Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Kdo by neznal minerálku Mattoni a společnost Karlovarské minerální vody, kterou založil Heinrich Mattoni? Jeho příběh zmapoval televizní seriál Já, Mattoni, v němž se opakovaně objevovalo místo německy zvané Bad Gießhübl, česky Kysibl či Kyselka. Víte, že skutečně existuje?
Obec Kyselka leží v údolí řeky Ohře. Doby největší prosperity sice stejnojmenné lázně zažily za Heinricha Mattoniho, ale ten pouze navázal na starší tradice. Voda z místního pramene byla stáčena a rozesílána v kameninových džbáncích dál do světa již kolem roku 1790.

 

Do Kyselky pěšky s odbočkou na Skalky skřítků

Já, MattoniMattoni do Kyselky z Karlových Varů jezdil kočárem, pro vás bude jednodušší cesta autem nebo pěšky. V obou případech je to z centra Varů kolem patnácti kilometrů. Autem pojedete přímo podél řeky, značená turistická trasa pro pěší vychází z centra Karlových Varů a kroutí se po úbočích pod Goethovou rozhlednou a svazích Bukového vrchu. Pod Šemnickou skálou, z jejíhož vrcholu si vychutnáte skvělý výhled na hřeben Krušných hor, Doupovské hory a kaňonovité údolí Ohře, značku vystřídá naučná stezka Andělská hora – Kyselka. Pokud byste se z rozcestí pod skálou vydali k jihu, po čtyřech kilometrech byste došli ke zřícenině hradu Andělská Hora.

Tentokrát však jdeme do Kyselky, tudíž k severu. Hned za Dubinourozcestí Pod skalkami skřítků odbočuje žlutá značka, která po necelých dvou kilometrech končí u pseudokrasových dutin s oválným tvarem. Říká se jim Skalky skřítků, ovšem navzdory jménu ta největší doupata měří na šířku až metr a půl; kdyby v nich skutečně žily lesní bytosti, z těch největších by mohl jít strach.

 

Kolem rozhledny do lázní a do muzea

Mattoni muzeumOd břehů Ohře jste ke Skalkám skřítků vyšlápli více než 150 výškových metrů a byla by škoda se vracet po stejné cestě a o nastoupané metry zase přijít. Do Kyselky se totiž můžete vydat pohodlněji po žluté značce, která vede prakticky po vrstevnici kolem kopce Na Klobouku k Mattoniho rozhledně na vrchu Bučina. Kopec býval oblíbeným místem vycházek lázeňských hostů a Heinrich Mattoni tu v roce 1880 nechal postavit kamennou rozhlednu. Vyhlídka je podobná jako ze Šemnické skály, v údolí Ohře ale navíc spatříte Radošovkrytým dřevěným mostem přes Ohři a ve střední části Krušných hor rozeznáte vrchol Klínovec.

Od rozhledny sejdete po červené značce do údolí Ohře, můžete se zastavit u lesní kaple a po některé z vycházkových cest dojít přímo do lázní. Kromě Mattoniho vodopádu uvidíte například hlavní kolonádu, která zastřešila Ottův pramen; jeho jméno připomíná návštěvu řeckého krále Otto I. roku 1852. Téměř každá z lázeňských staveb má své jméno a příběh, a tak postupně projdete kolem Vilemínky, Jindřichova a Švýcarského dvora, budov sanatorií, vodoléčebného ústavu a prastarých lázeňských hotelů a restaurací. Lávka přes Ohři vede na druhý břeh, do upraveného parku s Růžovým pavilonem, který hostům sloužil ke společenskému a kulturnímu vyžití.

Mattoni pramen KyselkaAž kousek za Stallburgem, domem ve stylu francouzské pseudogotiky, kde bydleli zaměstnanci lázní, zahlédnete vpravo ve svahu nad silnicí kapli sv. Anny, odbočte před ní po žlutě značené cestě. Necelých 300 metrů odtud objevíte zrekonstruovaný pavilon Löschner, bývalou stáčírnu, v níž nyní sídlí Muzeum minerálních vod a značky Mattoni. Expozice mapuje osudy Heinricha Mattoniho a historii jeho značky, pod pavilonem se před vámi otevře výhled na areál společnosti Karlovarské minerální vody. Jste v místech, kde „…panenská příroda u Karlových Varů a jedinečná poloha na rozhraní KrušnýchDoupovských hor dávají minerální vodě Mattoni její nezaměnitelnou chuť...“ a odkud minerální voda Mattoni dodnes putuje do celého světa.

 

Tipy pro fandy železnic, historie a filmu

Mattoni expressAby poklidný život lázeňských hostů nerušilo drkotání povozů rozvážejících minerálku, nechal Heinrich Mattoni v roce 1894 do Kyselky zavést železnici. Jde o slepou kolej, která z hlavní trati odbočuje ve Vojkovicích. O prázdninách se do Kyselky díky dohodě Českých drah a společnosti Karlovarské minerální vody můžete vypravit i po železnici speciálním Mattoni Expresem. Historický motorák řady M 240.0 přezdívaný Singrovka jezdí z Karlových Varů do Kyselky každou prázdninovou sobotu. Pokud se sem vypravíte mimo termín, kdy výletní vláček jezdí, můžete z Kyselky pokračovat po žluté značce do Ostrova, kde jezdí pravidelně běžný vlak. Cestou bude určitě lákavou zastávkou nedaleká zřícenina zámku Mořicov.

Muzeum Mattoni nenabízí jen prohlídky, ale pořádá také komentované procházky do obnovovaného areálu někdejších lázní. Zjistíte, jak pokračují záchranné práce a také se dozvíte, že se do Kyselky vracejí trpaslíci.

MattoniPro světoznámé a noblesní Karlovy Vary nebyly lázně Kyselka skutečnou konkurencí, Mattoni ale rád napodoboval styl karlovarských staveb. U Ohře vznikly tenisové kurty a půjčovna lodiček, hosté měli k dispozici knihovnu a čítárnu, na promenádách hrála hudba.

Díky záchranným a obnovovacím pracím se skutečná Kyselka v seriálu Já, Mattoni neobjevila. Většina lázeňských scén se natáčela v Bílině a na zámku Velké Březno. Rodinné sídlo aneb vilu Mattoni v Kyselce, zvanou Zámeček, si zahrála vila továrníka Wolfruma, jinak sídlo Českého rozhlasu Sever v Ústí nad Labem.