Úvod > Co chcete dělat? > Mandloňová rozhledna a sady v Hustopečích

Mandloňová rozhledna a sady v Hustopečích

Příroda
V Hustopečích vznikla nová rozhledna - nachází se v jedné z největších botanických rarit na Moravě, v mandloňových sadech. Ocelová vyhlídka dosahující do výšky 14 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.
Uprostřed unikátních mandloňových sadů byla vybudována 14 metrů vysoká rozhledna, jejíž konstrukci tvoří železo a dřevo.  Nejkrásnější pohled z jejího vrchu se nabízí v dubnu a květnu, kdy pod ní rozkvétá růžová záplava mandloňových květů. Mimo mandloní lze z rozhledny dohlédnout na nedaleké Pálavské vrchy.

Mandloně, které vyžadují teplo, se v Evropě pěstují především ve Středomoří. Hustopečské mandloňové sady jsou unikátní nejen v ČR, ale i v celé střední Evropě. Na ploše čtyřech hektarů roste 1 200 stromů, které dříve patřily čokoládovnám Zora Olomouc a posléze firmě Nestlé. Obě firmy z nich získávaly pro své cukrovinky mandle. Sady osiřely před lety poté, co jejich majitel rozhodl, že pěstování mandloní je pro něj neefektivní. Městu Hustopeče se je však podařilo zachránit.

Pod rozhlednou vede mandloňová turistická stezka s pěti informačními tabulemi a čtyřmi dřevěnými posezeními. Největší ze čtyř vybudovaných posezení vzniklo u předního rybníka. Za mandloněmi se můžete vydat jak pěšky, tak na kole. Mandloňové sady jsou udržovány v rámci ekologického zemědělství - travní porost tu spásají ovce, které mohou být dalším příjemným zpestřením na Mandloňové stezce. První sad se rozkládá na jihozápadních svazích Staré hory nad městem Hustopeče (od hřbitova vyrazte vyrazit vzhůru podél vinohradů a zahrádek až kousek pod vrcholek hustopečského Starého vrchu). Druhý sad je v lokalitě Kamenec a oba sady spojuje naučná stezka.
Celý popis
Naposledy změněno: 11. 5. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Starý vrch

Vinařství Starý vrch

Hustopeče, Jižní Morava
Hotel Rustikal v Hustopečích

Hotel Rustikal v Hustopečích

Hustopeče, Jižní Morava
Restaurace Amande

Restaurace Amande

Hustopeče, Jižní Morava
Amande Restaurant Hustopeče

Amande Restaurant Hustopeče

Hustopeče, Jižní Morava