Úvod > Co chcete dělat? > Dančí obora Veltrusy
Dančí obora Veltrusy
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.
Krajinářský park nechal ve Veltrusích vybudovat třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek. První úpravy byly dokončeny v roce 1790 a park tak patří k pěti nejstarším u nás. Se svojí rozlohou 298 hektarů je v Čechách tím největším. Park, který se svým pojetím přibližuje volné krajině, se postupem času proměnil v okrasný statek. Ten kombinuje hospodářské prvky s těmi estetickými. Vedle sebe tak uvidíte romantické pavilony a užitková pole či pastviny. Od roku 1802 se ve zdejší oboře chová také daněk skvrnitý.

Daněk skvrnitý byl pro svůj exotický vzhled (světlé skvrnité tělo, neobvyklý tvar paroží) vysazován v českých oborách již od konce 17. století, ale větší oblibě se těšil až ve století 18. a 19. Daňčí zvěř není tak plachá jako zvěř jelení, takže se s daňčími oborami, a samozřejmě i s daňčí zvěří samotnou, častěji potkáte v samotné blízkosti šlechtických sídel. Z tohoto pohledu je typickou ukázkou zapojení veltruské zámecké obory do celkové kompozice parku, kde je daňčí obora umístěna a pomocí záskoku ohrazena tak, aby při pohledu z hlavního sálu zámku byla vidět daňčí zvěř na hlavním průhledu.

Rovněž hlavní přístupovou cestu z města k zámku lemuje plot obory, aby po celou dobu cesty kolem obory byla pravděpodobnost daňčí zvěř zahlédnout. A jak bylo zařízeno, aby se zvěř nejvíce zdržovala právě zde? Je to jednoduché – hlavní průhled má severojižní orientaci, tedy zde má tráva nejlepší sluneční podmínky a proto tu byla větší, svěžejší a šťavnatější, než ve stinném zbytku obory. Ostatně oblibu daňků vyhledávat toto místo nejen brzy ráno a večer můžeme sledovat i dnes.
 

Srnčí a drobná zvěř ve veltruském parku

Celý veltruský park je domácím prostředím volně žijící srnčí zvěře a dále pak domovem zajíců a bažantů. Zvěř se vyskytuje v celém parku a dotváří jeho romantiku. Správa zámku udržuje vyšší počty této zvěře, proto tichý a pozorný návštěvník může pozorovat v ranních a podvečerních hodinách srnčí zvěř vycházející na pastvu.

Zajíce a bažanty je možno v parku potkat po celý den. Bažanti nepocházejí z umělého chovu z bažantnice, ale z přirozeného chovu, proto si zachovali ve velkém i přirozené zvyky, např. hřadování na stromech.

Provozovatel

Státní zámek Veltrusy

Ostrov 59
Obora Veltrusy
277 46 Veltrusy
Tel.:
+420 778 751 565
Email:
veltrusy.rezervac...
WWW:
www.zamek-veltrus...
GPS:
50,273790 14,331809
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pikniky na zámku Nelahozeves

Pikniky na zámku Nelahozeves

Nelahozeves, Středočeský kraj
Resort Svět

Resort Svět

Úžice, Středočeský kraj