Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou
Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou

Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v roce 1652. Postupně byl klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.
Exilová rezidence posledního hesenského kurfiřta v Hořovicích. Původně barokní stavba upravovaná v 19. století. První prohlídková trasa nabízí v bohatě vybaveném interiéru putování zámeckou historií, druhá trasa pak seznamuje veřejnost s tím, jak se bavili malí aristokraté. Šlechtické hry a hračky z období od 17. do 20. století tu budí zaslouženou pozornost.

Reprezentační prostory (základní okruh I.)
Základní prohlídkový okruh. Byl otevřen 30. 6. 2018. Nejkrásnější reprezentační prostory zámku představují historii 18. a 19. století v komnatách pánů z Vrbna a Bruntálu, na které navazují apartmány kurfiřta Friedricha Wilhelma I. a jeho choti. Prohlídka zahrnuje i Hlavní sál a kapli.

Soukromá apartmá (základní okruh II.)
Základní prohlídkový okruh. Prohlídka představuje v prvním patře zámku patnáct pokojů, autenticky vybavených obytných místností posledních šlechtických majitelů zámku a v přízemí prostory pro služebnictvo.

Hry a hračky malých aristokratů
Výběrový prohlídkový okruh. Výstava hraček šlechtických dětí z depozitářů hradů a zámků.
 

Z historie zámku

Roku 1626 koupil hořovické panství se starým zámkem nechvalně známý Jaroslav Bořita z Martinic. Ve druhé polovině 17. století již starý zámek nevyhovoval soudobým nárokům šlechty, která proto přikročila k výstavbě zámku nového. Rozlehlý zámek nechali vystavět na počátku 18. století pánové z Vrbna a Bruntálu v barokním stylu. Hrabě Rudolf z Vrbna byl mimořádně vzdělaným mužem s hlubokým profesionálním zájmem  o přírodní vědy. Hanavská knížata patřila k staré německé šlechtě a Friedrich Wilhelm byl posledním kurfiřtem Hesenským. Oba rody rozvíjely na Hořovicku výrobu litiny, jejíž význam dosahoval evropské úrovně již v 19. století.

Svoji současnou podobu objekt získal díky několika přestavbám z 2. poloviny 19. století, kdy celé panství koupila hesenská knížecí rodina pánů z Hanau, v jejímž majetku zůstal až do roku 1945. Poslední majitel zámku, hrabě Jindřich z Hanau–Schaumburgu se za druhé světové války jako voják aktivně zapojil do akci německé armády. Proto mu v červnu 1945 byly majetky na základě Benešových dekretů zkonfiskovány. Hořovický nový zámek zabral na tři červnové týdny roku 1945 oddíl sovětské armády, který jej vyraboval a značně zdevastoval. Z této rány se pak zámek ještě dlouho vzpamatovával. Dnes je státním majetkem.


Zámecký park se Sluneční branou

Park v přírodně krajinářském stylubohatou kolekci domácích i zahraničních dřevin. Překrásná pozdně barokní Sluneční brána je zasazena do pilířů nesoucích sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Z této proslulé dílny pocházely všechny sochy v parku. Za Rudolfa z Vrbna (kolem roku 1800) byla provedena poměrně citlivá úprava francouzského parku na park přírodně krajinářský, přičemž hlavní lipová alej a ostatní cesty zůstaly zachovány. Úpravy za dědiců knížete Fridricha Wilhelma Hessenského, byly poznamenány necitlivostí a nedostatkem odbornosti. V letech 1908 – 1917 byl vybudován obdélníkový rybník za zámkem vlevo od osové aleje. Plocha dna rybníka byla 3 760 m2 a hloubka 0,80 m. Z vykopaného materiálu byla nad severozápadní hrází rybníka upravena dvoustupňová terasa, zpevněná na vnější straně výsadbou dřevin a na vnitřní straně vydrnováním. V důsledku špatně provedených betonářských prací rybník ztrácel vodu. Proto byl o několik let později  beton vytrhán a dno rybníka zatravněno.

Poplatné zájmům majitele zámku bylo i vybudování tenisového kurtu ve východní části parku vlevo od osové aleje roku 1909 a dalších staveb, které převážně již zanikly nebo jsou v dezolátním stavu. Za posledního majitele Jindřich Schaumburka byl v letech 1939 – 1940 vybudován bazén na koupání na jižní straně parku.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Zelený Strom Hořovice

Hotel Zelený Strom Hořovice

Hořovice, Středočeský kraj
Pension Villa Hořovice

Pension Villa Hořovice

Hořovice, Středočeský kraj
Hotel a restaurace U Parku v Hořovicích

Hotel a restaurace U Parku v Hořovicích

Hořovice, Středočeský kraj
Penzion Ranch Hořovice

Penzion Ranch Hořovice

Hořovice, Středočeský kraj