Úvod > Co chcete dělat? > Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče
Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.
Uprostřed unikátních mandloňových sadů byla vybudována 17 metrů vysoká rozhledna, jejíž konstrukci tvoří železo a dřevo. Nejkrásnější pohled z jejího vrchu se nabízí v březnu a dubnu, kdy pod ní rozkvétá narůžovělá záplava mandloňových květů. Mimo mandloní lze z rozhledny dohlédnout na nedaleké Pálavské vrchyNovomlýnské nádrže, okolní obce či Bílé Karpaty.

Mandloně, které vyžadují teplo, se v Evropě pěstují především ve Středomoří. Hustopečské mandloňové sady jsou unikátní nejen v ČR, ale i v celé střední Evropě. Na ploše čtyřech hektarů roste cca 1 200 stromů, které dříve patřily čokoládovnám Zora Olomouc a posléze firmě Nestlé. Obě firmy z nich získávaly pro své cukrovinky mandle. Sady osiřely před lety poté, co jejich majitel rozhodl, že pěstování mandloní je pro něj neefektivní. Městu Hustopeče se je však podařilo zachránit.

Pod rozhlednou vede mandloňová turistická stezka s pěti informačními tabulemi a čtyřmi dřevěnými posezeními. Největší ze čtyř vybudovaných posezení vzniklo u předního rybníka. Za mandloněmi se můžete vydat jak pěšky, tak na kole, vjezd motorovým vozidlům je zakázán.

První sad se rozkládá na jihozápadních svazích Staré hory nad městem Hustopeče (od hřbitova můžete vyrazit vzhůru podél vinohradů a zahrádek až kousek pod vrcholek hustopečského Starého vrchu). Druhý sad je v lokalitě Kamenec a oba sady spojuje 9 km naučná stezka. Využít však můžete i zkrácenou 5 km variantu. 

Kromě rozhledny můžete využít dřevěný fotorám, Všehoschopnou kadibudku a k rozlousknutí pravé hustopečské mandle kovadlinu pod rozhlednou. V mandlovém arboretu si zase můžete prohlédnout další druhy mandloní.
 

Provozovatel

Město Hustopeče

Dukelské nám. 15
Turistické informační centrum
693 01 Hustopeče
Tel.:
+420 530 351 418
Tel.:
+420 530 351 419
Email:
tic@hustopece.cz
GPS:
48,955256 16,744022
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Starý vrch

Vinařství Starý vrch

Hustopeče, Jihomoravský kraj
Hotel Rustikal v Hustopečích

Hotel Rustikal v Hustopečích

Hustopeče, Jihomoravský kraj
Restaurace Amande

Restaurace Amande

Hustopeče, Jihomoravský kraj
Amande Restaurant Hustopeče

Amande Restaurant Hustopeče

Hustopeče, Jihomoravský kraj