!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Mendelovo muzeum Brno

Mendelovo muzeum Brno

Kultura
Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie, či šlechtění včel.
Opat Mendel se stal díky vlastní vytrvalosti, píli a analytickému přístupu studia dědičnosti hrachu a dalších rostlin nesmrtelnou ikonou moderní biologie a je právem považován za otce genetiky. Kromě hlavního cíle muzea je muzeum místem propagace vědních oborů, se kterými se mohou setkat studenti a zájemci o studium na MU.

Muzeum nabízí prohlídku stálé expozice, krátkodobých výstav a prohlídku Mendelova včelína v zahradě opatství. Expozice ukazuje zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela v jiném světle, jako obyčejného člověka. Vědcův život představuje chronologicky, ukazuje například, čím se vědec v různých etapách svého života zabýval. Na speciální skleněné příčky se promítají záběry z Mendelových rodných Hynčic, dále z míst, kde studoval, nebo jsou obdobným způsobem prezentovány originální písemnosti uložené v archivech ve Spojených státech amerických. K další zajímavým exponátům patří Mendelovy rukopisy, knihy, přístroje a osobní věci.

Expozice navíc sídlí v augustiniánském opatství na Starém Brně, kde věhlasný vědec kdysi působil jako řeholník. Mendelovy nejznámější pokusy s hrachem připomíná vitrína ve tvaru hrachu a řada kořenáčů, do nichž si mohou návštěvníci zasadit vlastní rostliny. Na výstavě uslyšíte hudbu, u včelínů zase ucítíte vůni vosku a medu.

Zájemce o vědu pak jistě zaujmou přednášky z cyklu Mendel Lectures, které představují významné světové osobnosti z oborů biologie, genetiky a molekulární biologie. Jedna síň je v muzeu věnována také dějinám opatství, které bylo před vznikem univerzity důležitým intelektuálním centrem Brna.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Skanzeen v centru Brna

Restaurace Skanzeen v centru Brna

Brno-střed, Jižní Morava
Pivovarská Starobrno

Pivovarská Starobrno

Brno, Jižní Morava
Hradní vinárna na Špilberku

Hradní vinárna na Špilberku

Brno, Jižní Morava