i nemoderní gastronomii a zažít, co je to street food. Těšit se můžete na mix chutí světových kuchyní ale i té české, dorazí i tolik oblíbené food trucky.

K dobrému jídlu patří samozřejmě i skvělé víno či pivo z malých pivovarů. K sladkému zase jen ta nejlepší výběrová káva. Na to všechno se můžete těšit v sobotu 21. 8. 2021 na náměstí T. G. Masaryka. Tak neseďte doma a doražte ochutnat pochoutky připravované přímo před vašimi zraky!
 

Víno a burčák v Mikulčicích

BurčákVinaři z Mikulčic vás zvou na Den otevřených sklepů, na které vám nejen svá vína představí zdejší malovinaři, ale zažijete i kouzelnou atmosféru zdejšího bohatého kulturního a folklorního života. Návštěvnící mohou 21. 8. 2021 navštívit a ochutnat vína místních malovinařů v lokalitě „Těšické búdy“, „Čertovka“ a ve sklepních uličkách v areálu u myslivecké chaty. K přemísťování mezi sklepy budou, jako každoročně, zajištěny koňské povozy.

Chybět nebudou také krajové speciality, připravené místními Gurmány. Během dne bude otevřen také areál vinařského muzea a bude vyhrávat putující Neoveská cimbálová muzika.
 

Královský košt Znojmo

VínoBez nadsázky lze říci, že na Královském koštu ve Znojmě, který se koná 21. srpna, ochutnáte aktuálně nejlepší vína České republiky.

Všechna prezentovaná vína získala Velkou zlatou, zlatou, stříbrnou, nebo bronzovou medaili. Nebude chybět Champion a vítězové jednotlivých kategorií. Jednotlivé degustační vzorky a občerstvení vyměňujete za poukázky na víno. Ke vstupence obdržíte stanovený počet poukázek, další si na místě můžete dokoupit.
 

Garden Food Festival Uherské Hradiště

garden food festivalSvátek dobrého jídla a pití Garden Food Festival se letos poprvé odehraje v Uherském Hradišti,  a to o víkendu 20. až 21. srpna ve Smetanových sadech, kde si přijdou na své příznivci vybraných delikates i tradiční české kuchyně.

Organizátoři podporují místní výrobce a farmáře, regionální potraviny a značky, cestovní ruch ve městě i kraji, propagují gastroturistiku. Akce současně přináší nové trendy v gastronomii, ukazuje zajímavé koncepty, přiváží špičkové kuchaře a kvalitní hudební představení.
 

V Hustopečích ochutnáte produkty z mandlí

mandleVe dnech 20. až 21. srpna se budou konat přesunuté Slavnosti mandloní a vína v Hustopečích, které bývají vždy na jaře.

Letos tak neuvidíte květy, ale plody. Těšit se můžete na mandlové speciality, mandlový jarmark, mandlové likéry, mandlové pivo, kapely různých žánrů a samozřejmě nepřijdete o otevřené sklepy místních vinařů.
 

Med a medovina v Archeoskanzenu Modrá

medArcheoskanzen Modrá pro návštěvníky opět připravil Den medu a medoviny. Letošní ročník oblíbené akce proběhne v sobotu 28. srpna. Součástí programu mimo jiné i velmi atraktivní košt medovin a ochutnávka medů.

Akci tradičně zahajuje od 13:00 hodin jarmark medových výrobku a včelích produktů. Proběhne divadelní představení pro děti a také se otevře košt medovin a ochutnávka medů. Koná se také oblíbená soutěž ve stloukání másla, praktické ukázky využití medu v kuchyni budou k ochutnání v přilehlém Hotelu skanzen a další zajímavosti.
 

Víno v Mariánských Lázních

Víno přáteléNa druhém ročníku Festival vína Mariánské Lázně se 28. srpna 2021 představí celkem 18 vinařství z různých koutů Moravy. Vinaři nabídnou několik stovek degustačních vzorků, ze kterých si vybere skutečně každý. Kromě vína bude k zakoupení i celá řada delikates a tradičních specialit.

K poslechu a tanci bude po celé odpoledne hrát Cimbálová muzika Trnka. Víno bude možné degustovat výhradně do exkluzivních festivalových sklenic. Cena sklenice bude 100 Kč.
 

Posvícenské koštování ve Vrbovci

Posvícenské koštování ve VrbovciPoslední srpnová sobota 28. 8. 2021 bude ve Vrbovci patřit veselí. Sejdeme se na každoročním posvícení, kde nebude chybět tradiční průvod krojované chasy malých i velkých tanečníků, bohaté občerstvení, kolotoče, muzika a večerní posvícenská zábava.

Několik místních vinařů si pro vás připravilo výběr svých nejlepších vín, která vám nabídnou ve svých samostatných stáncích. Posvícení v obci běží od rána, ochutnávky vín začnou v 15 hod. na "plácku" u kostela.

 

Všchny druhy zmrzliny na pražském Výstavišti

prague ice cream festivalPřijďte se v neděli 29. srpna 2021 pobavit s rodinou nebo přáteli na Prague Ice Cream Festival svátek všech druhů zmrzliny! Není lepší způsob jak zakončit letní prázdniny!

Znovu vás osvěží vaši oblíbení místní i světoví výrobci. Vychutnáte si zde nejrůznější druhy zmrzlin – typu gelato, točené, jogurtové, ice roll, sorbety, speciální – veganské, bio apod. i nanuky... Na své si přijdou i milovníci čerstvého ovoce, alko i nealko nápojů, kávy či dobrého občerstvení.
 

