Úvod > Aktuality > Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky
Zážitky

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

  • Vydáno19. února 2023
Altánků, glorietů a pavilonků jsou u nás stovky. Z některých jsou krásné vyhlídky, jiné vás uchvátí příběhem, tvarem nebo použitým materiálem. Možná v našich tipech nenajdete svou nejoblíbenější stavbičku, ale určitě objevíte takovou, kterou jste dosud neznali. Berte je třeba jako zajímavý tip pro příští rande, výlet s rodinou nebo s kamarády.

1. Viniční altán Grébovka v Praze s vyhlídkou a sklenkou vína

Berlínské akvárium, fontány v Kasselu nebo palácové zahrady italské renesance: architekti pražské Grébovky coby luxusního sídla Moritze Gröbeho hledali inspiraci po celé Evropě. Dnes se parku říká Havlíčkovy sady a jsou skutečnou oázou klidu a pohody, ideální pro piknik nebo posezení se skleničkou vína přímo ve vinici. Réva se na vinici Grébovka pěstuje dodnes a neexistuje lepší místo pro jeho ochutnávku než dřevěný Viniční altán, místo se skvělým výhledem, které sloužilo také jako hudební pavilon. Složitě vyřezávané ornamenty odpovídají době vzniku: altán se stavěl v letech 1871–1888.
 

2. Gloriet v Krásném Dvoře aneb malý český Temple de l'Amour

O zámku Krásný Dvůrrozlehlým parkem na portálu Kudy z nudy občas píšeme jako o neobjeveném pokladu severozápadních Čech. Na výlet si rozhodně naplánujte víc času než na běžnou prohlídku zámku: park je skutečně rozsáhlý a plný hezkých zákoutí a romantických stavbiček. Nejznámější je Templ, s letopočtem vzniku 1793 vůbec první novogotická stavba na českém území a zároveň zřejmě nejstarší rozhledna ve střední Evropě. Do dnešních 22 tipů jsme ale zařadili jiné místo: Gloriet, romantickou kruhovou stavbu z roku 1784. Inspirací pro něj možná byl Chrámek lásky / Temple de l'Amour v Malém Trianonu z roku 1778 ve francouzském Versailles. Díky odlehlé poloze je to skvělé místo pro rande – možná při něm také zjistíte, že váš protějšek je neobjevený poklad!
 

3. Mariina vyhlídka v Českém ŠvýcarskuKůrovec se v Českém Švýcarsku postaral o fantastické výhledy z míst, odkud dřív nebylo vidět nic. Prvenství mezi vyhlídkami v národním parku ale dál drží ty nejznámější v okolí Jetřichovic: Mariina vyhlídka, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen. Vděčíme za ně hlavně přírodě a také rodu Kinských. Nejslavnější je vyhlídkový altán na Mariině skále, který kněžna Marie Anna dostala jako svatební dar od svého chotě. Během času se jeho vzhled měnil, současná ocelová konstrukce obložená modřínovým dřevem je věrnou kopií původního altánu z roku 1856. Vyškrábat se sem sice dá trochu fušku, ale výhledy na Růžovský vrch a další místa v okolí jsou opravdu fantastické.
 

4. Jungmannův altán u obory Linhart a zvonění pro štěstí

Autorem první české romance je Josef Jungmann: báseň z roku 1806 vypráví o setkání knížete Oldřicha s půvabnou Boženou, s níž se oženil a neurozená dívka z vesnice se tak stala českou kněžnou. Pohádka? Možná, jisté ale je, že podobně pohádkový výhled se otvírá z Jungmannova altánu. Stojí v lesích u obory LinhartKarlových Varech a díky nadmořské výšce 535 metrů a poloze na strmém úbočí Doubské hory se z něj otvírá krásný výhled na přehradu Březová na řece Teplé. Je to místo pro osamělé toulavé duše, které hledají pravý opak rušného lázeňského města. Jen o kousek dál stojí také malá zvonička: zvonění na její zvon prý přináší štěstí.
 

