Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Valeč s barokní zahradou
Zámek Valeč s barokní zahradou
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Zámek Valeč s barokní zahradou

Areál zámku Valeč na Karlovarsku tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat budovu kovárny a teatron. Zpestřením zimní sezony jsou noční prohlídky s lucernou.

První písemné zmínky o Valči jsou z poloviny 14. století, kdy je statek uváděn jako rozdělené zboží, držené bratry Ctiborem a Benešem z Valče. Až z roku 1526 je také první písemná zpráva zmiňující výslovně zámek. V této době se však označení zámek užívalo i pro hrady. Na počátku 18. století byl zámek barokně přestaven. V roce 1945 byo sídlo posledním majitelům, na základě Benešových dekretů, zkonfiskováno. Po válce se zámek stal na krátkou dobu sanatoriem pro válečné veterány, v 50. letech útočištěm pro korejské děti a na dlouho poté dětským domovem. V roce 1976 zámek zachvátil zničující požár. Obnova zámku trvá dodnes.

Areál nabízí prohlídky interiérů zámku a nedávno obnoveného kostela Nejsvětější Trojice. V zámku se nejedná o klasickou expozici, ale o stav objektu po částečné obnově. Množství obnažených konstrukcí vám více přiblíží stavební historii objektu. Nebudete ochuzeni ani o část zrestaurovaných interiérů - především o Braunův sál s barokní výzdobou. V kostele Nejsvětější Trojice uvidíte nedávno zrestaurovaný barokní mobiliář a výstavu přibližující proces obnovy památky. Zpestřením zimní sezony jsou noční prohlídky s lucernou, které se konají v pátek a sobotu od 17:00 do 23:00 hodin. Lucerny jsou k zapůjčení v kavárně "Prádelna" kde se mohou návštěvnící po prohlídce zahřát horkým svařákem.
 

Nová expozice: Lapidárium soch

Časy barokní podoby parku připomíná sochařská výzdoba s množstvím plastik z dílny Matyáše Bernarda Originály soch byly po požáru zámku Valeč, ke kterému došlo v roce 1976, převezeny do kláštera Kladruby. Do zámeckého parku u zámku Valeč poté byly umístěny pouze kopie těchto soch.

V objektu bývalé zámecké kovárny vzniklo (v dubnu 2020) lapidárium pro sochy, které měří od 195 do 300 centimetrů. Expozice je netradiční - sochy doplňují světelé a zvukové efekty. Sochy postav řecké mytologie vytvořil Matyáš Braun pro Valeč kolem roku 1735.
 

Zámecký park

Zámecký park býval jednou z nejkrásnějších barokních zahrad v Čechách, kterou zdobily sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna představující alegorie vlastností a postavy z řecké mytologie a desítky terakotových soch. Řada soch se dochovala do dnešních dní. V zámeckém parku lze najít řadu dalších zajímavostí, a to nejen opravený skleník s vysokou kopulí a podélnou lodí, nebo budovy kovárny, ale především teatron. Původně se tímto názvem označuje hlediště antického divadla, přeneseně seskupení soch v určitém výjevu. Teatron byl častou součástí barokních francouzských a italských zahrad. Stupně teatronu byly osazeny částmi z původní parkové výzdoby. Uprostřed spodního stupně je k vidění erb Štampachů, vytesaný z červeného pískovce, který původně zdobil, spolu s dalšími prvky ze stejného materiálu, fasádu průčelí zámku. Park je celoročně přístupný a vstupné je dobrovolné.

V infocentru zakoupíte vstupenky do zámku (bez průvodce), ale můžete si tam půjčit hry na krácení volných chvil či půjčit si deku pro piknik v zámecké zahradě.

V areálu zámku je také dostupné ubytování. Celkem je na zámku k dispozici 17 lůžek v 1. patře správní budovy.
 

Cestování bez bariér:

Bezbariérově se dostanete do zámeckého parku oběma vstupními branami. Bezbariérové je také zázemí společenských prostor ve správní budově zámku. Park je celoročně volně přístupný od úsvitu do soumraku. Zámecký areál s jednou z nejkrásnějších barokních zahrad v Čechách zdobily sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna představující alegorie vlastností a postavy z řecké mytologie. V parku se také nachází vodní díla, skleník a další stavby.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 5. 2021
9.7.
Přednáška

Přednáška "Paleogenní dřeva Doupovských hor"

Valeč, Západočeské lázně
27.8.
28.8.
Rock for Churchill 2021

Rock for Churchill 2021

Vroutek, Severozápadní Čechy
26.6.
Večerní procházka zámeckým parkem

Večerní procházka zámeckým parkem

Krásný Dvůr, Severozápadní Čechy
3.7.
5.7.
Slavnosti Jana Rudolfa

Slavnosti Jana Rudolfa

Krásný Dvůr, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Prádelna v zámeckém parku Valeč

Kavárna Prádelna v zámeckém parku Valeč

Valeč, Západočeské lázně
Ubytování v areálu zámku Valeč

Ubytování v areálu zámku Valeč

Valeč, Západočeské lázně
Zámecký pivovar Chyše

Zámecký pivovar Chyše

Chyše, Západočeské lázně
Penzion Harmonie ve Žluticích

Penzion Harmonie ve Žluticích

Žlutice, Západočeské lázně