Úvod > Česká nej > Průmysl > Regionální potravina – prověřené, kvalitní a poctivé výrobky z domácí produkce
Průmysl

Regionální potravina – prověřené, kvalitní a poctivé výrobky z domácí produkce

Sýry, pečivo, klobásy, zákusky, kefíry, jogurty, džemy nebo marmelády: to je jen malý výběr dobrot, oceněných značkou Regionální potravina. Nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích, ji od roku 2010 uděluje ministerstvo zemědělství.
Krajové speciality vyráběné s úctou k přírodě: právě takové potraviny se pyšní logem Regionální potravina. Výrobky s touto značku získávají nejkvalitnější zemědělské nebo potravinářské výrobky, které zvítězí v krajských soutěžích. Ocenění se uděluje na čtyři roky a získat je mohou pouze malé a střední firmy, v nichž pracuje nanejvýš 250 zaměstnanců. Často se ale jedná o velmi malé rodinné firmy s pár lidmi.

Soutěže o značku Regionální potravina se vyhlašují jednou ročně v každém kraji České republiky. Soutěží se v devíti kategoriích; to jsou například masné výrobky tepelně opracované i trvanlivé, sýry, mléčné, pekařské či cukrářské výrobky, ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě anebo nápoje, alkoholické i nealkoholické. Zelenomodré logo Regionální potravina na obalech výrobků zaručuje, že obsahují nejméně 70 % místních surovin a jsou vyrobené v kraji, kde bylo ocenění uděleno.

Značka Regionální potravina nejenom zvyšuje prestiž, ale prezentací na různých prodejních akcích, domácích i zahraničních výstavách a veletrzích otvírá výrobcům cestu k novým obchodním příležitostem a navázání kontaktů. Všechny oceněné výrobky, kontakty na jejich výrobce i tipy, kde produkty seženete, najdete na webu regionalnipotravina.cz. Vybírat můžete z více než 500 oceněných produktů od téměř 400 výrobců. Najdete mezi nimi například Nakuřovaný speciál, kraftové pivo ze Soběslavského pivovaru z Jihočeského kraje, laskonky od Pekařství – cukrářství Martiny Harnošové z jihomoravského Vracova, hruškovici ze Skanzenu Modrá ze Zlínského kraje či kozí žervé z Krkonošské kozí farmy v Rudníku na jižním úpatí Krkonoš v Královéhradeckém kraji.

Selský bílý jogurt z Hollandie zastupuje Karlovarský kraj, Liberecký kraj pak bezlepkové mrkvánky z Koláčkárny u Salvátora v Jablonném v Podještědí. V Moravskoslezském kraji se vyplatí ochutnat šťavnatá, dlouze pečená žebírka se zeleným pepřem, která vyrábí společnost Gurmán Sedlnice, v Olomouckém kraji zase Drahoušovy klobásky z Drahoušovy udírny, zhotovené podle starého rodinného receptu. Milovníky sladkostí uchvátí zmrzlina Kunětické višně v rumu, osvěžující ovocný sorbet od Zdeňka Pavlise z Kunětic z Pardubického kraje anebo dezerty s lanýžovou náplní, které chystá Střední škola zemědělská a potravinářská v Klatovech v Plzeňském kraji. Ve Středočeském kraji ochutnejte škvarkové placky z pekařství a cukrářství rodiny Vančatovy v Příbrami, v Ústeckém kraji kefír z Farmy Drmaly a na Vysočině třeba slaninu na jalovci z Havlíčkova řeznictví a uzenářství v Třebíči.
 
Sýrárna Jezeřany-Maršovice

Sýrárna Jezeřany-Maršovice

Sýrárnu Jezeřany-Maršovice poblíž Brna provozují manželé Palánovi. Jejich delikatesy pravidelně získávají cenu Regionální potravina.

Řemeslná tvarůžkárna ve Velké Bystřici

Řemeslná tvarůžkárna ve Velké Bystřici

Pod valenými klenbami v prostorech bývalých pivovarských sklepů vznikla na jaře 2021 nová sýrárna.