5. Čínský pavilonek ve Vlašimském parku

Milujete exotiku ve všech jejích podobách? Pak se vydejte do Vlašimského parku, o kterém se v roce 1788 psalo, že svou krásou vyniká téměř nad všechny ostatní parky v Čechách. Romantická procházka musí vést k jedné z volných parkových ploch, kde stojí Čínský pavilon. Kdysi se dalo chodit nahoru, na vyhlídku, a to přes můstek ze sousední věže. Interiér byl zařízen v čínském duchu a vyzdoben porcelánovými figurkami, ve větru zvonily skleněné zvonky, na střeše se otáčelo několik čínských dráčků a v okolí pavilonu byly umístěny ptačí voliéry. Dráček sice je na střeše dodnes, ale podívat se můžete jen do podloubí. Po stěnách se pnou vymalované palmy a fíkovníky, na zaklenutém stropě je namalovaná obloha plná ptáků a motýlů.
 

6. Thomayerova vyhlídka v Praze

Že na pražském vrchu Vítkov stojí monumentální Národní památník s bronzovou jezdeckou sochou Jana Žižky, která patří k největším jezdeckým sochám na světě, ví kdekdo. Znáte ale vyhlídkový altán, oficiálně nazývaný Thomayerova vyhlídka? Historizující neoklasicistní stavba je důležitým orientačním bodem v západní části svahu, které se jinak hustá síť vycházkových stezek vyhýbá. Zastřešené odpočinkové místo nabízí netradiční výhled na Karlín, Holešovice a další čtvrtě na severu hlavního města.
 

7. Vyhlídkový altán Cyrilka na Pustevnách

Výhledy z cesty mezi horským sedlem Pustevny a kaplí sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti jsou tak krásné, že rozhlednu či vyhlídku nepotřebují. Přesto altán Cyrilka, stojící mezi Pustevnami a sochou boha Radegasta, vznikl už roku 1894 a malovaná panoramatická mapa vám prozradí, co vidíte kolem sebe.
 

8. Jindřichovo sedátko v lázních Kyselka

Altány a pavilony se nestaví jen kvůli lepší vyhlídce, ale také třeba pro hraní lázeňských orchestrů, k zakrytí lázeňských pramenů anebo odpočinku lázeňských hostů. To je případ Jindřichova sedátka, dřevěného altánku ve švýcarském stylu, který od roku 1880 stával ve svahu nad pavilonem Ottova pramene v Mattoniho lázních Kyselka. Z odpočívadla zbyla jen kamenná podezdívka, před několika lety tu Vojenské lesy a statky vybudovaly podle dobových fotografií jeho věrnou repliku. Až přijedete na rande k Heinrichovi Mattonimu, budete se mít kde uvelebit!
 

9. Muchomůrka a altán na Hostibejku u Kralup

Města Kralupy nad Vltavou a Mšeno sice dělí několik desítek kilometrů, ale jedno mají společné: každé má svou výletní muchomůrku. Odpočinkový altán na vrchu Hostibejk nechal ve 30. letech minulého století na své náklady postavit místní architekt Antonín Karban. Houba byla od začátku míněna jako kuriozita, a tak jako její protiváhu architekt postavil i šestiboký vyhlídkový altán s výhledem na město. A ačkoli kralupská Muchomůrka kvůli vzrostlým stromům již funkci vyhlídky dávno neplní, stále je oblíbeným místem pro romantická setkání, odpočinek i popovídání s přáteli. A pokud byste si tu náhodou vjeli do vlasů, hned vedle stojí lavička smíření pro rozhádané páry.
 

10. Altánek na mostě v lázních Evženie v Klášterci nad Ohří

Tři minerální prameny v čele s pramenem Evženie, léčebné a wellness procedury, a také lázeňský areál s parkem a drobnými pavilonky: to jsou lázně Evženie v Klášterci nad Ohří. Právě v lázeňském parku objevíte rybník, přes který vede most s romantickým vodním altánkem. Od altánku navíc můžete jít parkem po břehu Ohře až k zámku se sbírkami porcelánu.
 

