Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Festival Krumlov 2023
Koncerty v Pivovarské zahradě
Festivaly

Festival Krumlov 2023

18 koncertů, 12 koncertních míst, stovky zahraničních a českých hudebníků a tanečníků propojí 32. ročník Festivalu Krumlov od 14. července do 5. srpna 2023. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma populární koncerty, výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity.
Festival propojuje unikátního genia loci Českého Krumlova s klasickou hudbou: 18 koncertů hlavního programu se odehraje na 12 výjimečných místech města. Spojí historii s klasickou hudbou napříč uměleckými formami – tancem, pantomimou či velkolepou scénografií.

Do jižních Čech zavítá klavírista Alexander Melnikov, tenorista Charles Castronovo, sopranistky Zuzana Marková, Simona Šaturová a Adriana Kučerová, houslisté Vadim Gluzman a Josef Špaček, kytarista Rafael Aguirre a mnoho dalších. Kromě proslulých sólistů tak do jižních Čech přivedeme i nadané mladé hráče a sólisty předních evropských baletních scén. Na koncertě Vadim Gluzman a mladí talenti totiž oslavíme 50. narozeniny legendárního houslisty společně s vítězi talentové soutěže Virtuosos V4+ a zahajovací koncert budou korunovat originální choreografie Jiřího Bubeníčka v podání ansámblu Les Ballets Bubeníček.

Zahajovací koncert nazvaný Francouzská noc přivede festival po dvaceti letech do poetické scenérie Letní jízdárny. Klavírista Alexander Melnikov uvede Klavírní koncert č. 5 Camilla Saint-Saënse v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Roberta Jindry. Před siluetou českokrumlovského zámku zazní další díla romantismu a impresionismu skladatelů země galského kohouta, Henriho Duparca, Clauda Debussyho Maurice Ravela. Jeho podmanivé Bolero a snovou skladbu Ke hvězdám H. Duparca ozdobí původní choreografie v podání Les Ballets Bubeníček, baletního souboru složeného z předních evropských sólistů. Celý večer připomene jedno z klíčových dat evropské historie - 14. července 1789 – Pád Bastily.

Druhý koncert s titulem Operní gala připomene operního velikána, od jehož narození uplyne 160 let. Díla Giuseppa Verdiho v podání přední operní sólisty Zuzany Markové a Charlese Castronova doprovodí PKF – Prague Philharmonia pod vedením Davida Giméneze Carrerase.

Spojení opery a baletu nazvané Il Boemo&Wranitzky přiblíží skladatele, kteří se v Evropě proslavili v 18.  století. Ačkoli nejsou širší veřejnosti tolik známí, nepochybně patří mezi významné české mistry. Historicky poučenou interpretaci jejich díla zaručí Wranitzky kapelle dirigenta Marka Štilce. Hlas Myslivečkovým áriím propůjčí Simona Šaturová.

Na koncertě Viva España zazní temperamentní i romantické zarzuely, typické španělské operetní melodie, v autentickém podání sólistů Beatriz Díaz a Pabla Garcíy-Lópeze. Kytarista Rafael Aguirre vystoupí s Conciertem de Aranjuez Joaquina Rodriga. PKF – Prague Philharmonia povede dirigent Manuel Hernández-Silva.

Večer titulovaný Bernstein Meets Gershwin propojí oba současníky, od jejichž narození uplyne 125 a 135 let. Klasická i muzikálová díla obou autorů představí zpěváci z newyorské Broadwaye Nikki Renée Daniels a Jeff Kready v doprovodu Severočeské filharmonie Teplice s dirigentem Janem Kučerou.

Festival i po třiceti letech do programu zařazuje nová, netradiční místa. Koncert MIMOřádné spojení slovenského Mucha Quartetu a mima Vladimíra Kulíška tak bude hostit Kulturní centrum Prádelna. Do krumlovské synagogy přinese Alinde Quintet hudbu židovského skladatele Pavla Haase. Věhlasná violoncellistka Meehae Ryo se smyčcovým kvartetem vzdá Poctu Brahmsovi, od jehož narození uplyne 190 let, v galerii Egon Schiele Art Centrum. Městské divadlo zaplní Josef Špaček a MIroslav Sekera nejkrásnějšími duety pro housle a klavír 20. století.

Závěr festivalu bude patřit koncertům NEvážná klasika, kde se v rozverných pěveckých partech se představí sopranistka Patricie Janečková a Monika Jägerová. Pozounista Michal Černý, tubista Milan Podolský, sólisté na psací stroj a jiné překvapivé předměty společně se Severočeskou filharmonií Teplice pod taktovkou Petra Vronského představí klasická díla s prvkem překvapení a žertu. Naším průvodcem bude Jan Budař.