Srpnové pečení chleba v Lenoře

chlébObec Lenora vás zve na tradiční netradiční veřejné pečení chleba (ale i koláčů, houstiček a lenorských placek), které se koná 31. srpna u bývalé obecní pece v Lenoře.

Atmosféra při pečení je ojedinělá, po vytažení to kolem pece voní čerstvým pečivem, které se rozdává na ochutnání. Pečivo z lenorské pece je zásadně neprodejné a je rozdáno zdarma všem účastníkům veřejného pečení. Tyto výrobky jsou také nositeli regionální značky „Šumava originální produkt®".

 

Na Guláš k přehradě Baška

GulášKulinářská soutěž ve vaření kotlíkového guláše, to je každoročně oblíbený GulášFest na Bašce. Ten letošní se bude konat v sobotu 28. srpna. Zajímavostí je, že veškerá příprava se děje v místě konání akce.

Jednotlivé týmy mají za cíl uvařit jakýkoliv kotlíkových guláš a ten mít hotový přesně v 16 hodin. Pak již zasedne odborná porota a bude hodnotit jejich chuť, a to zcela anonymně. Na své si však přijdou i návštěvníci GulášFestu. Ti budou mít možnost si zakoupit hlasovací kartu a zapojit se tak do diváckého hlasování – guláš za guláš obodovat známkami jako ve škole.
 

Kozí odpoledne – piknik s výrobou másla a sýra v Říčanech

kozí sýrKoza je úžasné, chytré a užitečné zvíře. Kromě produkce mléka je užitečná i při managementu v chráněných oblastech – stáda koz (a ovcí) spásají cenné lokality i v Praze!

Naučme se zpracovávat (nejen) její mléko v lahodné a zdravé sýry a máslo, kde máme na 100 % pod kontrolou, co jíme, nekupujeme zbytečné obaly a můžeme tak i podpořit lokální producenty mléka. Nebudou chybět tipy, kam na Říčansku za lokálními potravinami. Akce se koná v pondělí 30. 8. 2021 v dvorku naproti Muzeu Říčany. Se zakoupenou vstupnkou si můžete prohlédnout také naši aktuální výstavu – Jídlo napříč staletími!
 

Burgerfest 2021 v Praze

BurgerSvátek amerických burgerů oslaví v roce 2021 jubilejní 10 ročník. V dnešní době je burger symbolem rychlého a mnohdy nepříliš kvalitního jídla z fast foodu. Posláním Burgerfestu je dokázat, že i tradiční americké jídlo, jakým burger je, má své místo v kvalitní gastronomii. 

Cílem festivalu tak je vyvrátit mýty o americké kuchyni, kultuře a ukázat, že burger není žádný karbanátek, ale umění, které zaslouží svůj festival!
 

Slavnosti chleba ve Slupi

chlébV sobotu 4. září 2021 ožije Vodní mlýn ve Slupi slavností chleba, spoustou řemeslníků, ukázkami pečení chleba, folklórním vystoupením a dalším bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé. Návštěvníci se mohou opět těšit na čerstvě upečený chleba, výstavu zemědělské techniky, řemeslný jarmark a v neposlední řadě na přehlídku folklorních souborů.

Tradičně budou mít návštěvníci Slavností chleba možnost prohlédnout si celý mlýn. Mlýn bude otevřený od 9:00 do 19:00 hodin. U mlýna mohou návštěvníci v průběhu celého dne sledovat experimentální pečení chleba ve vojenské polní pekárně, chleba pak mohou také ochutnat či si jej zakoupit.
 

Štrúdl & guláš v Zahrádkách

ŠtrůdlJubilejní ročník soutěže ve vaření kotlíkového zvěřinového guláše a premiérový ročník soutěže o nejlepší štrúdl či závin su bude konat dne 4. 9. 2021.

Bohatý myslivecký program, lovečtí psi, sokolníci, vábení zvěře, trubači, ukázka pasování, dětská poznávací stezka, stánkový prodej, myslivecké speciality. V porotě zasednou Bára Mottlová, Igor Bareš a další známé osobnosti. K poslechu zahraje myslivecká kapela Atlas z Přeštic.
Kozí odpoledne – výroba másla a sýra

30.8.
Kozí odpoledne – výroba másla a sýra

Na Dvorku budeme mít vzácnou návštěvu – opravdickou kozu! Ukážeme si dojení (ti odvážnější si ho budou moci i vyzkoušet), výrobu sýra i tlučení másla a dozvíte se mnoho zajímavých informací či domácích receptů.

Prague Ice Cream Festival 2022 – zmrzlinový festival v Praze

26.6.
Prague Ice Cream Festival 2022 – zmrzlinový festival v Praze

Přijďte se pobavit s rodinou nebo přáteli na Prague Ice Cream festival – svátek všech druhů zmrzliny. V současné době je zmrzlinový festival Prague Ice Cream Festival největším festivalem svého typu ve střední Evropě.

Slavnosti chleba ve Slupi 2022

3.9.
Slavnosti chleba ve Slupi 2022

V sobotu 3. září se v areálu Vodního mlýna ve Slupi koná další ročník Slavností chleba.

Burgerfest 2022

2.9.
4.9.
Burgerfest 2022

Svátek amerických burgerů.