11. Dokonale utajený altánek na Kladské

U loveckého zámečku Kladská začíná naučná stezka, která patří nejenom k nejstarším naučným stezkám v Česku, ale také k nejjednodušším: bez problémů ji zvládnou fyzicky méně zdatní návštěvníci, rodiny s kočárky, senioři i vozíčkáři. Velká část vede po úhledných chodnících z prken, cestou objevíte několik odpočívadel. Patří k nim altánek nad rybníkem Horní Bahňák, ovšem pokud se po absolvování části trasy kolem Kladského rybníka rozhodnete vrátit po silnici, o tuhle krásnou podívanou přijdete. Takže pozor, stále se držte naučné stezky!
 

12. Paraplíčko a nejhezčí výhled na hrad Křivoklát

Ačkoli hrad Křivoklát je schovaný mezi kopci, vycházkové trasy vás dovedou do míst, odkud se otvírají hezké výhledy. Po úzké pěšině se od hradu vydejte k pomníku knížete Fürstenberka a pokračujte na vyhlídku Paraplíčko na vrchu zvaném Na Babě. Své jméno vyhlídka dostala podle tvaru altánku s kuželovitou střechou, a ačkoli na hradu odtud už neuvidíte, výhled na řeku Berounku vás rozhodně nezklame. Cesta z hradu na vyhlídku a zpět trvá asi hodinu.
 

13. Historický altán v Havlíčkově Brodě

V Havlíčkově Brodě na Vysočině působil okrašlovací spolek, který v roce 1889 založil Park Budoucnost. Procházky kolem kaskády rybníků s romantickými názvy Valšička, Obora, Očko, Hastrman, Rantejch, Cihlářský, Hajdovec, Pfafendorfský, Zádušní a Štičí po cestách pod korunami stromů mají místní mimořádně rádi, a zamilovali si i historický altán ve svahu nad rybníkem Hastrman. Dřív se mu říkalo Šupichův, protože ho městu daroval místní stavitel Josef Šupich, dnes ho lidé znají pouze jako altánek. A zajímavost? Pokud vám altánek připomíná stavby Dušana Jurkoviče, není to náhoda. Stavitel Šupich totiž často jezdil do lázní Luhačovice a rukopis slavného architekta tam okoukal.
 

14. Muchomůrka v lesoparku Debř u Mšena

Chcete svou lásku překvapit? Kousek od Mšena na okraji chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, v lesoparku Debř, objevíte druhou altánkovou muchomůrku. Hlavní zásluhy za vznik upraveného lesoparku patří místnímu buditeli a řediteli školy Josefu Bedřichovi Cinibulkovi, který se svými žáky a přáteli v údolí postupně vysázel různé druhy květin, keřů a stromů. Objevíte tu například památník Mistra Jana Husa, Kokořínek aneb pískovcovou miniaturu hradu Kokořín, zbytky přírodního divadla či skalní byt. Je tu i krmítko pro ptáky v podobě roubené chalupy, spousta hnízdních budek anebo právě odpočívadlo Muchomůrka. Postavil ji místní truhlář Štěpán Kozlík a bývala oblíbeným místem dostaveníček.
 

15. Střelecký pavilon v Miloticích a střelné aleje

Barokní zámek Milotice s čestným nádvořím, jízdárnou, konírnou a dvěma oranžériemi doplňuje francouzská zahrada a bažantnice. Ta stojí za prozkoumání zejména proto, že v ní objevíte rybník a dvě romantické stavby: umělou zříceninu a altán. Zdání ovšem klame: nešlo o pavilon zřízený k odpočinku a hrám, ale střelecký pavilon. V 18. století stál na průsečíku hvězdice střelných alejí, které v osách propojovaly bažantnici s významnými stavbami nebo poutními místy a vyhlídkami, často ve vzdálenosti několika kilometrů. Šlo například o kostel ve Vacenovicích, kostel v Miloticích či vyhlídku na Chřiby s Buchlovem.                                                                                                  
 

