Úvod > Kalendář akcí > Letní Letná 2020 – mezinárodní festival nového cirkusu a divadla
Letní Letná 2020 – mezinárodní festival nového cirkusu a divadla
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
13.8.
31.8.
+ Přidat foto

Letní Letná 2020 – mezinárodní festival nového cirkusu a divadla

Kdy 13. srpen 2020 - 31. srpen 2020 Festivaly
Letní Letná - festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění. Do Prahy přiváží ty nejlepší soubory z celého světa. 17. ročník festivalu Letní Letné proběhne v roce 2020 tradičně v Letenských sadech.

Unikátní představení světových hvězd nového cirkusu, největší přehlídka domácích souborů, klaunérie, open air představení, hudební program, filmové projekce, workshopy i pořady pro děti. V rámci doprovodného programu se můžete těšit na žonglérské dílny, žonglérský den,  bibliocirkus Oskar, víkend se Zdravotním klaunem, cirkusové dílny Cirkusu LeGrando či den s Českou televizí.


Hlavní festivalové městečko s cirkusovými stany a občerstvením najdete v Letenských sadech. Každý den tu na diváky čekají divadelní představení, výtvarné dílny a další kreativní aktivity – a to vše v letní a příjemné, až starosvětské cirkusové atmosféře.

Historie festivalu
V průběhu čtrnácti ročníků představila nejen prestižní soubory z celé Evropy, ale uvedla také umělce z Austrálie, Kanady, Mexika či Uruguaye. Festival přivezl takové špičky světového nového cirkusu, jako jsou například soubory Cirque Ici, Cirque Trottola, Les Colporteurs, 7 Fingers, Cirkus Cirkör, Compagnie XY, Cirque Baroque, Cahin Caha, Malabar, Atelier Lefeuvre & André, Cie Galapiat, Le Boustrophedon Cirque Trottola & Petit Théâtre Baraque, Cirque Inextremiste, La Compagnie du Poivre Rose, NoFit State Circus, Compagnie Rasposo, Cirque Alfonse, Collectif Malunés a další.

Letní Letná je jedinou přehlídkou svého druhu a rozsahu v České republice a okolních zemích. Festival se poprvé konal v roce 2004 a během čtrnácti let se stal nedílnou součástí nejen české, ale i evropské kulturní mapy - stal se akcí, která u nás nemá obdoby. Atraktivita festivalu neustále roste – v prvním roce navštívilo 60 představení a koncertů 6.300 diváků, v roce 2017 jich na více než 190 představeních bylo již přes 45.000.

Od svého založení uvedl festival 1.477 představení, které celkově navštívilo přes 324.000 diváků. Program vždy uvádí aktuální inscenace, které jsou v České republice a mnohdy i ve Střední Evropě uváděny premiérově, představuje soubory s vynikajícím renomé, patřící ke špičce a ověnčené mezinárodními cenami.

Letní Letné se na straně jedné daří přitáhnout každý rok obrovské množství diváků (v posledních letech přes 40.000), na straně druhé si uchovává příjemnou letní, až starosvětskou cirkusovou atmosféru, která není narušena masovostí nebo komerční vlezlostí. Letní Letná se tak stala místem pro setkávání přátel, známých, rodin s dětmi a aktivní trávení volného času.

Pro roky 2015-2018 získala Letní Letná značku EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe, kterou iniciovala organizace European Festivals Association. Celkově byly v Evropě vybrány na základě hodnocení odborníků a mezinárodní poroty festivaly z 31 zemí.

Festival se intenzivně a dlouhodobě snaží o rozvoj a propagaci novocirkusové scény, pravidelně proto podporuje a pořádá setkání odborníků i setkání umělců s veřejností.
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 12. 2019