Minipivovar Tvarg ve Velké Bystřici u Olomouce

Minipivovar Tvarg ve Velké Bystřici u Olomouce

Na místech bývalého zámeckého pivovaru ve Velké Bystřici se dnes zase vaří pivo, pivovarské sklepy mají za sebou zdařilou rekonstrukci, prvním Tvarg ležákem v listopadu 2020 byla tradice zase obnovená.

Berry servis Nová Ves II – jahody, maliny a ostružiny nejen jako samosběr

Berry servis Nová Ves II – jahody, maliny a ostružiny nejen jako samosběr

Zdejší jahody, maliny a ostružiny musíte ochutnat! Ovoce se pěstuje na polích na farmě v Břežanech II u Českého Brodu. Jahody, maliny či ostružiny si můžete koupit čerstvé nebo nasbírat při samosběru. Z ovoce se vyrábí i vynikající domácí džemy. Na jaře probíhá prodej frigosadby jahodníků.

Nanukárna Mňam Kunětické zmrzky s dílnou

Nanukárna Mňam Kunětické zmrzky s dílnou

Stálé stanoviště oblíbené Mňam Kunětické zmrzky najdete na Smilově ulici v Pardubicích.

Rodinné Včelařství Špaček

Rodinné Včelařství Špaček

Rodinné včelařství z malé vesničky Cidlina v malebném kraji Vysočiny. nejkvalitnější med a včelí produkty čistá příroda malebného kraje

Farma Kožichovice

Farma Kožichovice

Moderní hi-tech skleník u Třebíče, kde celoročně pěstují rajčata, která jsou určena pouze pro tuzemský trh. Denně kontrolují kvalitu rajčat a sklízí plody v plné zralosti. Díky tomu tu můžete zakoupit rajčata v nejvyšší možné kvalitě. V roce 2020 získali ocenění Regionální potravina.

Pekárna Borová u Poličky

Pekárna Borová u Poličky

Pekárna Borová vyrábí poctivé pekařské a cukrářské výrobky z přírodních produktů, bez konzervantů a barviv. Borovský kulatý chléb byl oceněn značkou Regionální potravina Pardubického kraje.

Třebětická pekárna u Holešova

Třebětická pekárna u Holešova

Jedním z výrobců, od kterých můžete ochutnat nejen skvělé koláčky, je Pekárna Třebětice u Holešova. Jejich Třebětický chléb vícezrnný byl oceněn značkou Regionální potravina Zlínského kraje.

10 tipů na speciální automaty, ve kterých koupíte farmářské produkty

10 tipů na speciální automaty, ve kterých koupíte farmářské produkty

Kvalitní potraviny jsou to nejlepší, co si můžeme dopřát. Ne vždy je však jednoduché je najít. V našich tipech objevíte možná trochu netradiční zdroje výborných surovin – nachází se totiž v důmyslných automatech. Čerstvé mléko, jogurty, sýry, maso nebo vejce si můžete díky nim dopřát sedm dní v týdnu, dvacet čtyři hodin denně.

Kozí a ovčí farma Držovice

Kozí a ovčí farma Držovice

Rodinná farma v obci Držovice se nachází se necelé 3 km od městečka Úštěk. Na farmě žijí kozy a ovce, pozemky i hospodářská zvířata jsou zařazena do ekologického zemědělství. Farma nabízí především ovčí a kozí sýry.

Automat na sýry a mlékomat mlékárny Klíč v Božicích

Automat na sýry a mlékomat mlékárny Klíč v Božicích

Mlékárna Klíč v Božicích u Znojma nabízí přírodní čerstvý sýr, který byl oceněn certifikátem Regionální potravina. Dále zde nakoupíte vynikající nadojené mléko přímo z farmy. Prodej čerstvého mléka probíhá přímo z mlékomatu a sýry z automatu na sýry.

Rožnovský pivovar

Rožnovský pivovar

Součástí areálu je nejen pivovar, ale zároveň pivovarská restaurace, pivní lázně a Málkova čokoládovna. Pivní lázně nabízejí pivní koupele, čokoládové zábaly či Tibetské masáže. Rožnovský pivovar organizuje také komentované prohlídky pivovarské technologie.