16. Labská stráž a další vyhlídky z děčínského KvádrberkuMezi Děčínem a Hřenskem protéká Labe pohádkovou krajinou pískovcových skal. Nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě svírají až 300 metrů vysoké skalní stěny, z nichž se otvírají fantastické vyhlídky. Začít můžete v děčínském parku Kvádrberk a zastavit se třeba na Císařském výhledu, což je vyhlídková terasa s obeliskem zřízená v roce 1879 na počest 25. výročí svatby císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Alžběty Bavorské. Kolem dalších vyhlídek pak dojdete na Labskou stráž s malým vyhlídkovým glorietem z let 1888–1890. Romantici tu mohou zůstat navždy, sportovněji založení výletníci ale zřejmě zvolí pokračování po červeně značené trase a současně naučné stezce Kaňon Labe přes Spálenisko a Růžovou vyhlídku až k Belvederu.
 

17. Nové Zámky a výlet k Chrámu přátelství

Litovelském Pomoraví severně od Litovle je v lesích ukrytá druhá malá Lednice. Podobně jako v Lednicko-valtickém areálu i tady totiž bývalo panství Lichtenštejnů a panství Nové Zámky se na počátku 19. století zásluhou Josefa Hardmutha a Bernharda Petriho proměnilo v krajinu se spoustou drobných romantických staveb. Řadu z nich schroustal zub času, i bývalý klasicistní lovecký zámek si prohlédnete jen zvenčí; sídlí v něm ústav sociální péče. Zmizely hájovny, které dotvářely krásu komponované krajiny, nedochoval se ani rybářský a lázeňský domek. Co zbylo? Třeba Chrám přátelství zvaný Templ, stojící vysoko nad řekou. Kdysi se u něj sbíhalo několik cest a dalo se sejít k mostu přes řeku Moravuobelisku a vyjít na Třesín k Rytířské síni a tajuplnému Čertovu mostu.
 

18. Altán Švýcárna s vyhlídkou na Kunratické Švýcarsko

Nádherná příroda, skály, úzké klikaté cestičky a malebná zákoutí jako z pohádek: to vás čeká při toulkách Kunratickým Švýcarskem. Když ze Cvikova vystoupáte po křížové cestě na Křížový vrch a kolem Trávnické jehly dojdete na takzvaný Cvikovský okruh, objevíte například lesní divadlo a na místě bývalé Švýcarské boudy vyhlídkový dřevěný altán zvaný Švýcárna. Je z něj pěkný pohled do okolní krajiny a na další partii Kunratického Švýcarska se skalní kaplí a Karlovým odpočinkem.
 

19. Korkový altán v zámeckém parku na KonopištiPodobně jako mandloně v Hustopečích mají teplé středomořské podnebí rády i korkové duby. U nás rostou vzácně, a podobným unikátem jsou stavby z korku: například altán, který stojí v Růžové zahradě zámeckého parku na Konopišti. Byl postaven na přelomu 19. a 20. století, má osmiúhelníkový půdorys, dubové sloupy nesou jehlancovitou střechu s osmibokou lucernou, obojí pokryté slaměnými došky. Veškeré konstrukce jsou obložené korkovou kůrou, strop je obložený kůrou z břízy. Zkrátka pokud hledáte skutečnou a nevídanou kuriozitu, tady ji máte.
 

20. Zasněné Veltrusy, krajina hraběte Chotka

Rozsáhlý krajinářský park kolem zámku Veltrusy s dančí oborou je oblíbený cíl romantických procházek. Zdobí ho řada půvabných pavilonů a můstků přes Mlýnský potok, například pavilon Marie Terezie, k němuž od zámku míří alej s úctyhodnou délkou 2,3 kilometru. Naopak jen kousek od zámku objevíte Velký templ aneb Chrám obránců vlasti a přátel zahrad a venkova. V roce 1794 jej postavil architekt Matěj Hummel, který pro neobvyklou stavbu našel inspiraci v Kew Garden v Anglii. Nenechte si ujít ani pohled do interiéru s bohatou štukovou výzdobou v bílé barvě na modrém podkladě.
 

