Úvod > Co chcete dělat? > Masné krámy Moravské Budějovice
Kultura

Masné krámy Moravské Budějovice

V muzeu probíhá rekonstrukce. Předpokládané otevření expozic v sezoně 2022.
V budově bývalých Masných krámů jsou k vidění doklady řemesel venkovských. V jednotlivých dílnách se návštěvník může seznámit s nástroji a výrobky sítařů, barvířů, hrnčířů, kamnářů, kolářů, kovářů, podkovářů, přadláků lnu, sedlářů, ševců a řezníků.

Muzeum řemesel v Moravských Budějovicích má své expozice rozdělené do dvou objektů, a to na zámku a v Masných krámech. Sbírky tvoří unikátní doklady zaniklých i zanikajících řemesel městských a venkovských.

Původní Masné krámy se v Moravských Budějovicích nacházely na dnešním náměstí Míru. První zmínka pochází z roku 1522. Krámy sloužily řadu let, na nátlak místních občanů však byly v roce 1837 zrušeny. V roce 1839 byl vybudován v Purknerově ulici nový objekt ve tvaru podkovy se dvanácti novými obchody. Tento objekt svému účelu sloužil až do 30. let 20. století. Pak zde ještě bývaly klubovny různých spolků, ale jinak objekt dále chátral. Záchranu přinesla až rekonstrukce v roce 1972, kdy byl objekt adaptován na muzeum. Koncem 80. let prošel areál úpravou a v letech 2001-2002 generální rekonstrukcí. Od roku 2003 je tu tak opět muzeum s ojedinělou expozicí řemeslné a průmyslové výroby.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí