ÚvodKalendář akcíFestivalyFestival Krumlov 2024
Smetana 200
Festivaly

Festival Krumlov 2024

Během 32 let existence se festival stal jedním ze tří největších festivalů vážné hudby v České republice a nabídl 565 koncertů a představení, během nichž se představilo téměř 13 000 účinkujících ze 40 různých zemí.
Přes třicet koncertů 33. ročníku Festivalu Krumlov od 12. července do 3. srpna propojí téma Múzy inspirující a tvořící. Festival divákům přiblíží, co bylo inspirací ke vzniku velkých děl klasické hudby, ať to byla třeba skladatelova vášeň ke konkrétní femme fatale, nebo inspirace českou krajinou, národní hrdostí, či historií. Do Českého Krumlova zavítají také dnešní „Múzy“, významné umělkyně současnosti. 

Pozoruhodné ženy vystoupí i v rolích, ve kterých je stále ještě nevídáme často – ať je to dirigentka, režisérka, či skladatelky. Festival svým hlavním i doprovodným programem oslaví také Rok české hudby. Kromě výročí Bedřicha Smetany, kterému věnuje nejen zahajovací koncert, letos v programu obzvlášť akcentujeme tvorbu českých skladatelů a skladatelek. Velkolepá závěrečná baletně-hudební produkce připomene ještě jedno světové jubileum, a to 460. výročí narození dramatika Williama Shakespeara.

Pozvání na festival přijali významní sólisté: barytonista Plácido Domingo a sopranistky Serena Sáenz a Ester Pavlů, či houslistka Esther Abrami vystoupí společně s mladými vítězi soutěže Virtuosos V4+. Rovněž poprvé se českému publiku představí akordeonistka Ksenija Sidorova v jihoamerickém laděném programu s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Jak je pro festival příznačné, opět propojí hudbu s dalšími uměleckými obory. Naváže na spolupráci s renomovaným choreografem Jiřím Bubeníčkem, který se svým souborem Les Ballets Bubeníček podtrhne zahajovací a závěrečný koncert baletní choreografií. 

Festival Krumlov (oficiálně Mezinárodní hudební festival Český Krumlov) otevře koncert Smetana 200: Má Vlast. Velkolepé zahájení bude poprvé zakomponováno do městského parku lemovaného řekou Vltavou. Naše nejnárodnější hudební dílo tak zazní v malebné přírodní scenérii v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou Aleny Hron doplněné o choreografii Jiřího Bubeníčka pro čtrnáct tanečníků.

Druhý festivalový večer uvede tradiční Operní gala. Nezapomenutelný koncert představí Plácida Dominga ve výběru jeho nejoblíbenějších operních melodií. Diváci tak budou moci zažít jeho výjimečný hlas a umění naživo po třech letech, kdy se na Festivalu Krumlov a také v České republice představil naposledy. Na koncertě vystoupí společně se španělskou sopranistkou Serenou Sáenz, která mj. na soutěži Operalia 2022 vyhrála cenu Zarzuela Prix a v letošním roce debutovala ve Vídeňské státní opeře, a českou mezzosopranistkou Ester Pavlů, která pravidelně vystupuje ve Vídni i ve Státní opeře v Praze. Orchestr PKF – Prague Philharmonia povede italský dirigent Alessandro Crudele.

Speciální doprovodný program zahajovacího víkendu představí tvorbu a život Bedřicha Smetany a dalších českých skladatelů. Do městského parku zavítá hudební průvod, na který navážou koncerty, naučné hry, výstava Slavní čeští skladatelé a další. Oba večery vyvrcholí videomappingem na dominantě města – kostele sv. Víta.

Mezi další hlavní projekty 33. ročníku bude patřit Noc v Hollywoodu věnovaná zakladateli filmové hudby Erichu von Kongoldovi, jeho oscarovým následovníkům i současným skladatelům soundtracků jako je John Williams. Hravá opereta, hvězdný muzikál postaví vedle vrcholů operety 19. století současné muzikály Cats, Fantom opery nebo Jesus Christ Superstar Andrewa Lloyda Webera.
 

Festivalová místa

V letošním roce festival zaplní třináct koncertních míst, z toho tři zcela poprvé. Premiérově zavítá do Jezuitského sálu, kostela ve Svatém Kameni a městského parku, kde se odehraje zahajovací víkend festivalu.