21. Klobouk kardinála Cesariniho s vyhlídkou na Chodsko

Krásný výhled na Chodsko se otvírá z malého altánu na kopci Kolébka nad Koutem na Šumavě. Gloriet má neobvyklou šindelovou střechu, která má podle staré povídačky připomínat kardinálský klobouk Giuliana Cesariniho, prchajícího z husity rozehnané křížové výpravy. Protože ztracený klobouk prý kdosi objevil právě na návrší Kolébka, na památku tu postavili altán. Příběh je to hezký, ale skutečnosti je jiná: altánem končila alej, která sem vedla od koutského zámečku, a dal ho postavit majitel zdejšího panství Jan Filip František Josef Stadion.
 

22. Altánek na Mariině skále u Kozlu

Rájem všech romantiků a milovníků přírody je vyhlídka Mariina skála v přírodním parku Kornatický potok. Vyhlídkový altán tu stával už v roce 1838, časem začal chátrat a v roce 1953 jej strhla vichřice. Současná stavba z roku 2014 je replikou původního altánku. U skály vzniklo odpočinkové místo, nedaleko najdete Mariin pramen a procházku můžete spojit s návštěvou zámku Kozel a zříceniny hradu Lopata.
Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Romantický areál Nové Zámky na Litovelsku

Romantický areál Nové Zámky na Litovelsku

Krásný park vznikl podle projektu B. Petriho, podle jehož návrhu vznikl i areál parku v Lednici. V zámku je ústav sociální péče, zámek není přístupný. V parku u zámku bývají občas koncerty.

Vyhlídka s vinicí pod Strahovským klášterem

Vyhlídka s vinicí pod Strahovským klášterem

Nevelká vinice s vyhlídkou je součástí zahrad Strahovského kláštera. Z vyhlídky je krásný výhled na velkou část Prahy.

Vyhlídková terasa v Národním zemědělském muzeu

Vyhlídková terasa v Národním zemědělském muzeu

Všichni milovníci vyhlídek a rozhleden znají obraz hlavního města obvykle z Pražského hradu či z Vyšehradu. Národní zemědělské muzeum však ukazuje Prahu ze zcela jiného úhlu. Expozice Živá zahrada s vyhlídkovou terasou vám nabídne netradiční pohled na město.

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská vede po hranicích Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a seznamuje s historií osady Kladská, s vývojem rašeliniště a jeho faunou a flórou. Na trase dřevěného chodníku se poznáte se zdejší přírodu zblízka na vlastní oči.

Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově

Od roku 2000 spravuje Národní muzeum Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Kaňon Labe – nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

Zámecká francouzská zahrada v Miloticích

Zámecká francouzská zahrada v Miloticích

Zmínka o zahradě pochází již z roku 1611, kdy sloužila pro pěstování hlavně léčivých rostlin. Po roce 1722 procházel celý zámecký areál úpravami.

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora svatý Linhart v Karlových Varech s visutými můstky

Obora sv. Linhart, která se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky.

Klobouk u Kouta na Šumavě

Klobouk u Kouta na Šumavě

Tato malá pozoruhodná stavba se nachází na kopci Kolébka nad Koutem na Šumavě při polní cestě ke Spáňovu. Dnešní gloriet byl v roce 2007 rekonstruován a slouží jako příjemné místo k zastavení a krátkému odpočinku s krásným výhledem. Místo je doplněno lavičkami a informační tabulí.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny je jedno z nejvýznamnějších horských středisek v Beskydech. Nachází se v Radhošťské hornatině mezi vrchy Radhošť a Tanečnice. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu Dušanem Jurkovičem.

Lesopark Kvádrberk se Stoličnou horou a císařskou vyhlídkou v Děčíně

Lesopark Kvádrberk se Stoličnou horou a císařskou vyhlídkou v Děčíně

Stoličná hora či také stolová hora Kvádrberk se tyčí nad Děčínem na pravé straně řeky Labe ve výšce 289 m n. m. Návštěvníkům dopřává nádherný výhled, zvláště na Děčín a do údolí Labe. Součástí lesoparku je Císařský výhled, vyhlídková terasa s nádherným rozhledem.