Hollywood in Olomouc:

Clarion Congress Hotel Olomouc rozezní světově proslulé vánoční melodie v podání Bohemian Symphony Orchestra Prague.
Olomouc, Olomoucký kraj

PAF – Přehlídka animovaného filmu Olomouc

Festival PAF Olomouc 2022 se koná od 1. do 4. prosince 2022. Dvacátá první Přehlídka filmové animace a současného umění proběhne po dvou online ročnících opět fyzicky v kulisách barokního konviktu a na dalších místech Olomouce.
Olomouc, Olomoucký kraj

České sakrální umění 1948-1989 v Muzeu moderního umění Olomouc

Posvátné umění v nesvaté době. Návštěvníci uvidí v Muzeu moderního umění na sto sedmdesát pečlivě vybraných děl od takových umělců, jako jsou Mikuláš Medek, Jan Exnar, Jan Jemelka, Ludvík Kolek, Otmar Oliva, Miroslav Rada, Miloslav Troup či například Vojmír Vokolek.
Olomouc, Olomoucký kraj

Vánoční trhy Opava 2022

Vánoční trhy v Opavě budou v roce 2022 probíhat v termínu 27. 11. – 23. 12. na Dolním náměstí. Bohatý kulturní program, místní prodejci, dílničky pro děti, dobré jídlo a skvělý punč!
Opava, Moravskoslezský kraj

Rozhledna Božka v Přáslavicích

Rozhlednu najdete ve sportovním areálu, kde je velká možnost různých spotrovních aktivit – je zde velké fotbalové hřiště, hřiště na malou kopanou, hřiště s umělým povrchem, kde se dá hrát tenis, volejbal, florbal, basketbal, dále dětské hřiště s kolotočem, houpačkami a průlezkami.
Přáslavice, Olomoucký kraj

Sportovní rybolov v Přáslavicích na vodní nádrži Vrtůvka

Rybaření na soukromém rybářském revíru. Zahájení lovu půl hodiny před východem slunce. Ukončení lovu půl hodiny po západu slunce. Při koupi povolenky na více dnů, lze lovit bez přerušení po celou dobu na niž je povolenka vystavena.
Přáslavice, Olomoucký kraj

Golf Resort Olomouc – za golfem do Olomouce

Golfový resort nedaleko Olomouce patří k nejpěknějším hřištím v republice. Areál má spoustu vodních i písečných překážek a z některých míst nádherné vyhlídky na krajinu Hané a město Olomouc.
Olomouc, Olomoucký kraj

Bunkr v Přáslavicích u Olomouce

Prohlídka bývalého vojenského objektu, který v době Studené války podléhal nejvyššímu stupni utajení. V ČR se jedná o jedinou možnost, jak se do útrob podobného objektu dostat. Určeno pro širokou veřejnost i pro fandy vojenské historie, bunkrů, telekomunikací.
Přáslavice, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace

Minipivovar Tvarg ve Velké Bystřici u Olomouce

Na místech bývalého zámeckého pivovaru ve Velké Bystřici se dnes zase vaří pivo, pivovarské sklepy mají za sebou zdařilou rekonstrukci, prvním Tvarg ležákem v listopadu 2020 byla tradice zase obnovená.
Velká Bystřice, Olomoucký kraj

Tvargle z Tvargu

V původních kamenných sklepích pod valenými klenbami vznikla nová sýrařská výroba. Jedinečné klimatické podmínky sklepů mají pozitivní vliv na zrání tvarglí. Tvoříme unikátní sýrárnu, kde díky vysokému podílu ruční práce, vznikají řemeslné tvargle
Velká Bystřice, Olomoucký kraj

Zámek Velká Bystřice

Stylový hotel a restaurace v srdci města Velká Bystřice nabízí rekonstruované prostory pro ubytování, gurmánskou turistiku a pořádání společenských událostí včetně svateb.
Velká Bystřice, Olomoucký kraj

Historický areál restaurace a penzionu Fojtství na Svatém Kopečku u Olomouce

Objekt postavený již roku 1744 je národní kulturní památkou, je obklopen velikou zahradou a v blízkém okolí najdete spoustu aktivit, jako ZOO, lanové centrum, půjčovnu koloběžek, rozhlednu, ale také kostel, který navštívil Papež Jan Pavel II. To všechno jen deset minut jízdy od centra Olomouce.
Olomouc, Olomoucký kraj