Kromě netradičních lokací bude komorní koncerty hostit i Maškarní sál českokrumlovského zámku. Vystoupí v něm houslista Smetanovo trio nebo vynikající klavírista David Kalhous a jeho hosté, houslistka a klarinetista Xenie a Karel Doležalovi. Dva varhanní koncerty spojí festival s mistrovskými kurzy Mekka varhaníků. V kostele Panny Marie Bolestné a v kostele ve Zlaté Koruně zahrají lektoři Christophe Mantoux, Jaroslav Tůma a Pavel Svoboda i účastníci kurzů. V kostele sv. Mikuláše v Boleticích osvětleném svíčkami vystoupí vokální kvartet Bohemia Voice.

32. ročník festivalu završí koncert Slavné operní sbory a Carmina Burana. Jeho hvězdou bude Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou. Zahraničních sólisty Adrianu Kučerovou, Stevena La BrieAnthonyho Gregoryho ve velkolepém finále doplní Filharmonie B. Martinů vedená Danielem Raiskinem.
 

Doprovodný program


Doprovodný program zdarma nazvaný Festivalová zóna v Klášterní zahradě nabídne nejen koncerty a hudební pikniky – například s Unique Quartet, ale také výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity. Festival tak propojujeme s lokálními muzikanty, výtvarníky a kulturními institucemi, jako jsou kláštery a 3+galerie, městská knihovna, Muzeum a fotoateliér Seidel a další.
 

Program 32. ročníku festivalu


14 / 7 – Pá / 21:00 – Letní jízdárna
Francouzská noc

15 / 7 – So / 21:00 – Letní jízdárna
Operní gala – Opera Gala

16 / 7 – Ne / 11:00 – Klášterní zahrada
Hudební piknik s Unique Quartet

19 / 7 – St / 20:00 – Kulturní centrum Prádelna
MIMOřádné spojení

20 / 7 – Čt / 19:30 – Maškarní sál
David Kalhous a jeho hosté

21 / 7 – Pá / 19:30 – Zámecká jízdárna
Il Boemo & Wranitzky

22 / 7 – So / 20:30 – Pivovarská zahrada
Viva España!

23 / 7 – Ne / 11:00 – kostel Božího těla
Varhanní matiné

25 / 7 – Út / 19:30 – kostel Nanebevzetí Panny Marie, Zlatá Koruna
Koncert duchovní varhanní hudby

25 / 7 – Út / 19:30 – Městské divadlo Český Krumlov
Josef Špaček a Miroslav Sekera

27/ 7 – Čt / 19:30 – Maškarní sál
Smetanovo trio – Smetana trio

28 / 7 – Pá / 20:00 – Zámecká jízdárna
Vadim Gluzman a mladí talenti

29 / 7 – So / 20:30 – Pivovarská zahrada
Bernstein Meets Gershwin

30 / 7 – Ne / 11:00 – Egon Schiele Art Centrum
Pocta Brahmsovi

2 / 8 – St / 19:30 – Synagoga Český Krumlov
Alinde Quintet

3 / 8 – Čt / 20:30 – kostel sv. Mikuláše, Boletice
Bohemia Voice

4 / 8 – Pá / 19:30 – Zámecká jízdárna
NEvážná klasika

5 / 8 – So / 20:30 – Pivovarská zahrada
Slavné operní sbory a Carmina Burana
 

Z historie festivalu


Mezinárodní hudební festival Český Krumlov je významnou kulturní přehlídkou, na které od roku 1992 zní hudba od 15. až po 21. století. Vystoupilo na něm více než 13 tisíc umělců ze 40 zemí světa, mezi nimi světové operní hvězdy Plácido Domingo, Jonas Kaufmann a Renée Fleming, ale i zpěváci Karel Gott, Lucie Bílá nebo operní pěvkyně Dagmar Pecková. Festival každoročně hostí okolo 20 tisíc lidí, kteří navštíví jak večerní koncerty klasické hudby, tak multižánrové koncerty a rozmanité aktivity pro děti i dospělé zdarma, které probíhají po celý den v doprovodném programu Festivalové zóny.

Festival vína Český Krumlov

Přehlídku tuzemských i zahraničních vín, gastronomické lahůdky, ale také přátelská setkání se znalci vína a jedinečnou atmosféru historického města – to vše a mnohem více nabízí Festival vína v Českém Krumlově.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Krumlovský vodácký maraton

Jedna z největších sportovních akcí na jihu Čech přiláká každoročně do Českého Krumlova a jeho okolí stovky milovníků vodáckého sportu, od ryzích amatérů až po mezinárodní elitu.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Francouzská noc v českokrumlovské zámecké zahradě

Festival Krumlov: Francouzská noc – Klavírista Alexander Melnikov, choreografie Jiřího Bubeníčka a noc imprese, romantiky a tance.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Slavnosti pětilisté růže 2023

