Úvod > Aktuality > Patnáct gastronomických akcí, které vám zpříjemní konec léta a prázdnin

Patnáct gastronomických akcí, které vám zpříjemní konec léta a prázdnin

Vydáno 21. srpna 2019 Gurmánská turistika
Borůvkovým, malinovým, jahodovým a třešňovým slavnostem už odzvonilo, ale poslední dny prázdnin rozhodně neznamenají, že končí bohatá série gastronomických akcí. Chystají se další; nechte se pozvat třeba na rychlé občerstvení, dobroty přímo z pece, polévky, guláše, ale i sladké speciality.

Makové slavnosti na zámku Ploskovice

MákCafé Páv na zámku Ploskovice chystá na sobotu 24. srpna makové slavnosti jako oslavu suroviny, jejíž pěstování má v České republice dlouhodobou tradici.

Mák je všeobecně zdraví prospěšná surovina, lze z ní připravit spousta pokrmů od klasického makovce, přes zmrzlinu až po nádivku do masa – fantazii se meze nekladou. Akce se bude konat na nádvoří zámku v Ploskovicích.
 

Med a medovina v Archeoskanzenu Modrá

medArcheoskanzen Modrá pro návštěvníky opět připravil Den medu a medoviny. Letošní ročník oblíbené akce proběhne v sobotu 24. srpna. Součástí programu mimo jiné i velmi atraktivní košt medovin a ochutnávka medů.

Akci tradičně zahajuje od 13.00 hodin jarmark medových výrobku a včelích produktů. Proběhne divadelní představení pro děti a také se otevře košt medovin a ochutnávka medů. Koná se také oblíbená soutěž ve stloukání másla, praktické ukázky využití medu v kuchyni budou k ochutnání v přilehlém Hotelu skanzen a další zajímavosti.
 

Letní street food v Praze

BurgerTo nejlepší ze světového street foodu ochutnáte už v sobotu 24. srpna na Smíchovské náplavce. Přijďte si užít letní den do společnosti dobrého jídla a pití na pražský hot spot.

Vybírat budete ze široké nabídky asijských specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů. Ochutnáte tradiční pokrmy Srí Lanky a zjistíte, co se vaří v Africe. V nabídce budou také plněné brambory, pikantní pljeskavica, pálivé dobroty bohaté na chilli a dokonce i hmyz. Potrpí si váš zmlsaný jazýček spíše na sladkosti? Pak vám chutě budou dělat třeba dozlatova usmažené koblížky, křehké vafle, lehké makronky, ledové nanuky nebo pestrá paleta sladkého pečiva a dezertů. A postaráno bude pochopitelně i o pitný režim. Je libo limonádu, víno, pivo či cider?
 

Víno a burčák v Mikulčicích

BurčákVinaři z Mikulčic vás zvou na Den otevřených sklepů, na které vám nejen svá vína představí zdejší malovinaři, ale zažijete i kouzelnou atmosféru zdejšího bohatého kulturního a folklorního života.
Návštěvnící mohou navštívit a ochutnat vína místních malovinařů v lokalitě „Těšické búdy“, „Čertovka“ a ve sklepních uličkách v areálu u myslivecké chaty. K přemísťování mezi sklepy budou, jako každoročně, zajištěny koňské povozy.

Chybět nebudou také krajové speciality, připravené místními Gurmány. Během dne bude otevřen také areál vinařského muzea a bude vyhrávat putující Neoveská cimbálová muzika.


Víno v Mariánských Lázních

Víno přáteléNa premiérovém ročníku Festival vína Mariánské Lázně se představí celkem 18 vinařství z různých koutů Moravy. Vinaři nabídnou několik stovek degustačních vzorků, ze kterých si vybere skutečně každý. Kromě vína bude k zakoupení i celá řada delikates a tradičních specialit.

K poslechu a tanci bude po celé odpoledne hrát Cimbálová muzika Trnka. Víno bude možné degustovat výhradně do exkluzivních festivalových sklenic. Cena sklenice bude 100 Kč.


Pivní slavnosti Raven Fest v Plzni

pivoMinipivovar Raven po úspěšném loňském ročníku opět na konec prázdnin chystá festival, kde se bude čepovat výhradně pivo z jejich vlastní produkce. Nouze tu rozhodně nebude o více než deset druhů neobvyklých pivních stylů.

Festival se bude konat od 29. do 31. srpna před pivovarem na tramvajové točně v Bolevci. Mezi ochutnáváním se můžete vydat na prohlídku pivovaru se sládkem nebo si poslechnout některou z plzeňských kapel.


Královský košt Znojmo

VínoBez nadsázky lze říci, že na Královském koštu ve Znojmě, který se koná 30. srpna, ochutnáte aktuálně nejlepší vína České republiky.

Všechna prezentovaná vína získala Velkou zlatou, zlatou, stříbrnou, nebo bronzovou medaili. Nebude chybět Champion a vítězové jednotlivých kategorií. Jednotlivé degustační vzorky a občerstvení vyměňujete za poukázky na víno. Ke vstupence obdržíte stanovený počet poukázek, další si na místě můžete dokoupit.
 

Garden Food Festival Uherské Hradiště

garden food festivalSvátek dobrého jídla a pití Garden Food Festival se letos poprvé odehraje v Uherském Hradišti. Poslední prázdninový víkend si tak ve Smetanových sadech přijdou na své příznivci vybraných delikates i tradiční české kuchyně.

