Úvod > Aktuality > Kde si užijte pravé vepřové hody? Na tradičních zabijačkách v únoru a březnu!
Kde si užijte pravé vepřové hody? Na tradičních zabijačkách v únoru a březnu!
"> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Kde si užijte pravé vepřové hody? Na tradičních zabijačkách v únoru a březnu!

  • Vydáno3. února 2022
Jitrnice, jelita a další zabijačkové pochoutky budou v únoru a březnu k ochutnání na několika tradičních zabijačkách. Pozadu ovšem nezůstávají ani tradiční masopustní veselice, kde se také podávají pochoutky z vepřového masa. Vepřové hody a masopust doprovází vystoupení harmonikáře či dechovky a mnohdy jsou připraveny i ukázky „bourání“ vepřového masa.

Masopustní zabijačka na zámku Ohrada

zabijačkaV sobotu 19. února 2022 od 9 do 16 hodin pořádá muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada již tradiční akci s názvem Masopustní zabijačka. Zváni jsou všichni ti, kteří chtějí prožít masopustní veselí a vychutnat si atmosféru tradiční zabijačky s ochutnávkou zabijačkových specialit. V prostorách mysliveckého sálu je připravena výstava historie řeznictví a přeštické prase spolu s prezentací sbírky Národního zemědělského muzea. Nádvoří zámku zaplní řemeslné stánky. Malí návštěvníci si mohou v tvořivé dílně vyrobit papírovou masku nebo si nechat namalovat masku na obličej.

 

Masopustní zabíjačkové hody na Heřmaňáku a Kubáni

jitrniceMilovníci vepřového masa si přijdou 19. února 2022 na Řezáčově náměstí v Praze 7 na své. Zdejší farmářské tržiště Heřmaňák se totiž od 9 do 14 hodin částečně promění v Masopustní zabijačkové hody. Budou se podávat zabijačkové speciality řeznicko-uzenářského rodinného U Kvardů.

O týden později 26. února se "masožravci" mohou těšit na zabíjačkové hody na Kubáni! Návštěvníci trhu se mohou těšit na poctivé jitrnice a jelítka, libovou tlačenku, domácí škvarky nebo řemeslný špek. Přímo na trhu se pak mohou zahřát černou kroupovou polévkou nebo zabijačkovým gulášem. Masopustní pochutiny se budou zapíjet buď Kounickým 12° ležákem anebo Mlékojedskou 11° z Hákova parního pivovaru z Mlékojed.
 

Vepřové hody na Smíchovské náplavce

zabijačkaPřijďte si užít vepřové hody v Praze! Konat se budou v sobotu 26. února na Smíchovské náplavce od 10:00 do 18:00 hodin. Pro návštěvníky budou samozřejmě připraveny klasické zabíjačkové speciality, jako je jitrnice, jelito, prejt, tlačenka, prdelačka nebo ovar. Těšit se můžete také na dobroty z udíren jako klobásy, špeky nebo uzené šunky. Na rožni se boudou točit selátka, a tak se budou ochutnávat různé pečené pochoutky. Nebude chybět ani pečené koleno, bůček, žebírka a škvarky. Kuchaři vám dále naservírují speciality jako trhané vepřové, porchettu, plněné pelmeně nebo segedínský guláš. Návštěvníci také ochutnají maďarskou mangalicu, italské prosciutto, španělský salchichon či iberskou šunku. Sladkou tečkou na závěr se stanou kynuté buchty, koláče a frgály.
 

Bystřický masopust se zabijačkou

bystřický masopustV sobotu 26. února proběhne masopust se zabijačkou i ve Velké Bystřici. Náměstí provoní zabijačkové dobroty i masopustní koblihy. Bude možné ochutnat horkou zabijačkovou polévku přímo z kotle, jitrnice, jelita, tlačenku, klobásy i další voňavé speciality. Kromě domácího souboru Haná zpestří masopust i vystoupení bystřických folklorních souborů a odpoledne vyrazí maškary i s medvědem do ulic. Bystřicí tak opět zazní „Zhosta chaso, zhosta, konec masopusta, ostatke se krátijó, jož se nenavrátijó!“.
 

Mělnický masopust 2022

Mělnický masopustMělnický masopust je naplánován na neděli 27. února 2022. Součástí lidových oslav bude od 10:00 do 17:00 hodin masopustní trh s tradiční zabijačkou U dobrého kance (v ulici Palackého). Připojte se také, masky jsou vítány! Bude se zpívat a dovádět, jak jen to půjde. Průvod projde středem města, vystoupí folklorní soubory a o hudební doprovod obstará Řeznická kapela. Masopustní koblížky napeče pekařství Paul! Sraz masek je u kašny na náměstí Míru v Mělníku ve 14:00 hodin.
 

Pravá chodská zabijačka

Pravá chodská zabijačka a vepřové hody se chystají na 12. března 2022 v pivovaru Chodovar v Chodové Plané. Příchozí se mohou těšit na výrobu a prodej zabijačkových specialit na nádvoří před Starou Sladovnou, originální zabíjačkové pivo na čepu a průvod masek Chodovou Planou v doprovodu dechové hudby.