Víkend 16. – 17. 6. 2023 bude opět patřit v Českém Krumlově tradičním Slavnostem pětilisté růže, které opanují centrum města.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Festival barokních umění v Českém Krumlově 2023

Festival barokních umění je festivalem staré hudby a scénických uměleckých záměrů doby baroka. Snažíme se podat našim divákům, posluchačům a hostům festivalu pohled na původní barokní hudební tvorbu v co nejautentičtějším provedení.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Highline festival Český Krumlov

Další ročník mezinárodního festivalu highline- a slacklinerů v Českém Krumlově se koná 21. – 25. 6. 2023.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Josefa Špaček a Miroslav Sekera v Divadle Český Krumlov

Festival Krumlov: Josef Špaček a Miroslav Sekera – Nejkrásnější dueta 20. století pro housle a klavír
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Červená brána v Českém Krumlově

Červená brána se nachází při vstupu na I. nádvoří zámku Český Krumlov. Jedná se o dvoukřídlá dřevěná vrata se znakem rodu Schwarzenberků.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Latrán v Českém Krumlově

Latrán je jedna z historických částí města Český Krumlov a nachází se v severovýchodní části města.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

3+ galerie – výstava ilustrací s programem pro děti

Vstupte do světa fantazie . 3+ galerie je místo, kde můžete snít s otevřenýma očima, kde jsou děti až na prvním místě, a kde objevíte sbírku těch nejkvalitnějších knižních ilustrací pro děti z celého světa.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Historická herna v českokrumlovských klášterech

Historická herna (interaktivní expozice) je tematicky zařízená místnost pro děti přibližují řemesla, tradiční znalosti nejen středověku a život šlechty v době gotiky a renesance.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Medvědárium Český Krumlov

Na českokrumlovském zámku láká návštěvníky kromě samotného zámku také pohled na medvěda hnědého, který je na zámku chován již od doby Rožmberků. Místní medvědárium nejvíce přitahuje malé návštěvníky zámku.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Muzeum voroplavby Český Krumlov v kostele sv. Jošta

Jedinečné muzeum v kostele sv. Jošta vás seznámí s historií a tradicemi voroplavby. Součástí expozice je i prohlídka krovů kostela sv. Jošta, na které se dřevo plavilo ve vorech. Při návštěvě expozice můžete využít vyhlídku z věže kostela.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Segway tours v Českém Krumlově

Nabízíme atraktivní zážitkovou jízdu na vozítku Segway po Českém Krumlově. Trasy zvládne široké věkové spektrum zákazníků (8 až 70 let). Po celou dobu jízdy vám bude k dispozici instruktor, který vás na stroji zaučí a trasu absolvuje s vámi. Zaučení je jednoduché a rychlé.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká apartmá v Českém Krumlově

Přímo u krumlovského zámku v samém srdci města stojí hned tři středověké domy nabízející kvalitní ubytování: U trumpetisty, U tří havranů a U kominíka.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Hotel Monastery Garden v Českém Krumlově

Designový hotel Monastery Garden naleznete v centru Českého Krumlova, v blízkosti zámku, náměstí Svornosti a kostela sv. Jošta. Hotel Monastery Garden nabízí velmi příjemné ubytování, bezplatné Wi-Fi, bar a terasu.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Pizzerie Nonna Gina v Českém Krumlově

Pizzerie Nonna Gina, to je tradiční italská kuchyně! Nechybí ani velký výběr nejlepších italských vín. Podnik vede rodilý Ital, který vám nabídne skvělou pizzu i domácí těstoviny.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Apartments Latrán 43

Apartmány Latrán 43 nabízí moderní ubytování v sousedství zámku Český Krumlov v historické měšťanské budově.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Le Jardin Restaurant Hotelu Bellevue Český Krumlov

Hotel Bellevue se nachází v těsné blízkosti Státního hradu a zámku Český Krumlov. Hotel je již od počátku své existence znám svoji charakteristickou atmosférou doplněnou prvotřídními službami. Vynikající gourmet restaurant Le Jardin snese srovnání i s těmi nejlepšími restauracemi v Praze.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Papa's Living Restaurant

Kvalitní servis, prvotřídní kuchyně a dostupné ceny v historickém centru města Český Krumlov.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Bistro Pršuterie Klika v Českém Krumlově

Bistro Pršuterie Klika je v Českém Krumlově velmi oblíbeným bistrem a restaurací. Spousta gastronápadů, lahodný pršut a domácí sezónní lahůdky všeho druhu. Přijďte ochutnat.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Pivovarská restaurace Eggenberg v Českém Krumlově

V prostorách bývalých pivovarských lednic nad ležáckými sklep se nachází restaurace s pivnicí.
Český Krumlov, Jihočeský kraj