Úvod > Co chcete dělat? > Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě
Divadlo Reduta v Brně - nejstarší divadelní budova ve střední Evropě
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Divadlo Reduta v Brně – nejstarší divadelní budova ve střední Evropě

Divadlo Reduta prošlo od roku 1640, kdy soubor budov získalo město Brno, mnoha dramatickými okamžiky. V jejích zdech bylo provozováno divadlo, byla společenským centrem i městskou tržnicí, podlehla třem zničujícím požárům a nesčetněkrát byla přestavována.
Ve zdech této historické budovy bylo provozováno divadlo, byla společenským centrem i městskou tržnicí, podlehla čtyřem zničujícím požárům (v době napoleonských válek sloužila budova dokonce jako lazaret a improvizovaná vojenská ubytovna) a byla nesčetněkrát přestavována.

Zajmavostí je také to, že roku 1767 se v Redutě odehrálo první české představení v Brně Zamilovaný ponocný, nastudované a v češtině provedené bádenskou divadelní společností, a kdy zde se svojí sestrou Nanerl koncertoval jedenáctiletý Wolfgang Amadeus Mozart. Na paměť této významné události byl v roce 2008 před Redutou odhalen Mozartův pomník od Kurta Gebauera.

Reduta se těšila se zájmu brněnského českého i německého divadla, v letech 1945-93 byla sídlem zpěvoherního souboru Národního divadla v Brně. Od 50. let minulého století určena pouze divadelním účelům byla v roce 1993 pro havarijní stav uzavřena a po několikaleté rekonstrukci v říjnu 2005 znovu otevřena. Díky rekonstrukci vynikla umělecká výzdoba stěn Mozartova sálu, kleneb kavárny a výtvarně pojednané teraco v atriu, jež provedl Petr Kvíčala.

Jedinečné skloubení původních architektonických prvků s moderním a technicky skvěle vybaveným interiérem dodává dnešní Redutě na přitažlivosti a činí ji znovu ohniskem, místem pro příjemné zastavení i kulturní zážitek. Do divadla dnes můžete přijít na operu, činohru i balet. K dispozici je zde také půjčovna kostýmů – půjčování pro veřejnost probíhá ve čtvrtek a pátek od 8 do 14 hodin. V době letních prázdnin je půjčovna uzavřena.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Monogram Espresso Bar v Brně

Monogram Espresso Bar v Brně

Brno, Jižní Morava
Monogram Espresso Bar v Brně

Monogram Espresso Bar v Brně

Brno, Jižní Morava
Kavárna Air Cafe

Kavárna Air Cafe

Brno, Jižní Morava