Úvod > Co chcete dělat? > Řeka Teplá na Karlovarsku
Řeka Teplá na Karlovarsku
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Řeka Teplá na Karlovarsku

Řeka o celkové délce 65 km protéká Karlovarským krajem ze Slavkovského lesa přes Teplou, Bečov a u Ostrovského mostu v Karlových Varech ústí do Ohře. Pro vodáky je splavná jednou ročně v září při upouštění přehrady Březová, kdy se na řece konají vodácké závody.
Řeka Teplá pramení v rašeliništních loukách na severním svahu Podhorního vrchu v Tepelské vrchovině nedaleko Mariánských Lázní. Zprvu teče severovýchodním směrem ke stejnojmennému městu Teplá se známým klášterem.
Poté vtéká do přehrady Podhora (90 ha) a na své cestě naplňuje i vody průtočného rybníka Betlém. Pod městečkem Teplá se řeka obrací k severu a tento směr si udržuje až k ústí.

Z Teplé teče až do Bečova zalesněným údolím s kamenitým řečištěm a četnými peřejemi. Od ČD zastávky Louka u Mariánských Lázní je říční koryto součástí PR Údolí Teplé v CHKO Slavkovský les. Po pár kilometrech se řeka dostane pod skalní ostroh, na němž je vystaven zámek Bečov. Po dalších několika kilometrech se vlévá do přehrady Březová. Její upouštění každoročně v polovině září je svátkem pro všechny vodáky, kteří touží po řece sjet do Karlových Varů. Při vyšším průtoku vody se kamenité koryto mění v burácející divokou vodu, na které se každý rok jezdí vodácké závody (Český pohár vodáků). V Karlových Varech se Teplá vlévá do Ohře.
 

Informace pro vodáky

Na jaře nebo po deštích je možné splout horní úsek z Teplé do Bečova (15 km, WW I), minimální hladina na vodočtu v Tepličce musí být 80 cm.

Úsek z Bečova k přehradě Březová (nejlépe vystoupit u zastávky ČD Cihelny) je sjízdný rovněž na jaře nebo po deštích 12 km, WW I. Minimum je 55 cm, optimum 80 cm.

Úsek z Březové do Karlových Varů je sjízdný jen při závodech ČPV, kdy se upouští přehrada Březová. Trasa začíná přírodním peřejnatým úsekem WW1. Od hotelu Richmond ve Varech je řeka sevřena kolmou a vysokou navigací ze které není většinou možné vystoupit. Charakter řeky se poté změní, peřeje vystřídají stupně různé velikosti. Nejtěžší jsou poslední 3 stupně s vývařišti u sanatoria Thermal. V kolmé navigaci je velmi problematický ústup z řeky i záchrana. Výstupní místo při závodech je na Ohři cca 1,5 km od soutoku u autobusových garáží v ulici Sportovní.

Provozovatel

Povodí Ohře

Horova 12
360 01 Karlovy Vary
Tel.:
+420 353 436 711
WWW:
www.poh.cz
GPS:
50,231987 12,871479
 
 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Jan Svatoš Karlovy Vary

Restaurace Jan Svatoš Karlovy Vary

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
Restaurace Charleston

Restaurace Charleston

Karlovy Vary, Karlovarský kraj
Lékárna by City Roasters

Lékárna by City Roasters

Karlovy Vary, Karlovarský kraj