Úvod > Aktuality > Zámecké kavárny s vůní levandule, bylinek a růží
Zámecké kavárny s vůní levandule, bylinek a růží
"> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Zámecké kavárny s vůní levandule, bylinek a růží

  • Vydáno26. května 2022
Patříte mezi výletníky, kteří při čekání na zámeckou prohlídku anebo naopak po ní neodolají šálku kávy, zmrzlinovému poháru anebo nadýchanému dortíku? Na portálu Kudy z nudy jsme dali hlavy dohromady a vybrali pár našich srdečních míst. Možná některé z nich přidáte mezi vaše oblíbené zámecké kavárny a cukrárny.

Levandule, fuchsie a další květiny

Kavárny, které si budete pamatovat, voní – a nejenom kávou a dalšími dobrotami. Tak například levandulí se ve vůních i chutích domácích dezertů i osvěžujících limonád nechala inspirovat Levandulová kavárna Zábřeh, která patří do široké rodiny provozoven Levandulového statku Bezděkov. Přijďte ochutnat netradiční chuť levandule ve spojení s vynikajícím druhem kávy v BIO kvalitě, skvělé domácí dezerty nebo osvěžující levandulové nápoje.

Víte, jak voní fuchsie? Zjistíte to při posezení v kavárně Čokoládové království u zámku Buchlovice. Nejenže vaří výbornou kávu, ale hlavně je tam čokoládovna, kde vyrábějí výbornou čokoládu a čokoládové pralinky, tudíž pro milovníky sladkostí ďábelská kombinace a možná i konec výletu – dokážete je přinutit k odchodu? V areálu zámku v Kostelci nad Orlicí je otevřená Toniova kavárna, která nabízí teplou i studenou kuchyni. Občerstvení určitě uvítajíti, kteří vyrazí na procházku rozkvetlým zámeckým parkem.
 

Kavárna s vůní růží

zámek častoloviceKdyž byl v roce 1992 zámek Častolovice v restituci navrácen současné majitelce Dianě Phipps Sternbergové, ta ihned začala na zámeckém nádvoří a po celém parku vysazovat stromy, okrasné keře a hlavně růže. Napočítali byste jich tu prý kolem dvou set druhů. Obdivovat je můžete jak na nádvoří, kde vznikla útulná kavárna s restaurací, tak v parku poblíž růžové a vodní zahrady s rybníkem a ostrůvkem. Na jeho břehu stojí altán Gloriet, další místo k občerstvení a příjemnému posezení. Protože se však v jeho blízkosti nachází dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami a klouzačkami (a jen o kousek dál je obora a minizoo), je druhá zastávka ideální spíš pro rodiny s dětmi, milovníci klidu a krásných květinových zátiší ocení hlavně nádvoří provoněné růžemi s tiše hrající hudbou.
 

Bylinkové kavárny

limonádyNikde jinde se nemísí vůně bylinek ze zahrádky s mletou kávou z kavárny a vyhlášenými panini a palačinkami tak jako v kavárně U bylinkové zahrádky na zámku Březnice. Je to ráj všech zamilovaných; znáte příběh o krásné kupecké dceři Filipině Welserové a následníkovi císařského trůnu arcivévodovi Ferdinandovi II. Tyrolském? Právě tady na Březnici v roce 1557 svou lásku zpečetili tajným sňatkem a vy se s nimi letos můžete seznámit na čtvrtém prohlídkovém okruhu, který se jmenuje "Renesance na dotek".

kratochvíle bylinkyStředověké klášterní bylinkové zahrady byly inspirací pro bylinkovou zahradu Josefa Kamelabarokním areálu v Žirči u Dvora Králové nad Labem. Kromě prodeje rostlin si můžete dopřát posezení v bylinkové kavárně Damián, kde ochutnáte například domácí sirupy. Není bez zajímavosti, že po Josefu Kamelovi byla v první polovině 18. století pojmenována nová květina z Japonska a severní Číny, kamélie. Zajímavou zastávkou je také cukrárna U Kratochvíle v jednom z malých domků v ohradní zdi kolem renesančních zahrad zámku Kratochvíle; kromě bylinek na zdejších geometricky rozvržených záhonech pěstují i užitkové rostliny a zeleninu, dovedně sesazené do malebných obrazců.
 

Čtyři další kavárny na zámcích a v předhradí

  • dort a kávaNení na hradě, ale v předhradí, ovšem má stovky nadšených fanoušků: řeč je o kavárně Kousek u starého hraduNových Hradech – pozor, těch jihočeských! Co vás tu čeká? Stylový interiér, výborná káva, zmrzlinový salon a jako specialita domácí karamel.
  • Skvělou zámeckou cukrárnu mají na zámku Milotice; jednak tu kromě moderních odlehčených zákusků můžete ochutnat i dobroty připravené podle dobových receptur, které prozradily staré zámecké cukrářky, jednak má několik velkých místností, zařízených v líbivém stylu vintage.
  • Výbornou Zámeckou cukrárnu objevíte v přízemí zámku Potštejn. Kromě kávy z Frolíkovy ruční pražírny tu ochutnáte pravou horkou čokoládu, domácí zákusky i skvělou zmrzlinu.
  • Na vnitřním nádvoří zámku Lysice objevíte kavárnu U kočáru; v nádherném prostředí s osobitou atmosférou si vychutnáte výbornou kávu a o svátcích vynikající koláčky.
H&H Castle Cafe – Zámecká kavárna Častolovice

H&H Castle Cafe – Zámecká kavárna Častolovice

Přijďte si užít krásné chvíle do zámecké kavárny v Častolovicích. Těšit se můžete na výběrovou kávu, lahodné dezerty, nadýchané vafle, signature chlebíčky, bistro speciality…

Kavárna Kousek v Nových Hradech

Kavárna Kousek v Nových Hradech

Cafe kousek v Nových Hradech je kavárna s terasou, cukrárna, zmrzlinový salon, labužnický bar a penzionek.