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Novogotický templ v zámeckém parku Krásný Dvůr

Jednu z nejpozoruhodnějších vyhlídkových staveb objevíte na nejvyšším místě zámeckého parku v Krásném Dvoře u Podbořan. Mohutná neogotická rozhledna je vůbec tou nejstarší vyhlídkovou stavbou u nás a je typickým příkladem romantických staveb vystavěných bohatou šlechtou.

Secesní dřevěný altán v Havlíčkově Brodě

Secesní dřevěný altán v Havlíčkově Brodě

Secesní dřevěný altán z konce 19. století v parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě představuje hodnotný a zajímavý příklad oktogonálního hudebního altánu s vyřezávanými prvky folklórního tvarosloví.

Vrch Hostibejk s vyhlídkovým altánem v Kralupech nad Vltavou

Vrch Hostibejk s vyhlídkovým altánem v Kralupech nad Vltavou

Vyhlídkový altán nad městem je častým cílem turistů i místních obyvatel. Skalní masiv Hostibjek je tvořen svrchnokřídovými sedimenty a je vyhlášen přírodní památkou.

Pavilon Grébovka s unikátní historickou vinicí

Pavilon Grébovka s unikátní historickou vinicí

Grébovka, neboli Havlíčkovy sady, je rozsáhlý park na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10. Na místě, kde se nyní rozkládá park, se původně nacházely vinice, založené Karlem IV. v druhé polovině 14. století.

Pramen Evženie v Klášterci nad Ohří

Pramen Evženie v Klášterci nad Ohří

Minerální pramen Evženie (Evženka) byl nalezen roku 1883 a o několik let později byl vyhlášen léčivým pramenem. Pramen je jemně perlivý a příjemně studený.

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou

Krásná vyhlídka nad soutokem Rakovnického potoka a řeky Berounky nedaleko Křivoklátu na vrchu zvaném Na Babě. Své jméno dostala podle tvaru altánku s kuželovitou střechou. Pohled z Paraplíčka patří k nejkrásnějším výhledům na Berounku.

Jindřichovo sedátko v Kyselce

Jindřichovo sedátko v Kyselce

Ve svahu nad pavilonem Ottova pramene bylo upraveno odpočívadlo nazvané Jindřichovo sedátko (Heinrich-sitz), pojmenované podle samotného vlastníka a budovatele lázní v Kyselce, Heinricha Mattoniho.

Karlův odpočinek v Kunratickém Švýcarsku

Karlův odpočinek v Kunratickém Švýcarsku

Uměle přitesaná převislá skála s lavicí, nazývaná Karlův odpočinek se nachází v téměř zapomenutém Kunratickém Švýcarsku nedaleko Cvikova.

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.

Mariina skála v přírodním parku Kornatický potok u Milínova

Mariina skála v přírodním parku Kornatický potok u Milínova

Dřevěný vyhlídkový altánek na Mariině skále najdete v přírodním parku Kornatický potok nedaleko zámku Kozel a hradu Lopata. Dnešní vyhlídka je replikou původní stavby z 19. století, která byla zničena při velké vichřici v 50. letech minulého století.

Lesopark Debř u Mšena

Lesopark Debř u Mšena

Lesopark Debř je vycházkové údolí nedaleko Mšena. Zvláštně znějící staročeské podstatné jméno debř či débř označovalo v minulosti právě údolí.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Vlašimský zámecký park je klenotem mezi českými romantickými parky. Prohlídkový okruh parkem v sezóně nabízí prohlídku parku a romantických staveb s průvodcem, prodej vstupenek v informačním centru na nádvoří zámku.

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.

Pavilon Přátelství na zámku Veltrusy

Pavilon Přátelství na zámku Veltrusy

Původní a správný název objektu zní Chrám obránců vlasti a přátel zahradnictví. Byl zbudován na vyvýšenině v jihovýchodní části parku v letech 1792 – 1794. Je to okrouhlá stavba, jejíž vnitřní síň je obklopena deseti cihlovými sloupy s jónskými hlavicemi.

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie

Dominanta tyčící se nad Prahou, připomínka slavné české historie – to je pražský vrch, který ve své nejvyšší části dosahuje výšky 270,4 m.n.m. a rozděluje od sebe čtvrtě Karlín a Žižkov.

