Úvod > Co chcete dělat? > Mendelovo muzeum Brno
Kultura

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie či šlechtění včel.
Chcete poznat místo, kde se před více jak 150 lety zrodila genetika? Navštivte Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity. Zde se v rámci tří prohlídkových okruhů seznámíte s Gregorem Johannem Mendelem jako otcem genetiky, opatem augustiniánského řádu, meteorologem i vášnivým včelařem.

Muzeum nabízí prohlídku stálé expozice, krátkodobých výstav a prohlídku Mendelova včelína v zahradě opatství. Expozice ukazuje zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela v jiném světle, jako obyčejného člověka. Vědcův život představuje chronologicky, ukazuje například, čím se vědec v různých etapách svého života zabýval. Na speciální skleněné příčky se promítají záběry z Mendelových rodných Hynčic, dále z míst, kde studoval, nebo jsou obdobným způsobem prezentovány originální písemnosti uložené v archivech ve Spojených státech amerických. K další zajímavým exponátům patří Mendelovy rukopisy, knihy, přístroje a osobní věci.

Expozice navíc sídlí v augustiniánském opatství na Starém Brně, kde věhlasný vědec kdysi působil jako řeholník. Mendelovy nejznámější pokusy s hrachem připomíná vitrína ve tvaru hrachu a řada kořenáčů, do nichž si mohou návštěvníci zasadit vlastní rostliny. Na výstavě uslyšíte hudbu, u včelínů zase ucítíte vůni vosku a medu.

Zájemce o vědu pak jistě zaujmou přednášky z cyklu Mendel Lectures, které představují významné světové osobnosti z oborů biologie, genetiky a molekulární biologie. Jedna síň je v muzeu věnována také dějinám opatství, které bylo před vznikem univerzity důležitým intelektuálním centrem Brna.
 

Genetika aneb Podivuhodná cesta do jádra buňky

Nová expozice 2022! Expozice Genetika aneb Podivuhodná cesta do jádra buňky vás vtáhne do tajů buněčného jádra, dozvíte se interaktivní formou o Mendelových pokusech, objevech, základech genetiky a molekulární biologii.
 

Gregor Johann Mendel

Víte, proč se jedno z největších náměstí v Brně nazývá Mendlovo? Opat G. J. Mendel se stal díky vlastní vytrvalosti, píli a analytickému přístupu studia dědičnosti hrachu a dalších rostlin nesmrtelnou ikonou moderní biologie a je právem považován za otce genetiky. Kromě hlavního cíle muzea je muzeum místem propagace vědních oborů, se kterými se mohou setkat studenti a zájemci o studium na MU.

V rámci expozice "Gregor Johann Mendel – příběh skromného génia" je Mendel a jeho práce na principech dědičnosti i jeho vášeň pro meteorologii a včelařství představeny za pomocí moderních audiovizuálních skleněných příček. Na expozici o Mendelovi navazuje nová část expozice, kde se mohou zájemci o genetiku hravou formou seznámit s genetikou od Mendela až po současnost. Přijďte se dozvědět více o skromném géniovi Gregoru Johannu Mendelovi.

Ubytování a restaurace v okolí

Tradiční česká restaurace Skanzeen

Tradiční česká restaurace Skanzeen

Brno, Jihomoravský kraj
Restaurace Skanzeen v centru Brna

Restaurace Skanzeen v centru Brna

Brno-střed, Jihomoravský kraj
Pivovarská Starobrno

Pivovarská Starobrno

Brno, Jihomoravský kraj