Cukrárna U Kratochvíle

Cukrárna U Kratochvíle

V cukrárně mohou návštěvníci ochutnat dobrou kávu, studené nápoje a výborné dortíky.

Café Damián – bylinková kavárna v Žirči

Café Damián – bylinková kavárna v Žirči

Načerpejte síly v kavárně, která dává smysl. Café Damián probudí vaše smysly nejen výbornými zákusky a domácími sirupy Camellus. Navíc podpoříte zaměstnance chráněných dílen, kteří zde pracují.

Kavárna Čokoládové království Buchlovice

Kavárna Čokoládové království Buchlovice

Kavárna a prodejna čokoládových specialit a pralinek u zámku Buchlovice. Nabízíme čokoládové figurky, lízátka, filigrány, kávu Reserva, koktejly, poháry i míchané nápoje. K dispozici je celkem 91 míst k sezení včetně zahrádky.

Levandulová kavárna Zábřeh

Levandulová kavárna Zábřeh

Přijďte k nám ochutnat netradiční chuť levandule ve spojení s vynikajícím druhem kávy v BIO kvalitě, skvělé domácí dezerty nebo osvěžující levandulovou limonádu.

Zámecká oranžerie na Sychrově

Zámecká oranžerie na Sychrově

Jedna z nejvýznamnějších staveb zámeckého parku.

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Cafe Custoza na zámku Jemniště

Cafe Custoza na zámku Jemniště

Na zámku Jemniště najdete Cafe Custoza, příjemnou zámeckou restauraci a kavárnu. Podávají zde dezerty, kávu i další nealkoholické nápoje. Proslulé jsou zdejší minimakronky.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

IF Café – cukrárna ve Werichově vile

IF Café – cukrárna ve Werichově vile

Kavárna se nachází v klubové zóně Werichovy vily a je tak součástí stálé expozice. V nabídce jsou domácí designové zákusky, místní specialitou jsou dezerty spojené s lidmi, kteří jsou s historií domu spojeni.

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

V Novém zámku v Dačicích najdete zámeckou kavárnu kde lze ochutnat unikátní zákusky. Jedná se o dalberské dezerty, pečené podle receptů z kuchařek dochovaných v zámecké knihovně. Mimo to si zce vychutnáte vynikající kávu a další nápoje.

Zámecká kavárna na Hrubém Rohozci

Zámecká kavárna na Hrubém Rohozci

Zámecká kavárna svým návštěvníkům nabízí příjemné posezení na nádvoří, či uvnitř zámku, se širokým výběrem nápojů a drobného občerstvení. Dále nabízí zapůjčení piknikových dek a her do zámeckého parku.

Toniova zámecká kavárna v Kostelci nad Orlicí

Toniova zámecká kavárna v Kostelci nad Orlicí

V areálu zámku v Kostelci nad Orlicí je otevřená Toniova kavárna, která nabízí teplou i studenou kuchyni. Dětem je určeno dětské hřiště hned naproti terase kavárny.

Zámecká cukrárna Potštejn

Zámecká cukrárna Potštejn

Potštejnská zámecká cukrárna uspokojí choutky všech milovníků sladkých pochoutek. Zajít si sem můžete také na výbornou kopečkovou zmrzlinu, horkou čokoládu nebo odpolední kafíčko.

Café Páv v Děčíně

Café Páv v Děčíně

Bára a Petr Tomečkovi léta pořádali kulturní akce, kurzy vaření, stánkovali po trzích a ve všem kladli důraz na řemeslo. A teď už mají otevřené dokonce dvě kavárny.

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžovou zahradu v Častolovicích založila matka dnešní majitelky Diany Phipps Sternbergové. Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.

Café Liechtenstein – knížecí kavárna

Café Liechtenstein – knížecí kavárna

Stylová zámecká kavárna ve Valticích, vítěz prestižního brněnského festivalu Týden kávy 2013! Ochutnejte vynikající kávu, lahodné dezerty a kvalitní vína od moravských vinařů.

Kavárna U bylinkové zahrádky Březnice

Kavárna U bylinkové zahrádky Březnice

V kavárně na březnickém zámku se mísí vůně bylinek ze zahrádky s mletou kávou z kavárny a vyhlášenými palačinkami. Posedět můžete v klidu u kávy, sklenky kvalitního vína od českých vinařů nebo jen poznat smyslnou chuť zmrzliny a následovat historii zámku Březnice protkanou duchem tajemství.