Úvod > Co chcete dělat? > Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou
Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> 02_Veveri@Svoboda.JPG "> 03_Veveri@Svoboda.JPG "> "> "> "> Hrad Veveří - z lodi na Brněnské přehradě Ladislav Hanousek
Přidat foto
Památky

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.
Hrad Veveří u Brna, který byl kdysi sídlem moravských markrabat, bude lákat letos nejen na zajímavé expozice, ale i  na opravený most, jenž ozdobí sochy světců. K otevření se připravuje expozice o pověstech, které jsou s ním spojeny.

Jako jeden z nejdůležitějších zeměpanských hradů a později centrum rozsáhlého šlechtického panství se Veveří mnohokrát zapsalo do dějin kraje i celé země. Po druhé světové válce ovšem opakovanou snahou o naprosto nevhodná využití areál hradu velmi utrpěl. Teprve na samém konci 20. století začala systematická práce na jeho postupné obnově, která ovšem bude trvat ještě po mnoho let.

V sále za pokladnou si můžete prohlédnout výstavu malovaných erbů majitelů hradu Veveří a také výstavu replik tyčových zbraní 30. leté války. V průjezdu Anglického traktu je pak instalována výstava kresebných rekonstrukcí hradů a jejich zřícenin v údolí řeky Svratky pod názvem "Copuli lapidum".
 

Prohlídkové okruhy

Volná prohlídka areálu hradu
Možnost samostatně si projít všechna nádvoří hradu, včetně vstupu na ochozy Příhrádku, Prachovou věž a vybrané sezonní výstavy v sále za hlavní pokladnou či v přízemí Anglického traktu. Tento okruh je bez průvodce, návštěvníci si sami určí tempo a co vše chtějí vidět.

Okruh I. – reprezentační místnosti 1. patra paláce
V rámci I. okruhu navštívíte reprezentační i privátní pokoje posledních soukromých majitelů hradu Veveří. Tento okruh vás provede celým prvním patrem Paláce – soukromým apartmá mladého hraběte, dětským pokojem a pokojem pro vychovatelku, reprezentačními salony, palácovou jídelnou a prohlídka je zakončena na vyhlídkové terase, odkud je nádherný výhled do okolních Podkomorských lesů a na Brněnskou přehradu.

Na obnoveném prohlídkovém okruhu jsou od července 2021 zceůa nové čtyři reprezentační místnosti. Ve třech z nich uvidíte nové látkové tapety a v další nástěnné malby. Celá prohlídková trasa je koncipována do období 1. pol. 19. století, do období, kdy hrad Veveří vlastnil princ Gustav Vasa – syn sesazeného švédského krále v období napoleonských válek.

Okruh II. (přístupný od 15 let) – stavebně-historický vývoj hradu Veveří
Speciální okruh, který vás provede hradem od sklepů po půdy, objasní některé termíny z historie a architektury, ukáže vám hospodářské zázemí hradu z dob posledních majitelů, ale také gotické prostory, které se na Veveří dochovaly. Tento okruh je fyzicky náročnější (přechody několika pater naráz, přechody z tepla do zimy a naopak).

Lev a orlice. Moravští Lucemburkové a jejich hrad – výstava věnovaná moravské větvi rodu Lucemburků
Stálá expozice v prostorách středověkého hradního paláce je věnována klíčové roli, kterou sehráli členové panovnické rodiny v dějinách Moravy i samotného hradu Veveří v období vrcholné gotiky. Zatímco moravský markrabě Karel, budoucí císař svaté říše římské a český král, sídlil na hradě pouze výjimečně, jeho mladší bratr markrabě Jan Jindřich učinil z Veveří hlavní moravskou panovnickou rezidenci, která zároveň sloužila jako důležitá zemská pevnost, pokladnice a místo důležitých diplomatických jednání. V měsících květen, červen a září v pracovních dnech (úterý – pátek) se vstupné 30 Kč platí na hlavní pokladně (v průjezdu za hradním mostem).
Kaple Matky Boží u hradu Veveří

Kaple Matky Boží u hradu Veveří

Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj
Lesnický park Podkomorské lesy

Lesnický park Podkomorské lesy

Brno, Jihomoravský kraj
Tři kříže ve Veveřím lese

Tři kříže ve Veveřím lese

Veverská Bítýška, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Chata Prýgl

Chata Prýgl

Brno-Kníničky, Jihomoravský kraj
Maximus Resort v Brně

Maximus Resort v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Hotel Atlantis

Hotel Atlantis

Rozdrojovice, Jihomoravský kraj