Symbolicky na hraniční čáře v téměř zaniklé sudetské obci Svatý Kámen proběhne mezinárodní projekt připomínající dva skladatele, od jejichž narození uběhne v příštím roce 200 let.  Na koncertu Bruckner / Smetana 200 zazní v podání rakouského sboru Hard-chór a českého Kühnova smíšeného sboru skladby Antona Brucknera a Bedřicha Smetany a díla dalších českých a rakouských skladatelů.

V Jezuitském sále Hotelu Růže zazní Pocta českým skladatelkám houslistky Elizabeth Jiřičkové jako paralela ke koncertu Pocta českým skladatelům v městském divadle s Terezií Fialovou a Jiřím Bártou.

Belfiato Quintet připomene v synagoze mimo jiné dílo Pavla Haase, od jehož smrti v koncentračním táboře Osvětim uplyne 80 let. V Egon Schiele Art Centru se prolne hudba a výtvarné umění. Malíř Vladimír Kiseljov vytvoří přímo při koncertu houslistky Ludmily Pavlové a perkusisty Štěpána Hona originální malbu.

Po dva večery zaplní zámecké barokní divadlo Španělská barokní zarzuela skladatele Sebastiána Duróna nazvaná Válka gigantů.  Inscenace vznikla v režii a choreografii Andrey Miltnerové v podání Musicy Florey a Collegia Florea pod vedením dirigenta Marka Štryncla. 

Doprovodný program Festivalové zóny v Klášterní zahradě nabídne zdarma od čtvrtka do neděle koncerty, hudební pikniky, rozhovory s umělci, výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity. Nově zónu obohatí Filharmoniště – spojení klasické hudby a hřiště určené pro rodiče s dětmi, veřejné čtení, dramaturgické úvody ke koncertům a další.

Festival již druhým rokem pokračuje v podpoře mladých tanečníků díky Bubeníček Ballet Masterclasses. Účastníci kurzů se zdokonalují pod vedením předních evropských baletních tanečníků, se kterými nakonec vystoupí v choreografii závěrečného koncertu festivalu.
 
Letos poprvé festival přichází s masterclass i pro mladé hudebníky. Houslistka Ester Abrami se zaměří na interpretaci Dvořákova Koncertu pro housle a orchestr a moll a předá své zkušenosti s prezentací klasické hudby a ze života umělce v současném světě digitálních medií a sociálních platforem.
 

Z historie festivalu

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov je významnou kulturní přehlídkou, na které od roku 1992 zní hudba od 15. až po 21. století. Vystoupilo na něm více než 13 tisíc umělců ze 40 zemí světa, mezi nimi světové operní hvězdy Plácido Domingo, Jonas Kaufmann a Renée Fleming, ale i zpěváci Karel Gott, Lucie Bílá nebo operní pěvkyně Dagmar Pecková. Festival každoročně hostí okolo 20 tisíc lidí, kteří navštíví jak večerní koncerty klasické hudby, tak multižánrové koncerty a rozmanité aktivity pro děti i dospělé zdarma, které probíhají po celý den v doprovodném programu Festivalové zóny.Ohlédnutí za 32. ročníkem Festivalu Krumlov

Aktuality

Sbírka ilustrací pro děti a Český Krumlov ve staletích

Dlouhodobé zacílení části klášterů pro rodiny s dětmi vyvrcholilo získáním největší evropské sbírky ilustrací pro děti. Ty jsou nyní vystavovány vždy s aktuální výstavou.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Vánoce v Klášterech Český Krumlov 2024

Unikátní komplex starobylých klášterních budov v centru Českého Krumlova nabízí i přes zimu spoustu zajímavých akcí. Připraveny jsou prodejci v řemeslné uličce, děti se zabaví v dílničkách. Večer se konají adventní komentované prohlídky.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Hradozámecká noc na zámku Český Krumlov

Večerní individuální prohlídka.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Rozloučení s létem s kapelou Škwor a kapelami ze Skutečné Ligy

Rozloučení s létem s kapelou Škwor a kapelami ze Skutečné Ligy.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Noc v Hollywoodu

Na koncertě Festivalu Krumlov zmapuje PKF – Prague Philharmonia pod vedením Jana Kučery vývoj filmové hudby. V Pivovarské zahradě zazní oscarové melodie Ericha Korngolda, Miklóse Roszy či Maxe Steinera ale i novodobých velikánů jakými jsou John Williams, Maurice Jarre či Jerry Goldsmith.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Hravá opereta – hvězdný muzikál

