Úvod > Aktuality > Zámecké kavárny s vůní levandule, bylinek a růží

Zámecké kavárny s vůní levandule, bylinek a růží

Vydáno 16. července 2017 Gurmánská turistika
Patříte mezi výletníky, kteří při čekání na zámeckou prohlídku anebo naopak po ní neodolají šálku kávy, zmrzlinovému poháru anebo nadýchanému dortíku? Na portálu Kudy z nudy jsme dali hlavy dohromady a vybrali pár našich srdečních míst. Možná některé z nich přidáte mezi vaše oblíbené zámecké kavárny a cukrárny.

Levandule, fuchsie a další květiny

Kavárny, které si budete pamatovat, voní – a nejenom kávou a dalšími dobrotami. Tak například levandulí se ve vůních i chutích domácích dezertů i osvěžujících limonád nechala inspirovat Levandulová kavárna na zámku v Čechách pod Kosířem; v roce 2016 ji tu otevřeli majitelé Levandulového statku Bezděkov.

Víte, jak voní fuchsie? Zjistíte to při posezení v kavárně u zámku Buchlovice. Nejenže vaří výbornou kávu, ale hlavně je tam čokoládovna, kde vyrábějí výbornou čokoládu a čokoládové pralinky, tudíž pro milovníky sladkostí ďábelská kombinace a možná i konec výletu – dokážete je přinutit k odchodu?

Báječně to vodní také v kavárně Taroucafe na zámku v Průhonicích – a není divu, protože hned u nosu vám otvírá svou náruč Průhonický park. Domácí zmrzlinu, sladké i slané dobroty, domácí limonády i dortíky si můžete vychutnat jak v kavárně, tak přímo při procházce parkem. Kávu k procházce zámeckým parkem mezi stády daňků vám připraví i v Zámecké kavárně na vodním zámku Blatná.
 

Kavárna s vůní růží

Když byl v roce 1992 zámek Častolovice v restituci navrácen současné majitelce Dianě Phipps Sternbergové, ta ihned začala na zámeckém nádvoří a po celém parku vysazovat stromy, okrasné keře a hlavně růže. Napočítali byste jich tu prý kolem dvou set druhů. Obdivovat je můžete jak na nádvoří, kde vznikla útulná kavárna s restaurací, tak v parku poblíž růžové a vodní zahrady s rybníkem a ostrůvkem. Na jeho břehu stojí altán Gloriet, další místo k občerstvení a příjemnému posezení. Protože se však v jeho blízkosti nachází dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami a klouzačkami (a jen o kousek dál je obora a minizoo), je druhá zastávka ideální spíš pro rodiny s dětmi, milovníci klidu a krásných květinových zátiší ocení hlavně nádvoří provoněné růžemi s tiše hrající hudbou.
 

Bylinkové kavárny

Nikde jinde se nemísí vůně bylinek ze zahrádky s mletou kávou z kavárny a vyhlášenými panini a palačinkami tak jako v kavárně U bylinkové zahrádky na zámku Březnice. Je to ráj všech zamilovaných; znáte příběh o krásné kupecké dceři Filipině Welserové a následníkovi císařského trůnu arcivévodovi Ferdinandovi II. Tyrolském? Právě tady na Březnici v roce 1557 svou lásku zpečetili tajným sňatkem a vy se s nimi letos můžete seznámit na speciálním prohlídkovém okruhu.
Středověké klášterní bylinkové zahrady byly inspirací pro bylinkovou zahradu Josefa Kamelabarokním areálu v Žirči u Dvora Králové nad Labem. Kromě prodeje rostlin si můžete dopřát posezení v bylinkové kavárně Damián, kde ochutnáte například domácí sirupy.
Zajímavou zastávkou je také cukrárna Sloní bašta v jednom z malých domků v ohradní zdi kolem renesančních zahrad zámku Kratochvíle; kromě bylinek na zdejších geometricky rozvržených záhonech pěstují i užitkové rostliny a zeleninu, dovedně sesazené do malebných obrazců.
 

Čtyři další kavárny na zámcích a v předhradí

  • Není na hradě, ale v předhradí, ovšem má stovky nadšených fanoušků: řeč je o kavárně Kousek u starého hraduNových Hradech – pozor, těch jihočeských! Co vás tu čeká? Stylový interiér, výborná káva, zmrzlinový salon a jako specialita domácí karamel.
  • Skvělou zámeckou cukrárnu mají na zámku Milotice; jednak tu kromě moderních odlehčených zákusků můžete ochutnat i dobroty připravené podle dobových receptur, které prozradily staré zámecké cukrářky, jednak má několik velkých místností, zařízených v líbivém stylu vintage.
  • Výbornou Zámeckou cukrárnu objevíte v přízemí zámku Potštejn. Kromě kávy z Frolíkovy ruční pražírny tu ochutnáte pravou horkou čokoládu, domácí zákusky i skvělou zmrzlinu.
  • Na vnitřním nádvoří zámku Lysice objevíte kavárnu U kočáru; v nádherném prostředí s osobitou atmosférou si vychutnáte výbornou kávu a o svátcích vynikající koláčky.
Zámecká kavárna na Hrubém Rohozci

Zámecká kavárna na Hrubém Rohozci

Zámecká kavárna svým návštěvníkům nabízí příjemné posezení na nádvoří, či uvnitř zámku, se širokým výběrem nápojů a drobného občerstvení. Dále nabízí zapůjčení piknikových dek a her do zámeckého parku.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách - navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách - navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Zámek Průhonice - neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Zámek Průhonice - neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Průhonický zámek několik kilometrů jihovýchodně od Prahy je otevřen veřejnosti pouze částečně. Zpřístupněna je zde expozice Průhonický zámek a park - dílo přírody a lidského ducha, pamětní síň zakladatele parku Arnošta Emanuela hraběte Silva Taroucy. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Zámek Roztoky - Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Zámek Roztoky - Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžovou zahradu v Častolovicích založila matka dnešní majitelky Diany Phipps Sternbergové. Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.

Zámek Ploskovice - zámek s umělými vodními jeskyněmi

Zámek Ploskovice - zámek s umělými vodními jeskyněmi

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval přibližně v letech 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Průhonický park - zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park - zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města - to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

Zámecká kavárna Café Dalberg v Dačicích

V Novém zámku v Dačicích najdete zámeckou kavárnu kde lze ochutnat unikátní zákusky. Jedná se o dalberské dezerty, pečené podle receptů z kuchařek dochovaných v zámecké knihovně. Mimo to si zce vychutnáte vynikající kávu a další nápoje.

Nový zámek Kostelec nad Orlicí - poznejte život v biedermeieru

Nový zámek Kostelec nad Orlicí - poznejte život v biedermeieru

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, patřící rodině Kinských, je místem pro poznání, zábavu i odpočinek. Empírový zámek v anglickém parku nabízí prohlídkový okruh Život v biedermeieru, výstavy v Galerii Kinský, koncerty a festivaly. V areálu najdete dětské hřiště a u něho oblíbenou Toniovu kavárnu.

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

Zavřeno kvůli rekonstrukci. Kulturní památka prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která krom jiného přinese nové moderní depozitáře a velkou interaktivní expozici Člověk a krajina. Akce potrvá až do roku 2021.

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec, obklopený nevelkým anglickým parkem, nabízí svým návštěvníkům prohlídku více jak třiceti bohatě zařízených místností, které dříve sloužily jako reprezentační a obytné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Další aktuality