Další aktuality

50 tipů na Svatováclavské slavnosti 2023: Sv. Václav a dny otevřených dveří, poutě, trhy i veteráni

Na portálu Kudy z nudy myslíme jen na vás a na nadcházející zářijový svátek! Abyste si stačili volno jak se patří naplánovat, připravili jsme na 28. 9. 2023 bohatou nálož tipů ze všech koutů Česka. Vyberete si některou ze svatováclavských slavností? Vypravit se můžete do měst, na hrady i zámky, na vinobraní, pivní slavnosti, zahradnické trhy a dokonce i turistické pochody a vodácké závody.
Zážitky

Mistrovství Evropy v baseballu Eurobaseball 2023 je tu! Užijte si zápasy, fanzóny i nadační den

Mistrovství Evropy v baseballu mužů – Eurobaseball 2023 se bude konat mimo jiné také na pěti stadionech v České republice. Na soutěžní část se můžete přijít podívat už od neděle 24. září, hrát se bude do 1. října. Mimo napínavé zápasy se fanoušci mohou těšit na opravdu nabitý doprovodný program. Velké fanzóny čekají na příznivce baseballu v Ostravě a zejména v Brně.
Zážitky

Novinky turistické sezony 2023 – přehled zajímavých novinek a rekonstrukcí

Jaké jsou turistické novinky sezony 2023? Cestovatelský portál Kudy z nudy, připravil přehled novinek a zajímavostí pro letošní rok, které by vám rozhodně neměly uniknout. Poradíme vám, kam zajít do nových expozic, kde navštívit nová muzea, kam na nové naučné stezky anebo která rekonstrukce hradu či zámku se opravdu povedla. Na některé si ještě musíte počkat, jinde už slavnostní otevření proběhlo a rádi vás přivítají s otevřenou náručí. Užijte si skvělé výlety v Česku!
Zážitky

Výlety v barvách podzimu: zážitky pro celou rodinu 2023

Když se léto začne pomalu měnit v podzim, nastává nejlepší doba pro podnikání rodinných výletů. Proč? Počasí je mírnější, chod domácnosti se opět dostává do zaběhnutých kolejí, a tak lze volné soboty a neděle či případně prodloužené víkendy věnovat právě výletům po naší vlasti. A volno navíc slibují i tradiční podzimní státní svátky. Hledáte-li inspiraci, co s rodinou podniknout, jsou tipy portálu Kudy z nudy pro vás to pravé ořechové. Najdete v nich přehled těch nejzajímavějších novinek letošní sezóny pro nejmenší turisty, školou povinná dítka i odrostlé mládežníky. Užijte si barevný podzim pestrou paletou výletů pro všechny!
Zážitky

Těšíte se na podzimní prázdniny? Nepropásněte zajímavé akce!

Podzimní prázdniny přináší řadu zajímavých nápadů na rodinné výlety. Spojit je můžte s prodlouženým víkendem a oslavit netradičně Den vzniku samostatného československého státu. Kam vyrazit od čtvrtka 26. do neděle 29. října 2023? Co třeba vzít děti rovnou do pohádky, za zvířátky do zoo anebo si užít volno v aquaparku? Možností je celá řada, přehled toho nejlepšího vám přináší portál Kudy z nudy.
Zážitky

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se na Kudy z nudy s osobnostmi českého filmu! Některé zná celý svět, o jiných jste zatím možná ještě neslyšeli. Vypravíme se za držiteli Oscara i za těmi, kteří zatím nominaci neproměnili, po stopách oblíbených českých filmů i jejich tvůrců.
Zážitky

20 tipů, kde najít středověkou atmosféru

Přibližte se blíže historii, poznejte staré legendy, zažijte rytířská klání, středověká tržiště, navštivte rytířské sály a restaurace se středověkou atmosférou, které nabízí pestré pochoutky české kuchyně. Kam se vydat zpět do časů minulých vám poradí portál Kudy z nudy.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na víkend 23. a 24. září 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky