Úvod > Aktuality > #světovéČesko a pražská Grébovka: ráj na zemi s vinicí, hvězdárnou a pohádkovou jeskyní
Zážitky

#světovéČesko a pražská Grébovka: ráj na zemi s vinicí, hvězdárnou a pohádkovou jeskyní

  • Vydáno26. února 2021
Berlínské akvárium, fontány v Kasselu nebo umělé skály ve Zhořelci: tam všude hledali inspiraci architekti pražské Grébovky. Díky nim vznikla ve svahu nad Vršovicemi oáza klidu a pohody, ideální pro piknik nebo posezení se skleničkou vína přímo ve vinici. Schválně jestli uhodnete, která známá pohádka se tu natáčela?

Umělé kameny, pohádková atmosféra a mořští bohové

umělá grotta v pražské Grébovce
fontána di Trevi v Římě
Půvabný vinohradský park za sebou má bohatou a dlouhou historii. Na zdejších svazích se stovky let rozprostíraly vinice, na přelomu 16. a 17. století tu pak vznikly dvě usedlosti, nazývané Halířovský grunt a později Horní a Dolní Landhauska. Když v 19. století pozemky koupil Moritz Gröbe, nechal si tu postavit luxusní vilu v neorenesančním slohu. Svah pod vilou dal upravit ve stylu italských terasových zahrad, vybudoval vyhlídkovou terasu a schodištěm ji spojil přímo s vinicí. Dnes se tomu místu říká Grébovka, oficiální název ale zní Havlíčkovy sady.
 

Grébovka, Gröbeho ráj na zemiMoritz Gröbe
(1828–1891) byl podnikatel, stavebník a milovník přírody. Jako mladík byl zaměstnán u firmy Vojtěcha Lanny v Českých Budějovicích, která se zabývala stavbou mostů, jezů, zdymadel, nábřeží či železnic a splavňováním řek. Po čase Moritz Gröbe přešel s Lannovou společností do Prahy, kde nejprve zastával místo prokuristy a záhy se stal společníkem firmy. Značný majetek mu vynesly železniční stavby, a tak v roce 1870 mohl začít uskutečňovat svůj sen. Tím byla rodinná vila s velkým parkem alias Grébovka, dnešní Havlíčkovy sady.

Roku 1870 Gröbe získal nejprve Horní a vzápětí i Dolní Landhausku, přikoupil k nim i části bývalých vinic a dalších usedlostí Vondračky, Hamáčkové a Grünwaldky, s pomocí zeminy získané při ražbě železničního Vinohradského tunelu (prý šlo o 60 000 koňských povozů naplněných hlínou) nechal pozemky srovnat do velkoryse rozvržených teras a celý projekt svěřil do rukou zkušených architektů Antonína Viktora Barvitia a Josefa Schulze. Penězi nešetřil, do vily a zahrady investoval částku, odpovídající v dnešní měně téměř půl miliardě korun.
 

Víno z Grébovky

Vzorem pro nádherný park byly palácové zahrady italské renesance. Gröbe nechal rozšířit původní vinohrad a vznikla tak slavná vinice Grébovka. Réva se tu pěstuje dodnes, a to odrůdy Ryzlink rýnský, Hibernal, Müller Thurgau a Rulandské šedé, z modrých odrůd pak Modrý Portugal, Rulandské modré, Svatovavřinecké, Neronet a Dornfelder. Protože vinice leží v prudkém svahu, nedají se využívat obvyklé mechanizační prostředky. Hrozny se ovšem zpracovávají moderními technologiemi, a to přímo ve sklepě na Gröbovce.

Ve vinici navrhl Josef Schulz dřevěný Viniční altán, místo se skvělým výhledem, které sloužilo také jako hudební pavilon. Na vyrovnaném terénu severovýchodně od vily nechal Moritz Gröbe postavit větší, rovněž dřevěný pavilon, kde bývala zahradní herna s kuželníkem a střelnicí pro střelbu z luku. Po rekonstrukci tu vznikla kavárna, kde na starší část navazuje prosklená budova s dřevěnou terasou a zatravněné nádvoří. Víno můžete ochutnat například při Vinohradském vinobraní, které pořádá Praha 2.
 

Grébovka, malá zoologická zahrada a filmový horor

Pohádkovým pokladem Grébovky je anglický park s jezírkem a vodopádem, kde společně s rybami plavou i vodní želvy. Pozornost přitahuje hlavně obří umělá jeskyně: než prý architekti předložili Gröbemu své návrhy, projeli řadu evropských zemí a hledali stavby, jimiž by se mohli inspirovat. Výsledek si můžete prohlédnout sami: jsou tu dokonce i skály, jimiž můžete prolézat, kamenné stromy se zvýrazněnými letokruhy, umělé pařezy i propletence kořenů. Traduje se, že kameny na čtyřpatrovou umělou skálu byly přivezeny z okolí Prahy a o vzhled celého díla se zasloužil pražský sochař Josef Vorlíček: cihly omítal betonem tak, že výsledek připomínal přírodní útesy a krápníky. Grottu doplňuje kašna s mořským bohem, dílo sochaře Bohuslava Schnircha.

Po Gröbeho smrti Grébovku koupilo město Královské Vinohrady a 16. května 1906 byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Zajímavé využití našla za první republiky: ve velkém skleníku, kde Gröbe pěstoval cizokrajné rostliny, vznikla v roce 1927 malá zoologická zahrada s ptačími voliérami a viváriem, v té době jedna z největších atrakcí celé Prahy. Dnes tu najdete například louky pro piknik, psí louku nebo velké dětské hřiště.

Pohádkovou roli si Grébovka užila v roce 1978, kdy režisér Juraj Herz v grottě natáčel scény ze zchátralého lesního zámku pro film Panna a netvor.
 

Grotta a první hvězdárna

Když byla v prosinci 1917 založena Česká astronomická společnost, jednou z hlavních myšlenek bylo vybudování hvězdárny, která na počest astronoma a politika Milana Rastislava Štefánika (1880–1919) měla nést jeho jméno. Na stavbu ale chyběly finance, a tak v letech 1920–1922 vznikla prozatímní hvězdárna právě v Havlíčkových sadech v umělé jeskyni, kde byl pro populární výklady umístěn 95mm dalekohled.

V roce 1927 padlo rozhodnutí, že by nová hvězdárna mohla vyrůst na vrcholku Petřína kousek od Petřínské rozhledny. Základy dnešní Štefánikovy hvězdárny se začaly kopat v říjnu 1927, slavnostní otevření pro členy České astronomické společnosti proběhlo v červnu 1928 a o rok později byla hvězdárna zpřístupněna veřejnosti.
 

Kamenná krása fontány di Trevi

  • Naším dnešním cílem je Itálie a fontána na Piazza di Trevi v Římě, údajně nejkrásnější ze všech římských fontán. Patří k nejnavštěvovanějším místům italské metropole, nádherná je zejména při večerním osvětlení, a proslavila ji scéna z filmu Sladký život od Federica Felliniho.
  • První fontána na stejném místě stála už v 15. století, dnešní fontánu v pozdně barokním stylu navrhl Nicola Salvi v roce 1732 a dokončena byla v roce 1762. Její jméno vzniklo podle tří uliček, které se tu sbíhají (tre vie, tři ulice).
  • V centru fontány stojí na mušli mořský bůh Neptun se dvěma Tritony na koních. Jeden má být symbolem klidného, druhý pak rozbouřeného moře.
  • Říká se, že když si stoupnete zády k fontáně a hodíte do ní minci, jednou se do Říma opět vrátíte. Ve vodě tak každý rok skončí přibližně 1,5 milionu eur.
  • Voda do fontány přitéká podzemním kanálem Aqua Virgo, který nechal vybudovat Marcus Vipsanius Agrippa v roce 19 př. n. l. Kanál zásoboval vodou Agrippovy lázně na Campus Martius nedaleko Pantheonu.
Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Praha 2

Praha 2

Vinohrady a kostel sv. Ludmily na Náměstí Míru, Nové Město s Karlovým náměstím, Vyšehrad opředený legendami z šerého dávnověku, starobylá rybářská čtvrť Podskalí i vinice Grébovka na svazích Nuselského údolí, to všechno zahrnuje území druhého pražského obvodu.

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Za kouzlem pražské bohémy z Vinohrad na Žižkov

Žižkov je snad nejlegendárnější pražskou čtvrtí mimo historické centrum. V minulosti jeho převážně dělnické obyvatelstvo, veselý život místních hospůdek a kabaretů i kopcovitý terén pod Vítkovem společně vytvořily neodolatelnou auru, které propadl kdekterý aspirující umělec. Vycházka vás nejprve přivede do čtvrti Královské Vinohrady. Nesou své jméno po skutečných vinicích, jež se ve středověku rozkládaly na zdejších svazích. Dnes vinice vystřídaly nádherně zdobené domy, které doplňuje strohá moderna překvapivých tvarů i barev. Klikatá cesta žižkovskými ulicemi vás zavede i do blízkosti televizního vysílače.

Sklep Grébovka na Vinohradech v Praze 2

Sklep Grébovka na Vinohradech v Praze 2

Vinohrad a vinný sklep umístěný ve vinici je majetkem Městské části Praha 2. Sklep provozují a vinici o rozloze cca 1,6 ha spravují Ing. Iveta Bulánková a Pavel Bulánek. Zde vyrobené víno má titul České zemské víno a pochází z kvalitních hroznů osmi odrůd.

Viniční altán Grébovka s unikátní historickou vinicí

Viniční altán Grébovka s unikátní historickou vinicí

Grébovka, neboli Havlíčkovy sady, je rozsáhlý park na rozhraní Prahy 2 a Prahy 10. Na místě, kde se nyní rozkládá park, se původně nacházely vinice, založené Karlem IV. v druhé polovině 14. století. Dominantou parku je Pavilon Grébovka.

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Gröbeho vila – letní sídlo podnikatele Moritze Gröbeho v Praze

Dvoupatrová novorenesanční vila na Praze 2 postavená na náhorní rovině nad údolím Botiče je nápadnou dominantou při pohledu od Vršovic a Nuslí. Pražský průmyslník Moritz Gröbe byl společníkem firem Lanna a Šebek, které držely prim v železničních spojích, budování tratí a produkci železa v Čechách.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Literární pořad Mater speciosa v Koněpruských jeskyních. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness