Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka
Památky

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.
V roce 2008 byl areál zapsán jako vůbec první česká památka na seznam Evropského kulturního dědictví. Hodnota a výjimečnost Dolní oblasti Vítkovic spočívá jednak v technologické návaznosti těžby uhlí, jeho koksování a výrobě surového železa ve vysokých pecích, druhak v poměrně dlouhé kontinuitě – železo se tu nepřetržitě vyrábělo od dvacátých let 19. století téměř až do konce 20. století.

Vítkovické železárny založil v roce 1828 arcivévoda Rudolf Jan, arcibiskup olomoucký. Mělo se tu zpracovávat železo, vyrobené v dřevouhelných vysokých pecích v Čeladné a Frýdlantě. Roku 1830 byla v Rudolfově huti uvedena do provozu první pudlovací pec v zemích tehdejší habsburské monarchie, konstruovaná podle projektu profesora vídeňské polytechniky F. X. Riedla, roku 1836 se připojila první vysoká pec. V roce 1843 už tvořily areál železáren dvě vysoké pece, slévárna, pudlovna, válcovna, kolárna a kotlárna.

V roce 1857 byl v těsné blízkosti hutě otevřen důl Hlubina jako zdroj paliva do vysokých pecí a od té doby na sebe celý technologický tok navazoval v jediném průmyslovém komplexu. Spojení mezi jednotlivými částmi výroby zajišťovaly pásové dopravníky, zavážecí zařízení a dopravní mosty. Areál jednoho z nejhlubších dolů v ostravském revíru prošel mnoha přestavbami. Nejvýrazněji se do podoby důlních objektů zapsali architekti F. Neumann a O. Bém.

Těžba uhlí byla ukončena roku 1991, v roce 1998 se zastavil provoz pecí a z areálu se stala technická památka bez provozu. V témže roce u příležitosti 170. výročí založení železáren byla před administrativní budovou železáren vztyčena busta zakladatele arcivévody Rudolfa Jana.
 

Prohlídky areálu Dolu Hlubina

Prohlídky areálu národní kulturní památky Důl Hlubina a Vysoké pece č. 1 zajišťuje Dolní oblast Vítkovice. Prohlídky trvají přibližně 100 minut a vychází se od návštěvnického centra v budově Velínu ve Vítkovické ulici. Prohlídky probíhají od pondělí do pátku v 10:00 a 14:00 hodin. Během víkendu v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodin.

A – Vysokopecní okruh včetně návštěvy Bolt Tower: "Adrenalinový" okruh vás zavede na vyhlídku až do výšky téměř 80 m, dostanete se do nitra Vysoké pece a dozvíte se vše o výrobě surového železa. Během prohlídky absolvujete trasu, na které se dozvíte jak krok po kroku v tajemných útrobách vítkovických železáren vznikalo surové železo. Z vrcholu věže Bolt Tower, která dosahuje do výšky téměř 70 metrů, se pak naskýtá jedinečná vyhlídka na Ostravu a její okolí. Prohlídka trvá cca 100 minut.

B – Vysokopecní okruh (bez Bolt Tower): Okruh je zaměřen na výrobu surového železa a historii Dolních Vítkovic. Zahrnuje unikátní výjezd skipovým výtahem po trase vsázky Vysoké pece. Doba prohlídky cca 100 minut.

C – Uhelný okruh – povrchová prohlídka: Uhelný okruh vás provede územím dolu Hlubina s atraktivní návštěvou uvnitř těžní věže, dozvíte se vše nejen o těžbě uhlí, ale také o jeho přeměně v koks a využití v souvislosti s vysokou pecí. Součástí trasy je i představení zrekonstruovaných objektů tohoto areálu včetně Jantarové lávky. Novinkou roku 2018 je unikátní původní těžní stroj, který si prohlédnete v budově Strojovny těžních strojů. Zhruba půl století díky tomuto stroji fáraly tisíce horníků do dolu Hlubina. Těžní klec se tahem stroje pohybovala při přepravě horníků rychlostí 10 metrů za sekundu (36 kilometrů za hodinu), při dopravě uhlí a dalšího nákladu dokonce 16 metrů za sekundu (57 km/hod).

D – Kombinovaný okruh: kombinace Vysokopecního okruhu včetně návštěvy Bolt Tower (A) a Uhelného okruhu (C). Doba prohlídky cca 200 minut.

Malý okruh – Využijte možnosti unikátní návštěvy kavárny Bolt Café/Malý okruh s průvodcem v prodlouženém čase do 22.00. Celá tato trasa je bezbariérová.
 

Kulturně společenské centrum na dole Hlubina

Každou neděli se v rámci prohlídky Projekt DOV můžete podívat do moderní multifunkčníauly Gong, vzniklé vestavbou do původního plynojemu z roku 1924.

Z bývalého černouhelného dolu Hlubina vzniklo výchovné, vzdělávací a také kulturně společenské centrum. Budovy, které dříve sloužily jako koupelny nebo prostor bývalé těžní jámy s památkově chráněnými kompresory se proměnily v netradiční vzdělávací ateliéry, klubovny, zkušebny, místnosti pro výuku, prezentační prostory nebo sály. Areál bude netradičním způsobem sloužit nejen k výuce technických, ale také humanitních oborů. Kromě seminářů se v nových prostorách budou konat také koncerty, festivaly i výstavy.

K nejstarším a architektonicky nejcennějším budovám patří staré koupelny z roku 1899, které využívali horníci při fárání. Nyní se staly těžištěm Provozu Hlubina, proměnily se v denní a noční klub, kavárnu, ateliéry pro dílny, sál pro divadlo a tanec i informační stánek. Proměnou prošla i bývalá jídelna, postavená v bruselském stylu v 50. letech minulého století.

V budově ATR Studios, v bývalé trafostanici, je 17 samostatných ateliérů nabízejících prostor pro malířskou, grafickou, fotografickou, designovou a architektonickou tvorbu.

Zajímavá budova se nachází na téměř samém začátku areálu – je nazvaná Cineport, jsou tu dva promítací sály. Jeden pro 60 návštěvníků a druhý, spíše studijní, s 25 místy. Dříve zde bývaly nové koupelny.
 

Lávka Josefa Pleskota

V průběhu roku 2023 bude dána do provozu nová stavba architekta Josefa Pleskota, který se podílel na celkové rekonverzi Dolních Vítkovic. Jedná se o lávku přes řeku Ostravici, která spojí Dolní Vítkovice s centrem Ostravy. Pro Dolní Vítkovice se tak otevře možnost přivítat mezi návštěvníky i nadšené cyklisty a pěší turisty.

Důl Hlubina

Hudba ve filmu

Filmová hudba je pro vyznění díla prý stejně zásadní jako jeho obrazová část. Chuei Iwasaki, dirigent původem z Japonska, představí spolu s orchestrem hudbu z hollywoodských trháků i méně známých snímků. Hudba z filmů Den nezávislosti, Schindlerův seznam, Titanic, Statečné srdce, …
Ostrava, Moravskoslezský kraj

My Leonard Cohen – Gong Ostrava

Kanadský hudebník Leonard Cohen naposledy navštívil Prahu v roce 2013. Letos, přesně deset let od jeho fenomenálního úspěchu, se do Česka vrací jeho písně v podání show My Leonard Cohen. Zpěvák a klavírista Stewart D’Arrietta, který vzdává poctu bluesové ikoně, vystoupí u nás vůbec poprvé.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Závěrečný koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava

Skladbu Nu.Mu.Zu napsal Gruzinec Kančeli a vytvořil ji na objednávku Seattleského symfonického orchestru a Belgického národního orchestru. Zazní také Osmá symfonie Schuberta a večer uzavře Novákova Dido.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Beats for Love 2023

Beats for Love je festival taneční hudby pořádaný v jádru industriální národní kulturní památky. Prostředí Dolních Vítkovic plné železných kulis se na čtyři dny zaplní spoustou hudby a programu. Vzniká tak jedinečná atmosféra plná zábavy a zážitků.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Galerie Gong v Dolních Vítkovicích

Nová Galerie Gong vznikla rozšířením uměleckého záběru Milan Dobeš Musea a je součástí vzdělávacího komplexu, který nabízí Dolní oblast Vítkovice. Galerie byla otevřena v březnu 2022.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Museum+ v Ostravě

Nové státní muzeum sídlící v Ostravě, jehož cílem je zachránit vysoké pece 4 a 6 v bývalých Vítkovických železárnách.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Výdušná jáma v Dolních Vítkovicích – kreativní akademie

V památkově chráněných Dolních Vítkovicích v Ostravě prochází rekonstrukcí další průmyslová perla – budova staré výdušní jámy. Budovu z režného zdiva čeká nový kabát od architekta Kamila Mrvy, který pro ni navrhl velkou prosklenou nástavbu. Stavební práce by měly být hotovy do konce roku 2021.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Cokafe Dolní Vítkovice

Areál ostravských Dolních Vítkovic skrývá kavárnu, pražírnu a cukrárnu Cokafe.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Hotel Veronika Ostrava – Vítkovice

Hotel Veronika Ostrava se nachází v městské části Vítkovice, na hlavním náměstí tohoto městského obvodu, cca 2 km od centra Ostravy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Kavárna Starbucks v Ostravě

Kavárny Starbuck se staly majákem pro milovníky kávy po celém světě. Proč si vybrali právě Starbucks? Protože vědí, že zde vždy naleznou upřímné jednání, příjemnou atmosféru a fantastický šálek dokonale pražené a skvěle připravené kávy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Restaurace Roxbery

Roxbery je restaurace s mezinárodní kuchyní, kde si každý gurmán může najít v naší nabídce to, co právě jej zaujme.
Ostrava, Moravskoslezský kraj