Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna
Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna
"> "> Zámek Valeč "> Hrabě Špork "> Vernisáž před zámkem "> Expozice fresek "> Kostel Nejsvětější Trojice "> Braunárium "> Teatron v rekonstrukci "> Výstava "> Správní budova "> zámek Valeč
Přidat foto
Památky

Zámek Valeč a barokní skvosty Matyáše Bernarda Brauna

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna. Navštívit můžete dvě audiovizuální expozice. Zpestřením jsou víkendové noční prohlídky s lucernou.

První písemné zmínky o Valči jsou z poloviny 14. století, kdy je statek uváděn jako rozdělené zboží, držené bratry Ctiborem a Benešem z Valče. Až z roku 1526 je také první písemná zpráva zmiňující výslovně zámek. V této době se však označení zámek užívalo i pro hrady. Na počátku 18. století byl zámek barokně přestavěn. V roce 1945 bylo sídlo posledním majitelům, na základě Benešových dekretů, zkonfiskováno. Po válce se zámek stal na krátkou dobu sanatoriem pro válečné veterány, v 50. letech útočištěm pro korejské děti a na dlouho poté dětským domovem. V roce 1976 zámek zachvátil zničující požár. Obnova zámku trvá dodnes.

Areál nabízí prohlídky interiérů zámku a nedávno otevřeného lapidária soch Matyáše Bernarda Brauna. V zámku se nejedná o klasickou expozici, ale o stav objektu po částečné obnově. Množství obnažených konstrukcí vám více přiblíží stavební historii objektu. Nebudete ochuzeni ani o část zrestaurovaných interiérů – především o Braunův sál s barokní výzdobou. Naprostou raritou je pak audiovizuální expozice zachráněných gotických fresek z doupovského kostela sv. Wolfganga. Návštěvu zámeckých interiérů obohacují výstavy současného umění. Zpestřením jsou noční prohlídky s lucernou, které se konají v pátek a sobotu do 23:00 hodin. Lucerny jsou k zapůjčení v infocentru "Prádelna" kde si návštěvníci krom pořízení vstupenek můžou zahřát například horkým moštěm od místních farmářů. 
 

Nová audiovizuální expozice: zachráněné gotické fresky

V roce 2021 byla otevřena expozice zachráněných fresek z doupovského kostela sv. Wolfganga. Díky odvážnému nasazení několika restaurátorů se však mezi lety 1966-68 podařilo zachránit gotické fresky ze hřbitovního kostela sv. Wolfganga. V roce 2021 došlo k jejich umístění do Hubertova ve valečském zámku. A tak se po dlouhých 53 letech toto zachráněné dílo vrátilo zpět do „Brány Doupova“, jak bývá Valeč nazývána – a může se tak ve zcela novém hávu představit veřejnosti.Fresky jsou vystaveny v citlivé instalaci se scénickým nasvícením a zvukem, na které se podílel ateliér multimédií Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni pod vedením Jana Morávka. Stávající konstrukce stropu je zaklopena uměleckým podhledem vytvořených z destruovaných prken z blízkého pivovaru. Podhled vytvořil umělec Jakub Hadrava, který je znám svou instalací duchů v kostele Luková a který je rovněž bývalým studentem ZČU. Podobně jako v zámeckém lapidáriu se sochami Matyáše Bernarda Brauna bude mít návštěvník možnost zvolit několik scén zvuku i nasvícení.
 

"Braunárium", sochy Matyáše Bernarda Brauna

V objektu bývalé zámecké kovárny vzniklo v roce 2020 lapidárium pro sochy, které měří od 195 do 300 centimetrů. Sochy postav řecké mytologie vytvořil Matyáš Braun pro Valeč kolem roku 1735. Expozice je audiovizuální – sochy doplňují světelné a zvukové efekty a návštěvníci si mohou volit z několika scénických režimů.  Na přípravě lapidária se podíleli studenti a učitelé ze Západočeské univerzity, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Sochy jsou prezentovány pomocí scénických světel a zvuku s možností nastavení různých atmosfér. Soubor soch a sousoší, které původně stávaly na zámeckých terasách, jsou prezentovány v novém prostoru a kontextu. Expozice je nainstalována tak, abyste se mohli se sochami skutečně setkat. Přivádíme sochy na scénu tak, abychom i dnes zpřístupnili jejich umělecké hodnoty. Umění propojuje imaginární a skutečné. Sochy, tyto krásné zjevení z minulosti, se vynořují v přítomnosti pohledu, kde oscilují mezi kamenem a světlem, mezi paralýzou a aktivitou. Socha inscenuje čas, den a noc tu nejsou v protikladu viditelnosti a neviditelnosti, nýbrž pospolu jako rub a líc, Chronos a Eós a Chronos a Selené.
 

Zámecký park

Zámecký park býval jednou z nejkrásnějších barokních zahrad v Čechách, kterou zdobily sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna představující alegorie vlastností a postavy z řecké mytologie a desítky terakotových soch. Řada soch se dochovala do dnešních dní. V zámeckém parku lze najít řadu dalších zajímavostí, a to nejen  skleník s vysokou kopulí a podélnou lodí, nebo budovy kovárny, ale především teatron. Původně se tímto názvem označuje hlediště antického divadla, přeneseně seskupení soch v určitém výjevu. Teatron byl častou součástí barokních francouzských a italských zahrad. Stupně teatronu byly osazeny částmi z původní parkové výzdoby. Uprostřed spodního stupně je k vidění erb Štampachů, vytesaný z červeného pískovce, který původně zdobil, spolu s dalšími prvky ze stejného materiálu, fasádu průčelí zámku. V současnosti je Teatron v rekonstrukci a tak možné shlédnout jeho promnu. Park je celoročně přístupný a vstupné je dobrovolné.

V infocentru zakoupíte vstupenky do zámku (bez průvodce, k dispozic je průvodcovský text). V areálu zámku je také dostupné ubytování. Celkem je na zámku k dispozici 15 lůžek v 1. patře správní budovy. K pronájmu je i sál správní budovy a přilehlé prostory. Pro svatby je připraven variabilní balíček, ve kterém je možné najít např. pronájem velkého šapito. 
 

Cestování bez bariér:

Bezbariérově se dostanete do zámeckého parku oběma vstupními branami. Bezbariérové je také zázemí společenských prostor ve správní budově zámku. Park je celoročně volně přístupný od úsvitu do soumraku. 

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování v areálu zámku Valeč

Ubytování v areálu zámku Valeč

Valeč, Karlovarský kraj
Zámecký pivovar Chyše

Zámecký pivovar Chyše

Chyše, Karlovarský kraj
Penzion Harmonie ve Žluticích

Penzion Harmonie ve Žluticích

Žlutice, Karlovarský kraj