Nejslavnější operety a muzikálové melodie z Broadwaye na Festivalu Krumlov zapějí domácí i světové hvězdy Michaela Gemrotová-Štiková, Morgan James, Daniel Matoušek a Hugh Panaro. V Pivovarské zahradě je doprovodí Severočeská filharmonie vedená dirigentem Janem Kučerou.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Shakespeare 460 – Romeo a Julie

Festival Krumlov zakončí koncert na počest 460 let od narození Williama Shakespeara a uvede téma jeho hry Romeo a Julie v pojetí čtyř hudebních skladatelů a doplněné baletní choreografií Jiřího Bubeníčka. PKF–Prague Philhamormonia provede Shakesperovským večerem dirigent Tomáš Brauner.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Grafický workshop – gázotisk

O víkendu 20.–21. července proběhnou v dílně Portu 1560 dva jednodenní grafické workshopy pod vedením výtvarnice a členky SČUG Hollar Zuzany Růžičkové.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Červená brána v Českém Krumlově

Červená brána se nachází při vstupu na I. nádvoří zámku Český Krumlov. Jedná se o dvoukřídlá dřevěná vrata se znakem rodu Schwarzenberků.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Latrán v Českém Krumlově

Latrán je jedna z historických částí města Český Krumlov a nachází se v severovýchodní části města.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Historická herna v českokrumlovských klášterech

Historická herna (interaktivní expozice) je tematicky zařízená místnost pro děti přibližují řemesla, tradiční znalosti nejen středověku a život šlechty v době gotiky a renesance.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

3+ galerie – výstava ilustrací s programem pro děti

Vstupte do světa fantazie . 3+ galerie je místo, kde můžete snít s otevřenýma očima, kde jsou děti až na prvním místě, a kde objevíte sbírku těch nejkvalitnějších knižních ilustrací pro děti z celého světa.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Skřítkov Český Krumlov

Muzeum miniatur – trvalá expozice ručně vyrobených skřítků a víl.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Medvědárium Český Krumlov

Na českokrumlovském zámku láká návštěvníky kromě samotného zámku také pohled na medvěda hnědého, který je na zámku chován již od doby Rožmberků. Místní medvědárium nejvíce přitahuje malé návštěvníky zámku.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Muzeum voroplavby Český Krumlov v kostele sv. Jošta

Jedinečné muzeum v kostele sv. Jošta vás seznámí s historií a tradicemi voroplavby. Součástí expozice je i prohlídka krovů kostela sv. Jošta, na které se dřevo plavilo ve vorech. Při návštěvě expozice můžete využít vyhlídku z věže kostela.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká apartmá v Českém Krumlově

Přímo u krumlovského zámku v samém srdci města stojí hned tři středověké domy nabízející kvalitní ubytování: U trumpetisty, U tří havranů a U kominíka.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Hotel Monastery Garden v Českém Krumlově

Designový hotel Monastery Garden naleznete v centru Českého Krumlova, v blízkosti zámku, náměstí Svornosti a kostela sv. Jošta. Hotel Monastery Garden nabízí velmi příjemné ubytování, bezplatné Wi-Fi, bar a terasu.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Pizzerie Nonna Gina v Českém Krumlově

Pizzerie Nonna Gina, to je tradiční italská kuchyně! Nechybí ani velký výběr nejlepších italských vín. Podnik vede rodilý Ital, který vám nabídne skvělou pizzu i domácí těstoviny.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Apartments Latrán 43

Apartmány Latrán 43 nabízí moderní ubytování v sousedství zámku Český Krumlov v historické měšťanské budově.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Zapa Bar v Plzni

Přesvědčte se o kvalitě a originalitě míchných nápojů v Zapa Bar Drinks & Cocktails hned ve dvou městech v České republice – v Plzni a Českém Krumlově. Kromě posezení, firemních i jiných akcí, můžete vyzkoušet i službu výuky míchaných nápojů.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Pension Mono

Pension Mono je moderní, nově zrekonstruované ubytovací zařízení v samém srdci historického města Český Krumlov.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Le Jardin Restaurant Hotelu Bellevue Český Krumlov

Hotel Bellevue se nachází v těsné blízkosti Státního hradu a zámku Český Krumlov. Hotel je již od počátku své existence znám svoji charakteristickou atmosférou doplněnou prvotřídními službami. Vynikající gourmet restaurant Le Jardin snese srovnání i s těmi nejlepšími restauracemi v Praze.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Papa's Living Restaurant

Kvalitní servis, prvotřídní kuchyně a dostupné ceny v historickém centru města Český Krumlov.
Český Krumlov, Jihočeský kraj