Novinkou letošní série Garden Food Festivalu je také spojení jídla s uměním. Program na pódiu bude každý den prodloužen až do večera. Gastronomii na scéně vystřídá muzika, která navodí správnou atmosféru ke kulinářským zážitkům.
 

Srpnové pečení chleba v Lenoře

chlébObec Lenora vás zve na tradiční netradiční veřejné pečení chleba (ale i koláčů, houstiček a lenorských placek), které se koná 31. srpna u bývalé obecní pece v Lenoře.

Atmosféra při pečení je ojedinělá, po vytažení to kolem pece voní čerstvým pečivem, které se rozdává na ochutnání. Pečivo z lenorské pece je zásadně neprodejné a je rozdáno zdarma všem účastníkům veřejného pečení. Tyto výrobky jsou také nositeli regionální značky „Šumava originální produkt®".
 

Na Guláš k přehradě Baška

GulášKulinářská soutěž ve vaření kotlíkového guláše, to je každoročně oblíbený GulášFest na Bašce. Ten letošní se bude konat v sobotu 31. srpna. Zajímavostí je, že veškerá příprava se děje v místě konání akce.

Jednotlivé týmy mají za cíl uvařit jakýkoliv kotlíkových guláš a ten mít hotový přesně v 16 hodin. Pak již zasedne odborná porota a bude hodnotit jejich chuť, a to zcela anonymně. Na své si však přijdou i návštěvníci GulášFestu. Ti budou mít možnost si zakoupit hlasovací kartu a zapojit se tak do diváckého hlasování – guláš za guláš obodovat známkami jako ve škole.
 

Kde si pochutnáte na začátku září?

PolévkaČeská klasika, asijská exotika nebo chutě mořských plodů? Tak jako každý rok provoní Festival polévky centrum Plzně a zakončí letní festival Živá ulice. Přijďte v neděli 1. září ochutnat a rozhodnout, kdo vaří nejlepší polévky!

Začátek září je v Čejkovicích zasvěcen Bylinkovým slavnostem. Areál společnosti Sonnentor v neděli 1. září nabídne komentované prohlídky, folklorní vystoupení, divadlo pro děti a bohatý program, zdarma můžete navštívit i blízké Templářské sklepení. Letos se budou Bylinkové slavnosti navíc pořádat již 10. rokem!

Piva a další produkty z několika desítek pivovarů z Čech, Moravy, Německa či Japonska nabídne 61. ročník Žatecké Dočesné. Přijeďte v pátek 6. září do Žatce!

MrkvanceV Polné se od pátku 6. do neděle 8. září koná Mrkvancová pouť, jedna z největších poutí na Vysočině. Kdo by nechtěl ochutnat mrkvance, místní sladkou pochoutku, jejíž chuti prý propadl i malíř Mikoláš Aleš?

Slibovanou sladkou tečkou na závěr jsou Slavnosti hořických trubiček; do Hořic se na ně vypravte v sobotu 7. září. Pravé Hořické trubičky tu ochutnáte v mnoha variantách a při soutěžích poznáte, k čemu všemu se mohou používat.
Den otevřených sklepů 2020 v Čejkovicích

Den otevřených sklepů 2020 v Čejkovicích

V Čejkovicích, obci s třetí největší plochou vinic v ČR, pro vás připravujeme další ročník putování mezi sklepy. Akci pořádá Sdružení vinařů Čtvrtečníci.

Letní street food

Letní street food

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte už v sobotu 16. května na Smíchovské náplavce. Přijďte si užít letní den do společnosti dobrého jídla a pití na pražský hot spot.

Slavnosti hořických trubiček 2020

Slavnosti hořických trubiček 2020

Přijďte ochutnat Hořické trubičky na další ročník Slavností Hořických trubičky v sobotu 5. září 2020. Gurmánský festival se spoustou soutěží se zaměřuje především na tradici výroby hořických trubiček, nechybí ani jarmark s kulturním programem po celý den.

Garden Food Festival Uherské Hradiště

Garden Food Festival Uherské Hradiště

Svátek dobrého jídla a pití Garden Food Festival se již podruhé odehraje v Uherském Hradišti.

Mrkvancová pouť v Polné 2020

Mrkvancová pouť v Polné 2020

Mrkvancová pouť na Husově náměstí v Polné přivítá návštěvníky z celé republiky, kteří navštíví nejen samotnou pouť na Husově náměstí, ale také výstavy, koncerty a další hudební vystoupení.

Foodparade 2020 - festival jídla a pití s nejlepší atmosférou!

Foodparade 2020 - festival jídla a pití s nejlepší atmosférou!

10. ročník rodinného food festivalu Foodparade. Letos návštěvníci budou moci ochutnat opět menu od více než 40 restaurací a značek, vyzkoušet si food styling a focení jídla nebo třeba ochutnat absolutní novinku - jedlé balónky.

Žatecká Dočesná 2020 - největších slavnosti chmele a piva v EU

Žatecká Dočesná 2020 - největších slavnosti chmele a piva v EU

V Žatci se uskuteční již 63. ročník akce Dočesná. Jak již z názvu vyplývá, jedná se o oslavu dočesání chmele. K ochutnání zde bude mnoho produktů od více jak 50 pivovarů z Čech, Moravy, Německa a opět také z Japonska.