!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel
Příroda

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.
Berounka vzniká soutokem 4 řek – Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy, přičemž za bod, od něhož se řeka jmenuje Berounka, je považován soutok Mže a RadbuzyPlzni. Vodácky nejatraktivnější úsek řeky je její horní tok – od Plzně do Roztok a dále z Berouna do Dobřichovic. Berounka je jednou z nejkrásnějších řek ČR a jednou z mála, kde se vám poštěstí plout volnou přírodou.

Protože tok řeky je téměř celý splavný, Berounka se stala vyhledávaným cílem vodáků, kterým je určena také Vodácká naučná stezka Berounka, která lemuje řeku od Zvíkovce po Hlásnou Třebáň, měří 82 km a na 14 stanovištích najdete informační tabule s mnoha zajímavostmi o řece, okolní přírodě, geologii, paleontologii a historii. Řeku proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel, který zde „potkal ryby“.
 

Informace pro vodáky

Řeka Berounka je nenáročným tokem, kde mohou zájemci o vodní turistiku nasbírat své první zkušenosti "na vodě". Berounka je po celé své délce velmi klidným tokem, kde se často vyskytují tzv. "voleje", táhlé úseky zdánlivě bez proudu. Úsek Plzeň – Roztoky je dlouhý 175,6 km, spád má 1,2‰ a obtížnost je ZWC+. Úsek Roztoky – ústí je dlouhý 63,3 km, spád má 0,7‰ a obtížnost je ZWC. Většinou se s plavbou začíná v Chrástu u Plzně, kde je tábořiště Dolanský most ř. km 124,8. A častý konec plavby se uskutečňuje na Karlštejně, kde je tábořiště ř. km 25,3. Pro úplnost dodáváme, že dle klasifikace obtížnosti řek se dělí toky do dvou hlavních skupin na mírné (ZW) a divoké (WW).

ZWA je stojatá nebo slabě proudící voda, max. rychlost 4 km/h
ZWB je mírně proudící voda, max. 5 km/h
ZWC je tekoucí voda, jejíž rychlost přesahuje 6 km/h. Proud je souvislý, netvoří vlny, ale za překážkami se mohou tvořit zpětné proudy
 

Oblíbené vodácké úseky na Berounce

  • Zvíkovec – Roztoky (19 km), cca 6 – 7 hodin (začátek trasy je pod jezem na levém břehu v kempu U Varských. Čekají vás 4 jezy, z toho 2 sjízdné. Končí se v Roztokách u Křivoklátu vlevo pod železničním mostem).
  • Roztoky – Nižbor (20 km), cca 6 – 7 hodin (trasa je vhodná především pro ty, kteří chtějí během plavby potkat co nejméně jezů. Cestou je pouze jeden sjízdný jez v Račicích).
  • Skryje – Roztoky (13 km), cca 3 – 4 hodiny, vhodné pro rodiny s dětmi (začátek je v tábořišti Ahoj na pravém břehu. První jez, Nezabudický mlýn, bývá často vlivem elektrárny suchý a proto je nutné ho přenést. Jez v Roztokách je nesjízdný a přenesete ho po levém břehu).
  • Roztoky – Zbečno (9 km), cca 3 – 4 hodiny, vhodné pro rodiny s dětmi (nenáročná trasa bez jezů)
 
  • Chrást – Zvíkovec (43 km), 2denní výlet
  • Liblín – Roztoky (41 km), 2denní výlet
  • Zvíkovec – Nižbor (39 km), 2denní výlet


Dvoudenní plavba pro začátečníky Rakousy – Roztoky u Křivoklátu

Dvoudenní nenáročná plavba z Rakolusků, tábořiště Na rybárně – Roztoky u Křivoklátu, vhodná pro začínající vodáky a rodiny s dětmi vede krásnou krajinou pod kdysi slavným hradem Krašovem, který potěší vodáky menšími peřejkami. Berounku lemují vysoké skály, travnaté břehy a tiché tůňky se zdají být jako stvořené pro letní koupání.

U přívozu Nezabudice – Branov můžete navštívit pamětní síň Oty Pavla a vychutnat si další peřeje před jezem v Branově, který je třeba přenést po pravé straně. V Roztokách u Křivoklátu můžete plavbu ukončit, nebo pokračovat dále Křivoklátskem, směrem ku Praze. Před Karlštejnem se nachází oblíbené a velmi romantické místo zvané Alkazar, vápencový lom u Berouna. Pokud se tedy rozhodnete pokračovat z Roztok do Černošic, počítejte další 3 – 4 dny na cestu.
 

Jednodenní nenáročný výlet Beroun – Zadní Třebáň

Pro jednodenní výlet doporučujeme všem romantiklm splutí českým Grand kaňonem s úchvatnými scenériemi řeky, kterou lehce zvládnou začátečníci i rodiny s dětmi. Plavbu začněte přímo v Berouně, v kempu "Na hrázi" na levém břehu nad jezem asi 8 minut chůze od vlakové stanice Beroun – Závodí. Čeká vás romantická plavba skalním údolím Berounky. V Srbsku se můžete občerstvit v hospůdce na levém břehu a řeka vás zanese vstříc Karlštejnu. Zde nás čeká první jez. Za příznivého vodního stavu je sjízdný po jezu, ale ve šlajsně se tvoří nebezpečný vývar! Pokud se chcete jezu vyhnout, přeneste jej vlevo.

Plavba v poklidu s mírně tekoucí řekou pokračuje dál až do Zadní Třebáně, kde je za dalším šikmým jezem na pravém břehu pěkné tábořiště, ke lze plavbu ukončit. Na vlak je to pět minut, případně si můžete dát něco dobrého ve zdejší hospůdce. Pokud nemáte vlastní loď, rádi vám ji zapůjčí v půjčovně Dronte.
Zobrazit více

Aktivity v okolí

Solná jeskyně v Hlásné Třebáni

Solná jeskyně v Hlásné Třebáni

Hlásná Třebaň, Střední Čechy
Autokemp Ostrov Zadní Třebaň

Autokemp Ostrov Zadní Třebaň

Zadní Třebaň, Střední Čechy
Vodácká naučná stezka Berounka

Vodácká naučná stezka Berounka

Karlštejn, Střední Čechy
Zoopark Karlštejn

Zoopark Karlštejn

Karlštejn, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Minipivovar Bobr v Zadní Třebani

Minipivovar Bobr v Zadní Třebani

Zadní Třebaň, Střední Čechy
Restaurace v Romantickém Hotelu Mlýn

Restaurace v Romantickém Hotelu Mlýn

Karlštejn, Střední Čechy
Pivovar Řevnice

Pivovar Řevnice

Řevnice, Střední Čechy
Výzkumná stanice vinařská v Karlštejně

Výzkumná stanice vinařská v Karlštejně

Karlštejn, Střední Čechy